Телепрограма «Шустер live», ТРК «Україна», 8 жовтня 2008 року

10 Жовтня 2008
21653
10 Жовтня 2008
11:26

Телепрограма «Шустер live», ТРК «Україна», 8 жовтня 2008 року

21653
Телепрограма «Шустер live», ТРК «Україна», 8 жовтня 2008 року

Савік Шустер, ведучий: Доброго вечора. Ми у прямому ефірі. Петр Мага - у него мир в руках. Сегодня он будет играть особенно важную роль. Наши хроникеры: Евгений Киселев, Иванна Коберник, Мустафа Найем. Наши гости: Сергей Соболев, народный депутат Блока Юлии Тимошенко, и Давид Жвания из "Нашей Украины - Народной Самообороны".

Сергій Соболєв: Добрый вечер.
Савік Шустер, ведучий: Быстрее можно? Как будто Майя Плисецкая вошла в зал. Итак, наша главная тема сегодня.
Віктор Ющенко, Президент України: Шановний український народе, сьогодні я підписав указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України п'ятого скликання. Я прийняв це рішення у відповідності до положень Конституції України, обов'язків Президента України та з дотриманням необхідної конституційної процедури. Моя дія продиктована гострою необхідністю уберегти державу, її суверенітет, її територіальну цілісність, забезпечення додержання Основного Закону України, прав і свобод людини і громадянина. Підкреслюю, це не тільки право, це мій обов'язок чинити цей поступок.
Савік Шустер, ведучий: Таково было обращение Президента 2 апреля 2007-го года, совсем недавно. Наша аудитория третий день вместе, добрый вечер. Вы работаете с вашим устройством перед вами, начинайте. Итак, вот мы сегодня в ожидании в девять часов вечера обращение Президента. Содержание неизвестно, будет оно таким же или другим. Тем не менее у нас сегодня специальный выпуск, мы будем в эфире долго. Мы услышим это обращение Президента. Будем это обращение Президента комментировать. И у нас будут разные гости, их будет много. Поэтому что вы ожидаете, Сергей?
Сергій Соболєв: Якщо це буде звернення так, як минулого разу, то після цього очікую звернення ще через декілька днів, після цього ще через декілька днів. І, можливо, з четвертого звернення щось з цього вийде. Бо, на мій погляд, легітимних підстав, які б давали можливість розпустити Верховну Раду до 23 листопада у Президента не існує, бо Конституція України чітко визначає, що після попереднього розпуску Верховної Ради,Президент має право ухвалити це рішення тільки через рік після обрання наступної Верховної Ради. Оскільки ми були обрані 23 листопада, була прийнята присяга нами, як народними депутатами, до 23 листопада існувала Верховна Рада п'ятого скликання, яку, власне, Президент і розпускав чотири рази, і з четвертого разу розпустив. Саме тому, я думаю, що сьогодні багато хто буде приємно або неприємно здивований, звернення до народу - це не є звернення про розпуск Парламенту. Але ми розуміємо, що цей маятник і механізм вже запущений, ми розуміємо, що домовленостей між Президентом України і тими, хто фінансує Партію Регіонів, веж відбулися. Тому вибори неминучі. Єдине - треба таке рішення ухвалювати в законний спосіб. А далі на виборах, оскільки політики не змогли домовитись, хоча Блок Юлії Тимошенко доклав всіх зусиль для того, щоб домовитись, будуть мати екзамен, іспит перед виборцями.
Петро Мага: Шановний пане Соболєв, вибачте, будь ласка. Сьогодні всі політики клянуться в тому, що вони незацікавлені, сьогодні всі говорять, що протилежна сила домовлялась про фінансування. І разом з тим ми маємо реакцію чотирьох лідерів чотирьох найбільших фракцій. Будь ласочка, подивіться на екрані, це не вирвано з контекста, це пряма мова.
Віктор Янукович, лідер фракції Партії Регіонів: Є право Президента, і вам приймати це рішення.
Народний депутат: Дострокові вибори - значить дострокові вибори.
В'ячеслав Кириленко, лідер фракції "НУ-НС": Ми погодимось на виконання рішення Президента України, які він ухвалить.
Володимир Литвин, лідер фракції "Блоку Литвина": Якщо вже рішення приймати, то приймати. Бо оця невизначеність, вона дорого, мабуть, буде обходитись країні.
Петро Мага: Повний одобрямс.
Мустафа Найєм, хронікер: Просто объясните, а что бы произошло до 23 числа? Ну, вот хорошо, то есть, вы просите до 23. Это срок или это просто фанатичное желание придерживаться закона?
Іванна Коберник, хронікер: І що ви будете робити?
Сергій Соболєв: Ні, це не фанатичне бажання. Це є норми, які встановлені в Конституції. І так само, як попередні три укази Президента в кінці кінців він не зміг виконати, бо вони порушували відповідні статті Конституції. А була лише та стаття Конституції, яка передбачала зменшення кількості депутатів, менше, ніж 300 осіб. Тоді тільки спрацювала та норма. Зараз так само повинні бути чіткі норми, які встановлені Конституцією.
Мустафа Найєм, хронікер: А, вот можно...
Іванна Коберник, хронікер: Але тоді ще була дуже чітка і жорстка протидія з боку фракції Партії Регіонів в Парламенті щодо розпуску. Тобто, БЮТ планує аналогічні дії?
Сергій Соболєв: Ні в якому разі.
Мустафа Найєм, хронікер: А вам знаете, что, я вот выписал...
Іванна Коберник, хронікер: А як же ви змусите до 23-го чекати Президента?
Сергій Соболєв: Ми висловили свою чітку позицію, як це повинно бути в законний спосіб. Але якщо Президент сьогодні, завтра чи через тиждень оголосить дострокові вибори. Ми вважаємо, ми все зробили для того, щоб цих виборів не було. Ми запропонували... Так.
Мустафа Найєм, хронікер: Знаете, вот Ваше выступление очень напоминает то, что говорил Янукович 3-го числа. И вот я Вам сейчас напомню цитату.
Савік Шустер, ведучий: 3-го числа?
Мустафа Найєм, хронікер: 3 числа апреля прошлого роспуска, вот когда распустили Раду, Янукович с точно таким же выступлением выступил, что мы делали все, но не получилось. Тимошенко в ответ, она, вот, заявила такие слова. Я их специально выписал: "І те, що сьогодні купка злочинців не підпорядковується і намагається внести нестабільність в країну, я думаю, що це тимчасова абсолютно ситуація, я думаю, що в Україні і за її межами що найкращий варіант - дотримуватися цього указу, і спокійно, без ажіотажу, істерики і колотнечі треба іти на дострокові вибори і підтвердити свої мандати". Скажите, Вы это помните?
Сергій Соболєв: Без сумніву.
Мустафа Найєм, хронікер: А почему тогда сейчас вот этот "ажіотаж, істерика і колотнеча"?
Сергій Соболєв: Ну, Ви ж бачите, що ніякої істерики немає, ніякого ажіотажу немає. Є позиція фракції, яка заявлена. Більше того в разі, якщо такий указ буде підписаний, ми ж розуміємо, єдиний легітимний спосіб його оскаржити - це в Конституційному Суді.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы будете это делать?
Сергій Соболєв: Конституційний Суд це буде розглядати стільки, що закінчаться в цей момент вже чергові і позачергові вибори. Але ясно, що ми скористаємося своїм правом не для того, щоб зупинити вибори, бо Конституційний Суд їх так само не зупинить.
Мустафа Найєм, хронікер: А зачем?
Сергій Соболєв: Для того, щоб в цьому випадку діяла Конституція.
Савік Шустер, ведучий: А деньги есть на выборы?
Сергій Соболєв: А оце вже питання. І, до речі, сьогодні пролунали цікаві застереження всіх керівників фракцій. Чомусь всі вважали, що Блок Юлії Тимошенк побіжить перший ухвалювати рішення про те, щоб півмільярда гривень виділити на дострокові вибори. Ми сказали - ініціатором цих виборів є Президент і частина фракції "Наша Україна", ініціаторами цих виборів є Партія Регіонів, яка так їх бажає, і "Блок Литвина". Будь ласка, ухвалюйте це рішення в Парламенті, проголосуйте за це. І всі чітко побачать, яка, який образ майбутньої коаліції після цих виборів. Але ви знаєте, вони цього не зробили.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы тоже похожи на Партию Регионов.
Сергій Соболєв: Вони після цього заявили, що вони будуть ухвалювати таке рішення тільки після підписання указу Президента.
Мустафа Найєм, хронікер: Знаете, точно также говорил Азаров во вторую, в ночь со 2-го на 3-е на заседании Кабмина, он сказал, что это не наша инициатива выборов, им нужны деньги, пускай находят их сами. Вы сейчас делаете фактически абсолютно те же шаги, что делала Партия Регионов.
Сергій Соболєв: Я можу сказати, що ні. Бо в той момент у Партії Регіонів було 260 штиків разом з їх прихильниками в коаліції. На сьогоднішній день Партія Регіонів, частина "Нашої України" і "Блок Литвина" - це є необхідні 240 голосів для ухвалення такого рішення. Ми вважаємо, що ми пройшли всі можливі варіанти, ми запропонували новий текст угоди, ми запропонували старий текст угоди, ми підписали всі закони, ми їх проголосували у Верховній Раді з "Нашою Україною". На жаль, Президент для себе вже прийня внутрішнє рішення - розпускати за будь-яких...
Мустафа Найєм, хронікер: Но если нет коалиции, то честно пойти на выборы. Зачем?
Сергій Соболєв: Та ні, без сумніву. Але в даному випадку ми вважаємо, що не вичерпано механізм створення коаліції.
Мустафа Найєм, хронікер: Зачем? Если у вас нет голосов даже для принятия бюджета?
Савік Шустер, ведучий: Давид, почему Вы молчите?
Сергій Соболєв: Ну, давайте дамо можливість...
Давид Жванія: Они дискутируют, я же не буду сейчас...
Савік Шустер, ведучий: Они дискутируют, да. Ну, для жителя Кабула он неплохо читает на украинском языке.
Мустафа Найєм, хронікер: Савик будет теперь напоминать о моем месте рождения каждый день.
Петро Мага: Давід, добрий вечір.
Давид Жванія: Добрый вечер.
Петро Мага: Я просто для того, щоб у Вас був хороший настрій ні ці дві години, хочу вам показати те, що відбувається на Вашій історичній батьківщині, і хай серце грузина...
Савік Шустер, ведучий: На чьей историчной батьківщині?
Петро Мага: На його, не в Кабулі, а на батьківщині... Чого ви, залиште Мустафу в спокої, він хороший.
Мустафа Найєм, хронікер: Я думаю, что посольство Афганистана должно доплачивать нашей передаче за пиар Кабула.
Петро Мага: Абсолютно вірно. Будь ласка, увага на екран.
"Вести": Еще накануне буквально в течение суток местность, где дислоцировались военные, приведена в первоначальное состояние. Здесь ни осталось ни столбов, ни колючей проволоки. Последними эту территорию покидают саперы. Они тщательно проверяют всю местность и замеряют радиационный фон. Все в номер.
Петро Мага: Це...
Савік Шустер, ведучий: Это Вы Давиду показали? А что Вы ему показали? Курс евро или..?
Петро Мага: Ні, я показав, як виводили війська і перевірили радіацію, перевірили міни, все в порядку.
Савік Шустер, ведучий: Ну, у нас свои мина.
Давид Жванія: У нас свои мины. Но на самом деле если появится указ, то он будет отличаться в первую очередь тем, что на тот момент, когда первый указ появился, Виктор Андреевич находился у себя в кабинете, и очень долго консультировался и принимал решение. Это было такое, вымученное действие.
Савік Шустер, ведучий: И вы его тогда сильно поддерживали.
Давид Жванія: Мы его поддерживали, да, в этом решении. Сегодня его в стране нету. И это, по сути, мы увидим запись, а он находится в Италии, вот, по какому-то из своих таких неотложных дел, так что подход его к досрочным выборам, которые для страны сегодня могут явиться катастрофой, по сути, такое же, наверное, небрежное, как и обращение, которое будет транслироваться в записи, а он в это время будет находиться в командировке. Поэтому тут нельзя сравнивать два момента, скажем, и два, две ситуации с досрочными выборами. Во-первых, тогда Виктора Андреевича правда поддерживали две политические силы - БЮТ и "Наша Украина" - и в этом мы были едины. Во-вторых, тогда как раз, тогда была колотнеча, потому что от Партии Регионов, ну, скажем так, от коалиции звучало, что вот-вот наберется 300 голосов, и вот-вот будут внесены четкие изменения в Конституцию, по сути, по тем нормам, которые незыблемы в Конституции. По сути, тогда звучало, что вот-вот, на днях...
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, точно также, как сейчас Партия Регионов... Точно также, как было с Партией Регионов и БЮТ.
Давид Жванія: Буквально через очень короткий период будет, по сути, такой, государственный переворот. Сегодня мы стоим на грани экономического кризиса, который в начале был инсцинирован как раз Администрацией Президента, и все для этого сделалось, чтобы вот как раз напряженность по поводу наличия этого кризиса, оно везде было.
Савік Шустер, ведучий: Как инсцинировано, как?
Давид Жванія: Ну, всеми возможными механизмами, от заявлений, от прогнозов, от которых, между прочим, рынок очень, на эти заявления рынок очень сильно влияет. От прогнозов, которые первые лица произносят, о том, что грозит катастрофа. Мы сегодня приближаемся. Потому что уряд не делает того-то, того-то, того-то, вот сейчас будет инфляция. То есть, когда об этом говорят первые лица страны, то, естественно, на это реагирует рынок. И это, ну, такое, благоприятное поле для спекулянтов, для того, чтобы...
Іванна Коберник, хронікер: Але криза не тільки в Україні.
Давид Жванія: Ну, можно, я закончу? Я говорю, с самого начала. И на это наложился уже международный кризис, который реально случился и реально произошел. И сегодня это обсуждает весь мир, что это мировой кризис наложился на инсцинированный кризис. Поэтому у нас такое двойное ощущение, двойное ощущение наступающего кризиса. И это правда, что он есть. И он будет усугубляться. И для того, чтобы его остановить, на самом деле во всее мире все политические силы, все политические лидеры подают друг другу руку. Они мирятся, непримеримые мирятся.
Мустафа Найєм, хронікер: Можно Вам вопрос?
Давид Жванія: И создают ситуацию, когда можно победить то зло, которое надвигается.
Савік Шустер, ведучий: Подожди, подожди, Мустафа, секундочку. Я ничего не понимаю.
Давид Жванія: У нас вместо того, чтобы сейчас все абсолютно перевернули все страницы, сели а стол, усмирили все свои амбиции, усмирили все свои внутренние обиды, скажем так, ну, я не знаю, поизвиняются, не поизвиняются, не важно. Во всяком случае принять решение, сегодня нужно быть едиными для того, чтобы мы преодолели этот кризис. И все необходимые механизмы, которые можно будет принять.
Євген Кисельов, хронікер: Наблюдая за тем, что происходит в России, я считаю, что вот, как бы, к нам это не относится.
Мустафа Найєм, хронікер: В России едины - кризис все равно есть.
Давид Жванія: Нет, я имею в виду механизм преодоления во всяком случае...
Савік Шустер, ведучий: В России есть партия "Единая Россия", она одна.
Іванна Коберник, хронікер: И кризис тоже.
Давид Жванія: И кризис тоже один.
Давид Жванія: Ну, да. И кризис тоже есть. Но с ним нужно бороться. Мне кажется, что при хаосе как раз его будет тяжелее выдерживать. А выборы - всегда это хаос, это в любом случае хаос.
Савік Шустер, ведучий: Давид, я могу, я должен, у нас рубрика.
Давид Жванія: Противостояние... Да.
Савік Шустер, ведучий: Вот Сергей у нас первый раз. У нас есть такая рубрика, называется "Zаппинг". Это рубрика о том, что вы вчера могли по телевизору могли не увидеть или не заметить.
Засідання Парламенту, "5 канал": Шановні колеги, в мене є дві новини. Добра новина - оголошую відкритим вечірнє засідання Верховної Ради України. І погана новина - оголошую закритим вечірнє засідання Верховної Ради України.
"Час новин", "5 канал", Юлія Тимошенко: Так, шановні друзі, відбувається останні шість місяців. Це прямий зв'язок, прямий телефон з Президентом, який за будь-який обставин завжди бере Президент і завжди бере Прем'єр. Він, як кажуть, без секретарів.
"Час новин", "5 канал", Віктор Ющенко: Пройшло 30 днів, за ці 30 днів до нас у двері не постукали. Я відверто вам хочу сказати, я і не чекав цього.
"Фабрика зірок 2. Щоденники", "Новий канал": "Вот это так ужас просто". - "За что ты получил?". - "За то, что хотел поговорить".
"Новини", канал "24": Криза в українському політикуму ніяк не вплинула на євроінтеграційні шанси України. В цьому переконаний міністр закордонних справ Володимир Огризко. Німеччина зокрема з розумінням стаиться до політичної ситуації в Україні. Адже краще гарячі дебати за умови демократії, аніж політичний штиль.
"Час новин", "5 канал": Курс долара на міжбанківському валютному ринку сягнув 5,60 гривень, у столиці за такою ж ціною американську валюту активно скуповує дочірній банк "Ощадбанку" Росії.
"ТСН", канал "1+1": 5,80 - в Харкові і Донецьку, у Львові - 5,55, в Сімферополі - 5, 65.
"Надзвичайні новини", канал "ICTV": На Закарпатті спалах гепатиту А. До лікарні потрапило вже 13 дітей.
"ТСН", канал "1+1" Сезон дощів (показують сюжет).
Т/с "Захист Красіна 2", канал "ICTV": Моісею!
"Новини", канал "24": Розмова на тему "Євро-2012", у Варшаві розпочинається дводенне засідання українсько-польської урядової координаційної ради. Як повідомила прес-служба посольства України в Польщі, співорганізатори хочуть узгодити питання розвитку інфраструктури кордону та реконструкції пунктів пропуску.
Ток-шоу "Спокуса владою", канал "Перший": Ми сьогодні говоримо про "Євро-2012", яке має бути в Україні. На Дніпропетровськ виділяють 90 мільйонів на реконструкцію доріг, а на Львів, куди приїде така сама кількість людей на футбол - 7.
"Шустер-Live", канал "Україна": Ставлю ще одне теля на те, що Президент спізниться рівно на дві години.
"Репортер", "Новый канал": "Здравствуйте, несравненный Владимир Владимирович" (смех, аплодисменты). Владимир Путин: "Я, Вы меня смущаете просто".
Запітання від народу", YouTube: Владимир Владимирович, вся Тула готова за Вас и под нож, и под дуло пустить противников вашей реформы. И вопрос такой необычной формы я, если можно, задам. А после какой, простите, Вы у нас пьете за дам?
Савік Шустер, ведучий: Значит, по поводу пари, о котором говорилось в "Zаппинге", значит, Мустафа сказал - в 14 часов указ Президента, проиграл.
Мустафа Найєм, хронікер: Я думаю, что тогда уже был подписан.
Савік Шустер, ведучий: Валид Арфуш проиграл. Киселев - еще неизвестно, в девять часов узнаем. Теленка Анна Герман проиграла. Поэтому у меня есть шанс выиграть теленка.
Петро Мага: А я?
Савік Шустер, ведучий: А ты - нет.
Петро Мага: А я так - як Кисельов.
Савік Шустер, ведучий: После рекламы, может, и ты (реклама). Мы вновь в прямом эфире. Раз Давид Жвания заговорил об экономическом кризисе, который совпадает с досрочными выборами, и это катастрофа, как Вы говорите, то давайте попытаемся понять масштабы этого кризиса, что, да. Мне говорят, что Петр Порошенко еще не готов к кризису, но он сейчас выйдет.
Давид Жванія: Но мы все не готовы. Но на самом деле он...
Євген Кисельов, хронікер: А можно вопрос задать, пока мы ждем появление Петра Порошенка. Вот, тут кто-то во время рекламной паузы, или мне послышалось, сказал, что, ну, указ о роспуске Верховной Рады, он, конечно, может быть подписан, но еще вопрос - распутится ли Верховная Рада.
Давид Жванія: Это я сказал, я такую реплику бросил. Вопрос как раз о чем говорил господин Соболев. О том, что указ должен, сегодня было такое политическое лукавство на консультациях. Вы проголосуйте, вот пойдите в Парламент, проголосуйте за бюджет, проголосуйте за закон, который нужно внести, закон "О выборах", все изменения. То есть, там целый рад законодательных актов, которые должен принять Парламент для того, чтобы состоялись досрочные выборы. А потом я подумал - издам я указ или нет. Естественно, никто из руководителей фракции эту идею не поддержал, потому что они все задекларировали сегодня, что давайте сегодня пока указ, а потом мы подумаем, будем мы голосовать или нет. В чем спор? Спор в том, что Парламент продолжает быть легитимным после указа. И он на весь период, пока не будет избран новый Верховный Совет, он может принимать...
Мустафа Найєм, хронікер: Законы.
Давид Жванія: Да, он может работать в своем обычном режиме. Это тоже нужно признать.
Мустафа Найєм, хронікер: Тогда, а можно тогда вопрос. Объясните, но...
Давид Жванія: Дело в том, что сегодня настолько неусовершенствованы все эти акты, что указ Президента - это, по сути, большая формальность.
Савік Шустер, ведучий: А можно, я приглашу Петра Порошенка?
Давид Жванія: Это его хотелка, это его видение. Он хочет распустить Верховный Совет.
Євген Кисельов, хронікер: А вот мы сейчас живем в ожидании 21-го часа.
Савік Шустер, ведучий: О! Женя, а Вы слышали такое выражение: это его хотелка?
Євген Кисельов, хронікер: Нет, не слышал. Но все-таки в ожидании 21-го часа, что выступит с обращением к народу Витор Андреевич Ющенко.
Давид Жванія: Новое. Говорю, что новое.
Євген Кисельов, хронікер: И на всех каналах или на многих каналах специально зарезервировано время. А вот может такое получиться, что он выступит, но указ не подпишет, а скажем, там, знаете ли..?
Давид Жванія: Может, может.
Євген Кисельов, хронікер: Вот даю еще неделю.
Давид Жванія: Может. Ну, он может... Во-первых, он не может его подписать, его нету в стране.
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, он очень на это надеется.
Євген Кисельов, хронікер: Так я то надеюсь, потому что тогда я корову выиграю.
Давид Жванія: Если он подписал его до этого, он должен озвучить, во сколько он его подписал. То есть...
Савік Шустер, ведучий: Женя, ты имеешь в виду, что если он сделает обращение, что Парламент распущен, но не подпишет указ, то...
Євген Кисельов, хронікер: Он скажет, что я намерен распустить Парламент, вот сегодня состоялись...
Мустафа Найєм, хронікер: Через неделю.
Савік Шустер, ведучий: Тогда ты выиграешь корову. Ты меня успокоил. Петр Порошенко.
Давид Жванія: Неплохо.
Євген Кисельов, хронікер: Неплохо, конечно.
Петро Порошенко: Добрый вечер.
Савік Шустер, ведучий: Так. У Петра Порошенка в последнее время очень такая, неприятная роль. Все время объяснять, что происходит с гривной, что с ней будет, но реально ощущение кризиса, потому что мы это все видим вокруг в мире, да. В Америке, в Европе, все принимают экстренные меры, все встречаются, координируют, центральные банки Европы, министры финансов Европы, Америка. В общем, да. Единственное, мы мало об этом говорим, но мы это чувствуем, когда проходим мимо обменных пунктов, да. И мы видим, как все же этот курс растет, и как гривна все же слабеет. Я просто хочу показать график, чтоб мы понимали, да, вот что, вот, видите, последнее время как. И сегодня уже 5,63, 5,83 за приобретение доллара, да, и 5,34, я понимаю, за продажу доллара. Но, в принципе, Петр, вот люди говорят, это, как бы, да. Но гривна, понятно, да, все люди волнуются, это ясно. Но, к сожалению, говорят о таких вещах, как дефолт украинской экономики, да, потому что надвигается ноябрь и октябрь, ноябрь очень сложные месяцы. Потому что надо выплачивать долги по еврооблигациям, да. Потому что от металлургии не приходят налоги в бюджет, и будет очень сложно расплачиваться с бюджетниками, да, пенсионерами. В принципе, ситуация нехорошая. Можете успокоить?
Петро Порошенко: Я думаю, успокаивают успокоительные лекарства. Я считаю, что моя миссия, як Голови Ради Національного банку, інформувати людей для того, щоб позбавити їх абсолютно необгрунтованих страхів, але довести ті небезпеки, які насправді існують. І я можу підтвердити Вашу інформацію, що економіку України чекає достатньо складний період, особливо в наступному році. Я не чекаю серйозних ускладнень в жовтні, в листопаді, але з невизначеною ціною на газ, з невизначеними позиціями по базовим галузям української економіки, з врахуванням світової кризи українську економіку чекає іспит. І для того, щоб пройти цей іспит, суспільству, як ніколи, потрібна консолідація. Суспільству потрібна антикризова програма, яка буде...
Савік Шустер, ведучий: Люди, которые считают себя с высоким достатком, Вас очень хорошо понимают.
Петро Порошенко: Дуде дякую. І для того, щоб довести от Вашу першу тезу, я не маю жодних сумнівів, що найбільш слабка ланка в Україні, в економічній системі України не є фінансова і банківська система, як це хтось намагається довести. До кінця року українській економіці потрібно повернути менше 5 мільярдів доларів. Ніхто не помітив, що протягом поточного року ми вже повернули більше 30, жодних, скажімо, кризових явищ, які створюють серйозні ускладнення, ми не очікуємо. І на сьогоднішній день ми дійсно зробили дуже серйозні кроки, які спростовують ту інформацію, яку ми бачили на вашому графіку. Вчора за моєї ініціативи було скликано засідання Ради Національного банку. Воно було пояснено тим, що в світі відбулися достатньо значні тенденції: долар укріпився по відношенню до всіх світових валют на 15%. І тому залишати коридор, який не буде економічно обгрунтованим, було би безвідповідально і непрофесійно. Рада вчора дуже серйозно обговорила це питання, і ми розширили коридор для того, щоб дати можливість Національному банку більш ефективно проводити свою політику. Це співпало з тим, що на валютному ринку вчора набули панічні явища. В чому вони полягали? При дуже малому об'ємі вчорашніх торгів, це було менше 100 мільйонів, тоді як зазвичай торгується 200-300 мільйонів, при дуже малому об'ємі ціна долара вискочила за межі прогнозованого, прогнозованих позицій. Але вже сьогодні Національний банк, незважаючи на те, що стартували торги сьогодні з позиції 5,60-5,70 за долар...
Савік Шустер, ведучий: Вы успокаиваете даже безработных.
Петро Порошенко: Закінчили... Дуже дякую за те, що люди дійсно мають розуміти і буди добре проінформованими. Вони не мають питатися чутками. І я дякую, що Ви цю тему підняли сьогодні на передачі.
Савік Шустер, ведучий: Правильно.
Петро Порошенко: Тому що, як правило, економіка не дуже цікава, коли все нормально. Але коли є предкризове явище, люди дійсно потребують цієї інформації. І, от, на сьогоднішній день почавши торги 5,60-5,70, торги закінчились на позначці 5,10. Середня ціна долара сьогдоні на абсолютно відкритих ринкових торгах склала 5,25 за долар. Національний банк зробив...
Іванна Коберник, хронікер: В мене кілька дилетантських запитань в цьому ключі.
Петро Порошенко: Прошу, прошу.
Іванна Коберник, хронікер: Ви говорили напочатку літа, я дуже добре пам'ятаю, коли долар був, там, 4,60, 4,65, про те, що ні в якому разі не можна продавати долар, що він обов'язково підніметься. І врешті-решт ми це бачимо в таких великих обсягах, ну, вірніше, масштабах, яких ніхто не очікував. Чи можна говорити, що, можливо, це якась спеціально спланована спекуляція. Адже є люди, які купили, напевне, по 4,60 долари влітку. І зараз їх продали по 5,80.
Петро Порошенко: Ви абсолютно праві, пані Іванно. Тому що дійсно коли в світі відбуваються серйозні кризові...
Савік Шустер, ведучий: А инфляция?
Петро Порошенко: Ну, я спробую пояснити вам. Коли в світі відбуваються серойзні кризові явища, коли в світі банкротують найбільші банки світу, то інвестори шукають якусь гавань таку, де більш-менш надійно було би з одного боку, і дуже високий рівень дохідності з іншого боку, оскільки в Україні була висока інфляція. І, от, влітку іноземні інвестори з виключно спекулятивною метою намагалися прийти в Україну для того, щоб отримати високі банківські відсотки протягом літа. І саме тому, коли гарячі спекулятивні гроші прийшли в Україну, позиція моя, як Голови Ради Національного банку, ми тоді... Я дуже добре, дякую Вам за те, що Ви це добре пам'ятаєте, була, ми всі ці гроші маємо викупити в золото-валютний запас. Ні в якому разі ми не маємо дати, щоб гривня була обвалена до 4,50 і нижче, допустити паніку на валютному ринку, щоб коли вони будуть повертатися з України, у нас не було грошей для того, щоб викупити цю гривню, і для того, щоб покрити ці ризики золотовалютним запасом. Да, дякуючи Богові, мені тоді вдалося переконати і ми купили 6 мільярдів доларів з початку року.
Савік Шустер, ведучий: Это были короткосрочные кредиты.
Петро Порошенко: Це були короткострокові спекулятивні гарячі гроші, які прийшли на півроку, які прийшли вкластися виключно в фінансову систему, які не мають жодного відношення до прямих інвестицій в економіку України, у створення робочих місць, вони прийшли виключно в фінансову систему. І сьогодні ми можемо констатувати, що вони повністю пішли з України.
Іванна Коберник, хронікер: От, це, до речі, друга чутка, яка циркулює в суспільстві, з приводу фінансової кризи. Що зараз начебто іноземні банки, які мають, які є власниками українських банків, масово вивозять гроші закордон, тому що у них там криза, і вони, їм потрібні гроші. І грошей в банках не залишиться зовсім.
Петро Порошенко: Цю чутку я можу абсолютно проінформовано спростувати. Тому що насправді банки, які, дочірні банки іноземних материнських банків насправді, якщо взяти баланс, завозять в Україну гроші. Вони не виводять з України гроші, сто відсотків.
Савік Шустер, ведучий: Ровно наоборот. Это из-за репутации или по каким причинам?
Петро Порошенко: Це принцип економічної політики. Вони мають прийти в Україну, вони мають збільшити долю свого ринку, вони мають більше заробити прибутку. І оскільки вони все рівно вже зареєстрували в Україні банки, вони їх мають забезпечити фінансами для того, щоб бути більш конкурентоздатними по відношенню до банків, які вже працюють в Україні.
Савік Шустер, ведучий: Вот, если мы возьмем Австрию, да, сегодняшнее решение, да, то есть, объявление министра финансов Австрии, да, о том, что подымается уровень банковских гарантий до 100 тысяч евро, да. То есть, но "Райффайзен банк" - это все же, да, это австрийский банк.
Петро Порошенко: Это австрийский банк.
Савік Шустер, ведучий: Но это никак не влияет, это решение министерства...
Петро Порошенко: Насправді весь світ сьогодні для того, щоб підтримати стабільність банківської системи. Насправді, Савік, навіть не стабільність, мова ідеться про довіру. Тому що ключова, ключове слово, яке ми використовуємо в банківській системі - це довіра. І, от, на сьогоднішній день, коли люди довіряють банкам, в банківській системі все стабильно.
Савік Шустер, ведучий: А Давид и Сергей, вы что, к деньгам не имеете отношения?
Сергій Соболєв: Ні. Я хотів би єдине застерегти. Тут треба все-таки щоб, ну, максимальний загал людей розумів навіть останнє ваше запитання, що мається на увазі, коли держава гарантує, що 100 тисяч доларів буде гарантовано повернуто, я хотів би це роз'яснити, в разі, якщо навіть станеться щось з цим банком. Наприклад, коли останнє рішення ухвалювалось Конгресом и Сенатом Сполучених Штатів Америки, там ця гарантована сума була піднята до 250 тисяч на вклад. Тобто, в разі навіть як щось станеться з вкладом в Сполучених Штатах Америки в банку, то їм гарантовано, що 250 тисяч - це буде мінімальна, вірніше, максимальна сума, яка буде гарантована на поверненя вкладнику. Без сумніву, без таких гарантій люди, які тримають свої вклади в банках, ніколи б далі їх не тримали, враховуючи ситуацію з кризою на цьому ринку, а почали б знімати, спустошувати свої рахунки. Саме тому так чи інакше, я переконаний, що ті гарантовані суми, які на сьогодні існують згідно з нашими нормативами, треба буде так само піднімати, бо я не хочу називати банки, в яких вже почалися якісь проблеми, щоб не створювати ажіотаж на цьому ринку. Ми повинні гарантувати вкладникам, що саме це буде забезпечувати і стабільність в тому числі і банківської сфери для того, щоб ці рахунки не спустошувались.
Петро Порошенко: По-перше, Савік, це робиться в усьому світі. І на сьогоднішній день лише за останній тиждень зібльшили рівень гарантованої суми Сполучені Штати Америки, Греція, Німеччина, Австрія, згадана Вами, Ірландія. Причому по низкі країн таких, як Ірландія і Німеччина, наприклад, вони взагалі не встановили верхню межу. Але це не просто рішення, яке нібито просто папірець, який треба підписати. Тому що треба знайти джерела, якими наповнити Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, і коли на рахунку цього фонду будуть гроші, тоді всі повірять в те, що цей Фонд здатен компенсувати вкладникам їх збитки у випадку будь-яких проблем у банківській системі. От, ми вчора на засіданні Ради Національного банку розробили пропозиції, передали їх правлінню банку і передали їх в Парламент для того, щоб на сьогоднішній день внести зміни до Закону "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб", перший... Але навіть і без внесення цих змін ми вважаємо за можливе, щоб Національний банк частину своїх прибутків спрямував у вигляді кредиту на цей Фонд. Ми розроблии повністю механізм, і через цей механізм збільшити максимальну суму компенсації вкладів. Зараз вона складає 50 тисяч гривень, і навіть ця сума покриває більше 90% всіх вкладів, які є в банківській системі України. І ми пропонували збільшити це принаймні на 50% - до 75 тисяч гривень гарантованої компенсації всім банкам. І відповідаючи на пропозицію або речення, які казав Сергій щодо того, що в банках є проблеми, ми на сьогоднішній день намагаємося, вирішуємо в Національному банку дві проблеми. Перша - це коли банки, маючи, ну, певні настрої серед тих, хто кладе кошти на депозит, мають певні, тимчасові розриви в ліквідності. Це, ну, коли не вистачає грошей.
Савік Шустер, ведучий: Мага, у тебя деньги в банке?
Петро Мага: У мене - в трилітровій. Доброго вечора, Петро Олексійович. Я хочу долучитися до тих всіх пліток, яку Іванна казала.
Петро Порошенко: Але я просто речення закінчу.
Петро Мага: Да, я просто, вибачте, будь ласка. Є ще одна чутка, яка постійно тривожить наших співвітчизників. От, я хочу зараз щоб її дали на екран, це думка наших українських фінансистів.
"Час новин", "5 канал": Національний банк зможе штучно стримувати зростання долара, продаючи на ринок дешеву валюту, лише два місяці. Якщо ж економіку США та Європи лихомитиме і надалі, радять українцям поповнювати гаманці валютою.
Петро Порошенко: Я хотів би...
Савік Шустер, ведучий: Петру Порошенко давать комментировать "Пятый канал". Это только ты мог придумать.
Петро Порошенко: Я хочу вибачитись за інформацію, яку...
Петро Мага: Да, от, "П'ятий канал".
Петро Порошенко: Це ієзуїтство.
Савік Шустер, ведучий: А он - иезуит, посмотрите.
Петро Порошенко: Я маю вибачитись за інформацію, яку дав "П'ятий канал". Це інформація журналістськи некоректна, не згадуються імена експертів, які нібито це кажуть, що Національному банку вистачить валюти там на якісь кілька місяців. Це не відповідає дійсності і ми, дійсно, на сьогоднішній день контролюємо ситуація. Я абсолютно переконаний, от, завершуючи, що на сьогоднішній день ми надали фінансування - 1 мільярд 600 мільйонів гривень у вигляді рефінансування 21-му українському банку саме для того, щоб бути гарантованим, що жодному українському банку на сьогоднішній день проблеми не загрожують.
Савік Шустер, ведучий: Ну, понимаете, мы все время говорим о банках, да, и мы совсем не говорим об экономике.
Петро Порошенко: Блискуче. Тому що насправді, насправді я сказав, я з цього почав свій виступ. Що якщо проблеми в економіці почнуться, вони почнуться не з банківської системи. Бо на сьогоднішній день чотири роки політики не займалися економікою, чотири роки ми казали про те, що ми маємо збільшувати виплати... От, дякуючи Богові, Давид, я тебе не звинувачую конкретно, своїх товаришів - Давида Жванію і Сергія Соболєва. Але насправді система, яка була побудована в державі, не дозволяла приймати закони, які конче потребувала економіка. Ми жили в часи постійних виборів, і жодна політична сила не могла взяти на себе відповідальність чесно вийти до людей і заявити - люди добрі, ви маєте отримати ті гроші, що зароблені. Виплати збільшення соціальних стандартів має бути прив'язано до збільшення продуктивності праці. Що на кожну копійку, яку вам виплачують, має бути відповідне товарне покриття. Причому бажано товарне покриття української економіки. Якщо ми робимо, здійснюємо ці виплати за рахунок запозичених коштів, які надходять в економіку України. І якщо для покриття цих коштів завозяться імпортні товари, насправді, я маю наголосити, нічим не відрізняється від сумно відомої піраміди "МММ" з сумно відомим Льоней Голубковим. І, от, на сьогоднішній день треба чесно розмовляти з виборцями, треба казати їм правду, треба приймати закони, які підтримають національну економіку, треба робити речі, які на сьогоднішній день, можливо, будуть не такі популярні, але вони будуть, мають бути професійні, коли ми захищаємо національну економіку, коли ми підтримуємо експортоорієнтовані галузі, коли ми не різимо курку, яка несе золоті яйця. І через такий спосіб збільшуємо надходження до бюджету, зростання валового внутрішнього продукту, і забезпечення відповідних соціальних стандартів, яких на сьогоднішній день потребує і достойні України.
Савік Шустер, ведучий: А, вот, коллеги, вы понимаете, да, что будет? Да, я так понимаю, что если будут досрочные выборы, не будет правительства где-то до февраля, да.
Мустафа Найєм, хронікер: Парламента.
Савік Шустер, ведучий: Парламента, да, не будет. А кто будет...
Іванна Коберник, хронікер: Но уряд буде виконуючий обов'язки.
Савік Шустер, ведучий: А вот именно.
Давид Жванія: А он ничего не может делать без Парламента.
Іванна Коберник, хронікер: А він давіно нічого не робить з Парламентом взагалі, власне кажучи.
Савік Шустер, ведучий: А он ничего не может делать и с Парламентом тоже.
Мустафа Найєм, хронікер: Такое ощущение, знаете, как сидят одни, которые ничего не сделали за это время, и Петр Алексеевич, который давно уже ушел, и до этого ничего не сделал. И сейчас говорит - как сейчас все плохо.
Іванна Коберник, хронікер: Ні, ми просто бачили три хвилі. Юлію Тимошенко...
Петро Порошенко: Мустафа, я не кажу, що все погано. І на сьогоднішній день я на посаді Голови Ради Національного банку, мені здається, що ми намагаємося робити дуже серйозні і професійні кроки для того, щоб не допустити тих явищ, які об'єктивно присутні в економіці, їх метастази в банківську систему.
Мустафа Найєм, хронікер: А вам нужен вообще Парламент и правительство? Вот честно?
Петро Порошенко: Конче потрібно.
Мустафа Найєм, хронікер: То есть, вам они нужны?
Петро Порошенко: Я переконаний, що...
Савік Шустер, ведучий: Мустафа, что ты, а потом ты обижаешься, что... Мы что, в Кабуле что ли?
Петро Порошенко: Влада ефективно може працювати, коли на сьогоднішній день об'єднані всі гілки влади, і мають перед собою не популістські, а реальні заходи для того, щоб робити життя людей краще. А це не тільки виплати, які нічим не забезпечені. Це і боротьба з інфляцією, це і забезпечення відповідних стандартів розвитку економіки.
Мустафа Найєм, хронікер: Можно вопрос?
Савік Шустер, ведучий: Давид, может..?
Давид Жванія: Ну, я вообе, честно говоря, во-первых, считаю, маленький укор Петру Алексеевичу по поводу того, что если бы выступил Глава Нацбанка Соединенных Штатов в ток-шоу, то долар бы рухнул в один день, просто от удивления, что такое произошло.
Петро Порошенко: Я просто не Глава Нацбанку.
Савік Шустер, ведучий: Во-первых, он не Глава Нацбанка, во-вторых, Гринспен давал интервью и никуда ничего не падало.
Давид Жванія: Ну, еще раз, он давал интервью, но там называются четко очень цифры. Потому что люди ориентируются, и, в принципе, должен быть показатель очень четкий. Каждое мелкое движение очень сильно влияет на рынок. И сегодня как раз спекуляция номер один, и все спекулянты сегодня как раз зарабатывают на этом. Всегда, когда есть кризис, на этом зарабатывают.
Петро Порошенко: А народ теряет.
Давид Жванія: А народ теряет.
Петро Порошенко: И вот на сегодняшний день наша задача именно в том, чтобы не потерял народ.
Давид Жванія: Поэтому я всегда сторонник того, чтобы делать очень аккуратные прогнозы, и во всяком случае не вводить еще, не усугублять ситуацию, которая и так для всех очевидна.
Мустафа Найєм, хронікер: Да. Но только что Вы кричали, что ничего не будет, в Парламенте все плохо.
Давид Жванія: Я говорил, что это усугубит ситуацию того кризиса, который есть.
Савік Шустер, ведучий: Нет, но мы же можем говорить об экономике, правильно, мы необязательно...
Петро Порошенко: И я это подтверждаю.
Давид Жванія: И это подтверждают все, что сегодня выборы, они усугубят ситуацию, которая есть в экономике, и тот кризис.
Іванна Коберник, хронікер: Мені тільки от цікаво, якщо, от, у нас будуть дострокові вибори в умовах такої жорсткої економічної кризи, коли власники найкрупніших корпорацій скорочують співробітників, витрати, і взагалі режим економії вводять. Ці вибори будуть економнішими? Чи ми знову ж бачитимемо буйство реклами..?
Давид Жванія: Сегодня во многих отраслях, о чем вы говорите, во многих отраслях на самом деле есть убыточное производство. Сегодня себестоимость продукции выше, чем продажная стоимость. Это металлургия в первую очередь. К чему привыкли наши металлурги? Они привыкли к тому, что государство должно их дотировать. А на самом деле они должны брать, они все частные предприятия, они должны брать длинные кредиты.
Савік Шустер, ведучий: Давид, но кредиты не дают.
Давид Жванія: Если они не справятся. Еще раз - им нужно обеспечить долгосрочные, длинные кредиты. Потому что есть еще и стоимость предприятий, есть еще и активы, есть масса вещей. То есть, нужно привыкать к рынку. Нельзя быть, жить в социолизме и говорить о рынке. То есть, у нас дуолизм пониманий. Вот мы говорим о том, что все предприятия частные, они обращаются к правительству - подари нам, не одолжи нам, не помоги нам, а подари, отдай. Вот требования отдать...
Мустафа Найєм, хронікер: Это не совсем правда.
Іванна Коберник, хронікер: Это правда.
Мустафа Найєм, хронікер: Потому что...
Давид Жванія: Это правда. Это правда, скажите...
Мустафа Найєм, хронікер: Не совсем. Подождите...
Савік Шустер, ведучий: А почему?
Давид Жванія: Мы говорим о том, что есть законы, есть правила.
Савік Шустер, ведучий: Если мы говорим о металлургии.
Мустафа Найєм, хронікер: Что почему? Подождите, во всем мире положено, что свое государство защищает своего производителя.
Іванна Коберник, хронікер: Не пільгами.
Давид Жванія: Абсолютно правильно.
Іванна Коберник, хронікер: Не пільгами.
Давид Жванія: Не пільгами.
Мустафа Найєм, хронікер: Какая разница? А у нас получается, так, смотрите, а у нас что получается - у нас приходит правительство Тимошенко, тарифы на железнодорожные повышаются.
Давид Жванія: А захищає його кредитами, дотациями, но возвратными.
Мустафа Найєм, хронікер: Приходит правительство Януковича - для металлургов оно получается.
Давид Жванія: Это государственная монополия. Это государственные монополии, не путайте частный бизнес и государственные монополии и государственный сектор ответственности.
Мустафа Найєм, хронікер: Поймите, ну, перестаньте, ну, причем тут государственные монополии. Каждая партия кем-то финансируется. И они для своих финансистов создают. Эти условия.
Давид Жванія: Еще раз. Мустафа, не путай социальную сферу с, то есть, металлургия - это есть отрасль, она вся частная, у каждого меткомбината есть частный собственник, это его доход личный.
Мустафа Найєм, хронікер: Да. Но они пользуются железной дорогой, которая является государственной монополией.
Давид Жванія: Смотрите, они зарабатывали 500 долларов на тонне. Они же не говорили, что давайте, мы зарабатываем 500, давайте им заплатим больше налогов.
Петро Мага: Можно вас помирить?
Савік Шустер, ведучий: Кого? Их?
Мустафа Найєм, хронікер: Это невозможно.
Давид Жванія: Не было же такого, правильно.
Іванна Коберник, хронікер: Да, або перепобудуємо і...
Савік Шустер, ведучий: Мага, ты, Мага, когда идет умный разговор, ты молчишь.
Петро Мага: Я сижу з своїм IQ канарейки і думаю, що воно таке є дуолизм пониманий і думаю, що воно...
Іванна Коберник, хронікер: А 82% розуміють.
Мустафа Найєм, хронікер: Вони так здоров говорять. От, Ксенія Ляпіна сьогодні, да, близько до людей, красиво, все зрозуміло. Дивіться на екран, от наскільки все по-народному, ніжно і по-жіночому.
"Факти", канал "ICTV", Ксенія Ляпіна: Зрозуміло, що основні гравці - Партія Регіонів і Блок Юлії Тимошенко - які, власне, і спричинили до цих позачергових виборів, будуть, знаєте, валяти дурочку, власне, що вони і почали робити. Але я переконана, що нема виходу з цієї ситуації, це як видалення апендиксу.
Петро Мага: От ви уявляєте, виявляється, розігнати Верховну Раду - це все одно, що видалити апендикс, і всі ми валяємо дурочку.
Мустафа Найєм, хронікер: А можно Вам вопрос чисто такой, от народа? Вот скажите, у меня очень много знакомых, которые хотят сейчас продать свою квартиру с тем, чтобы иметь деньги, а летом купить, потому что цены на недвижимость упадут. Вот объясните мне, сейчас надо брать кредит, покупать квартиру, или не надо брать кредит и покупать квартиру?
Савік Шустер, ведучий: Нет, Мустафа, объясни, пожалуйста...
Євген Кисельов, хронікер: Да не дадут, наверное.
Савік Шустер, ведучий: Да, во-первых, не дадут, совершенно точно. Во-первых, не дадут.
Мустафа Найєм, хронікер: Нет, ну, посоветуйте мне. Вот, допустим, я решил, у меня есть квартира, допустим, да. У меня ее нет.
Савік Шустер, ведучий: Да, подожди. Ты ее хочешь, подожди, подожди. Значит, у тебя есть квартира, ты ее хочешь продать...
Мустафа Найєм, хронікер: Чтобы иметь сейчас деньги, потому что цены падают на недвижимость.
Савік Шустер, ведучий: Деньи, и чтобы купить летом?
Мустафа Найєм, хронікер: А летом купить...
Савік Шустер, ведучий: Когда они подымутся?
Мустафа Найєм, хронікер: Когда они упадут еще ниже. Вот, то есть, суть в этом.
 
Давид Жванія: Но пока что цены падают. Но продаж нету. Потому что никто за эти цены не продает. Поэтому, вот, верить в то, что они, вот, резко подешевеют, я считаю, что это наивно.
Іванна Коберник, хронікер: Попытаться продать можно.
Давид Жванія: Дело в том, что сегодня как раз из-за кризиса остановилась стройка, вот, нету квартир. Вот, вопрос не в том, что они дешевеют, их просто нету.
Петро Порошенко: Дозвольте мені відповісти Мустафі. Мустафа, ти задав дуже добре запитання. От, я хочу тобі порадити, так само як і всім телеглядачам. Гроші треба заробляти не продаючи і куплячи квартири, не продаючи і куплячи валюту, не продаючи і купляючи цінні папери, а працюючи журналістом, працівником, робітником, та інше.
Мустафа Найєм, хронікер: Так, подождите…
Петро Порошенко: От, коли більшість людей думають, що є десь легкі гроші, де можна, не працюючи, спочатку купити, потім продати, як правило, в такий спосіб люди втрачають гроші. От саме в такий спосіб.
Іванна Коберник, хронікер: А якщо говорити не про легкі гроші.
Мустафа Найєм, хронікер: Но Вы можете сказать, цены упадут или нет?
Савік Шустер, ведучий: О!
Петро Порошенко: Я не є фахівець з нерухомості.
Давид Жванія: Понимаете, в лотерею играют во всем мире, поэтому…
Петро Порошенко: В лотерею грають в усьому світі. І левова частина гравців в лотерею продають, виграють одинаки.
Мустафа Найєм, хронікер: А квартиру надо сейчас покупать? Вот скажите по-другому – вот сейчас надо брать кредит и покупать квартиру?
Савік Шустер, ведучий: Мустафа, Мустафа.
Петро Порошенко: В мене порада – дотримайтесь своїх грошей, не біжіть в банки, не знімайте, не міняйте валюту, не продавайте квартири.
Мустафа Найєм, хронікер: И не брать кредит.
Савік Шустер, ведучий: А что еще может сказать Глава Национального банку.
Петро Порошенко: Кредити вам, кредити вам не дадуть зараз.
Мустафа Найєм, хронікер: Ничего не делайте, кредитов не дадут.
Петро Порошенко: Кредитів вам банки не дадуть.
Іванна Коберник, хронікер: От є інформація, до речі, про те, що через два місяці взагалі припиниться кредитування фізичних осіб.
Савік Шустер, ведучий: Во всем мире не дают кредиты.
Євген Кисельов, хронікер: Никто не дает.
Савік Шустер, ведучий: Не дают.
Мустафа Найєм, хронікер: Это правда?
Іванна Коберник, хронікер: Це правда?
Петро Порошенко: Я маю вас розчарувати, що на сьогоднішній день офіційні дані, і це мене дуже турбує і непокоїть, що з 1-го жовтня по сьогоднішнє число кількість кредитів, які видано в економіку, скоростилось на 1,2%. Це означає, що банки на сьогоднішній день, передбачаюи економічну кризу в державі, не ідуть на ризиковані операції і кредитують лише сверхнадійні проекти.
Іванна Коберник, хронікер: Ще раз, скоротилась на 1,2%?
Петро Порошенко: На 1,2% сума кредитів, які…
Іванна Коберник, хронікер: А це багато?
Євген Кисельов, хронікер: А какие сверхнадежные сегодня в Украине?
Петро Порошенко: Це багато. Раніше вони завжди росли.
Давид Жванія: Это много.
Петро Порошенко: Раніше завжди зростали.
Євген Кисельов, хронікер: Сверхнадежное – выборы президента.
Савік Шустер, ведучий: Выборы президента.
Петро Порошенко: Вибори президента. Що Ви кажете?
Євген Кисельов, хронікер: Я говорю, какой сверхнадежный проект, который сейчас..?
Савік Шустер, ведучий: «Евро-2012», нет?
Петро Порошенко: Це така сама лотерея, про яку казав пан Мустафа, що…
Євген Кисельов, хронікер: Но в ней все равно кто-то победит.
Петро Порошенко: Що втрачають…
Мустафа Найєм, хронікер: Это самый ликвидный проект.
Сергій Соболєв: В останньому запитанні є якась доля істини. Бо, от, прорахувати логіку, наприклад, видалення апендиксу, про те, що колега по Парламенту з блоку «Наша Україна» заявила. От, про яке видалення апендиксу можна говорити, якщо людина відкриває дані соціологічних опитувань, де їх політична сила в цьому скликанні має 13%, а по всіх прогнозах більше 5% не буде мати. От, яке виділення апендиксу може бути? Тому починаєш розуміти – тут гра іде не в парламентські вибори, а гра іде в наступні вибори – в президентські. Далі, от, я постійно чую, що в нас нічого не змінюється, євроінгерація…
Мустафа Найєм, хронікер: Так Вы говорите о той политической силе, лидер которой является основным игроком в этой игре.
Сергій Соболєв: Так якраз гри з нашого боку в президентську кампанію на підставі роздмухування політичної кризи, протиставлення в даному випадку однієї політичної сили іншому немає.
Мустафа Найєм, хронікер: Как это нету?
Сергій Соболєв: А я можу це підтвердити. Всі останні наші заяви, звернення і дії в Парламенті полягають в наступному. Погралися з нами в гру з прокуратурою і СБУ, ми показали зуби, ми сказали – такого далі не буде. Ми проголосували цілий ряд законопроектів, якими показали – Президент не буде використовувати…
Мустафа Найєм, хронікер: Цитата Юлии Владимировны Тимошенко.
Сергій Соболєв: Дайте я закінчу. Я закінчу, а потім Ви її задасте.
Мустафа Найєм, хронікер: Да, хорошо. Я подожду.
Сергій Соболєв: Все, після цього ми побачили, що є загроза абсолютно іншого, неконтрольованого розвитку подій, ми прийшли і сказали нашим партнерам по коаліції – ви готові на умовах, які стосуються всіх попередніх нами підписаних угод, далі працювати. Ні, не готові. Більше того ми зараз дійшли до абсурду, коли більшість фракції «Наша Україна – Народна Самооборона» приходить до нас і говорить – ми готові, але Президент не дає. Тому я задаю одне питання – це гра в парламентські вибори чи в президентські? Я вважаю, що з боку Президента це є довгострокова, як він вважає, гра в перемогу на президентських виборах. Хоча знову-таки відкрийте всі соцілогічні опитування, і те, що сталося на цьому тижні, коли рейтинг діючого Президента вже не третій, а пятий в країні…
Мустафа Найєм, хронікер: Послушайте, ну, вот Вы сейчас уже ведете президентскую риторику. Давайте, смотрите…
Сергій Соболєв: Ну, причому президентська риторика?
Мустафа Найєм, хронікер: Вот есть цитата Юлии Владимировны Тимошенко на прошлых выборах, да. Когда она обвиняла «Нашу Украину» и Партию Регионов в том, что объединялись. Вот я прочитаю: «Білочка і зайчик, - это она говорила, - покохали один одного, і створили родину, але діти не народжуються. Вони пішли до мудрої сови і питають: «Що нам робити? Ми білочка і зайчик, створили родину, а діти не народжуються. Це чому? Тому що ми такі різні, ми білочка і зайчик?». А сова подивилась, і каже: «Ні, тому що ви обидва хлопчики». Это она говорила – Виктор Ющенко и Виктор Янукович.
Сергій Соболєв: Абсолютно. Я теж готовий цьому аплодувати.
Мустафа Найєм, хронікер: Так скажите мне, что у вас общего, где белочка и зайчик? Где вы? Вы белочка или зайчик?
Давид Жванія: Я зайчиком или белочкой, я не мог определить. Потому что как раз мы, часть фракции проголосовала за объединение, и состоялась коалиция. Я не понимал, я кто.
Мустафа Найєм, хронікер: Вас я вообще не понимаю, как Вы поддерживаете союз своих противников на президентских выборах 2004-го года, и БЮТа с Партией Регионов.
Сергій Соболєв: Яких супротивників?
Давид Жванія: Еще раз. Вот я просидел в этой ситуации, которую описываете Вы, когда чувствовал себя не хлопчиком, а идиотом.
Сергій Соболєв: Мустафа, про білочку і зайчика. Можна я закінчу? Про білочку або зайчика. Ну, вибачте, те, про що…
Савік Шустер, ведучий: То есть, два идиота могут иметь детей, а два хлопчика – нет. В этом разница.
Сергій Соболєв: Те, про що казала Тимошенко, є абсолютно логічним. Дивіться, відбулася домовленість, яку закріпили Універсалом і меморандумом, поділили місця в уряді, половина місць – Януковичу, половина місць – Ющенко. Це було підписано в меморандумі.
Мустафа Найєм, хронікер: Что сделали вы, скажите.
Сергій Соболєв: Цим це закінчилось? Ми не підписали ніяких меморандумів.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы сделали хуже. Вы уже пошли и делали что-то, вы принимали законы.
Сергій Соболєв: Вибачте, ми захищали основи демократії. Бо коли Президент…
Мустафа Найєм, хронікер: Точно также говорит Президент, распуская Парламент. Вы одинаковые.
Сергій Соболєв: Бо коли Президент вважав, що можна відкривати кримінальні справи за державну зраду, і це вважалося коректним.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы из-за этого..?
Петро Порошенко: Савік, якщо дозволите.
Сергій Соболєв: Коли Президент вважав, що можна позбавити громадянства Жванію, і це вважалося коректним, коли Президент пішов на домовленості…
Мустафа Найєм, хронікер: Вы из этого пошли с Партией Регионов в коалицию?
Сергій Соболєв: Ми не в коаліцію пішли, немає у нас ніякої коаліції.
Мустафа Найєм, хронікер: Тогда что Вы говорите? О чем Вы говорите? Что Вы оправдываетесь?
Сергій Соболєв: Я кажу, що у нас зайчика і білочки в нашій ситуації немає.
Петро Порошенко: Можна?
Савік Шустер, ведучий: Да, пожалуйста.
Петро Порошенко: Вся тірада, крім абсолютно брутальних і неприйнятних дій влади по відношенню до Давида, я думаю, що, от, якщо ви подивитесь зараз на рівень дискусії, що тільки 43% людей це залишається цікавим. Уявіть собі, що дев’ять місяців всі новини в країні починалися з позиції – що сказав якийсь депутат про якусь коаліцію, що вони десь там проводили переговори, до чого вони домовились, як вони ділили посади, як один одного звинувачували, куди вони після цього пішли. І жодного дня серед цих довготривалих дев’яти місяців ми не чули те, що треба думати про економіку, що треба на сьогоднішній день насправді попрацювати для того, щоб припинити політичні дискусії, припинити звинувачення один одного і визначити, що, пакет законів, які треба прийняті, бо економіка далі вже не може розвиватися по інерції.
Мустафа Найєм, хронікер: Знаете, я закрываю глаза и представляю, как вот на этом месте вчера сидел Литвин.
Савік Шустер, ведучий: Подождите.
Мустафа Найєм, хронікер: И говорил точно также. У него всегда все плохо, дерутся, а, вот, Литвин…
Савік Шустер, ведучий: У кого?
Петро Порошенко: По-моему, вчера, Мустафа, больше говорили Вы, чем Литвин.
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, это было, да.
Петро Порошенко: И Вы вчера были целый вечер на арене.
Савік Шустер, ведучий: Ему понравилось, ему понравилось.
Петро Порошенко: Браво. Но на самом деле, вот, действительно, нет, экономически нет никаких противоречий у людей, которые здесь сидят. Мы все понимаем, какие нужно проводить реформы. Ну, почему этого не делаете.
Савік Шустер, ведучий: Скажите, вот, я сейчас хочу все равно пригласить Светлану Вольнову. Пусть она выйдет на сцену, по крайней мере посмотрим, пока она готовится к тому, как она хочет Обаму.
Давид Жванія: Она очень хочет Обаму.
Савік Шустер, ведучий: Она очень хочет Обаму. Но вопрос. Я хотел у вас спросить вот такой вот, мне самому интересно, я, вот, как, вот, этот пакет помощи, да, 700 миллиардов долларов в американскую банковскую систему, как это вообще скажется? Скажется ли, да, на, или..? Ну, это же совершенно новое явление вот такое, да, в современном мире. 700 миллиардов – это же…
Петро Порошенко: Я уверен, я переконаний, Савік, що Україні без подібних революційних речей теж не обійтися в значно меншому обсягу, але треба це робити.
Савік Шустер, ведучий: Не обойтись, да?
Петро Порошенко: 250 мільярдів із 700 було спрямовано на те, щоб збільшити Фонд гарантування, ну, там, не Фонд, там страхова, державна федеральна страхова компанія, яка гарантує виплати. Це, вони не пішли в економіку, вони просто заморожені на Фонді для того, щоб люди повірили в те, що банківській системі Сполучених Штатів нічого не загрожує. Левова частина рештки пішла на те, що держава викуповує, економічною мовою це називається проблемні активи.Тобто, акції підприємств, якщо хочете, націоналізує підприємства, які мають тимчасові проблеми.
Савік Шустер, ведучий: Да, в американской журналистике это говорят «треш». Они называют «треш», «трешевые активы», да.
Іванна Коберник, хронікер: Це у нас теж може бути в Україні? Це у нас теж може бути?
Петро Порошенко: Я переконаний, що на сьогоднішній день в умовах світової кризи…
Савік Шустер, ведучий: Это мусор, «треш» - это мусор.
Петро Порошенко: Світової кризи, яка оточує Україну, і 60% промислового потенціалу України працює на експорт, і це не може не сказатися. Бо головною причиною економінчої кризи в Україні є світова криза. Україна є країною, яка сильно інтегрована в світове співтовариство.
Іванна Коберник, хронікер: А гроші є в бюджеті на це?
Петро Порошенко: Гроші в бюджеті є. І це інфляційний доход. От, є розрахунок…
Савік Шустер, ведучий: Обама.
Петро Мага: Петро Олексійович, щоб поставити крапку і Шустер міг перейти до рубрики «Обама», я її ставлю поетично: країною блукав суцільний кайф, і на вустах у всіх застигла тема, як в студії програми «Шустер-Live» сварились два хохли – Найєм і Герман.
Савік Шустер, ведучий: Мага, вот я на тебя смотрю… Светлана, вчера состоялись вторые дебаты между кандидатами Макейном и Обамой.
Світлана Вольнова: Здраствуйте.
Савік Шустер, ведучий: Это были другие дебаты. Если в первый раз ведущий задавал им вопросы, то на сей раз им задавал вопросы народ. И вся Америка очень разочарована. Два неопытных политика, один из них станет Президентом Соединенных Штатов.
Світлана Вольнова: Ну, я была не была так категорична в отношениях вчерашних теледебатов, как Вы, Савик. Поговорила бы об Украине и России, которые были темами на этих теледебатах. Дело в том, что забавно на самом деле было смотреть на Обаму и Макейна. Потому что они как два тигра на красном ковре перебегали по залу, передвигались, общались со своими зрителями, смотрели глаза в глаза. Стало особенно горячо, лично для меня, на теме об отношениях Америки и России. Потому что энергетика является ключевым вопросом между этими двумя странами. Чтобы снизить нефтяную зависимость от России, Обама предлагает искать новые источники, альтернативные источники энергии. А Макейн, кстати, советует обратить внимание на Украину и Грузию, как на главные газовые ворота между, в Европу российского газа. Поэтому и Макейн, и Обама сошлись, что нужно оказывать не только моральную, но и материальную поддержку соседям России – это Эстония, Польша, Грузия и Украина. Так что помощь обязательно будет.
Савік Шустер, ведучий: Вот что там делает Эстония, я не пойму.
Світлана Вольнова: Ну, вот, не знаю. Вот именно об этом был разговор. В конце, что самое интересное, в конце был задан такой вопрос – является ли Россия империей зла. На что ни Макейн, ни Обама вразумительно не ответили. Я бы хотела спросить у нашего зала: кто-то из вас считает Россию империей зла?
Савік Шустер, ведучий: Так, 52% не знают, где Россия, я так понимаю. Нет, 45% - нет, 48% - нет. 52% - нет, 54% – нет, 58% - нет, 60% - нет, 62 – нет, 63 – нет. Ну…
Світлана Вольнова: Ну, я не знаю, наверное, надо посыпать просто голову пеплом, чтобы тема Обамы, Макейна, американских выборов была интересна для Украины. Потому что это вопросы, которые касаются нас, нашими отношениями с этими странами. То есть, для меня это удивительно, что происходит.
Савік Шустер, ведучий: Я не знаю, что… Я не знаю, что лучше. Когда 65% считают, что это не империя зла, или 25%, которые считают, что это империя зла.
Мустафа Найєм, хронікер: По-моему, отлично. Нет?
Савік Шустер, ведучий: Для кого?
Мустафа Найєм, хронікер: Нам просто быть соседями России, а не Обаме просто, вот и все.
Савік Шустер, ведучий: Вот мне, я бы Женю лучше послушал. Это как? Империя зла – Россия. Это такой вопрос неожиданный, честно.
Світлана Вольнова: А можно задать кому-то из зрителей?
Євген Кисельов, хронікер: Я так скажу, что посмотрим, что будет в Крыму лет через несколько, да, и что будут думать украинские граждане по поводу России, если не дай Бог начнется что-нибудь вокруг Черноморского флота.
Мустафа Найєм, хронікер: Об этом нет смысла сейчас говорить, просто сейчас нагнетать. Конечно, это начнется, конечно, будет считаться империей зла, как в Грузии.
Євген Кисельов, хронікер: А сейчас, собственно…
Мустафа Найєм, хронікер: Но если сейчас, но мне кажется сейчас это очень хороший знак.
Євген Кисельов, хронікер:  Це буде залежати від того, хто виграє інформаційну кампанію – Росія чи Україна.
Савік Шустер, ведучий: О, смотрите, Женя…
Сергій Соболєв: Одна фраза.
Савік Шустер, ведучий: Да, смотрите, Женя, одна фраза. И сразу эта империя зла стала больше…
Євген Кисельов, хронікер: И сразу… Нет, ну, понимаете, если серьезно об этом говорить, то уже в разговорах, в украинских средствах массовой информации…
Савік Шустер, ведучий: Вы постойте, постойте, мы на Вас посмотрим.
Євген Кисельов, хронікер: В выступлениях экспертов стало хотя бы на словесном уровне обсуждаться теоретическая возможность конфликта между Россией и Украиной. И это уже, на мой взгляд, уже очень опасно.
Савік Шустер, ведучий: Спасибо.
Євген Кисельов, хронікер: Потому что сначала начинаются разговоры, потом начинаются, возникает феномен психологического привыкания, а потом может произойти реальный конфликт. Потому что конфкликт между Россией и Грузией, который в реальной жизни произошел, еще лет 15 назад казался антиутопией. Как, мы будем воевать, там, с грузинами, как русский пойдет против грузина.
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, тут проблема еще знаете, в чем.
Євген Кисельов, хронікер: Пошел ведь.
Мустафа Найєм, хронікер: Я думаю, что для тех, кто говорили, что это не империя зла, Россия не является Путиным, не является политикой этой страны, а является просто страной. Вот спросите меня, что такое Россия для меня. Это Петербург, это Москва, которые я люблю. Для меня это не Путин и не Кремль. С другой стороны если этих людей спросить, любят, считают ли они, там, Путина лидером империи зла, так вот я думаю, что ответ был бы чуть-чуть другой. Просто тут надо понимать, что, я думаю, что народ к народу и к стране относится так. Другое дело, что политики хотят навязать этому народу некую войну, которой нет на самом деле сейчас. Вот и все. Поэтому я считаю, что это нормальный ответ.
Петро Мага: Женя, сьогодні канал «Вести» узагальнив позицію Мєдвєдєва у всьому тому, що він сказав на сьогоднішній зустрічі в Евіані. От, якщо можна, я хочу дати картинку канала «Вести» з Росії.
Канал «Вести»: Действия, направленные против России. Северо-Атлантический Альянс расширяется даже с каким-то азартом, а вопрос принятия в НАТО Грузии и Украины вообще представляется не делом здравого смысла, а вопросом победы на Росссией.
Петро Мага: Тобто, вони постійно говорять про те, що ми це робимо лише для того, щоб перемогти Росію.
Євген Кисельов, хронікер: Вы знаете, это вообще словесная эквилибристика. Дело в том, что вступление в НАТО – это дело каждой отдельной суверенной страны. Вот я считаю, что это неправильная в принципе постановка вопроса. Если не хотела бы, скажем, Эстония, Латвия и Литва вступить в НАТО, никто бы их туда бы не загнал силой. Это не то, что пришло НАТО и сказало – ну, вы эстонцы, вы латышы, там, литовцы, а ну-ка шагом маршв НАТО. Они сами захотели. А глядишь, Россия предъявила бы эстонцам, латышам, латвийцам что-то такое, чтобы удержать их в своей орбите, и они бы не пошли в НАТО. Проблема в том, что Россия сейчас, самая большая проблема российской внешней политика, на мой взгляд, что она, Россия хочет, там, говорить о своем некоем пространстве особых интересов. Но для того, чтобы удержать ту же Украину в пространстве своих особых внешнеполитических интересов, очень мало что Украине может предложить.
Давид Жванія: Я сегодня смотрел очень внимательно, между прочим, все, что происходило. Я смотрел всю передачу, ну, была прямая трансляция на том же канале, который вы сейчас показали кусочек, резюме, скажем так. Я просмотрел выступление, по сути, всех лидеров, которые были в прямой трансляции. И я заметил одну тенденцию, что как раз Саркози и Медведев говорили в унисон. И они говорили почти одним и тем же текстом, то бишь, у них не было, по сути, разногласия в выступлениях. И это как раз говорит о некоторых вещах, которые надо учитывать во всем. Что сегодня Европа и Россия находит общий язык, и они находят во многих, во многих вопросах. А мы оказываемся посередине. И как-то, вот, мы еще не сложили свое мнение, и оно не до конца, не до конца логично выстроено. Поэтому я бы, вот, не торопился в таких резких заявлениях. Мы должны в первую очередь научиться общаться и с одним соседом, и с другим соседом, и с Европой, и с Россией. Потому что, вот, как бы, подход и, вот, дискуссия, которую я сегодня слышал, она как раз была достаточно, достаточно гармонична между двумя лидерами, которые выступила.
Савік Шустер, ведучий: Ну, Давид, это я в адвоката дьявола сыграю. Раз Мустафа сказал, что Россия – это еще не Путин, то я Вам скажу, что Европа – это еще Саркози.
Давид Жванія: Я согласен с Вами, я согласен абсолютно, но после этого…
Савік Шустер, ведучий: Там разные, Польша, Литва, Латвия, Эстония занимают одну позицию.
Давид Жванія: Очень агрессивную позицию. Согласен. Но как раз Европа разная, Европа разная.
Петро Порошенко: Я считаю, что мы вообще подменяем понятия.
Давид Жванія: Да.
Петро Порошенко: Потому что целью Украины являтеся не вступление в НАТО или АДКБ.
Давид Жванія: Абсолютно.
Петро Порошенко: Целью Украины является обеспечение безопасности страны.
Давид Жванія: В первую очередь.
Петро Порошенко: И, вот, на сегодняшний день безопасность страны Украина пока, вот, конфликт в Грузии показал главный вывод. Что ни одно образование в мире не способно эффективно обеспечить гарантированную…
Мустафа Найєм, хронікер: В том числе и НАТО.
Петро Порошенко: В том числе и НАТО, гарантированную безопасность любого государства. Все механизмы неэффективны.
Савік Шустер, ведучий: Ну, вы понимаете, а почему, почему…
Петро Порошенко: И поэтому нужно создавать новые или другие механизмы, которые были бы эффективны.
Савік Шустер, ведучий: Я не знаю.
Іванна Коберник, хронікер: Ні, а чому в тому числі і НАТО. Якщо це на члена НАТО був напад?
Савік Шустер, ведучий: Да, правильно, правильно, потому что…
Мустафа Найєм, хронікер: Подождите, но давайте не будем об этом говорить. Это не…
Давид Жванія: Нет, нет, Мустафа, об этом нужно говорить.
Іванна Коберник, хронікер: Тобто, якби Грузія була членом НАТО, це була б зовсім інша ситуація.
Петро Порошенко: Ніхто не знає.
Давид Жванія: Никто не знает.
Мустафа Найєм, хронікер: Знаете, есть один…
Іванна Коберник, хронікер: Ніхто не знає. Але не було випадку нападу на країну – члена НАТО.
Давид Жванія: Нет, смотрите…
Петро Порошенко: На сьогодняшній день країни НАТО…
Давид Жванія: Нет, давайте так. Когда Советский Союз развалился, были первые страны, которые вступили в НАТО, и они были моментально приняты в Евросоюз. Ну, скажем, первые, одними из первых. И, в принципе, это был такой, поход пока в НАТО, а потом в Европу. Сегодня такого похода Украины нет. Мы можем вступить в НАТО, и не войти в Европу. Поэтому для нас это может обернуться еще худшими, если это не будет обговоренный, согласованный с Европой процесс.
Євген Кисельов, хронікер: Правильно, але… Ні, але знаєте…
Давид Жванія: И мы не можем противостоять. Что, например, мы пойдем в НАТО вопреки желанию, например, старой Европы. Мы получим колоссальные проблемы.
Савік Шустер, ведучий: Все, Давид, Вас поддерживает 85% населения Украины.
Іванна Коберник, хронікер: Але ж треба іти в НАТО, а не робити вигляд. Сьогодні уже… Можна, я закінчу одне речення, Савік? От, уже був сьогодні анекдот про білочку і зайчика. Є ще інший анекдот – вам шашечки или вам ехать. Тому що те, що зараз українська влада – це шашечки.
Мустафа Найєм, хронікер: Послушайте, знаете, есть, есть один момент.
Іванна Коберник, хронікер: Вона не робить реальних кроків, щоб їхати до НАТО.
Давид Жванія: Но в Европу языком не ходят, вы же руками, ногами, головой работаете, а не только языком.
Савік Шустер, ведучий: Я должен сказать, так. Можно я скажу? Да, я там ничего. Мага, ну, ты можешь потерпеть?
Петро Мага: Я хочу не як білочка зайчику, як Петрик Петрику сказати Петру Олексійовичу, що є такий «Пятий канал», на якому сьогодні Олександр Шлапак наставив неміряно задач Національному банку. Наскільки це реально втілити. От, уже щоб поставити крапочку у, ну, поставити крапку на банкові врешті-решт. От, будь ласка, на екран.
«П’ятий канал», Олександр Шлапак: Надзвичайно сильна повинна бути позиція Національного банку, до чого також закликає Президент. Мова іде про захист наших вкладників, про посилення Фонду гарантування вкладів, мова іде про сильну валютну політику, про вихід Національного банку сьогодні на ринок для вгамування спекулятивних настроїв. Мова також іде про те, щоб своєчасно, як зараз і робиться, Національним банком надавалася необхідна допомога в підсиленні ліквідності окремих комерційних банків.
Петро Мага: Що з цього можна втілити?
Петро Порошенко: Все, що сказав на сьогоднішній день Олександр Віталійович Шлапак, воно міститься в рішенні, вчорашньому рішенні Ради Національного банку і сьогодні протягом дня це все зроблено.
Сергій Соболєв: Але після цього в дев’ятій вечора прозвучить указ про розпуск Парламенту, якщо прозвучить.
Савік Шустер, ведучий: Вот, да, через двадцать минут.
Сергій Соболєв: І ми побачимо, як всі ці заходи Національного банку будуть сприйняті населенням.
Савік Шустер, ведучий: Сергей, мы с Вами, Вы с нами остаетесь. С Давидом Жванией мы прощаемся. С Петром Порошенко мы прощаемся.
Петро Порошенко: Сергій, вибачте.
Савік Шустер, ведучий: А-а, вибачте, пожалуйста, раз Вы…
Петро Порошенко: Ні. Я просто хочу сказати, що тут не буде переможців і переможених. Бо програють всі.
Сергій Соболєв: Без сумніву. І я про це.
Петро Порошенко: І на сьогоднішній день Національний банк робить все можливе і чекає таких же ефективних дій від уряду і Парламенту.
Сергій Соболєв: Я підтримую це все.
Савік Шустер, ведучий: Так. Значит, человек БЮТа у нас остается. Дальше к нам Вадим Карасев, человек Президента, к нам приходит. И Владимир Корнилов, рука Москвы, к нам тоже приходит.
Давид Жванія: У вас будет великолепная компания.
Савік Шустер, ведучий: А мы в ожидании девяти часов тоже. Спасибо. Мне надо с Вами говорить. Так. Вадим, чего ждем через двадцать минут?
Вадим Карасьов: Я. Что мы ждем? Девять часов, через двадцать минут 21:00.
Савік Шустер, ведучий: Ну, да. Что будет?
Вадим Карасьов: Ну, как, в 21:00 что бывает в Украине – новости на «Первом национальном». Извините за рекламу канала.
Савік Шустер, ведучий: Нет, выступление Президента у нас.
Вадим Карасьов: Да? Говорят. Наверное.
Савік Шустер, ведучий: Обращение Президента к народу. Это все уже каналы знают, мне УНИАН уже сообщил, все официально.
Вадим Карасьов: Все знают, значит будет. Если УНИАН, значит будет.
Савік Шустер, ведучий: И что скажет Президент? Прогноз.
Вадим Карасьов: Ну, о выборах, наверное, он будет говорить.
Савік Шустер, ведучий: Потому что Киселев, он озабочен, он может проигрывать, то есть, не выиграть корову.
Вадим Карасьов: Какую?
Савік Шустер, ведучий: Ну, вчера был, вчера у нас был.
Вадим Карасьов: Не точно или..?
Савік Шустер, ведучий: Спор, нет, почему. Настояюу корову.
Іванна Коберник, хронікер: Живую?
Савік Шустер, ведучий: Живую. Герман проиграла теленка. Поэтому, как бы, этого теленка она отдаст Киселеву.
Євген Кисельов, хронікер: На воспитание.
Вадим Карасьов: А в чем там смысл спора был?
Савік Шустер, ведучий: Значит, мы спорили – когда будет указ Президента, да, о роспуске, сегодня в какое время. Мустафа сказал – 14, Валид Арфуш сказал – 15, значит, они проиграли. Женя сказал – вообще сегодня не будет, да. И вот он ждет.
Вадим Карасьов: Через двадцать минут мы узнаем.
Мустафа Найєм, хронікер: Есть шанс.
Савік Шустер, ведучий: А после рекламы, через двадцать минут, значит, сейчас рекламная пауза. Мага. Хорошо. Ты сказал Киселев, будете делить теленка, все, после рекламы (реклама). Мы вновь в прямом эфире, через минуты две-три начнет обращение Президент Виктор Ющенко к народу. Петр Мага нас прервет, как только начнется. Правильно? И это будет наконец обоснованно.
Петро Мага: Ви хочете, щоб я щось сказав?
Савік Шустер, ведучий: Нет.
Петро Мага: Я звик до грубості.
Савік Шустер, ведучий: Грубость?
Петро Мага: Да це просто жах.
Савік Шустер, ведучий: Господин Корнилов, ну, что Вы ожидаете от Президента?
Володимир Корнілов: Да Вы знаете, на самом деле эмоциональное состояние Президента – это не предмет разбирательства политологов, я это давно говорю. Я не исключаю, что там два-три варианта заявлений заготовлено, и до последнего момента человек решает, какое из этих заявлений запустить в эфир. Я не исключаю, что, конечно, эмоциональное состояние у него сегодня таково, что он объявит о роспуске Верховной Рады, на этот раз впервые на конституционных основаниях. На этот раз Ющенко имеет полное право согласно Конституции Украины это сделать, в отличие от 2007-го года. Так что, в принципе, действительно, я считаю, что мы можем ожидать и такого заявления. Хотя как он собирается после этого собирать…
Савік Шустер, ведучий: Итак, все, извините, я Вас прерву. Сейчас у нас, нас, Нестор Шуфрич у нас уже ждет, Владимир Яворивский, Анатолий Гриценко, все они выступят в нашей программе постепенно. Так. Это все гости, так а где заставка? Вы что-нибудь видите, Мага?
Петро Мага: Показують мультик, якийсь комп’ютерний мальчик ганяє компютерний мячик. Оце…
Савік Шустер, ведучий: А на каком это канале?
Петро Мага: На «Першому національному».
Володимир Корнілов: Мальчика не Мазурик зовут, нет?
Савік Шустер, ведучий: А на ТРК «Украина»? А-а, на ТРК «Украина» мы в эфире, извините.
Петро Мага: Так, вибачте.
Савік Шустер, ведучий: Что идет на ТРК «Украина», а..?
Петро Мага: Ну, це абсолютно серйозно, на «УТ-1» от раза комп’ютерний мяч говорить таким, диким пластмасовим комп’ютерним роком.
Іванна Коберник, хронікер: Може «Україну» послухаємо?
Мустафа Найєм, хронікер: Это наша заставка.
Савік Шустер, ведучий: «Звернення Президента України»… А-а, это наша заставка.
Петро Мага: Я думаю, що все-таки «УТ-1»…
Савік Шустер, ведучий: Нет. Главное, показывать и верить в это, да. Ты показываешь, и веришь, говоришь – да, вот сейчас Президент выступит. А это только на твоем канале.
Петро Мага: Я хочу сказати, що ще сьогодні зранку «НТВ» сказало про те, що таке звернення записано ще вчора, і вони про це знають. От так.
Володимир Корнілов: Но на самом деле не секрет, что Виктор Ющенко в Италию собирался. Поэтому в любом случае там…
Савік Шустер, ведучий: Нет, так он там находится.
Володимир Корнілов: В любом случае записывать он должен был. И я уверен, что записан, и, наверное, не один вариант. То есть, это нормальная ситуация.
Мустафа Найєм, хронікер: Честно говоря, меня вот эта ситуация, то, что Президент уехал в такой ситуации, честно, удивляет. Вас не удивляет?
Володимир Корнілов: Ну, конечно, удивляет.
Петро Мага: Савік, я думаю, що якби зараз вивели картинку «УТ-1», народу би було весело, тому що ми чекаємо звернення Президента, там показують…
Савік Шустер, ведучий: Но в девять вечера.
Володимир Корнілов: Но не «Лебединое озеро»?
Петро Мага: Якісь мультяшки, ні, ну, серйозно, перед зверненням Президента таке показувати.
Мустафа Найєм, хронікер: Две минуты осталось.
Петро Мага: Мені трошки стає не по собі.
Володимир Корнілов: Вы просто «Спокойной ночи, малыши» давайте.
Петро Мага: Якщо присниться цей м’ячик цієї ночі, я буду сильно кричати.
Іванна Коберник, хронікер: Савік, моя версія – це все-таки станеться о 21 рівно.
Савік Шустер, ведучий: Я тоже так думаю.
Іванна Коберник, хронікер: Тому ми можемо…
Савік Шустер, ведучий: А чего Вы так над Президентом издеваетесь между прочим?
Володимир Корнілов: Это кто? Я? Где?
Савік Шустер, ведучий: Вы, да. В каком он настроении, какое у него состояние.
Володимир Корнілов: Это действительно так. Это я не издеваюсь совершенно. Виктор Ющенко – человек эмоциональный. Зачастую его действия зависят не от ситуативной какой-то, там, политологического расклада сил, а исключительно из эмоций. Да я могу массу примеров, вы помните, как он назначил якобы Гайдука вице-премьером, да? Заявил, что мною только что подписан указ о назначении Гайдука вице-премьером. Это 30 декабря 2005-го года, накануне Нового года. Указа никто так и не увидел. Что сподвигло человека на заявление таковое, что потом его сподвигло на то, что через день он забыл об этом указе? Так что запросто мы можем увидеть и сейчас такое же.
Мустафа Найєм, хронікер: Может, просто хорошо продумывать свои решения.
Володимир Корнілов: Вспомните, как он назначил в прошлом году Главу государственной службы, своей охраны ту должность, которую сейчас Гелитей занимает. На один день человека назначил. На следующий день его уволил.
Вадим Карасьов: Потому что он отказался, я добавлю.
Володимир Корнілов: Да-да. Но день проработал.
Савік Шустер, ведучий: Человек отказался.
Володимир Корнілов: Но день проработал, да.
Савік Шустер, ведучий: Но проработал, понял, что не для него.
Вадим Карасьов: Я бы сказал, что здесь как раз…
Володимир Корнілов: И Гайдук тоже отказался?
Вадим Карасьов: Нет, а Гайдук затем был назначен секретарем Рады национальной безпеки.
Володимир Корнілов: Через полгода после этого.
Вадим Карасьов: На повышение пошел.
Володимир Корнілов: Через полгода.
Вадим Карасьов: Да.
Володимир Корнілов: Но указ, который Ющенко якобы подписал, свет так и, мир так и не увидел.
Вадим Карасьов: А можно я вклинюсь? Вот Вы сказали, что мой сосед и хороший друг Корнилов Владимир, рука Москвы, так. Вот я думаю, что в лице руки Москва, Москва недооценивает Виктора Ющенко.  
Савік Шустер, ведучий: Я в кавычках.
Вадим Карасьов: Говорят, он, там, эмоционально неуравновешенный. Во-первых, он очень глубокий человек. Он продумывает свои вещи, подождите, он продумывает свои вещи.
Володимир Корнілов: Что может человек Президента сказать.
Вадим Карасьов: Нет. Ну, причем тут, нет, я сейчас говорю как политолог, так объективно давайте.
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, перестаньте. Ну, говорите уже, как есть. Человек Президента – в этом ничего плохого нет.
Вадим Карасьов: Нет. Но так, как есть, я и говорю.
Савік Шустер, ведучий: Так он говорит, что он очень глубокий человек. Ну, а что в этом плохого?
Вадим Карасьов: Ну, почему нет?
Мустафа Найєм, хронікер: Да ради Бога.
Вадим Карасьов: Да, почему сразу нет. Поэтому все вещи продумываются. Даже вот эти сбои, это тоже продуманные могут быть сбои. В конце концов есть технология.
Володимир Корнілов: Вот. Совершенно верно.
Вадим Карасьов: В конце концов это тоже манипуляция какой-то, интрига.
Володимир Корнілов: Сегодня мы можем увидеть очередной сбой.
Вадим Карасьов: Надо же информационную интригу держать.
Євген Кисельов, хронікер: Вы хотите сказать, что вот сейчас Ющенко может объявить о том, что он подписал указ о роспуске Верховной Рады?
Вадим Карасьов: Нет-нет.
Володимир Корнілов: А завтра станет вопрос – откуда деньги.
Савік Шустер, ведучий: Сергей Соболев, мы Вас обещали отпустить до девяти. Спасибо.
Сергій Соболєв: Спасибо.
Савік Шустер, ведучий: Владимир Яворивский на Ваше место. Да. А Вы уступите место Нестору Шуфричу.
Петро Мага: А от зараз зявилась заставка.
Савік Шустер, ведучий: Нестор Шуфрич. Быстрее, господа, заставка. Спасибо большое.
Петро Мага: З’явилась заставка: «Звернення Президента України». Тому…
Савік Шустер, ведучий: Пятнадцать секунд, быстрее. О, Владимир Яворивский.
Петро Мага: Все, панове.
Савік Шустер, ведучий: Тихо. Нестор Шуфрич. Звук.
Віктор Ющенко, Президент України: Шановний Український народе,
Дорогі співвітчизники,
Я говоритиму просто і відверто.
2 вересня 2008 року в українському парламенті де-факто була сформована нова коаліція Блоку Юлії Тимошенко, Партії регіонів і партії комуністів.
Ця коаліція наполегливо працювала тридцять днів. Сформувала керівництво парламенту України, формувала щоденний план роботи українського парламенту, прийняла чимало законів, значна частина яких були неконституційні, на моє глибоке переконання, неукраїнські і недемократичні, що змушувало мене частину цих законів ветувати.
Події другого вересня і ті рішення, які були прийняті у парламенті, безумовно, унеможливили існування демократичної коаліції. І 3 вересня, де-юре, було оголошено про розвал коаліції.
Це - факт. Безумовно, він набагато складніший, аніж уявляється.
Нам потрібно ще багато-багато разів повертатися до 2 вересня 2008 року і дати повну відповідь, щоб це зрозуміла кожна людина, що тоді відбувалося у парламенті і за спиною тодішньої чинної коаліції.
2 вересня, по суті, розпочалася спроба демонтажу України і наших цінностей.
Баланс влади. Національна безпека. Політичний курс. Мова. Це все стало мішенню спеціальних домовленостей.
Демократичну коаліцію, переконаний, глибоко переконаний, зруйнувало одне - людська амбіція. Людська амбіція однієї особи. Жадоба до влади, розходження в цінностях, у перевазі особистих інтересів над національними.
Коаліційна угода і коаліційні домовленості зруйновані, економічні реформи не проводяться, виборчі розрахунки переросли у тотальний соціальний популізм, який призвів до найвищої в Європі інфляції і зниження соціальних стандартів - заробітної плати, пенсії і багатьох інших соціальних програм.
У час потенційних зовнішніх небезпек в хід було запущено неукраїнські сценарії - безхребетні, і по суті ворожі.
Бачимо й іншу небезпечну, ззовні занесену тенденцію - замах на розкол у національно-демократичних силах. Це - цвях, який свідомо забивають у наше тіло.
Сам Блок Юлії Тимошенко став заручником своїх лідерів. Бо в жертву вони ладні принести все - мову, безпеку, нашу європейську перспективу.
Я дуже хочу, щоб ви мене правильно зрозуміли.
Проблема - не в конфігураціях політичних сил.
Проблема - в рішеннях, які несуть загрозу Україні.
В цьому є момент істини.
Конституція відвела тридцять днів для формування коаліції. Користуючись конституційним правом, я подовжив цей термін ще на 5 днів.
Я готовий прийняти будь-яку законну коаліцію та її державні рішення.
Втім, картина - очевидна. Одні, підірвавши демократичну коаліцію, вдають святу невинність. Інші кажуть, що вони посередники, які чекають незрозумілих сигналів. Треті у каламутній воді шукають свою політичну або людську вигоду.
Станом на 8 жовтня 2008 року, я не отримав пропозиції жодної політичної сили про формування коаліції більшості, угоду б про яку підписало більше 225 народних депутатів України.
Відтак у ситуації, коли парламентські сили завели свою роботу у глухий кут, слово повинен сказати Український народ.
Згідно з Конституцією України я оголошую про припинення діяльності Верховної Ради шостого скликання та проведення дострокових парламентських виборів.
Голосування відбудеться демократично і законно.
Нас намагались повернути назад.
Як і рік тому, так і зараз я стою на захисті нашої перспективи. Я закликаю до активізації всіх українських виборців, всіх мислячих людей, всіх українських громадян і всіх українських патріотів.
Рішення, безумовно, - за вами. За вами - найвища в цій державі відповідальність, оскільки саме ви обираєте до влади українських політиків. Зважте на своє рішення.
За цим рішенням - перспектива України.
Савік Шустер, ведучий: Итак, Президент, да, провозгласил о том, что прекращены полномочия Верховной Рады шестого созыва, и что будут досрочные выборы. Таким оборазом Киселев корову не выиграл, Петр Мага корову не выиграл. А теленка, которого проиграла Анна Герман, получаю я. По-моему, все по справедливости.
Іванна Коберник, хронікер: Але Президент нічого не сказав про призначення дострокових виборів. Він тільки сказав про припинення діяльності.
Савік Шустер, ведучий: Ві сказав – вони відбудуться, да. Нет, он сказал – будут.
Нестор Шуфрич: Савик, вообще интересная произошла вещь. То есть, вы знаете, ну, я уже ничему не удивляюсь от Ющенка. Вообще меня сегодняшняя власть напоминает…
Вадим Карасьов: Это плохо.
Нестор Шуфрич: Сегодняшняя власть напоминает, вы знаете, какой-то такой обезьяний питомник. Вот, мы наблюдали за коалицией. Вот, есть хороший анекдот, знаете, когда Царь зверей сказал: У ну поделитесь, звери, на красивых и на умных». Так наша коалиция, сейчас еще придет Анатолий, вот, мне будет интересно задать им вопрос, все-таки кто из них красивый, кто из них – умный. К сожалению, пока они спорят друг с другом на эту тему, страдает вся Украина. А Ющенко у нас вообще уникальный тип. Это как обезьяна с гранатой. Никогда не знаешь, где он ее уронит.
Вадим Карасьов: Это же хорошо. Это высокое качество политика между прочим – непредсказуемость.
Савік Шустер, ведучий: Нет. Владимир, Владимир, секундочку, я хочу показать, мы же все же, народ оценивал это обращение Президента. При этом мы получим обращение тоже Виктора Януковича – лидера оппозиции. И я надеюсь, что что-то нам скажет Юлия Тимошенко – Премьер-министр. Но если не она, то Владимир Яворивский точно нам скажет. Значит, я хочу посмотреть на то, как, вот, аудитория, как она оценивала, отнеслась, да, к обращению Президента. Вот если мы посмотрим на общий график аудитории, да, покажите, пожалуйста, как аудитория оценивала. Значит, вот мы сейчас видим, что, и что же мы видим, мы не готовы ничего показать. Тогда мы продолжим, вы мне только скажите. Не готовы, значит, не можем показать.
Нестор Шуфрич: Ну, 30% было, я наблюдал, около 30%.
Савік Шустер, ведучий: Но 30 – это общее, а потом мы покажем по регионам. Мне очень интересно, как реагировала молодежь, вот, молодежь, 18-29 очень интересно.
Вадим Карасьов: Да, и регионы – интересно.
Нестор Шуфрич: Савик, пока есть один интересный нюанс. Почему я начал говорить, ну, к сожалению, власть у нас похожа на тех, на кого я сказал, к сожалению.
Савік Шустер, ведучий: Но Вы – часть власти.
Нестор Шуфрич: К сожалению, пока нет. Мы будем, мы будем у власти после выборов.
Савік Шустер, ведучий: Ну, значит, ну, как это? Подождите, оппозиция – тоже часть власти.
Нестор Шуфрич: Вот это нет.
Савік Шустер, ведучий: Парламент – часть власти.
Нестор Шуфрич: Савик, это какая-то извращенная формула, позиция – это позиция, власть – это власть.
Савік Шустер, ведучий: Почему? Нет.
Вадим Карасьов: Это советская формула, что вся власть сводится к единой власти.
Нестор Шуфрич: Так вот я хочу сказать. Знаете, что самое интересное, что мы услышали в сегодняшнем обращении Ющенка много чего, только не услышали самого главного – дату выборов. Я не удивлюсь, если завтра появится указ, который скажет, Ющенко придет, скажет – вот указ за сегодня, вступает он в силу, условно говоря, послезавтра или через неделю, а вы пока думайте сами, решайте сами, быть или не быть. Я считаю, что в условиях, когда впервые за годы независимости Украины подняты вопросы национальной безопасности, когда сегодня мы видим, что гривна два раза, уже являются спекуляции на гривне, а платят, кстати, за это наши граждане.
Савік Шустер, ведучий: Нестор, это уже все говорилось, да, уже есть факт, ну, по крайней мере факт есть, да, что и выборы. Плохо, хорошо…
Вадим Карасьов: Выборы.
Іванна Коберник, хронікер: Але є вже різниця з 2007-м роком. Тоді дата виборів була одразу названа.
Нестор Шуфрич: Но это, Савик…
Іванна Коберник, хронікер: 25 травня.
Савік Шустер, ведучий: А здесь нет. Давайте посмотрим на аудиторию.
Вадим Карасьов: Але вони не по даті були.
Іванна Коберник, хронікер: Тому що було потім ще кілька указів.
Савік Шустер, ведучий: Вадим, посмотрим на аудиторию, да.
Вадим Карасьов: Конечно.
Савік Шустер, ведучий: Значит, вот общая аудитория у нас получилось, что 59,5% не поддержали Президента, 32% поддержали, 8, ну, с половиной я говорю, 8,6% - для них это безразлично, будут выборы, не будут. Видимо, они в них участвовать не собираются. Эт общая аудитория. Сейчас посмотрим по регионам или молодежь, что нам. Сейчас возраст посмотрим. Вот молодежь, мне было интересно, вот, люди, которым 18, которые, вот, первый раз, может быть, пойдут голосовать, да. Вот они почти половина на половину, да. 7% не пойдут на выборы, я так понимаю. 45% где-то согласны с Президентом и 48,5% - не согласны. Это почти половина на половину, это молодое…
Вадим Карасьов: Но если не согласны – это не значит, что не пойдут.
Савік Шустер, ведучий: Нет. Я имею в виду безразлично, те люди, которые говорят и они безразличны к этому. Дальше, вот это молодежь.
Вадим Карасьов: А по регионам?
Савік Шустер, ведучий: Смотрим по регионам, сразу смотрим по регионам. Итак, что у нас получается? Восток, Восток у нас – 9% безразличных, 62, почти 63% - против, и 28, почти, 28% - за. Немало за, надо сказать, для Востока. Дальше смотрим. Запад Украины, Запад – это интересно, я сам…
Вадим Карасьов: Потому что адресат выступления – Запад, в основном, Запад Украины.
Савік Шустер, ведучий: Адресат – это Запад. Почему? А что, а Украина у нас большая.
Вадим Карасьов: Нет, и нация тоже, нет-нет, и нация вся.
Савік Шустер, ведучий: Но если адресат – Запад, то почти не туда попали. Потому что Запад настолько же расколот, как и молодежь, да.
Вадим Карасьов: Но на половину.
Савік Шустер, ведучий: Да, ровно, но все равно больше половины аудитории либо против, либо безразличны, да, мы видим.
Вадим Карасьов: Да. Ну, что, нормальная социология.
Савік Шустер, ведучий: Запад. Сейчас посмотрим на Центр и посмотрим на Юг.
Вадим Карасьов: Это нормальная социология, да.
Савік Шустер, ведучий: Да, посмотрим на Центр, на Юг, чтобы никого не обижать в стране. Да, значит, Центр, да, 56% - против, 9%, везде 9 примерно, от 6 до 9 процентов безразличных, да, здесь в Центре 35% почти за то, что сказал Президент. И последнее – Юг, Юг страны. Значит, смотрим на Юг страны. Юг у нас против, да, ну, Юг в большей степени против, хотя Юг вот так 22% - за, да, такой блин своеобразный, 71% - против. Ну, как вот эти вот..?
Вадим Карасьов: Нормальная социология. Потому что, действительно, это не самый хороший вариант, когда за два года мы имеем, за полтора года мы имеем два досрочные выборы.
Нестор Шуфрич: Полтора года.
Вадим Карасьов: Так. Не всегда люди могут понять рациональность, так сказать, или историческую необходимость такого рода разрешения кризисов. Это плохой вариант, но не самый худший. Потому что кризисы можно разрешать так, как разрешали их в России в 93-м году.
Савік Шустер, ведучий: А какой самый плохой? А-а, нет, ну…
Вадим Карасьов: Мы 15 лет про… Нет-нет, но это тоже разрешения кризиса элит. И, Слава Богу, от такого кризиса Украина ушла. Нет такого способа разрешения кризиса, как это было в Москве в 93-м году. Другое дело – может не нравиться, но придется идти на выборы и голосовать. И, кстати говоря, неплохо, люди начинают учиться процедуре демократии, относиться к этому не как…
Іванна Коберник, хронікер: Так ніхто не сказав, що вибори будуть.
Савік Шустер, ведучий: Кстати, люди спокойно воспринимают то, что Вы говорите.
Вадим Карасьов: Нет, но они… Но будут выборы. Но прекращены полномочия этой Рады.
Нестор Шуфрич: Савик, давайте скажем честно, Владимир…
Іванна Коберник, хронікер: Так.
Нестор Шуфрич: Владимир, ничего хорошего…
Вадим Карасьов: Значит, будет новая Рада.
Іванна Коберник, хронікер: Це криза подовжилась таким чином.
Вадим Карасьов: Почему она подовжилась?
Іванна Коберник, хронікер: Тому що невизначеність, залишилася невизначеність.
Володимир Яворівський: Ускладнились.
Вадим Карасьов: Тогда лучше усложнить. Кризис для того, чтобы выйти на новые, новые возможности.
Нестор Шуфрич: Савик, вы знаете, что…
Вадим Карасьов: Кризис – это не всегда плохо. Это и новые возможности какие-то дают стране.
Володимир Яворівський: Ні, але тут постійна криза.
Нестор Шуфрич: Савик, я прошу извинить. Вы знаете, в чем парадокс ситуации, что мы создаем кризис…
Вадим Карасьов: А что она, из-за выборов?
Нестор Шуфрич: Вадим, я понимаю, что Вы не хотите, чтобы я сказал. Потому что догадываетесь, что я скажу. У нас сначала Ющенко…
Вадим Карасьов: Нет, я не такой провидец, как Вы думаете.
Нестор Шуфрич: А Вы, я хочу напомнить, что Вы советник Балоги, на минуточку, так между прочим, чтобы мы понимали. Расставим точки над «и».
Вадим Карасьов: Внештатный.
Нестор Шуфрич: Так вот я хочу. Ну, нештатный, деньги получает…
Савік Шустер, ведучий: Внештатный, о! Сейчас наконец я знаю, как представлять Карасева. Я вот мучаюсь, не знаю, что…
Нестор Шуфрич: Внештатный советник Балоги.
Савік Шустер, ведучий: Внештатный советник Виктора Балоги, Главы Секретариата Президента.
Вадим Карасьов: Дело в том, что политолог должен быть советником. Понимаете, в чем дело, это его работа в этом состоит.
Нестор Шуфрич: Поэтому, Вадим, давайте скажем откровенно, вот, люди на Востоке и на Юге…
Вадим Карасьов: В Украине сейчас да, в Украине да.
Нестор Шуфрич: И, Слава Богу, уже на Западе и в Центре понимают, что досрочные выборы – это беда. Это нестабильность, это угроза…
Савік Шустер, ведучий: Нестор, но это уже свершившийся факт.
Вадим Карасьов: Ну, как будто есть стабильность без выборов, скажите мне.
Нестор Шуфрич: Сегодня, к сожалению, произошло то, о чем мы предупреждали, что «оранжевая» команда не способна…
Володимир Яворівський: Нестор, це вчорашній день, все. Вже є оголошення.
Савік Шустер, ведучий: Это к Яворивскому.
Нестор Шуфрич: Владимир, этот день создали вы и ваша коалиция с вашим Ющенко.
Вадим Карасьов: А-а, я думал, уже программа Савика Шустера.
Нестор Шуфрич: И сегодня я хочу сказать, что сегодня, к сожалению, сегодня, к сожалению, то, о чем предупреждала Партия Регионов, произошло.
Мустафа Найєм, хронікер: Подождите, но…
Нестор Шуфрич: Власть оказалась несостоятельной и бросила Украину в новый кризис.
Мустафа Найєм, хронікер: Господин Шуфрич, перестаньте, давайте…
Савік Шустер, ведучий: Хорошо. Давайте пригласим Анатолия Гриценка.
Вадим Карасьов: Нет. Но если бы Партия Регионов захотела без выборов бы быть, то она пошла бы в коалицию с Блоком Юлии Тимошенко.
Мустафа Найєм, хронікер: Да, вы же сами это создали, этот кризис.
Вадим Карасьов: Но вот чего говорить.
Нестор Шуфрич: Значит, Савик, я отреагирую на это, пока придет Анатолий.
Савік Шустер, ведучий: Вот вы вдвоем сидите.
Нестор Шуфрич: Вот. Вспомните программу здесь. Мы сидели в этом формате, только был Александр Александрович Мороз вместо…
Савік Шустер, ведучий: В этом формате – это что такое, это как камера такая?
Нестор Шуфрич: Были Вы, был Владимир Яворивский, здесь был Александр Александрович Мороз и я. И Владимир Яворивский сказал – мы никогда не объединимся с Партией Регионов. Поэтому Вадим, если есть вопросы, второй вопрос, что как бы мы на это реагировали, но пока…
Вадим Карасьов: Но вы же пошли в коалицию. Вы не хотите выборов, идите в коалицию с Блоком Юлии Тимошенко.
Нестор Шуфрич: Но пока, Вадим…
Савік Шустер, ведучий: Уже не могут.
Мустафа Найєм, хронікер: Зачем вы отрицаете? Вы точно также…
Вадим Карасьов: Но могли же.
Нестор Шуфрич: Вадим, я скажу, я скажу абсолютно спокойно и честно.
Савік Шустер, ведучий: Мага, следи, пожалуйста, за тем, что CNN, BBC, что они будут рассказывать.
Нестор Шуфрич: Я понимаю, что вам надо объединить нас с Блоком Тимошенко. Блок Тимошенко с нами.
Вадим Карасьов: Нам надо объединить Украину, не надо вас объединять.
Нестор Шуфрич: Вадим, во-первых, переговоры так, к сожалению, и начались. Потому что БЮТ не смог закончить переговоры с «Нашей Украиной».
Мустафа Найєм, хронікер: Что значит к сожалению начались? Вы вели переговоры с этой партией о том, чтобы объединиться.
Нестор Шуфрич: Я вм еще раз говорю. БЮТ говорил, что они не могут оторвать от сердца «Нашу Украину». Вот теперь пусть идут, и разбираются между собой.
Мустафа Найєм, хронікер: А зачем тут на БЮТ? Вы перед своими избирателями скажите, на каком основании вы пошли в коалицию.
Савік Шустер, ведучий: Вадим, к тебе обращаюсь. Спасибо огромное. И я Анатолия Гриценка приглашаю. Вадим, всегда рад Вас видеть.
Вадим Карасьов: Спасибо. Теперь Вы знаете.
Савік Шустер, ведучий: Теперь я знаю, как Вас представлять (реклама). Добрий вечір.
Петро Мага: Пане Савік, я перепрошую, можна поки пан Анатолій займає своє місце, маленьку краплю позитиву. Мій земляк Нестор Іванович Шуфрич сказав, що це біда. Біда – це коли хворіє дитина або коли мама вмирає. Біда була в 17-ти сім’ях, за якими ми слідкуємо, наша програма. Сьогодні нарешті є якесь просвітлення. Я хочу, щоб пораділа вся Україна разом із сімями моряків.
«Час новин», «П’ятий канал»:ё Гроші – 8 мільонів доларів США – найближчиим часом має привезти човен із сусіднього Джибуті. Також пирати повидомили, що про угоду знають американські військові.
Петро Мага: Говорять про те, що погодилися платити самі господарі цієї компанії.
Савік Шустер, ведучий: А-а, это возможно. Но ты понимаешь, это очень хорошая новость. Но главное, вот Нестор Шуфрич говорит, непредсказуемый Президент, так я вам скажу, что пираты гораздо более непредсказуемы. Сегодня восемь, завтра…
Нестор Шуфрич: Вы знаете, мы говорили о беде, Савик.
Савік Шустер, ведучий: Да.
Нестор Шуфрич: Я действительно рад, что конфликт с нашими земляками, с нашими согражданами, дай Бог, чтоб решился в тот способ, в который он решается. Скажите мне, а это не беда, что люди сегодня теряют каждый день свои доходы. Посмотрите, какой сегодня произошел абсурд. Вот здесь был Петр Порошенко, я, честно говоря, был уверен, что я с ним встречусь и задам ему вопрос, как…
Савік Шустер, ведучий: Почему-то Вы отобрали бумагу у Яворивского.
Нестор Шуфрич: Это моя, это мой документ. Я просто его одолжил господину Владимиру, чтобы он сделал заметку. Так вот Нацбанк предложил сегодня 5 гривен выкупать доллары после того, как, фактически, закрылись торги. Что это означает? Что когда покупали по 6, все смотрели. А завтра уже те, кто сегодня продал доллары по 6, завтра их будет, возможно, покупать за 5. А люди, люди сегодня бегали по обменным пунктами, и уже по 6-6,5 гривен продавали, покупали доллары, потому что сегодня они уже переживают.
Савік Шустер, ведучий: Вы бегали?
Нестор Шуфрич: Но, Слава Богу, ваши гости, надеюсь, были у вас в программе. И, вот, в условиях, когда такой масштабный кризис, ведь что такое сегодня люди лишились доходов. Значит, они завтра они не смогут купить лекарства, значит, это угрозу здоровью семьи.
Савік Шустер, ведучий: Он начал предвыборную кампанию что ли?
Володимир Яворівський: Абсолютно.
Мустафа Найєм, хронікер: Это очень удачно.
Нестор Шуфрич: Нет, я сегодня, нет, Савик, еще у нас далеко до избирательной кампании. Потому что мы еще не знаем, когда она будет. Ющенко как всегда забыл…
Мустафа Найєм, хронікер: Но начинать, то уже начали. Штабы то уже созданы?
Нестор Шуфрич: Ющенко пока забыл сказать главное.
Мустафа Найєм, хронікер: Почему Вы не отвечаете на вопрос?
Нестор Шуфрич: Дату выборов.
Савік Шустер, ведучий: Да, Анатолий, как Вам это обращение? Вы ожидали?
Нестор Шуфрич: Поверьте мне, если выборы будут, мы, конечно, будем обязаны на них пойти.
Анатолій Гриценко: Значить, доброго дня. Я погоджуюся з загальною оцінкою. Але з причинами не погоджуюся повністю. Перше – я вважаю, що втягувати країну в вибори на фоні глибокої кризи і тривалої світової кризи – це абсолютно неадекватно, безвідповідально, прямо скажімо, за своїми наслідками це злочин проти своєї країни. Зараз Президенту треба було інше рішення приймати. Спільно з урядом, спільно Верховною Радою, спільно з РНБО негайно запускати процес приватизації, щоб пішли надходження валюти в країну, стабілізувати гривню. Друге – негайно приймати державну програму підтримки будівельної галузі, на фоні лиха принаймні вирішити питання забезпечення житлом військовослужбовців і інших бюджетників, приймати державну програму енергозбереження, щоб зменшити витрати валюти на енергоносії. Тому що за рахунок цього вже імпорт станом на липень місяць збільшився на 36% порівняно з минулим роком. Вживати інші серйозні заходи.
Савік Шустер, ведучий: Ну, Анатолий, но скажите, но есть… Вы говорит так, как будто есть еще вожможность изменить решение Президента. Она есть?
Анатолій Гриценко: Ситуація… Але я скажу, з чим не погоджуюсь. Я хочу сказати, Савік, давайте я завершу.
Нестор Шуфрич: Савик, я скажу.
Савік Шустер, ведучий: Нет, пожалуста, Вы говорите.
Нестор Шуфрич: Кто-то должен за это отвечать, кто-то должен за это ответить. И от ответственности никто не должен уйти.
Анатолій Гриценко: Причина в тому, що Президент сьогодні фактично оголосив…
Нестор Шуфрич: Мы не против выборов, мы против сейчас.
Анатолій Гриценко: Дайте, я закінчу. Президент сьогодні оголосив те, що він записав учора. Тобто, формально тільки сьогодні були проведені консультації. Але я не можу погодитися з Нестором, з колегою по Парламенту, в оцінці, власне, відповідальності всіх. Це не лише питання Президента. В мене так само докір і питання відповідальності лідера опозиції, який за ілюзією стати наступним Премєром не зміг…
Мустафа Найєм, хронікер: Договориться.
Анатолій Гриценко: Не зміг піти на домовленості з Блоком Тимошенко, якщо не вийшло з нами. Тому що він думає, що він отримає уряд і країну. Але я думаю, що прийдеться ще багато заплатити для того, щоб не бути цим Прем’єром, бо буде країна в руїнах, якщо ми надалі не будемо стабілізувати ситуацію. У мене докір до колег по моїй фракції, групи 39, які безвідповідально пішли на цей конфлікт, да, за вказівкою Президента, дехто із власних переконань. Але виявилися недоговороздатним, і пішли на ультиматуми. І у мене докір до Премєр-міністра, яка абсолютно не прорахувала наслідки голосування 2 вересня. Не розуміючи, що буде далі. Може, вона переоцінила нашу фракцію, але наслідок все одно такий. Жоден з трьох не зміг домовитися. І зараз ми маємо наслідки, фактично, недієздатний Парламент. Я хочу звернути, оголошені не тільки дострокові вибори, а припинено діяльність Верховної Ради. Це означає – жодного рішення вже не буде. Саме тому я сьогоні відмінив засідання нашого комітету з цієї причини для обговорення питання, яке сьогодні в студії обговорювалося. Якраз фінансов криза і вплив на ситуацію. Ми не можемо більше допомагати уряду. І зараз, дивіться, що буде з урядом. Премєр і всі урядовці на вибори по факту, всі губернатори на вибори, всі депутати на вибори. Один тільки Президент буде спостерігати, і то підігрівати своїй команді, а, може, ще і блок очолить. Що буде з країною? Абсолютно зрозуміло. Якщо зараз поки що фінансова криза, немає кредитів, зупиняється будівництво і металургійна галузь, далі підуть десятки, потім сотні тисяч безробітних. І вони будуть стояти у Києві.
Мустафа Найєм, хронікер: А скажите, а Вы сказали – возглавить блок. Действительно, есть такие идеи, чтобы Ющенко возглавил блок «Наша Украина»?
Нестор Шуфрич: Я бы очень хотел, вы знаете, я бы…
Мустафа Найєм, хронікер: Нет, подождите, дайте ответить человеку, который это сказал.
Анатолій Гриценко: Позвольте.
Володимир Яворівський: Несторе, я прийшов, сижу і слухаю тебе.
Анатолій Гриценко: Були політологи, які сиділи тут, на моєму місці, і інші, наближені до Секретаріату Президента, розглядають отакі варіанти.
Нестор Шуфрич: Да Ви вже тоже зробили, пане Володимире…
Анатолій Гриценко: Створюється блок Ющенка для того, щоб підняти відповідно відповідальність всіх, хто потім буде підтримувати, а, можливо, рахувати. Є інший варіант, називають, що Яценюк очолить, і так далі. Тобто, це із категорії можливих. Президент прийме сам рішення. Я йому не буду радити.
Мустафа Найєм, хронікер: Буквально…
Володимир Яворівський: Я думаю, що ми сьогодні повинні підбити ризку, і просто нагадит собі, і тим, хто є в студії і тим, хто нас дивиться, ми вже існуємо в зовсім іншій реальності.
Савік Шустер, ведучий: Да, но Владимир…
Володимир Яворівський: Парламенту вже немає.
Савік Шустер, ведучий: Правильно, но к Вам Президент, Вам, я думаю, таким, как Вы, был личный такой упрек, да, что вы стали жертвой собственного лидера. 
Володимир Яворівський: Я відповім на ці всі питання. Я хочу, щоб зрозуміли ті, хто нас сьогодні дивиться, в тому, що склалася абсолютно парадоксальна ситуація, якщо Нестор, скажімо, в 2004-му році воював проти Ющенка і Корнілов, який був тут. Сьогодні, я ще раз кажу, це трагічний парадокс в тому, що, фактично, ми сьогодні стоїмо на одній, на одній базі. Тому що так і є, і нікуди не від цього не дінешся, лукавити вже не потрібно. Через те сьогодні склалась ситуація, я кажу ще раз, перегортаю сторінку, Парламенту вже немає. Завтра, Несторе і Анатолію, ми не йдемо до Парламенту, бо там вже нам немає, що робити. Як колегіальний орган, він помер. Я переконаний, що через пять, там, чотири дні Президент оголосить дату виборів. Через те є зовсім інша реальність. Через те єдине, що б я хотів сьогодні згадати, не повертаючись уже в минуле, воно остогидло тим, хто нас сьогодні дивиться. Я хочу сказати ось про що. Всіх тих, хто в «Нашій Україні» і в «Самообороні», хто хотів відштовхнути Україну від виборів, тобто, від цього хаосу, а, можливо, навіть і від прірви. Сьогодні вранці Президент сказав, що вони не пройшли перевірки. Цитую Президента «на вшивость». Це стилістика Президента, а не Володимира Яворівського. Всі ті, хто стояв за Президента на Майдані, і, можливо, найвірніші його люди сьогодні, фактично, відштовхнуті. Через те, товариство, ідемо на вибори. Але я відразу хочу сказати про те, що сьогодні уже балачки про ПДЧ, про європейський вибір, і таке інше, стають відразу смішними. Тому що двері зачинені. Хто буде мати справу з державою, яку вкидають в період такої колосальної, глибинної кризи, яку, Україна її не обмине ні в якому випадку, її втягують ще в дострокові вибори.
Мустафа Найєм, хронікер: Господин Яворивский, можно Вам один вопрос?
Володимир Яворівський: Ось у чому трагізм.
Мустафа Найєм, хронікер: Послушайте, я знаю, что Вы были одним из противников переговоров БЮТ и Партии Регионов и вообще того объединения.
Володимир Яворівський: Так, так.
Мустафа Найєм, хронікер: Скажите, Вы можете признать, что лидер совершил ошибку, идя на эти переговоры. И что, фактически, точкой отсчета стало именно 2 сентября, это голосование. Я не говорю, что оно было правильным или неправильным. Кто-то не рассчитал. И, действительно, мы пришли к кризису только потому, что начались те переговоры. Вы это признаете?
Володимир Яворівський: Мустафа, ну, по-перше, ніяких, скажімо, справжніх, серйозних, легальних переговорів не було. Крапка. І до цього не будемо повертатися.
Мустафа Найєм, хронікер: Это неправда.
Володимир Яворівський: Почекайте.
Мустафа Найєм, хронікер: Это неправда.
Савік Шустер, ведучий: Это правда.
Мустафа Найєм, хронікер: Это вам красиво говорить перед выборами. А вот тогда было все красиво. Не надо сейчас врать.
Володимир Яворівський: Мустафа, дозвольте мені…
Мустафа Найєм, хронікер: Перестаньте.
Володимир Яворівський: Я із середовища БЮТу. І я ще раз кажу…
Нестор Шуфрич: Пане Володимире, дозвольте, я скажу.
Володимир Яворівський: Що ніяких серйозних переговорів на предмет не було.
Мустафа Найєм, хронікер: Что такое серьезные переговоры? Скажите.
Володимир Яворівський: Чому сталось… Серйозні переговори – це тоді, коли сідають за стіл, починають домовлятися про, скажімо, про погодження резусу політичного, ідей різних, а ми надто різні в багатьох питаннях – мова, євроінтеграція, і тому подібне.
Мустафа Найєм, хронікер: Так, так.
Володимир Яворівський: От тоді це переговори. А якщо я розмовляю із Нестором, прийшовши до Савіка на передачу…
Мустафа Найєм, хронікер: А когда вы голосуете за законопроект, который и вам, и им это нормально..?
Володимир Яворівський: І розмовляю з Нестором. Це переговори? Через те, Мустафа, не вигадуйте. Ще раз кажу.
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, зачем они голосовали?
Володимир Яворівський: Дозвольте погодити, тепер відповісти на Ваше запитання. Що сталося 2 вересня, про яке сьогодні так трагічно розповідав нам Президент, що це замах на державу, там, і тому подібне. Відбулося ситуативне голосування, що буває…
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, перестаньте, ну, какое ситуативное? Ну, откуда ситуативное – 360 человек голосуют?
Володимир Яворівський: Почекай, Мустафа. Не перекрикуй, а послухайте краще мене, послухайте мене. Що мусила зробити Юлія Тимошенко після того, коли її назвали, що звинуватили в національній зраді, коли на кожному кроці уряду не давали нічого робити. Даруйте мені, вона жива людина, і вона мусила…
Мустафа Найєм, хронікер: А, хорошо. Объясните, почему каждое утро, подождите, почему каждое утро перед Яценюком приходил Лавренович и Портнов? Никто из «Нашей Украины», да. И они приносили повестку дня. Подождите.
Савік Шустер, ведучий: Все знают, кто такой Лавренович и Портнов.
Володимир Яворівський: Мустафа, люди слухають зараз нас, і розповідаєте Ви, хто до кого приходив, де зустрічалися. Мустафа…
Савік Шустер, ведучий: Портнов – это от БЮТа, Лавренович – от Партии Регионов.
Володимир Яворівський: Мустафа, не вигадуйте. Через те я кажу, це був сигнал Ющенкові про те, що не так все просто, що він не такий… Ви розумієте, в чому трагізм ситуації, Мустафа?
Мустафа Найєм, хронікер: Вот, правильно, вы начали ту игру.
Володимир Яворівський: Що нас 150 бютівців, які написали заяву, щоб допомогти Ющенкові тоді, я зізнаюся в цьому, допомогти Ющенкові, щоб його указ про розпуск Парламенту був законний, сьогодні виявляється, що ці люди йому вже абсолютно не потрібні, це його вороги.
Мустафа Найєм, хронікер: Потому что тогда вам было выгодно.
Нестор Шуфрич: Савик, первое, давайте я расставлю точки над «и». Переговоры между Партией Регионов и БЮТом, к счастью, к сожалению, но они так и не начались. О чем было заявление Партии Регионов. Мы сказали, что мы видим, что Блок Тимошенко не может оторваться от Ющенко. Мы выступили против двойных стандартов, с одной стороны говорят, что за демократию и против досрочных выборов. С другой стороны двигались в сторону этих досрочных выборов, и, конечно же, мы не могли позволить себя использовать. Мы сказали – вы закончите сначала свою свадьбу, а потом напрашивайтесь к нам.
Мустафа Найєм, хронікер: А Вы слышали, что говорил Черновол у нас в студии, когда он говорил, что были такие переговоры?
Нестор Шуфрич: И сегодня, и сегодня, к сожалению, может быть, был какой-то шанс. Но Блок Тимошенко, который имел сегодня определенные возможности, как впрочем-то и другие представители разных фракций в Парламенте, они не смогли оторваться от своих майданных обязательств. Мы говорили – Ющенко вас кинет. Кстати, по четырем…
Володимир Яворівський: Несторе, ми не могли відірватись від наших виборців, які за нас голосували.
Нестор Шуфрич: Кстати, по четырем законам…
Савік Шустер, ведучий: Давайте, я только зрителям напомню.
Нестор Шуфрич: По четырем законам, Савик, один интересный момент.
Савік Шустер, ведучий: Зрителям напомню, что это специальный выпуск программы, потому что сегодня выступил с обращением Президент, который прекратил полномочия Верховной Рады шестого созыва. И сказал, что будут досрочные выборы, но не назвал точную дату. Это специальный эфир, все.
Нестор Шуфрич: Савик, один момент.
Савік Шустер, ведучий: Да.
Нестор Шуфрич: Четыре закона. Почему-то никто не говорит, больше всего кричали про один из законов из этих четырех. Про закон «О прокуратуре». Почему инкто не говорит, что Ющенко подписал этот закон? Остальные три закона, кстати, это была инициатива в том числе и Блока Тимошенко. Эти законы соответствуют Конституции, мы за нее голосовали. А беспринципность и двойная позиция господина Яворивского, который в этой студии заявил, что если надо будет помириться с Ющенко, мы от этих законов откажемся. Что мы должны были..?
Володимир Яворівський: Не з Ющенком, а помиритися з державою. Несторе, не втягувати її в протистояння. Ми це казали і ми це зробили.
Савік Шустер, ведучий: Давайте людям говорить, людям…
Нестор Шуфрич: Пока вы проголосовали эти законы и отказались от них, и Ющенко посылает вас на выборы.
Іванна Коберник, хронікер: Але пане Шуфрич, на тій самій програмі, судячи з Ваших слів, не можна було сказати, що переговори не ведуться. Ви тоді говорили, що заключення такої коаліції цілком можливе, і для цього вживаються певні кроки.
Нестор Шуфрич: Ми сказали, ми тоді сказали трошки інакше. Я тоді сказав – ми розкриті для того, щоб заради стабілізації в країні, знімаючи всі кадрові питання з боку Партії Регіонів, спробувати досягти стабільніть. На жаль, не вийшло.
Мустафа Найєм, хронікер: Знаете, Савик, один момент. Вчера, господин Шуфрич, вчера у нас здесь была госпожа Герман, которая отказалась, вот я подчеркну, на мой вопрос объявить все договоренности между Януковичем и Тимошенко. Сказала – переговоры еще незакончены. Вы либо врете Вы, либо врет она. Признайте это. Подождите, что это означает? 
Нестор Шуфрич: Я вам могу сказать.
Савік Шустер, ведучий: Подождите, Мустафа.
Анатолій Гриценко: Я бачу, тут очевидно, треба брати слово.
Савік Шустер, ведучий: Конечно.
Нестор Шуфрич: Я еще раз говорю, к сожалению или к счастью, скорее все-таки к сожалению, переговоры, как таковые, так и не начались, потому что Тимошенко… И Блок Тимошенко еще сегодня ведет переговоры…
Володимир Яворівський: Мустафа, на засіданні фракції жодного разу не стояло питання про обєднання з Партією Регіонів.
Мустафа Найєм, хронікер: Потому что фракцию об этом и не предупреждали.
Володимир Яворівський: Я сиджу перед Вами, дивлюсь Вам в очі, і кажу – жодного разу…
Мустафа Найєм, хронікер: Я верю, что Вы не знали. Вы верили…
Володимир Яворівський: Я не міг не знати. Я щоразу буваю на фракції. Ніколи це питання не обговорювалося.
Мустафа Найєм, хронікер: Потому что Вы противник этих переговоров. Поэтому вам…
Володимир Яворівський: Яке це має значення? Вибори оголошення, Мустафа.
Нестор Шуфрич: Я думаю, этот вопрос надо снять, да.
Савік Шустер, ведучий: Да, ну, дайте Анатолию сказать слово.
Анатолій Гриценко: Значить, я не хочу перекрикувать. Але після Нестора тоже хочу точки над «і» розставити.
Савік Шустер, ведучий: Но это же, вот так бы вы себя и ощущали в этой коалиции, да, вот так вот, да.
Анатолій Гриценко: Тільки дві тези. Теза перша…
Нестор Шуфрич: Он член «Нашей Украины». Мы с ними точно переговоры сейчас не вели.
Анатолій Гриценко: Несторе, я тебе не перебивав.
Савік Шустер, ведучий: Он бы так себя чувствовал в оппозиции между вами двумя. Такой маленький, маленький.
Анатолій Гриценко: Теза перша – не 2 вересня причина. Давайте бути чесними, і не звинувачення в державній зраді, і до цього не квітневе звинувачення у національній зраді Президента.
Нестор Шуфрич: А Партия Регионов в этом виновата?
Анатолій Гриценко: Я не перебивав тебе, Несторе.
Нестор Шуфрич: Ні, скажи, будь ласка, Партія Регіонів в цьому винувата?
Анатолій Гриценко: Я зараз скажу.
Нестор Шуфрич: Хотілось би.
Анатолій Гриценко: Причина абсолютно в іншому. Причина в виборах Президента і в конкунції, яка іде. Вибори Президента ідуть рік. Ведуть їх і Ющенко, і Тимошенко, і Янукович. Поки що ніхто з них не підвищив рейтинг. Країна при цьому падає. Оце головна причина. Тепер друга теза. Ви знаєте, зараз сперечаються, хто проводив, не проводив переговори, і чому не створювали коаліцію, я зараз, розуміючи всю її неприродність, я хотів би, щоб вони завтра створили цю коаліцію, завтра. І взяли відповідальність за країну попри те, що втратять електорально.
Савік Шустер, ведучий: БЮТ и Партия Регионов.
Анатолій Гриценко: Яку назвав бюльдозер – Партія Регіонів і БЮТ.
Нестор Шуфрич: То это вы хотите.
Анатолій Гриценко: Для того, щоб прийняти принаймні бюджет, прийняти важливі економічні рішення. Люди потім розсудять. І я був на Вінниччині минулого тижня, на Чернігівщині, сприймуть будь-яку коаліцію, тільки давайте, щоб вона попрацювала. А якщо зараз діяльність припинити діяльність Верховної Ради…
Савік Шустер, ведучий: Посмотрите, да.
Анатолій Гриценко: Значить, все, ми пішли в хаос. Тому не треба продовжувати, чому ми не створили. Краще створіть її. Принаймні щоб прийняти важливі закони.
Нестор Шуфрич: Савик, первое, значит…
Савік Шустер, ведучий: Нестор, что знают люди? Вот то, что Мустафа говорит, там. Что знают люди? Люди знают, что начались переговоры между Партией Регионов и БЮТ, да, еще до распада демократической коалиции. Тогда было – Юлия Тимошенко остается Премьер-министром, а Виктор Янукович становится Спикером. Потом распалась коалиция и… Партия Регионов заявила – нет, мы партия больше, поэтому Премьер – мы, а Спикер – вы.
Нестор Шуфрич: Нет. Савик, я сразу скажу, этого не было.
Савік Шустер, ведучий: Так это люди…
Нестор Шуфрич: Этого не было.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы этого и не признаете.
Нестор Шуфрич: Было, давайте скажем откровенно, я скажу, что было. Было обвинение со стороны Ющенко в адрес Тимошенко в национальной измене, в чем еще только ее не обвиняли. «Бютовцы» тоже в долгу долго не оставались. В итоге внесли законопроекты, которые полностью совпадают нашим программным принципам и соответствуют Конституции. Как мы могли за них не голосовать? Ведь действительно тяжело, это уже даже не вопрос программных принципов, когда в стране два года руководитель СБУ тимчасово виконуючий обов’язки замість Голови, який пішов у відпустку, і не вернулся з відпустки. То есть, у нас Глава СБУ пошел в отпуск, забыл вернуться. А Наливайченко с тех пор исполняет обязанности. Но это абсурд. Когда нам предложили – давайте урегулируем этот вопрос, мы, как люди, которые уважаем Конституцию, естественно, на это пошли.
Савік Шустер, ведучий: Фамилия, конечно, коварная.
Мустафа Найєм, хронікер: А кто предложил вам..? Кто предложил вам..?
Нестор Шуфрич: Сегодня, сегодня, инициатива по закону «Про СБУ» было со стороны БЮТа, мы с этим согласились.
Мустафа Найєм, хронікер: А это не договоренность? А что это?
Нестор Шуфрич: Хорошо. Год назад…
Володимир Яворівський: Вже ніяка коаліція створена не буде. Все, Парламент розпущений. Ну, скільки ми можемо тут говорити…
Нестор Шуфрич: Полгода назад «Наша Украина»…
Євген Кисельов, хронікер: Вы завтра на работу не выходите?
Анатолій Гриценко: Виходимо.
Володимир Яворівський: В свободному польоті.
Савік Шустер, ведучий: Мага, що говорить Росія?
Мустафа Найєм, хронікер: Зарплату будете получать в любом случае.
Петро Мага: Я вже тут починаю дрімати з вами. Тому що багато шумної монотонності. А Росія відреагувала зразу.
Савік Шустер, ведучий: А-а, умно говорите только вы, да?
Петро Мага: Так. Росія відреагувала зразу, вона оголосила про те, що розпущено Верховну Раду. А, от, як обєктивна Росія бачить причини її, от, будь ласка, я хочу показати.
Канал «Вести»: Напомню, кризис в Верховной Раде разразился после заявление пропрезидентского блока «Наша Украина» о выходе из парламентской коалиции с Блоком Юлии Тимошенко. Все из-за того, что БЮТ проголосовал с оппозиционной Партией Регионов за законы, которые ограничивают полномочия Президента. Выборы в украинский Парламент становятся ежегодными и внеочередными. Последний раз они проходили 30 сентября 2007-го года. А до их объявления Верховная Рада, избираемая на пять лет, проработала всего год.
Петро Мага: І вони говорять про те, що вибори мають відбутися неодмінно через 60 днів. От це і все.
Анатолій Гриценко: В останній тиждень 60-денного терміну.
Володимир Яворівський: Сьогодні, Савік, є один ще прекрасний вихід, який залишився серед цієї абсолютної безвиході. Це провести вибори разом до Парламенту і дострокові вибори Президента.
Іванна Коберник, хронікер: А механізм є цього?
Мустафа Найєм, хронікер: Чтобы кризис был полный, да?
Савік Шустер, ведучий: Досрочные выборы и парламентские…
Володимир Яворівський: И Президента.
Іванна Коберник, хронікер: А механізм зробити цей є?
Нестор Шуфрич: Я відповім на Ваше питання.
Володимир Яворівський: Добра воля Президента, який хочею…
Мустафа Найєм, хронікер: Главное сказал, чтобы потом обвинить.
Савік Шустер, ведучий: А как?
Нестор Шуфрич: Для того, щоб піти на такий крок, я відповім Вам, треба бути, я по-російськи скажу, есть такое емкое слово – мужчиной. Вот Михаил Саакашвили накрутил, навертел, оппозиция его поджала. Он пошел на досрочные выборы президентские. Как он их провел – второй вопрос. Леонид Макарович Кравчук…
Володимир Яворівський: Кучма. Кравчук.
Нестор Шуфрич: Он когда увидел глубокий кризис, кстати, экономический, который носил экономико-социальный уже характер, он когда понял, что это будет еще хуже, он пошел на выборы, проиграл их, но дал возможность Украине выйти из кризиса.
Савік Шустер, ведучий: Я вижу, вы все примерно за такое решение, да? Одновременные выборы, да?
Нестор Шуфрич: Сегодня для того, чтобы пойти на такое, к сожалению, юридического механизма заставить Ющенка пойти на выборы нет. Я говорю откровенно. Поверьте, я бы первый голосовал бы его заявление, если бы он набрался бы хоть один раз в жизни мужества, пошел бы, и это сделал. Потому что если, извиняюсь…
Савік Шустер, ведучий: Ну, почему хоть один раз?
Нестор Шуфрич: Потому что он ни разу мужиком за четыре года так и не был.
Савік Шустер, ведучий: Ну, зачем?
Володимир Яворівський: Ну, два рази Парламент розпустив, ну, раді Бога.
Нестор Шуфрич: Поэтому я хочу сказать. Вы знаете, что меня сегодня беспокоит. Что будет дальше. Ведь если выборы пройдут хотя бы в том социологическом разрезе, и согласно тем результатам соцопросов, что есть сегодня, то «Наша Украина», скорее всего, и в Парламент не попадет. И я, кстати, с этим абсолютно согласен.
Савік Шустер, ведучий: С чем?
Нестор Шуфрич: Чтоб «Наша Украина» на попала в Парламент. Потому что сегодня они…
Савік Шустер, ведучий: С собственными словами.
Нестор Шуфрич: Потому что сегодня они привели к кризису. Посмотрите, о чем заявляет министр внутренних дел. И это уже действительно опасно. О том, что Секретариат готовит операцию 300 спартанцев. А что это означает? Это 300 националистически, крайне правых молодых человека из крайне правой политпической силы едут провоцировать, возможно, физическое противостояние, и, возможно, кровопролитие. Тогда у Ющенко получается рычаг вводить чрезвычайное положение, когда… А если, не дай Бог, кто-то погибнет, то тогда все, что угодно, может быть. И это, я извиняюсь, это заявление Луценка – министра внутренних дел. И мы не можем на это не реагировать спокойно. Потому что я сегодня не понимаю…
Савік Шустер, ведучий: Но кстати, кстати, дебют этой програмы – 8 сентября. Я его прекрасно помню. Пришел Анатолий Гриценко, да, первый на эту программу, первым, правильно. Да, и как раз говорил о силовом варианте, да.
Анатолій Гриценко: Савік, я хотів би додати про наслідки. Абсолютно правильно Нестор говорить про те, що будуть вкрай негативні економічні наслідки. Але можуть ще бути і правові наслідки, і політичного характеру. Тому що Президент, мабуть, навмисне не визначив дату. Ми не знаємо, коли це буде. Є серйозні застереження щодо того, чи буде внесено зміни до закону «Про вибори». Оскільки немає реєстру виборців. Є перша колізія. Друге – чи зможе Верховна Рада прийняти бюджет, щоб були легітимні кошти на проведення виборів. Є інші юридичні питання, пов’язані з терміном – рік Верховної Ради, протягом якого не можна розпускати. І тоді, якщо не буде дотримано будь-яку з цих позицій, будь-яка за вказівкою кого завгодно політична сила, яка програла, наприклад, даже під час виборів, поставить під сумнів їх. І суд може скасувати ці результати. Я вже не говорю про те, що люди розчаровані, і бачимо, як вони реагують на Президента і на політиків, можуть не прийти 50%. І тоді залишиться без Парламенту. А саме Парламент – стабілізуючий чинник під час будь-якої кризи країни – раз. Друге – зараз, оскільки уряд піде в ручному режимі, фактично, без бюджету використовувати кошти, постане питання – чи на місці Тимошенко, чи ні. Бо я думаю, одна з головних причин – це її відсторонити від влади. І можливий, не виключаю варіант, що вона кудись поїде, а там сяде хтось інший, наприклад, Юрій Єхануров або ще хтось. І буде працювати далі. І такий силовий варіант можливий. І тоді ми будемо мати країну не тільки на два з лишнім місяці, а ще на два з лишнім місяці без Парламенту. Лише один якоби легітимний Президент.
Іванна Коберник, хронікер: Знаєте, що ми ще, що ми ще, я дуже коротко.
Володимир Яворівський: Хочу доповнити, даруйте, доповнити.
Петро Мага: Я хочу, Іванночка, Іванна, на коліна стану, попрошу пробачення, але мушу сказати. Шановні політики, ви розумієте, яку відповідальність ви несете за ті страшилки і жмурилки, які ви озвучуєте з екрану. Силові варіанти, 300 спартанців. Нестор Іванович, їх треба переіменувати – 300 поранених в голову спартанців, тому що я не уявляю 300 самогубців…
Нестор Шуфрич: Підтримую повністю.
Петро Мага: 300 самогубців, які з крайне националистическими идеями попруться провокувати когось в Крим.
Володимир Яворівський: Але це міністр говорить.
Петро Мага: Я не можу це уявити.
Савік Шустер, ведучий: Это министр внутренних дел.
Нестор Шуфрич: Нет, это министр внутренних дел, я его цитирую.
Петро Мага: Так це не закидання, Несторе Івановичу, це просто треба…
Іванна Коберник, хронікер: Ви повторюєте, хоча це не сьогоднішня заява. Петре, я тебе абсолютно підтримую. І хочу просто додати до цього переліку страшилок, які ви сказали, що ще відбудеться. Ви сказали, що ви відмінили засідання комітету сьогодні. Пан Яворівський сказав, що не піде завтра в Парламент. Замість того щоб сісти в цей час писати якісь законопроекти.
Володимир Яворівський: Я теж відмінив засідання комітету сьогодні.
Савік Шустер, ведучий: Теж відмінив.
Іванна Коберник, хронікер: Парламент колись оберуть, ми не знаємо, коли, і почати їх приймати, коли його оберуть. Тому що зараз ви своєю роботою ще більше затягуєте, вірніше, нероботою затягуєте ці речі
Володимир Яворівський: Стоп, але ви розумієте, Парламент розпущений, і прийняти зараз поправки бюджету, щоб виділити 400 мільйонів…
Іванна Коберник, хронікер: Прийняти – ні, але підготовувати можна.
Анатолій Гриценко: То тоді треба розуміти парламентську процедуру. Будь-які закони, які не пройшли перше читання в залі, вони не вважаються такими, що їх будуть розглядати наступний Парламент. Вони всі просто випали, їх немає, немає по закону. Нема сенсу їх розглядати. Їх просто не буде.
Савік Шустер, ведучий: Вот, смотрите, Андрей Портнов, ваш коллега, сказал, что «между выполнением указа и указом бездна, но это надо будет перепрыгнуть».
Іванна Коберник, хронікер: Немає сенсу керувати державою.
Савік Шустер, ведучий: Значит, надо будет перепрыгнуть.
Володимир Яворівський: Особливо, якщо в два стрибки це робити, тоді це все получиться.
Анатолій Гриценко: БЮТ об’єднайтеся з Регіонами.
Мустафа Найєм, хронікер: Замечание можно? Знаете, сейчас есть классический кризис Украины – это когда Президент борется с Парламентом. Вот мне сейчас, я не защищаю Президента, и ничего не говорю. Мне обидно, что сидят передо мной три парламентария, фактически, вы являетесь лицом Парламента, да. Один называет его мужиком, или не мужиком, другой называет обезьяной с гранатой.
Нестор Шуфрич: Это я же.
Савік Шустер, ведучий: Это все тот же.
Мустафа Найєм, хронікер: Понятно, что вам все равно. Ну, во-первых…
Володимир Яворівський: Герой.
Нестор Шуфрич: Да, Вы можете этим гордиться. Хотя я не считаю, что это правильно.
Нестор Шуфрич: Причем вы видите, даже этот указ точно как граната. Он говорит – я распускаю, только не говорю, когда. Это как в той сказке – пойди туда, не знаю, куда, принеси то, не знаю, что.
Мустафа Найєм, хронікер: Господин Шуфрич, Вы знаете, послушайте.
Нестор Шуфрич: А что нам теперь делать? И как быть депутатам?
Мустафа Найєм, хронікер: Послушайте, но очень, но я понимаю, что вы хотите сказать красивые слова. Но на самом деле это Президент страны.
Нестор Шуфрич: Так это так и происходит.
Мустафа Найєм, хронікер: Да. Я не говорю, я ни в коем случае не защищаю, у меня вопрос.
Нестор Шуфрич: Это была ошибка страны.
Мустафа Найєм, хронікер: Это другой вопрос. Вот эти люди выбирали его.
Нестор Шуфрич: Но сомневаюсь, что они их выбирали.
Мустафа Найєм, хронікер: Это Ваши сомнения, тогда не было идти во власть, если Вы сомневаетесь в том, что народ выбирает Президента. Суть не в этом. Суть в том, что вы, как парламент, ваша ошибка в том, что вы все вместе, мне все равно сейчас, кто как друг с другом, не сели и не разобрались, что Парламент в этой стране важнее Президента. А вы сейчас что сделали? Вы сейчас сами как плохие мальчики, которые подрались друг с другом, говорите – а виноват он. Да, он дурак, хорошо, это его проблемы.
Савік Шустер, ведучий: Кто дурак?
Мустафа Найєм, хронікер: Но вы вместе…
Нестор Шуфрич: Кстати, Мустафа назвал Ющенка дураком. Обратите внимание.
Мустафа Найєм, хронікер: Это Ваши слова, это еще хуже. Но вы не договорились.
Нестор Шуфрич: Это Вы сказали.
Савік Шустер, ведучий: Послушайте, Ваша коллега Анна Герман все это объясняет тем, что он родился в Кабуле, поэтому нормально.
Анатолій Гриценко: Мустафа, я прошу слухати один одного. Я сказав, вина є Президента, вина лідера опозиції.
Нестор Шуфрич: Кто, Ющенко?
Савік Шустер, ведучий: Нет, Мустафа.
Нестор Шуфрич: А-а, Мустафа.
Анатолій Гриценко: Вина Прем’єр-міністра і тієї частини нашої фракції, яка пішла на цей крок, вийшовши з коаліції, і виставляючи ультиматуми для того, щоб не поєднатися. Не вийшов один Президент винний.
Мустафа Найєм, хронікер: Вообще у нас парламентаризм в этой стране. Вы все вместе не смогли осознать себя как единый орган. Вы осознали себя как отдельные партии, и все. Вот и все.
Савік Шустер, ведучий: Сейчас мы, Мустафа…
Нестор Шуфрич: Мустафа, год назад без малого, десять месяцев назад мы предупредили, эти «оранжевые»…
Мустафа Найєм, хронікер: Вы опять про себя.
Нестор Шуфрич: К сожалению, каждый должен отвечать за себя. Мы предупредили, «оранжевые»…
Мустафа Найєм, хронікер: Нет, там нет, там вы все вместе.
Володимир Яворівський: Мустафа правий абсолютно. Оце є причина…
Савік Шустер, ведучий: Нестор, «оранжевые», «оранжевые» - вот это причина.
Володимир Яворівський: Вот эти «оранжевые». Можна було домовлятись. От у чому вся річ.
Євген Кисельов, хронікер: Очень важное заявление.
Савік Шустер, ведучий: Женя, да. Мы вернемся к этому. У нас рекламная пауза, нам нужна рекламная пауза.
Нестор Шуфрич: Буквально два слова. Год назад предупредили, что «оранжевые» кончат страну, так и произошло.
Савік Шустер, ведучий: У нас готовы к… Вот и как, и что? Сейчас, секундочку. У нас есть два человека, которые получили шанс выйти на национальную, то есть, вернуться и выйти на национальную политическую арену. Это Леонид Черновецкий, который обещает в этом участвовать, и Александр Мороз, который может вернуться. Они тоже к нам присоединяться рано или поздно после рекламы.
Мустафа Найєм, хронікер: Это будет очень интересно (реклама).
Савік Шустер, ведучий: Мы вновь в прямом эфире. Это специальный выпуск программы «Шустер-Live», который такой долгий не скончаемый именно из-за обращения Президента, который прекратил полномочия Верховной Рады шестого созыва, не назвал дату выборов. И насколько мы понимаем, указ Президента еще на него сайте. И поэтому никоим образом не подписан. Поэтому, как бы, пока это только выступление Президента. Евгений, у Вас был…
Євген Кисельов, хронікер: Ну, вот, я долго слушал эмоциональные, я бы сказал, взвинченные даже несколько выступления разных участников сегодняшней программы. Звучали обвинения и контробвинения. И я понимаю, что очень много эмоций. Но я ровно хотел сказать и обратить внимание всех участников программы на то, о чем ты, Савик, отчасти уже сказал, да. Что, вот, было заявление важное господина Портнова, Андрея Портнова, депутата, как мы все знаем прекрасно, одного из депутатов близких к Юлии Владимировне Тимошенко. В начале нашей программы ушедший уже отсюда Давид Жвания об этом же говорил, что есть большая дистанция между решением Президента распустить Парламент и реальным роспуском Парламента. Я, извините, люблю историю, историк по образованию. И очень часто пытаюсь обращаться к разного рода историческим аналогиям. Вот я прекрасно помню, как весной 93-го года Борис Николаевич Ельцин собирался в телевизионном выступлении объявить о том, что он распускает Съезд народных депутатов.
Савік Шустер, ведучий: Это был…
Євген Кисельов, хронікер: Это был 93-й год, весна. Не тогда, когда он действительно подписал указ 1400.
Савік Шустер, ведучий: Весна.
Євген Кисельов, хронікер: Знаменитый, вот, который…
Савік Шустер, ведучий: А это был март, да?
Євген Кисельов, хронікер: Нет, это был или конец февраля, или начало марта.
Савік Шустер, ведучий: Март, да.
Євген Кисельов, хронікер: В общем, из этого ничего не вышло. Вот, понимаете, я спрашиваю – а где бамажка-то, а бумажка-то где, да. Понимаете, вот когда будет указ, да. А пока мы видели телевизионное выступление, где не была названа, извините, ни дата, когда будут выборы, да.
Савік Шустер, ведучий: Ну, слушайте, у нас…
Євген Кисельов, хронікер: И я даже специально переспросил, ну, я не настолько хорошо пока знаю украинский язык. А было ли сказано – я подписал указ.
Савік Шустер, ведучий: Не было сказано.
Євген Кисельов, хронікер: Не было сказано.
Савік Шустер, ведучий: Как реальный знаток украинского языка, Вам скажу, не было сказано.
Євген Кисельов, хронікер: Не было сказано. Значит, что же мы имеем. Мы имеем телевизионное выступление Президента, мы имеем ситуацию, когда указ не подписан. Вы говорите, что на сайте официальном Президента этого указа нет.
Савік Шустер, ведучий: Вот у нас по телефону, по телефону член Центральной избирательной комиссии или Центральної виборчої комісії, да, Андрей Магера. Он по телефону. И давайте мы тогда уже спросим все вопросы Евгения, которые, Женя, которые ты задал.
Євген Кисельов, хронікер: Да.
Савік Шустер, ведучий: Скажите, пожалуйста, Андрей, вы нас слышите?
Андрій Магера, член Центральної виборчої комісії:Так, добрий вечір. Я вас чую.
Савік Шустер, ведучий: Добрый вечер. Вот объясните нам. Есть обращение Президента, он заявляет, что он прекращает полномочия Верховной Рады. И будут досрочные выборы, он не называет даты, указа нет никакого подписанного. Что же все это значит в итоге? Идти на работу завтра парламентариям или не нет?
Андрій Магера, член Центральної виборчої комісії:Я би хотів в першу чергу говорити виключно про правові моменти. Політичні моменти залишимо виключено політикам. Отже, для Центральної виборчої комісії, як і для будь-яких інших органів державної влади в Україні в частині виборів визначальним є сам указ Президента. Якщо такий указ має місце, недостатньо лише його видати, як такий, для цього, щоб були підстави для проведення виборів, цей указ повинен бути офіційно опублікований. Конституція ч. 2 ст. 77-ї чітко говорить, що вибори, позачергові вибори проводяться протягом 60-ти днів за офіційного оприлюднення указу Президента про дострокове припинення повноважень Верхоної Ради України. Тобто, якщо такий указ буде опублікований, скажімо, завтра, післязавтра, але не пізніше наступного вівторка включно, то днем таких позачергових виборів може бути 7 грудня 2008 року.
Савік Шустер, ведучий: Не позже вторника.
Іванна Коберник, хронікер: Якщо не пізніше.
Савік Шустер, ведучий: Якщо не позже. Ясно. Понятно.
Володимир Яворівський: Він і сказав – п’ять днів. Президент же сказав, що я залишаю п’ять днів. Це ж його фраза була.
Анатолій Гриценко: Савік, тут є своє пояснення…
Савік Шустер, ведучий: Ві не сказав – я залишаю п’ять днів.
Володимир Яворівський: Сказав.
Анатолій Гриценко: Тут є пояснення, що…
Іванна Коберник, хронікер: Ні, він сказав – я залишив п’ять днів – з 3-го по 8-ме.
Мустафа Найєм, хронікер: Он сказал – с 3-го по 8-е он оставил.
Нестор Шуфрич: Він залишив п’ять днів, щоб закінчити переговори, і сьогодні вони закінчились.
Савік Шустер, ведучий: Да.
Мустафа Найєм, хронікер: Да.
Володимир Яворівський: Сьогодні закінчились.
Анатолій Гриценко: Савік, я думаю, пояснення полягає в тому, що все-таки Президент, ну, очевидно, розраховує на те, що спільно з Парламентом можна буде уникнути кількох причин, із-за яких результати виборів можуть бути скасовані. Зокрема прийняти бюджет, прийняти необхідні зміни до законодавства, які він швидко підпише, якщо буде згода. Щоб вибори не були поставлені під сумнів із-за реєстру, із-за їх часу, із-за відсутності легітимної бази фінансування. Якщо це буде зроблено – це буде плюс. Принаймні тоді явка залишиться фактором, який може поставити під сумнів ці вибори. Тому я хотів би, щоб оце було зроблено. І, мабуть, для цього треба буде прийти в Парламент, і для цього працювати.
Іванна Коберник, хронікер: А давайте запитаємо…
Савік Шустер, ведучий: Спасибо. Я благодарю очень, спасибо большое Андрею Магере, да, который в поздний час все же с нами связался. Спасибо Вам большое за объяснение.
Володимир Яворівський: Я думаю, що теж найдена розв’язка.
Євген Кисельов, хронікер: Нет-нет. Вопрос к господину Гриценко, в прошлом министру обороны. А, вот, скажем, если война, да, ведь насколько я понимаю, должно быть дано согласие Парламента.
Савік Шустер, ведучий: Против кого?
Євген Кисельов, хронікер: Ну, не важно, да. А, вот, если теперь война…
Анатолій Гриценко: Питання абсолютно, Євгене, поставлене. Тому що причина ось в чому. Є принцип безперервності влади. Доки не прийде новий президент в офіс, працює попередник. Доки уряду не буде, є хоч і виконуючий обовязки, але уряд. Так само, поки не прийде новий парламент, старий має виконувати свої обов’язки. Але Президент читаэ Конституцію таким чином, як він читав минулого року. Коли Парламенту не було із-за того, що вийшли депутати, і саме цього разу, якщо там буде призначено виборів, а й дострокове припинення повноважень, все, тоді коментували представники Президента, що він не буде підписувати жодного рішення. І тоді зависає питання. Якщо війна, я думаю, що війни не буде, але може бути інший катаклізм, і він зараз є економічний, коли треба приймати закони. Що робив минулого року Президент? Він приймав кілька указів. Одним відміняв, прийняли пакет законів, погодили, потім знову Парламент. Тут играть, тут не играть, тут играть, тут не играть. Якщо підемо цей шлях, то тоді вибори можуть бути ще і в лютому, і в березні, коли хто захоче.
Мустафа Найєм, хронікер: А, скорее, все так и будет.
Володимир Яворівський: А тут же, ви розумієте, ще чому, скажімо, сьогодні виникла колізія. Він зачитав тільки указ, але ми самого указу ще не бачили. Якраз через те, про що я казав. Тому що так, він нібито оголосив, що Парламент припинив уже своє функціонування, але указу нема, Парламент діє. І я думаю, пане Анатолію, що буквально завтра, післязавтра він внесе оці поправи і до бюджету, і до закону, і тому подібне, щоб вийти з цієї колізії. Я це так бачу.
Нестор Шуфрич: Вы знаете…
Савік Шустер, ведучий: Леонид Черновецкий, Александр Мороз. Говорите пока.
Мустафа Найєм, хронікер: Давайте снимем вопрос…
Нестор Шуфрич: Разом вибори Президента і Парламента. Оце для України колосальний демократичний вихід.
Савік Шустер, ведучий: Вы согласны?
Нестор Шуфрич: Давайте, мы сегодня должны снять вопрос по поводу досрочных выборов: будут, не будут. Пока, к сожалению, цинизм ситуации в том, что Ющенко, который находится в Италии, распускает Парламент. То есть, Президент, который…
Савік Шустер, ведучий: Украинский.
Нестор Шуфрич: Украинский Парламент распускает Президент, который находится в Италии. Это абсурд.
Володимир Яворівський: А він взагалі, Несторе, з-за кордону вирішує всі питання.
Євген Кисельов, хронікер: Но это правильно, что в Италии. Сколько раз распускали итальянский парламент.
Савік Шустер, ведучий: О-о, 56, по-моему, да. После войны.
Нестор Шуфрич: А сейчас, вы знаете, сейчас действительно у нас кризис власти. К сожалению, власть оказалась неспособной взять на себя ответственность. Посмотрим, чем это закончится.
Савік Шустер, ведучий: Александр Мороз и Леонид Черновецкий. Леонид Черновецкий не хочет идти, да. Владимир Яворивский, большое Вам спасибо.
Володимир Яворівський: До побачення.
Савік Шустер, ведучий: Всегда приятно Вас видеть.
Володимир Яворівський: До побачення.
Савік Шустер, ведучий: До побачення. Спасибо большое. Ну, что, пока, у нас есть… Петя, я должен тебя огорчить. Ты еще помолчишь минуты три. Потому что у нас есть обращение Виктора Януковича, лидера оппозиции, к народу ответное, да. Которое мы сейчас посмотрим. И я надеюсь, что что-то от Блока Юлии Тимошенко, то есть, от Премьер-министра мы тоже получим. Но пока Виктор Янукович.
Віктор Янукович: Указ Президента про розпуск Верховної Ради шостого скликання – це удар дзвону, який дзвонить по нинішній владі.
З ним відійшли у небуття останні ілюзії частини українського суспільства, яка до останнього не хотіла повірити у зраду і обман. Однак правда, врешті-решт, явила себе народу. І вона гірка.
Обіцянки гарантувати громадянам рівність перед законом, економічний прогрес, соціальний поступ залишились словами. Вони обернулися розквітом корупції, стрімким погіршенням ситуації в усіх сферах життя, хаосом у системі державного управління.
Популізм призвів до нестримного росту цін та найвищої у Європі інфляції. Втягування України в НАТО проти волі більшості населення і упереджена оцінка подій на Південному Кавказі призвели до подальшого розколу суспільства.
Влада поставила країну на межу банкрутства. З'ясовувати, хто з помаранчевих у цьому більше винен – марна справа. Винна уся їхня команда. Винні вони усі разом.
Їхня підкова, яка мала принести народу щастя, розігнулася.
Стиснутий кулак як пересторога злочинцям виявився звичайнісіньким кулаком хулігана.
Полум'яне серце – егоїстичним і непередбачуваним.
Партія регіонів робила усе, що було в її силах, аби вберегти країну від катастрофи. Ми двічі за останні два роки вигравали парламентські вибори, однак нам не дали працювати.
Сьогодні люди можуть легко порівняти, де реальні справи, а де – лише обіцянки і дешевий популізм. Є результати нашої роботи, коли ми керували урядом.
Люди пам'ятають: у 2006 році ми вивели країну з кризи, яку нам залишили помаранчеві. Громадяни можуть порівняти соціально-економічну ситуацію тоді і сьогодні. Вони можуть порівняти ціни, заробітки і загальний стан суспільства. При нас ситуація була стабільною і налаштованою на розвиток, а не на руйнацію.
Менш ніж за рік правління двох помаранчевих урядів держава двічі втрачала високу динаміку економічного зростання.
Протягом нинішнього короткого правління нині діючого уряду громадян ще й двічі обманули. Спочатку обвалили долар, потім порадили людям тримати заощадження в національній валюті, після цього обвалили гривню. Постраждали мільйони простих громадян. Їхні заощадження, зароблені важкою працею, знецінилися. Особливо постраждали мешканці села, тому що додалися ще проблеми з урожаєм. Наш уряд багато зробив для того, щоб селяни вчасно посіяли, зробили добрий заділ під урожай цьогорічної осені, щоб урожай пішов на користь тим, хто його вирощує. А що вийшло – спекулянти і сумнівні ділки, що знаходяться під дахом нинішньої влади, пограбували хліборобів, пограбували державу. І зусилля сотень тисяч людей дали мізерну користь.
Довівши країну до руїни, нинішня влада вдруге штовхнула суспільство до чергових дотермінових парламентських виборів.
Партія регіонів виступала проти цього. Ми не погоджуємося з такою політикою і не розділяємо таких підходів.
Ми пропонували домовлятися. Але не про посади, а про те, як поліпшувати життя людей, як розвивати економіку. Однак помаранчевих цікавили виключно крісла. Їм потрібно стільки владних крісел, що цілої меблевої фабрики не вистачить.
Відомо, що дострокові вибори 2007-го року були ініційовані БЮТ і підтримані Президентом. Ми попереджали тоді – ці вибори нічого доброго не дадуть. А чергове створення помаранчевої коаліції просто повторить реалії 2005 року – знову будуть інтриги, сутички, авантюри і популізм. А закінчиться усе це, попереджали ми, поганим результатом для країни і для людей.
Час підтвердив правильність наших прогнозів. Сьогодні нас знову штовхнули у вир позачергових виборів. Переконаний, народ дасть цьому належну оцінку. І я звертаюся зараз до людей – покажіть цим політикам своє ставлення до того, що вони роблять. Зробіть це рішуче, щоб кожен політик запам'ятав назавжди – він мусить відповідати за все, що робить. Відповідати перед народом.
На нинішніх дострокових виборах, я впевнений, народ України зробить свій вибір, і цей вибір буде правильний. Як відповідальна політична сила ми заявляємо, що будемо об'єднувати суспільство не навколо партійних кольорів, а навколо програми поліпшення життя людей.
Повторюю – Партію регіонів не цікавить, хто більше винен у розвалі помаранчевої коаліції. Це питання не до нас: вони брали на себе зобов'язання перед народом, нехай тепер звітують перед ним.
Нас цікавить, як поліпшити життя людей, побудувати сильну державу і об'єднати суспільство. І саме з турботою про це ми вже сьогодні, перед іспитом нових виборів, дивимося в майбутнє і думаємо, як об'єднувати суспільство навколо ідей підняття рівня економіки, поліпшення життя громадян, створення ситуації стабільності і миру в країні, проведення такої ефективної зовнішньої політики, яка викликала б повагу світу до України.
Ми впевнені у своїх силах. Ми готові знову взятися за відбудову країни. Без будь-яких ультиматумів потенційним партнерам. Без порожніх обіцянок здійснити нездійсненне.
Пустослів'я не буде.
Буде порядок і стабільність.
Буде праця на благо держави і українського народу.
І нехай допоможе нам Господь Бог!
Савік Шустер, ведучий: Так. И мы сейчас сразу посмотрим на, проанализируем также, как и Президента. Ну, больше поддерживали Януковича, да, что лидера оппозиции поддерживают больше, чем действующего у власти. Это всегда так, да. Но то, что это происходит, уже значит, что Украина не настолько расколота регионально. Уже есть абсолютно нормальная реакция к власти, к оппозиции, да, это не региональная поддержка. Посмотрим, значит, как, скажем, Запад если у нас есть, как Запад отнесся к словами, вот, Запад Украины. Пока общую показываем, да. В общей сложности, только давайте побыстрее. Так, значит, 69% поддержали то, что говорил Виктор Янукович, да, 25, ну, 26% почти – не поддержали. Дальше смотрим. Что мы смотрим. Сейчас нам скажут, что мы смотрим. Смотрим Восток. Но Восток, наверное, более ожидаем. Там почти 92% поддержки, очень мало безразличных, да, против всего лишь 7,5%. Это Восток Украины, да. Дальше смотрим на Запад. Ну, вот, смотрите, Запад – фантастика, да. Все же, да, 52% поддержали то, что сказал Янукович, Запад Украины.
Мустафа Найєм, хронікер: Кстати, надо подчеркнуть, что из всех лидеров фракций единственный, кто оказался больше всего готов к роспуску Парламента – почему-то Янукович. Я предполагаю, что он был предупрежден раньше остальных о том, что будет этот указ. Потому что ни Тимошенко, ни Литвин, ни Симоненко не были готовы к этому.
Савік Шустер, ведучий: Ну, смотрите, Центр – больше половины поддержал лидера оппозиции. Центр, да, больше половины, да, то, что он сказал.
Євген Кисельов, хронікер: Видимо, тоже заранее записал свое обращение.
Савік Шустер, ведучий: Но хотя, и дальше посмотрим, и если бы, может быть, Янукович во всех бедах «оранжевых», а анализировал ситуацию, может быть, еще бы больше поддержки получил. И сейчас Юг, да. Анатолий Гриценко, да.
Анатолій Гриценко: Савік, я хотів би дати своє пояснення. Тому що насправді ми повинні інтерпретувати те, що відбулося. Це не підтримка того, що сказав Віктор Янукович.
Савік Шустер, ведучий: Это Юг.
Анатолій Гриценко: А, скоріше, дзеркальна непідтримка тієї дії, яку вчинив Президент. Тому що коли ми виступали і говорили про непідтримку цього рішення – було 90, 89 і всі. Але знаєте, як по Станіславському – вот не верю, не верю. Як предвиборний ролік – класно. Але не верю. І ніхто не вірить в Парламенті. І можна провести таємне опитування про те, що Партію Регіонів і особисто Януковича не цікавить прем’єрське крісло, не цікавить мінтопенерго, і всі інші речі абсолютно. Так само, як не вірю в те, що він, як лідер опозиції, зробив все для того, щоб не допустити цього. Він так само, як і Тимошенко, не прорахували спільні дії 2 вересня. Сказавши А, не зробили Б – коаліцію. Вони могли зупинити вчора це, попри всі розбіжності піти на створення коаліції, і приймати закони для соціальної сфери, і для економічної сфери, для вього, про те, про що говорив, маючи понад 300 голосів.
Мустафа Найєм, хронікер: Имея 300 голосов.
Анатолій Гриценко: І блокуючи будь-яке рішення, вето Президента. Він на це не пішов. Він так і хоче бути Прем’єром уже втретє, мабуть, Президентом далі. І хтось його, соціолог чи хтось інший переконав. Але я думаю, що це ілюзія. Не вірю я як цьому виступу, так і тому, що втретє Янукович стане Прем’єр-міністром. Ось.
Євген Кисельов, хронікер: Вчера мы говорили очень подробно о том, что, с… Вчера у нас был Тарас Чорновил?
Мустафа Найєм, хронікер: Позавчера.
Савік Шустер, ведучий: Позавчера.
Євген Кисельов, хронікер: Позавчера. Очень подробно говорили о том, что все-таки, очевидно, в Партии Регионов есть мощные силы, скажем аккуратно, которые не захотели блока между Партией Регионов и БЮТом.
Олександр Мороз: Савік, група «РосУкрЕнерго», прозвучала репліка відносно того, що Партія Регіонів раніше дізналася про вибори і підготувала відповідний матеріал.
Савік Шустер, ведучий: «РосУкрЕнерго».
Олександр Мороз: Я хочу сказати, що ми ще раніше знали. Бо такий виступ точно такого змісту про те, що буде сьогодні, я робив при відкритті сесії цього скликання. Де я сказав, що стабільності не буде, не буде обіщаного процвітання, не буде єдності в коаліції. Парламент перетвориться на середовище інтриг, будуть дострокові вибори. І ми це сьогодні бачимо. Це все наслідок авантюрних кроків збоку двох лідерів, про що говорив…
Савік Шустер, ведучий: Янукович, конечно, это подготовил заранее. Тут нет никакого сомнения.
Мустафа Найєм, хронікер: Это запись.
Савік Шустер, ведучий: Естественно.
Олександр Мороз: Так я ще раз кажу. Так от те, що я сьогодні говорив до зустрічі тут у аудиторії, я дивився на екрані, на моніторі, що Анатолій Гриценко говорив. Це абсолютно так. Інтрига між двома…
Савік Шустер, ведучий: О! Кстати, то, о чем мы говорили. Я, Степан Гаврыш, да, это первый зам секретаря РНБО. Указ будет завтра, выборы 7-го декабря.
Іванна Коберник, хронікер: Там є «можливо», в повному тексті написано – «можливо».
Савік Шустер, ведучий: Будете участвовать?
Леонід черновецький: Это мне, Савик?
Савік Шустер, ведучий: Ну, к Вам, ну, мне же интересно, Вы будете… Вот Александр Мороз, я уверен, что будет участвовать. Его партия будет участвовать. Правильно?
Олександр Мороз: Я про це можу тільки підтвердити, що так. Буде брати участь.
Іванна Коберник, хронікер: А окремо чи в блоці?
Олександр Мороз: Буде брати участь самостійно. І кампанія буде успішною, я в тому не сумніваюсь.
Леонід черновецький: Я, во-первых, хочу поприветствовать всех, кто смотрит вашу выдающуюся передачу. Она действительно пользуется уважением на Украине. И сказать, чтобы люди, которые слушают нас, они обратили внимание на то, что Украине вообще-то нужна третья сила. Это сто процентов. Та сила, которая вообще не имеет ничего общего с тем, что до этого происходило. Если кто-то из здесь присутствующих вспомнит о том, как правили и Партия Регионов, и «оранжевые», и какие угодно, я уверен, что ничего хорошего они особенно не вспомнят. Украина медленно, но верно, опускалась в лоно коррупции. Я, конечно, буду принимать участие в этих выборах. Надеюсь, что третьей силой как раз будет киевская власть, которая на выборах победила все политические силы. 
Савік Шустер, ведучий: Это, наверное, какой-то будет блок, если это третья власть.
Леонід черновецький: Да, конечно. Это будет блок.
Савік Шустер, ведучий: Анатолий, я нам Вас смотрю так – ну, может быть.
Леонід черновецький: И я представлю совершенно новые лица.
Мустафа Найєм, хронікер: А Вы его возглавите, правильно я понимаю?
Леонід черновецький: Конечно.
Мустафа Найєм, хронікер: И пойдете в депутаты или останетесь мером все-таки?
Леонід черновецький: И, конечно, мы с вами дальше будем советоваться, как мы будем поступать.
Савік Шустер, ведучий: Леонид Черновецкий, он пойдет в Парламент, он будет Спикером, он будет мером, он будет руководить всеми ЖЕКами.
Мустафа Найєм, хронікер: Кстати, действительно, Вы будете, или все-таки будете депутом или мером? Вот, можете это сказать?
Леонід черновецький: Послушайте, во-первых, я в Киеве доказал, что все решения нужно принимать коллегиально вместе с людьми, которые за меня голосовали. Я хочу сказать, что в любой конфигурации я буду влиять на политику, я уже на нее влияю. На выборах киевских я доказал вместе с молодыми ребятами очень подготовленными, которые полюбились киевлянам, что нам нет равных. Люди, которые приехали сюда на вашу передачу, они наверняка могут оценить, как Киев отличается от других городов, в которых вы живете. И я думаю, что голоса у нас обязательно будут.
Олександр Мороз: Это они договорились с Юлией Тимошенко, организовали специально выборы как тренировку, да, перед парламентскими.
Леонід черновецький: На выборах я не буду…
Савік Шустер, ведучий: Где Юлия Тимошенко доказала, что она может проиграть?
Олександр Мороз: Ну, само собою.
Леонід черновецький: На выборах, да, кстати сказать, мы выиграли у всех. И за два года, которые, в общем-то, были очень коротким сроком пребывания у власти, мы все-таки с киевлянами договорились о том, что мы работаем вместе, и они почувствовали, что эта власть народная. 
Мустафа Найєм, хронікер: Извините, можно Вам один вопрос?
Савік Шустер, ведучий: Мустафа, пожалуйста.
Мустафа Найєм, хронікер: Вопрос. Вот я даже не вопрос. И вопрос, во-первых, Вы не ответили на вопрос: будете ли Вы мером или депутатом? Можете сказать?
Леонід черновецький: Мы вместе с вами здесь прямо и решим.
Мустафа Найєм, хронікер: То есть, я понял, что, я так понял, что это очередной обман, когда лидер идет во главе списка, а потом оказывается, что он не идет в депутаты, остается на той должности, на которой остается. Правильно я понимаю?
Леонід черновецький: А сто процентов буду тем, о ком я заявлю во время избирательной кампании.
Мустафа Найєм, хронікер: Вас, за Вас будут голосовать как за депутата. Вы будете депутатом?
Леонід черновецький: Обязательно я выполню все свои обещания. На сегоняшний день я выслушал указ Президента. На мой взгляд, он абсолютно справедливый, потому что такого кошмара, который сегодня я вижу, творится на Украине, никогда еще не было. И, конечно, как каждая новая жена хуже предыдущей, да, так как каждое новое правительство показывало себя еще более ненародным.
Савік Шустер, ведучий: А каждая новая жена хуже предыдущей – это что, это личный опыт?
Леонід черновецький: Да, это… Это не личный опыт, это такая фраза существует вообще, и она абсолютно справедлива оказалась и для нашего правительства.
Мустафа Найєм, хронікер: А, вот, насчет… Знаете, Вы начали свою речь, что и «оранжевые», и «бело-голубые», и плохие. Но на самом деле я хочу Вам напомнить, ваш Довгий, да, секретарь ваш? Я извиняюсь за, Олесь Довгий, секретарь Киевсовета.
Леонід черновецький: Я от него никак не откажусь.
Мустафа Найєм, хронікер: Очень частый гость на Банковой у «оранжевых». С другой стороны на этих киевских выборах вы очень сильно поддерживались «бело-голубыми». И Вы были, кстати, членом фракции «Наша Украина», если мне не изменяет память.
Леонід черновецький: Сто процентов.
Мустафа Найєм, хронікер: То есть, Вы тоже «оранжевый» где-то. Поэтому давайте не разделять, Вы точно такой же, как они. Просто сейчас у Вас появился электорат в Киеве, за счет которого Вы хотите пойти в Парламент. Правильно я понимаю?
Леонід черновецький: Я еще более «оранжевый», чем был раньше. Я очень хорошо помню, как все происходило. Я горжусь тем, что я участвовал в революции, которая имела на самом деле место в Украине. Это были лучшие мои дни как политика и в Парламенте, и в обществе. И я ни о чем не жалею. Потому что мы шли с одной, единственной идеей – чтобы людям жилось лучше.
Савік Шустер, ведучий: О! Коммунисты, и ни одного нет коммуниста, а-а, нет, Вас поддерживают, смотрите, коммунисты.
Леонід черновецький: Чтобы экономика росла, чтобы зарплаты были больше и пенсии были больше и чтоб мы ближе становились к Европе.
Савік Шустер, ведучий: Избиратели Компарии я имею в виду.
Мустафа Найєм, хронікер: То есть, Вы, как «оранжевый» политик, проиграли?
Леонід черновецький: Это сто процентов.
Іванна Коберник, хронікер: Ні. Тобто, ідеології не буде? Буде за все хороше, проти всього поганого?
Леонід черновецький: Сто процентов.
Савік Шустер, ведучий: Сделаем дискуссию.
Леонід черновецький: Конечно, поганого багато вже…
Олександр Мороз: Я думаю, що ми трохи переводимо дискусію в площину київської ситуації. Там в порядку, Леонід Михайлович…
Савік Шустер, ведучий: А это вы между собой.
Олександр Мороз: Леонід Михайлович порядок навів. Тому тепер там нам усім в Києві добре, очевидно. Мова про інше іде. От, оголосили дострокові вибори. Чергові дострокові. Це вже така, знаєте, дивна комбінація слів. Як громадяни на це все дивляться. Я ж знаю прекрасно, що всі, хто там в Парламенті знаходиться, не хочуть виборів. Не хочуть виборів і громадяни.
Мустафа Найєм, хронікер: Большинство боятся потеться места в списке. Это правда.
Олександр Мороз: Більшість. Але давайте, почекайте, але давайте подивимося, як люди на це все реагують, їм ці вибори потрібні? Ні. Послухаємо, що говорять сьогодні Премєр-міністр відносно того, що вибори не потрібні. Абсолютно щиро говорить з переконанням, і так далі. Вернемося на рік назад. Що вона говорила – з таким же переконанням, що вибори потрібні. Чому? Бо вирішується питання про персональну владу. Так от до тих пір, я ще раз повторюю і не стомлююсь повторювати. До тих пір поки ми не завершимо реформу системи влади, поки ми європейську модель управління не запровадимо в Україні, буде весь час іти гризня за портфелі, за посади, за преференції, сподіваючись, що чергові вибори дадуть перевагу тій чи іншій політичній силі. Чи та, що при владі, чи та, що в опозиції. Не це потрібно людям. Треба, щоб була можливість відповідати за виконання своїх зобов’язань.
Мустафа Найєм, хронікер: Господин Мороз, но Вы, кстати, являетесь… Но Вы, наверное, за всю историю, что я знаю, я политику не долго знаю в Украине, да. Но самый яркий пример того, когда человек получил в итоге каких-то кризисов пост – это были Вы. Когда была «оранжевая» коалиция, она развалилась та прошлая, и пост получили Вы в обмен на то, что вошли в коалицию. Поэтому Вы не можете говорить о том, что люди борятся не за посты. Вы тоже боролись за пост. Разве…
Олександр Мороз: Ні, давайте Ви або не аналізуйте того, що відбувалося в той час. Я думаю, що ближчим часом я опублікую матеріал з цього приводу детальний. Тому я не знав, що ці вибори будуть, а книжку готував раніше. Ми в той момент виконали волю виборця, яка полягала в тому – обрали Парламент, працюй. Працюй. А якщо ця інтрига, котру, котра ми сьогодні чисто, без соціалістів можемо спостерігати і бачимо рушійні сили, причини цієї кризи, то треба сказати, що і тоді було те ж саме. І треба було припинити цю комедію, ми її припинили трохи пізно. Треба було не через три з половиною місяці, а треба було на третій день, коли стало зрозуміло, що і чого хто добивається, поставити крапку в цій грі.
Іванна Коберник, хронікер: А Вам не здається, що Президент на тому прикладі – рік тому – навчився? Тому що ви були невеликою фракцією, в якої була золота акція в тій ситуації. І цього разу він зробив все, щоб Володимир Литвин не увійшов в жодну з коаліцій.
Олександр Мороз: Я не знаю, чому вчився Президент. Йому, безперечно, треба було б читати Конституцію. Тоді б він, мабуть, учився більш успішно. І хочу сказати, що ситуація минулого року і цього року абсолютно протилежна. Бо минулого року Президент чотири рази порушував Конституцію, щоб добитися дострокових виборів. Сьогодні він має формальне право, яке передбачене Конституцією. Тому йому з цього приводу…
Мустафа Найєм, хронікер: Но формально Вы с ним согласились в итоге.
Савік Шустер, ведучий: Кстати, заявление Николая Томенко, да, Блок Юлии Тимошенко.
Олександр Мороз: Но він, це його право, він може оголошувати дострокові вибори. Не припиняти роботу Парламенту, а оголошувати дострокові вибори.
Савік Шустер, ведучий: Но він припинив.
Олександр Мороз: Ну, це те ж саме, що він не читає Конституцію. Бо Парламент працює до часу складання присяги новими депутатами. І всі питання, які треба вирішувати, цей Парламент повинен вирішувати. А не прислухатися до того, що скаже…
Петро Мага: Я перепрошую, Мустафа, вибач.
Мустафа Найєм, хронікер: Вот можно…
Петро Мага: Тому що в мене є реакція каналу «НТВ», який переймається більше всього якраз долею Юлії Володимирівни Тимошенко, і прозвучало ще раз слово «Майдан». Можна?
Савік Шустер, ведучий: Пожалуйста.
Петро Мага: Будь ласка.
«Сегодня», канал «НТВ»: Ну, в общем-то говоря, о мотивах своего поступка Ющенко не сказал ничего нового, он снова обвинил в предательстве национальных интересов Юлию Тимошенко, которая развалила, с его слов, «оранжевую» коалицию. Теперь довольно интересно, что же будет дальше. Поскольку именно распущенный Парламент должен будет собрать сейчас 450 миллионов гривен – это около 2,5 миллиардов рублей – на проведение досрочных выборов. Непонятно, готовы ли депутаты сейчас голосовать сейчас за такие поправки в бюджет. Деньги должен выделить непосредственно Кабинет Министров Юлии Тимошенко, которой эти выборы, как говорят многие политологи, совершенно невыгодны. Потому что сейчас она становится и.о. Премьер-министра, а в первый день работы нового парламента вообще должна будет сложить свои полномочия и не понятно, сможет ли она занять кресло Премьера в будущем. Блок Юлии Тимошенко уже сейчас заявил, что если этот акт о роспуске Парламента они сочтут неконституционным, то они обещадют Ющенко новый Майдан.
Савік Шустер, ведучий: Ну, я не совсем, вот я смотрю, Николай Томенко, да, заявляет: Блок Юлии Тимошенко рассмотрит вопрос прибывания Тимошенко на своей должности после опубликования указа, а тут начинается цитата: «Она не может отвечать за ситуацию, если нет рычагов власти».
Анатолій Гриценко: Савік, я хотів би декілька слів сказати з цього приводу. Я думаю, що у Леоніда Михайловича, дійсно, є непоганий шанс…
Савік Шустер, ведучий: Стать третьей силой?
Анатолій Гриценко: Отримати високий результат. Я дав би дві технологічні поради. По-перше, з урахуванням того, що він підримав указ Президента створити спільний блок. Це було абсолютно гармонійно, з Віктором Ющенко. А друге – оскільки ваші супротивники, які не люблять Вас на посту мера, дуже позитивно сприйняли Вашу заяву, що Ви підете в Парламент. Можливо, тоді вони більше би проголосували за очолюваний Вами спільно з Віктором Андрійовичом блок. Але я хотів, не роблячи жодної реклами, зараз не виборча кампанія, сказати ось про що. Дуже небезпечно, якщо виборча кампанія знову почне роз’єднувати. І, на жаль, ми бачимо ці речі. Дуже небезпечно, якщо знову буде популізм – по 1000 з 1 січня, і якісь речі, завтра все, підтримка всіх, і так далі. Мені здається, час говорити з людьми, як з дорослими, не як з дітьми, не роздавати їм цукерки. Показувати реальних тих людей, які мають за плечима результат. Треба говорити чесно, особливо зараз на фоні кризи. Бо ми не можемо бути безвідповідальними. Не отакий бюджет. Якщо ми говоримо, наприклад, армії – 32 мільярди. То в кого забрать. Не можна любити армію за рахунок хворого, за рахунок поганої школи, за рахунок недофінансованої міліції. Потрібні баланси, треба серйозну розмову. От, на це я хотів би зорієнтувати політичні сили, які підуть на вибори.
Савік Шустер, ведучий: Я абсолютно, совершенно правы.
Іванна Коберник, хронікер: А фактично Ваша вчорашня заява, теж розраховуєте піти з якоюсь третьою силою на вибори. Ви вчора сказали, що Ви не підете ні з «Нашою Україною», ні з БЮТ, ні з комуністами, ні з Литвином.
Анатолій Гриценко: Я поясню. Я сказав про те, що я зосереджую свої зусилля на тому, щоб стримати дострокові вибори. Уже зараз пізно. Уже очевидно, що вони будуть. І так само…
Іванна Коберник, хронікер: Ви знаєте, з ким ви підете?
Анатолій Гриценко: І так само я казав, що я не піду з такими політичними силами, як Регіони, комуністи або Блок Юлії Тимошенко. Зараз я буду вже тепер буду визначати, це рішення про вибори буде прийнято. Якщо я піду, то це буде той проект, який створений Гриценко.
Олександр Мороз: А от Мустафа питав відносно, там, можливості участі у виборах Леоніда Михайловича. І мене це стосується питання. Я собі дивлюся, настільки спрощується сьогодні пропагандитська кампанія, як складова виборчої кампанії. Береш ролики, з якими виступали Віктор Ющенко минулого року, Юлія Тимошенко, бігборди, які були, і підписуєш – ось вони обіцяли. От вам стабільність, от справедливість, за неї треба боротися. Ось вам, дивіться, за рік, тобто, перехід на професійну армію, ось повернення заощаджень громадян. І так далі. Тоді буде легше говорити з людьми про те, що влада повинна відповідати за свою діяльність. І мені не подобається сьогоднішнє оголошення виборів не тому, що технологічно вони не вигідні нам або ж… Нам якраз вигідні. Але погано те, що влада діє безконтрольно. І знову повторюю. До тих пір, поки ми владу не перемістимо на місця, поки не зробимо європейську модель управління, влада весь час буде безвідповідальною, весь час буде на основі інтриг створювати проблеми для суспільства і не відповідати за них. Бо сьогодні треба було підняти питання про ціни, які виросли за цей рік, про інфляцію, про абсолютні авантюри із курсом валют, і багато інших речей. І тоді треба, щоб хтось за це все відповідав. А так ми давайте закрутимо в постійних виборах, і всі будуть задоволені.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы знаете, у меня вопрос к Леониду Михайловичу. Я извиняюсь. Леонид Михайлович, у нас уже просто который раз опыт, когда приходят…
Савік Шустер, ведучий: Вас полностью поддерживают избиратели «Блока Литвина».
Мустафа Найєм, хронікер: Кстати, это они на одном электоральном поле вообще-то.
Савік Шустер, ведучий: Нет, не на одном. Я думаю, что когда человек исчезает, то же самое было и с Владимиром Литвиным. Вот он исчез, да, а потом в предвыборную кампанию появился, сам выступает, да.
Мустафа Найєм, хронікер: Да. Это всегда выигрыш.
Олександр Мороз: Савик, я не исчезал.
Савік Шустер, ведучий: Вы в меньшей степени, конечно.
Мустафа Найєм, хронікер: Вот Леонид Михайлович, у меня к Вам такой вопрос. Скажите, в Украине уже как традиционно перед выборами есть партии, которые говорят, кто их партнеры в будущей коалиции или в будущем парламенте. Есть, которые вот как Литвин, не говорят этого, и в итоге оказываются причиной кризисов. Вы можете сейчас сказать…
Савік Шустер, ведучий: Почему причиной кризисов, Мустафа?
Мустафа Найєм, хронікер: Потому что Литвин, если бы он захотел, он бы мог создать «оранжевую» коалицию, скрепить, фактически, быть этим цементом. Он не захотел. Вы может пройти в парламент, у вас есть этот шанс, допустим. Вы можете сейчас перед своими избирателями сказать – я иду и я отвечаю за то, что я, мои партнеры в будущей Верховной Раде – вот этот, этот и этот? Или Вы будете молчать, а потом будете играть, кто вам больше даст..?
Леонід черновецький: Я вам скажу следующее. Во-первых, я единственный, кто на Украине предложил систему, по которой люди имеют, ну, главное начало и конец для любого политика. Они высказываются постоянно по номеру «051» по любой проблеме. Я предложил общественные слушания, и я всегда спрашиваю у киеявлян, как бы они хотели с кем кого видеть и какие идеи предложить. Это самое главное, что меня отличает от всех остальных политиков в Украине. Я новое явление. Это, как бы, очевидно и вам, наверное, Вы живете в городе Киеве.
Мустафа Найєм, хронікер: Но вы не наберете 51%.
Леонід черновецький: Послушайте меня. Когда в прошлый раз, не в этом парламенте, у Александра Александровича было совсем немного голосов, да, он тем не менее играл очень серьезную роль в политике страны.
Мустафа Найєм, хронікер: Но он говорил, кто его партнеры, перед выборами. И это плюс.
Леонід черновецький: И, кстати сказать, я хочу напомнить Александру Александровичу один разговор.
Олександр Мороз: Я перед этим никому не говорил.
Леонід черновецький: Я, будучи мером, зашел к нему в кабинет.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы перед тем…
Олександр Мороз: А перед тем когда?
Мустафа Найєм, хронікер: В 2006-м.
Леонід черновецький: Я зашел к нему в кабинет. Это по поводу мотивации его поступков. И спросил – как же так, вы были…
Савік Шустер, ведучий: А в кабинет Спикера Вы зашли?
Леонід черновецький: Это когда уже он был избран Спикером, и это была вообще-то интрига для всего общества украинского. И я его спросил, как старый знакомый, с которым он принимал Конституцию Украины, он тогда тоже играл очень серьезную роль в становлении украинской державы. И спросил его, почему он так поступил. Вроде же он был с «оранжевыми». Ну, и он мне сказал, что для него не цвет важен, а фактаж, кто выдвигается на главные роли в стране. Он сказал – это воры, я их не могу поддержать. И вы знаете, я его зауважал. Это, как бы, комплимент в его сторону. Также точно ситуативно буду поступать и я. В зависимости от того…
Мустафа Найєм, хронікер: Вы понимаете, что воры не поменяются?
Леонід черновецький: В зависимости от того, как будут себя проявлять люди, с которыми мне придется работать в Парламенте, я буду советоваться с киевлянами, и с украинцами через современные коммуникации, все это просто сделать.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы знаете, я Вас уже боюсь. Потому что на самом деле вот это есть причина того, что у нас перед выборами никто не говорит. Вы знаете программные положения этих людей, почему, причем тут персоналии? Есть программные положения каждой партии и есть ваши взгляды. Вы совподаете, вы говорите – это мой партнер. А так вы играете в игру – я приду, а там посмотрим.
Іванна Коберник, хронікер: Так, але це стосується всіх. Це стосується абсолютно всіх.
Леонід черновецький: Нет-нет-нет. Я в такую игру не играю. Я по молодости дам один совет.
Мустафа Найєм, хронікер: По Вашей молодости или по моей?
Леонід черновецький: Вообще-то Президент Кучма, когда, я дам одну интересную поговорку. Президент Кучма как-то сказал, я сначала не соглашался с ним, потому что тоже был молодым, вот, что точка зрения определяется местом сидения, да. То есть, вообще-то когда люди приходят в Парламент, да, и когда они здесь находятся – это разные совершенно…
Мустафа Найєм, хронікер: Вы понимаете, что Вы говорите народу? Вы говорите – не важно, какие у меня взгляды. Конечно, потому что вы так и сделаете.
Леонід черновецький: Кстати, народ меня в этом смысле в большинстве своем поддерживает.
Мустафа Найєм, хронікер: Это значит, не важно, какие у меня взгляды, я приду, и в зависимости от поста, буду решать.
Леонід черновецький: Сынок, меня интересуют взгляды народа.
Мустафа Найєм, хронікер: Но я Вам не сын, извините.
Леонід черновецький: Это самое главное. Мне 57 лет, я понимаю, о чем я говорю.
Олександр Мороз: Мустафа, я допоможу Леоніду Михайловичу…
Леонід черновецький: Я прожил, да ну, это…
Олександр Мороз: Мустафа, Вы обратите внимание, что все партии идут под одними социальными лозунгами на выборы. Все дело в том, что как вы сказали, воры остаются, надо условия изменить. Чтобы нельзя было воровать. Тогда будет результат.
Мустафа Найєм, хронікер: Но решение вы будете принимать до того, как вы будете принимать какие-то решения.
Олександр Мороз: Подожди минутку. Решения можно принимать тогда, когда ты видишь расклад, что есть в натуре в составе парламента. Потому что если опираться на программы, то тогда надо вообще одну фракцию делать в парламенте. Потому что все программы одинаковые.
Мустафа Найєм, хронікер: Нет. Есть ключевые моменты.
Олександр Мороз: Да, социально сориентированы все.
Мустафа Найєм, хронікер: Нет, но есть ключевые моменты. Подождите. Есть…
Олександр Мороз: Давайте.
Савік Шустер, ведучий: Вот я смотрю, потом скажу.
Олександр Мороз: Послушайте. Вот мы говорим сегодня в выступлении Президента, там у него язык, НАТО. Это важные вопросы, но это вопросы второстепенные по сравнению с теми, что беспокоит людей. Это надо учитывать.
Мустафа Найєм, хронікер: Тогда вы говорите, что все нас обманывают. Потому что у всех одинаковые программные положения. Правильно?
Олександр Мороз: А нужно… Подожди. Ну, зачем заниматься передергиванием, я отвечаю на вопрос. Те проблемы, которые он поднял, например, там, НАТО, Россия, и так дальше, можно абсолютно четко объяснить людям. НАТО – не друг, Россия – не враг. Надо строить свою собственную внешнюю политику так, чтобы она была в интересах человека конкретного. Но надо…
Іванна Коберник, хронікер: Розумієте, що ви зараз говорите? Ви говорит всі, що нічого не зміниться. Тобто, ми всі будемо, ми ніхто не кажемо, за що ми візьмемо відповідальність.
Мустафа Найєм, хронікер: Потому что программные положения одинаковые все.
Іванна Коберник, хронікер: Але ми всі скажемо, в чому винні попередники, і що вони не виконали. Ми не кажемо, яка у нас ідеологія, ми не кажемо, які речі. Ми говоримо, що ми за все хороше, і проти всього поганого.
Мустафа Найєм, хронікер: Нет, и чтобы всем хорошо обязательно были.
Олександр Мороз: Ну, почекайте, хвилиночку. Це будемо ми говорити під час виборної кампанії. Зараз закон забороняє це говорити, по-перше. А, по-друге…
Іванна Коберник, хронікер: Написати ідеологію і оприлюднии її ніхто не заважає.
Олександр Мороз: Послухайте, а по-друге, я ще раз повторюю. Якщо передвиборча програма збігається з програмою діяльності партії і практичними діями партії, то тоді є відповідність між тим, що заявляється, і тим, що робиться.
Мустафа Найєм, хронікер: Как вы определите практические действия партии, когда вы будете создавать коалицию в первых 30 дней?
Савік Шустер, ведучий: Давайте, смотрите, вот, я на лица людей смотрю, и мне очень интересно. Вот, Женя – человек, который сверху на это посморит.
Олександр Мороз: Я объясню. Вот конкретный пример, я возьму. Сумская область – что сегодня беспокоит людей, крестьян прежде всего? Это низкие закупочные цены на молоко. Наши активисты организовали акции протестов в течение полуторамесяца, повысили, немного, но повысили закупочные цены. И люди починают, что это политическая сила, которая заботится о конкретных интересах конкретного человека. Этим, но это обширная программа, и это долгосрочная программа. Сегодня надо…
Савік Шустер, ведучий: Не убирайте эту новость.
Анатолій Гриценко: Савік, мені здається, треба припинити передвиборчу агітацію, тому що якщо говорити про активісти. Я би сказав, краще ваші активісти, Сан Санич, переконали Семенюк, що треба давно залишити Фонд держмайна. І дати можливість вирішити те питання, яке зараз ключове для країни. Щоб валюта пішла за рахунок нормальної приватизації. Тому що коли говоримо так красиво, вродє все в порядку. А коли прийшли, і почали перетягувати з рзних фракцій, це було абсолютно проти Конституції, яку Ви також голосували. І абслютно зрозуміло, чому минулого року розпустили Парламент. Зараз говорити опять красиві речі…
Олександр Мороз: Добре, тоді поясніть…
Анатолій Гриценко: Давайте за результатами, щоб бачили. Знають, як працювали Ви, як працював я, як працює мер, і люди визначаться.
Олександр Мороз: Так, порівняйте. Все правильно. Ні, так от давайте тепер скажемо. А от сьогодні немає соціалістів, так в чому причина, що немає єдності?
Анатолій Гриценко: Сидить соціалистка на Фонді держмайна дотепер.
Олександр Мороз: Да не про соціалістку, про Парламент я кажу.
Анатолій Гриценко: А я про соціалистку я кажу.
Мустафа Найєм, хронікер: Так и тогда было плохо. Ну, что вы, у меня вопрос…
Савік Шустер, ведучий: Женя. Ну, давайте послушаем.
Мустафа Найєм, хронікер: Я извиняюсь.
Євген Кисельов, хронікер: Так а мне нечего сказать, вы знаете. Потому что ясно, что политики – это люди, которые борются за власть, за места в парламенте. И я при всем уважении к здесь присутствующим, я скажу, что это плохие политики, если они руководствуются исключительно вот такими вот благими речами о том, что, как говорит Иванна, чтобы все было хорошее, и не было ничего плохого. И понятное дело, что если господин Черновецкий здесь присутсвующий почувстсвует, что он имеет блокирующий пакет или, там, золотую акцию…
Мустафа Найєм, хронікер: Он будет договариваться не с партнерами, а с теми, у кого больше депутатов.
Євген Кисельов, хронікер: Абсолютно верно. И я его совершенно не собираюсь за это осуждать.
Іванна Коберник, хронікер: Ні, слухайте.
Савік Шустер, ведучий: Ну, я говорю, ну, смотрите, ну, вот есть…
Євген Кисельов, хронікер: Ну, послухайте, господа хорошие, во всем мире политики апартунисты. Во всем мире – в Америке, в Англии, во Франции, в Германии – они все обещают золотые горы избирателям.
Іванна Коберник, хронікер: Але у них одночасно… Але вони хоч щось роблять. У нас взагалі не приймаються ніякі закони вже дуже довгий час.
Савік Шустер, ведучий: Нет, Женя, ну, в любом случае есть партия, нормальная партия выходит к народу и говорит – знаете что, мы живем плохо, у нас ничего не растет, да, благосостояние не увеличивается, да, мы должны провести глубочайшие реформы, да. Мы надеемся, что вы это сможете вытерпеть, потому что реформы – это больно, да. Но это необходимо, чтобы выжить. Но хоть одна партия бы это сказала.
Мустафа Найєм, хронікер: Ну, никакая.
Іванна Коберник, хронікер: Навіть більше того, вони це навіть на заході
Савік Шустер, ведучий: Ни одна. Все обещают горы, но никто не говорит, что будет больно.
Євген Кисельов, хронікер: Политика возможное…
Іванна Коберник, хронікер: Ні, але вони говорять це після виборів. А у нас навіть після виборів цього не говорять.
Євген Кисельов, хронікер: Призывать избирателей туго затянуть пояса, и еще пострадать чуть-чуть – это самоубийство политическое.
Савік Шустер, ведучий: Ну, Женя, а как эта партия отличается от партии? Вот чем коммунист отличается от социалистов? Или от Черновецкого, или от Гриценка? Чем?
Мустафа Найєм, хронікер: Ничем.
Євген Кисельов, хронікер: Харизматические лидеры у одних есть, у других – нету. У одних их больше, у других их меньше.
Олександр Мороз: Савік, я міг би це пояснити. Але не це потрібно людям. В кінці кінців треба домовитися про одне. Які би не були предвиборні програми, умова нормального життя в державі – дотримання Конституції, законів всіма, і Президент повинен це демонструвати.
Савік Шустер, ведучий: А що робити, якщо Конституція плохая?
Олександр Мороз: А що, почекайте… Хто сказав?
Савік Шустер, ведучий: Ну, пример.
Олександр Мороз: Хто сказав? Це Президент говорив, що погана.
Мустафа Найєм, хронікер: Нет, она хорошая. Но только Конституцией невозможно построить, везде нужны реформы.
Олександр Мороз: Почекайте.
Мустафа Найєм, хронікер: Конституция не дает реформы.
Олександр Мороз: Правопорядок повинен бути конституційний, обовязок дотримуватися закону всіма. І Президент повинен це демонструвати.
Мустафа Найєм, хронікер: Да. Это да. Но в Конституции не написаны реформы.
Олександр Мороз: Почекайте, Конституція – це не програма. Це Конституція. І тому треба те, що в ній записано, дотримуватися того, а не топтатися по Основному закону, а потім думати – дивіться, і виконавча влада так не робить, і до інших структур претензії.
Мустафа Найєм, хронікер: Об этом говорят тоже все партии. Об этом тоже говорят все партии, что нужно придерживаться Конституции.
Олександр Мороз: Треба не говорити, треба робити. Як же може дотримуватись, як же може говорити Президент про те, що треба дотримуватись, як він сам порушує Конституцію?
Мустафа Найєм, хронікер: Вот у меня один вопрос к Леониду Михайловичу. Извините, что я к Вам, вы просто молодая партия.
Савік Шустер, ведучий: Но он Вас просто…
Леонід черновецький: Мне так нравится. Вы ко мне и в коридоре всегда приставали.
Мустафа Найєм, хронікер: На Вас просто, да-да-да.
Савік Шустер, ведучий: Он к Вам приставал?
Мустафа Найєм, хронікер: Вот, скажите, Вы идете с новым блоком, да, скажите, Вы можете назвать, воть я знаю, что господин Мороз – это левая партия.
Леонід черновецький: Да.
Мустафа Найєм, хронікер: Вы можете назвать идеологию свою, свою позицию по языку, по ключевым вопросам. По ключевым вопросам – по языку, по НАТО. Но не расплывчато, как Вы умеете, а вот конкретно – мы хотим в НАТО, по языку.
Савік Шустер, ведучий: Да – да, нет – нет, типа.
Мустафа Найєм, хронікер: Да, вот так. Можете сказать, вот ваша идеология? Вот какая она назовите ее?
Леонід черновецький: Вам сейчас станет все понятно. Ну, во-первых, что касается того, левый я или правый. Я правый. Я либерал и я христианин. Это очень важно.
Мустафа Найєм, хронікер: Так.
Леонід черновецький: В Конституции Украины записано, что все политики должны руководствоваться божьими принципами. Для меня это важно. И политик не должен демонстрировать перед народом, что он верит только по большим праздникам перед телекамерами, как он молится и целует икону. Предполагается, что он действует по божьим принципам. И, наверное, обязательно, как читаю Библию. Там все абсолютно сказано. В этом и состоит суть, ну, моей идеологии. Что касается НАТО, что касается языка. Для меня вообще не существует врагов персоналий, это сто процентов.
Мустафа Найєм, хронікер: Подождите, Вам придется с этим столкнуться, если Вы захотите с кем-то договариваться.
Леонід черновецький: Точно также у меня нет персональных врагов ни на западе, ни на востоке.
Савік Шустер, ведучий: Все. Леонид Михайлович, скажите ему коротко, нам заканчивать программу надо.
Леонід черновецький: НАТО – это демократический институт, нравится это или не нравится.
Мустафа Найєм, хронікер: То есть, Вы хотите НАТО.
Савік Шустер, ведучий: НАТО – да. Два языка.
Леонід черновецький: Москва и Россия – это дружественная, неразрывная с нами держава
Мустафа Найєм, хронікер: То есть, Украина идет в НАТО. Этот курс Вы поддерживаете?
Леонід черновецький: Это курс нормальный, вот. Но есть правила, по которым он должен быть согласован с теми, кто является носителем власти. Это украинский народ.
Савік Шустер, ведучий: Народ.
Леонід черновецький: Это и все.
Савік Шустер, ведучий: Все. Давайте, все, да. Мага, тебе сколько секунд надо?
Петро Мага: Мені треба 25.
Савік Шустер, ведучий: Прекрасно.
Петро Мага: Місяць ми виходимо в ефір. І місяць всі, хто приїжджають сюди, слухають передвиборчу агітацію. Друзі мої, ви давно знали, що ці вибори будуть. І всі говорять, корабель попав у полон. Якби ми були при владі – не попав би. Зброю захопили – якби ми були, не захопили би. У когось нога заболіла – якби я був при владі, нога б не боліла. Шановні політики, на вас чекають вибори. Я хочу звернутися до ваших дружин. Дружини, ви нещасні люди, ви знову кілька місяців не будете бачити своїх чоловіків, і на всіх політиків чекають приблизно отакі сімейні діалоги по вечорам.
Сюжет: «В нашей стране секса нет». – «Нет, Гена, в нашей стране нет секса только у меня». – «У нас двое детей, значит, секс был как минимум дважды. Что ты еще от меня хочешь».
Петро Мага: Жалко вас.
Савік Шустер, ведучий: Хорошо. Мы заканчиваем сегодняшний эфир. Мы только подведем итоги, да. Вот интересно, из всего того, что было сказано, политиков было много, политологи были, заявления были. Вот где у нас максимум, в какой момент в программе не было безразличия вообще? То есть, нашим зрителям, нашей аудитории, то есть, Украине было просто небезразлично вовсе?
Повтор: Нестор Шуфрич: «К сожалению, юридического механизма заставить Ющенко пойти на выборы нет, я говорю откровенно. Поверьте, я бы первый голосовал бы его заявление, если бы он набрался бы хоть один раз в жизни мужества, пошел бы, и это сделал. Потому что, извиняюсь, потому что он ни раз мужиком за четыре года так и не был».
Савік Шустер, ведучий: Я не думаю, что речь идет о мужике Ющенко. Я думаю, что речь идет об одновременных выборах, да, Президента и Парламента. Народ это чувствует. И, в основном, надо сказать, надо признать, как оно будет, что народ в большинстве поддерживает именно этот вариант – одновременные президентские и парламентские выборы.
Олександр Мороз: Вы не боитесь, что люди подумают, что речь идет о выборах производителя, а не руководителя, это разные вещи. Поэтому надо было бы быть осторожней в данном случае.
Савік Шустер, ведучий: До завтра в 19.30. Спасибо всем. 
Стенограма надана компанією Sourcer.  
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
21653
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Лала
5649 дн. тому
Эту программу смотреть невозможно: ни одну мысль никому не дают досказать, особенно, если слова приглашенного не совпадают с мнением Шустера. Он всячески перебивает, отвлекает (на себя) слушателей или обращается к своему безотказному приятелю Маге за помощью. Таким образом безсмысленность приглашенний на программу, растерянность гостей, которым просто затыкают рот, да еще и эти глупые куклы ("хочу Абаму" и маленькая чернявая девочка) просто убивают хорошую идею ежедневного политивеского итога дня. Да, еще этот московский гость - Киселев, который не может разродиться текстом, мычит, бычится, ищет слова, затягивает время. Вот его Шустер не перебивает, с пиитетом относится, видно его политическая позиция очень важна для самого Шустера.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду