Телепрограма «Майдан» з Павлом Кужеєвим, 5 канал, 9 березня 2008 року

10 Березня 2008
32050
10 Березня 2008
12:53

Телепрограма «Майдан» з Павлом Кужеєвим, 5 канал, 9 березня 2008 року

32050
Телепрограма «Майдан» з Павлом Кужеєвим, 5 канал, 9 березня 2008 року
ВЕДУЧИЙ: Добрий вечір. Недільний ранок на «П’ятому каналі». В ефірі «Майдан». Я Павло Кужеєв. Отже, Верховна Рада після тривалої перерви нарешті саморозблокувалася. Але відразу з’явився новий камінь спотикання – це питання депутатської недоторканості. Її скасування було передвиборчою обіцянкою чи не кожної з нинішніх парламентських сил, які зараз сидять у Верховній Раді. Але головна відмінність у підходах: коаліція наполягає на скасуванні імунітету лише для депутатів, у той час коли Партія Регіонів, «Блок Литвина», комуністи наполягають на тому, щоб ця норма поширювалася і на Президента. У підсумку жодне з рішень так і не було ухвалене. Отже, про це поговоримо з нашими до торканими і недоторканими гостями. Юрій Мірошниченко народний депутат, Партія Регіонів Добрий вечір Вам.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Доброго вечора.
ВЕДУЧИЙ: Олег Ляшко народний депутат, Блок Юлії Тимошенко. Вітаємо вас.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Добрий вечір.
ВЕДУЧИЙ: Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України, а також директор Центру соціальної політики. Добрий вечір Вам.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Добрый вечер.
ВЕДУЧИЙ: А також Володимир Стретович представляє «НУ-НС».
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Добрий вечір.
ВЕДУЧИЙ: Вам, панове, допоможуть Олександр Чаленко, газета «Сегодня», також Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив, а також Олесь Бузина, літератор. На Хрещатику у Києві разом з Яною Конотоп до нас долучаються небайдужі глядачі програми «Майдан», їх ми долучимо до розмови трохи згодом. А тих, у кого телевізор налаштований і працює телефон, можуть подзвонити на таке питання: кому залишити недоторканість? На вашу думку, якщо депутатам – дзвоніть першим номером телефону; якщо Президенту – ваш номер телефону другий; якщо ж нікому не залишати – дзвоніть третім номером телефону. Отже, нагадую правила нашої сьогоднішньої розмови. Насамперед ми запрошуємо по черзі сюди, до нашої трибуни, шановних гостей. Потім, після трьох хвилин викладення своєї позиції, вони відповідають на запитання своїх трьох гостей. Після того свої питання ставлять три експерти, і ми долучаємо Майдан. Отже, просимо до слова від Партії Регіонів Юрія Мірошниченка. А перед тим ми послухаємо, перед Вашим словом ми послухаємо, що думає з приводу депутатського імунітету лідер фракції «Наша Україна – Народна Самооборона» В’ячеслав Кириленко.
Виступ у Парламенті, В’ячеслав Кириленко, народний депутат, лідер фракції «НУ-НС»: Але, якщо ви хочете у мене запитати наперед про недоторканість Президента України і почути двозначну відповідь, то ви її не почуєте. Ми кажемо однозначно «ні» скасуванню недоторканості Президенту України. Бо це Глава держави і єдина постать, яка всенародно обрана.
ВЕДУЧИЙ: Отже, щодо депутатського імунітету, чи всіх потрібно, чи лише тільки депутатів?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ну, власне, якраз зараз В’ячеслав Кириленко відзначив всю відмінність позиції Партії Регіонів і, принаймні, «Нашої України – Народної Самооборони». Полягає вона в тому, що ми вважаємо, що один закон, і цей закон повинен діяти рівно до всіх, і не має бути виключень, і не має бути недоторканих, і не має бути таких, для яких закон неписаний. От, власне, підхід Партії Регіонів. Але я хотів би почати свою промову з іншого. Я думаю, від усіх моїх колег, від усіх, хто є зараз в студії, від усіх чоловіків України я хотів би привітати наших жінок з святом весни, святом кохання, святом краси. Я дуже хотів би, щоб вони були щасливі, щоб вони нами могли пишатися, щоб вони відчували себе коханими, щоб ми ніколи їх не розчаровували. Ми, як політики, ми, як чоловіки, ми, як ті, хто створюють якісь корисні речі. І всі наші суперечки, всі наші дискусії, я думаю, що вони носять характер позитивної дискусії з тим, щоб знайти якесь оптимальне рішення. І, звичайно, я хотів би від себе особисто попросити пробачення у всіх людей, хто мене знає, хто не знає, хто, можливо, сприймає якісь вислови емоційні або дії якісь, як особисту образу. Сьогоднішній день дає таку нагоду і я скористаюся цим, щоб попросити пробачення у всіх людей.
ВЕДУЧИЙ: Бог простить. Давайте далі щодо депутатського імунітету.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: І тепер повернемось до тієї дискусії, яка розвернулася у нас в Парламенті. Мені дуже прикро, що ми не ухвалили законопроекти, які були запропоновані до розгляду щодо змін до Конституції. І, дійсно, була дискусія, як на мене, досить конструктивна. Вона відрізнялася різністю підходів. Перший підхід демонструвала коаліція. Вони вважають, що треба взагалі забрати імунітет у народних депутатів і, таким чином, власне, залишити їм свободу лише висловлюватись в Верховній Раді, і таким чином, обмежити їхні можливості політичної діяльності, як на мене, як на наш погляд. Ми вважаємо, що нам треба залишити імунітет, але в тому обсязі, який би не дозволяв заарештувати або затримати народного депутата, так само, як і Президента, там само, як і суддю, до моменту винесення вироку судом.
ВЕДУЧИЙ: В чому ж різниця взагалі?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Це абсолютно… Різниця в тому, що, по-перше, ми робимо рівними Президента, депутатів, суддів в частині забезпечення імунітету. А, по-друге, ми забезпечуємо свободу політичної діяльності. З чого ми виходили? Ми виходили з принципу, і з підходу, і з гарантії демократії в нашій країні. Адже сьогодні є велика небезпека. Я зараз не хочу ображати нашого діючого Президента або діючу коаліцію. Але можна собі уявити, якщо раптом до влади дістанеться досить радикальна політична сила, маючи повноваження призначати Генерального прокурора, адже Президент призначає, а погоджує Верховна Рада, маючи більшість, це погодження буде. Маючи в підпорядкуванні суди, адже ви знаєте, що Президент сьогодні призначає суддів, певною мірою вони є залежною від цієї владної інституції. І, маючи в руках весь апарат щодо ведення слідства, маємо на увазі міністерство внутрішніх справ, дуже легко розправлятися з опонентами, дуже легко, не маючи жодних підстав, просто взяти, затримати людину на вулиці, посадити її в буцегарню і тримати, навіть не маючи рішення суду. Ось, власне…
ВЕДУЧИЙ: Таких випадків Україна знає незалежно від того, є депутатський значок на лацкані чи немає. Беруть…
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Такі приклади є, безперечно. Такі приклади є. І ми маємо боротися з цим явищем. Але хто сьогодні виконує роль такого стража демократії? В першу чергу це, звичайно, опозиція. Тому що ми опонуємо, ми можемо вільно висловлювати незгоду з курсом діючої влади. І друга, надзвичайно важлива інституція, – це преса. Тому ми всі боремося за свободу преси, за можливість журналіста говорити незручні речі, викривати політиків всіх, і доводити до відома громадян ті речі, які будь-який політик, будь-який чиновник хоче приховати.
ВЕДУЧИЙ: Пане Юрію…
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Тобто, я зараз закінчу…
ВЕДУЧИЙ: Коли Ви говорите слово «президент», Ви маєте на увазі конкретно Віктора Ющенка чи..?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ні. Я…
ВЕДУЧИЙ: Чи просто як інституцію?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ні. Я перепрошую. Я говорю про інститут Президента. Я говорю про те, що цей інститут має дуже суттєву особливість: він втілюється однією особою. І ця особа має надзвичайно великі повноваження і ще більші спокуси. І ці спокуси можуть призвести до того, що його емоційне рішення… Адже будь-який колегіальний орган, він передбачає різні думки, і можна дійти шляхом переконання якогось біль-менш об’єктивного рішення. Якщо йдеться про одну особу, то, звичайно, суб’єктивний вплив на рішення, він є присутнім. І треба, з одного боку, самого Президента поставити в рівні умови з депутатами, з громадянами, з тими, хто є, підпадає під ознаку закону. І, з іншого боку, ми повинні захистити ще і опозицію – тих людей, які незгодні, тих людей, які можуть бути піддані такому переслідуванню.
ВЕДУЧИЙ: Свого часу… Ваша точка зору зрозуміла. Свого часу і Олег Ляшко перебував в опозиції. Пане Олеже, Ваше питання до нашого спікера.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: В принципі, Юрій Романович цілком зрозуміло висловлюється. Я багато в чому, до речі, його підтримую. Я був одним із тих депутатів, які на фракції агітував нашу фракцію у випадку непідтримання нашого законопроекту коаліційного голосувати за законопроект опозиційний в першому читанні. І потім після висновку Конституційного Суду його можна було доопрацювати. От у мене аналогічне питання, Юрій. А чому ж ви, знаючи, що у вас немає 226, що ви їх не можете набрати, якщо ви справді, як кажуть, проти, за скасування депутатської недоторканості, чому ж ви не проголосували за наш законопроект?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Дякую, Олеже. Я, по-перше, дійсно, дуже хотів би наголосити на тому, що йдеться про, з одного боку, забезпечення підконтрольності влади - це наші обіцянки виборцям, але з іншого боку йдеться про дотримання і забезпечення розвитку демократії в нашій країні. Та редакція закону, яка пропонується коаліцією сьогодні, вона передбачає, фактичну можливість, теоретичну можливість, а інколи і практичну можливість просто заарештувати депутата за його політичні переконання.
ВЕДУЧИЙ: Чому не голосували?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Посадити його у в’язницю, тримати там необмежений час, не маючи вироку суду. Ось в тому є і небезпека. І ви знаєте, що і лідер Вашої політичної сили піддавалась утискам за політичними ознаками, і лідери інших політичних сил перебували за гратами і були звільнені лише тоді, коли були обрані до Верховної Ради. Я думаю, що ми сьогодні…
ВЕДУЧИЙ: Питання стояло - чому не проголосували, якщо у вас немає 226? Чому не підтримали?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Справа в тому, коли я виступав з трибуни, я казав, що в цьому питанні, я думаю, ми повинні представляти не лише свої політичні сили, але і представляти Україну, і майбутнє української демократії, щоб кожен сам подумав і сам ухвалив рішення. І кожен з наших колег… Вони ще вчора були в опозиції, і вони, можливо, і завтра будуть в опозиції. І я би нікому не бажав, щоб він був…
ВЕДУЧИЙ: А свого часу в коаліції був Євген Філіндаш. Можливо, його питання Вас виведе на достовірну відповідь?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Чисту воду.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: А… да, был в коалиции. Более того, мы с Юрием в общем-то хорошие товарищи. Ну, сейчас вопрос не товарищеский, а общий. Да? Юрий, ну, я так понимаю, достаточно принципиальный для Вас вопрос, чтобы неприкосновенность была снята не только с депутатов, а и с Президента, с судей. У меня такой вопрос. Если этот, ну, скажем, этот вопрос или, там, вопрос НАТО, или еще какой-то достаточно принципиальный вопрос для Партии Регионов встанет там, что вам говорят: «Мы готовы на широкую коалицию, но давайте вы тогда отказываетесь, например, вот от этого закона по снятию неприкосновенности…».
ВЕДУЧИЙ: Це хто говорить?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Или, там, по НАТО.
ВЕДУЧИЙ: Це хто?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Ну, известно, кто. Допустим… Предположим, «Наша Украина» или представитель Секретариата Президента, влияющий на часть «Нашей Украины» или влияющий. Ну, или представители кто-то другие из коалиции.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. В чому питанняВаше?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да. Вопрос в том, насколько для Вас это является принципиально, ну, вот в таком случае, вам говорят цена этого вопроса – вхождение во власть? Что тогда ответит Партия Регионов?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Дякую, Євгене за запитання. Ви знаєте, принципами Партія Регіонів не торгувала, не торгує і торгувати ніколи не буде. Адже йдеться не про Партію Регіонів. Йдеться про будь-якого опозиційного діяча. Сьогодні ми, як опозиція, зобов’язані, це не наше бажання, це наш обов’язок опозиційний – захистити демократію в Україні. Ми розуміємо, що наші колеги, сьогоднішні опоненти, декларували відміну депутатської недоторканості. Ми підтримуємо цей підхід. Але ми говоримо про те, що недоторканості необмеженої бути не повинно. Але разом з тим і переслідувань політичних теж не повинно бути. Ви знаєте, що зараз поновлюються кримінальні справи, в тому числі і по справі Цушка, ви пам’ятаєте цю справу. Ви знаєте, що дуже багато людей, які були в Парламенті п’ятого скликання, сьогодні по кілька разів на день викликаються в різні слідчі органи. І ми, говорячи сьогодні про питання сьогоднішньої опозиції, фактично захищаємо і майбутню опозицію. І ми абсолютно переконані, що це принципове питання.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Принципове для всього українського суспільства.
ВЕДУЧИЙ: Тобто, Партія Регіонів не розлучається з думкою про те, що все ж таки повернеться до більшості, знову до влади, якщо Ви говорите про те, що захищаєте майбутнє.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Партія Регіонів впевнена, що ми будемо у владі. Тому що так влаштована демократія. Тому що сьогоднішня опозиція, яка контролює владу, обов’язково стане владою. Так само, як і потім стане опозицією.
ВЕДУЧИЙ: Щось мені підказує, що пан Володимир Стретович з Вами не погоджується.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: І це є природньо.
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, прошу, Ваше питання.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: За словами Вінстона Черчеля, кожен уряд тимчасовий. Тому в цьому є доля істини, що говорить Юрій Романович. Він тільки не відповідає, коли Партія Регіонів повернеться до влади. І тут нам треба задуматись. Але запитання в тему, якщо дозволите. Якщо ви так переконані в тому, що треба ліквідовувати депутатську недоторканість, і про це ви заявили під час виборчої кампанії через два тижні після того, як «Наша Україна» підняла це гасло, і «Наша Україна» пропонує зняти депутатську недоторканість, а ви її розширюєте ще на дві інституції – Президента і суддів. То не вважаєте Ви, що треба діяти малими кроками, поступово? Спочатку вирішити одну проблему, потім приступити до другої, потім до третьої. І таким чином, це могло б консолідувати Парламент, якби ми, не приймаючи остаточного рішення, а надіславши лише Конституційному Суду на висновки пропозицію щодо змін в Конституції, змогли проголосувати всі разом. Чому Ви говорите одне, а, по суті, робите інше?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Дякую, пане Володимире, за запитання. Ви знаєте, я хотів би, щоб ми були чесними. Чесними між собою, чесними перед нашими глядачами, перед нашими виборцями. Я зараз не став би шукати, хто перший сказав про недоторканість. Адже ми ще в п’ятому скликанні, от пан Євген підтвердить, проголосували законопроект про внесення змін до Конституції з цього приводу. І я думаю, що тут не треба…
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Розпущення Парламенту.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: І тут не треба шукати, хто швидше, хто перший сказав про те, що це треба скасовувати. Я думаю, тут всі ми давали такі обіцянки, і тут всім треба подякувати. Але чому я є принциповим, скажімо так, людиною, яка не погоджується з тим шляхом, який Ви пропонуєте. Тому що він нечесний. Ви говорите про те, що ми ніколи…
ВЕДУЧИЙ: В чому нечесність?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Я от, можливо, ви дасте цей момент виступу пана Кириленка. Ми ніколи не будемо підтримувати ідею скасування…
ВЕДУЧИЙ: Якого з двох? Івана чи В’ячеслава?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: В’ячеслава. Скасування недоторканості Президентові. Разом з тим, ви говорите - давайте робити крок за кроком. То якщо ми робимо крок за кроком, то тоді виходить так: перший крок ми зробимо, а потім скажемо, що ми цього вам не обіцяли. От. Я думаю, що зміни треба робити системні. Якщо ми, скажімо, приводимо до європейського стандарту інститут імунітету, а, ви пам’ятаєте, пан Лавринович з трибуни наводив приклади і Італії, і Німеччини, в який спосіб там діє інститут імунітету. Ми приводимо, фактично, нашим законопроектом до цього стандарту і українську Конституцію з тим, щоб всі вищі посадові особи в державі мали рівні можливості, як захищати провладну, так і опозиційну опозицію. При цьому не піддавати політичному тиску і, тим більше, політичним репресіям. От, власне…
ВЕДУЧИЙ: Пане Юрію, дуже цікаво буде послухати, що скажуть люди з Хрещатика у Києві. Але до того у нас бліц-опитування від наших експертів. Олесь Бузина, літератор, прошу.
Олесь Бузина, літератор: У мене враження таке, що насправді ця проблема не має ніякого практичного змісту. Ну, дивіться, чи залишиться депутатська недоторканість, чи її не буде, чи розповсюдять її, там, на всі гілки влади, включно і до Президента. Повірте, це неважливо абсолютно. Мені здається, що взагалі це витрачання дуже важливого державного часу на нісенітницю. Подивіться, у нас є попередній Президент. Скільки під час Помаранчевої революції казали: «Треба посадити Кучму». Ну, ви же ж пам’ятаєте. Ви ж це самі, «помаранчеві» представники, говорили. У Кучми немає ніякої недоторканості. Але ніхто його не саджає, не збирається проти нього відкривати кримінальну справу. Чому? Ну, мабуть, існує домовленість між Кучмою і Ющенком. Мабуть, тому що у Кучми достатньо компромату на Ющенка. І, мабуть, Ющенко не хоче взагалі виконувати ці запитання. Було у нас там купа ще інших…
ВЕДУЧИЙ: Питання в чому?
Олесь Бузина, літератор: Так от, запитання у мене дуже просте. Чому взагалі раптом виникає ідея обговорення зняття депутатської недоторканості? І чому ви ведетеся на цю ідею, говорячи, що начебто цього хоче народ? Але особисто мені здається, що народу все одно.
ВЕДУЧИЙ: Я думаю, що півхвилини вистачить на відповідь.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ну, я думаю, що це принципове питання хоча б з того боку, що ми давали обіцянку. Тут, я думаю, всі політичні сили стверджували, що демократія повинна розвиватися. Дійсно, лише інститутом імунітету ми її не вирішимо. Недоторканість голів адміністрації, недоторканість суддів, які ухвалюють неправомірні, незаконні рішення, недоторканість будь-якого чиновника, який має владу. Але починати з того, що політики виконують свої передвиборчі обіцянки, – це наш обов’язок. І я сприймаю такий рух, як крок на розвиток демократії.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ми казали, що ми це питання поставимо і будемо вирішувати, ми його вирішення запропонували. Нехай у нас різні підходи, нехай ми по-різному на це дивимось, але ми вже сьогодні починаємо виконувати свої передвиборчі обіцянки.
ВЕДУЧИЙ: Рухаємось далі. Ігор Когут, прошу.
Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив: Добрий вечір. У мене просто є невеличкий сумнів, по-перше, з приводу того, наскільки народ справді сприйняв це як таку основну, ключову обіцянку ключових політичних сил на виборах. Мені здається, що сьогодні, я погоджуюсь з колегою, дискусія навколо недоторканості звучить, як такий певний популізм, коли її брати, власне, окремо від українського парламентаризму, європейського парламентаризму, від конституційного процесу. Мені здається, що тут, власне, є елемент популізму, коли ми хочемо сказати людям, можливо, часом те, що вони хочуть почути: от ми всі рівні, кожного можна притягти до відповідальності. Це все трошечки, трошечки, так би мовити, ілюзія. Питання полягає в тому, чи можемо ми справді розглядати це питання в іншому контексті, в контексті загальної конституційної реформи, про котру ми недавно з вами, Юрію, дуже активно спілкувались. І Ви були активним і доволі конструктивним учасником цієї дискусії. І, по-друге, що стосується недоторканості Президента. Ну, мені, здається, от Лабораторія законодавчих ініціатив три останні роки от досліджувала проблеми парламентаризму. Цю проблему і імунітетів, і індемнітетів, і інших аспектів парламентської діяльності дуже конкретно. І європейський досвід, і інший досвід твердить, що якщо, стосовно депутатів, це йдеться про імунітет, то, стосовно Президента, зрештою, є імпічмент. І от чи не важливо, очевидно, це є єдина процедура…
ВЕДУЧИЙ: Позиція зрозуміла. Прошу, пане Юрію.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Дякую, пане Ігоре. Я абсолютно з Вами погоджуюсь. Питання треба вирішувати в комплексі. І ми говоримо сьогодні про зміни до Конституції, які би демонтували залишки радянської системи, залишки вертикальної такої влади, підпорядкованості всіх по цій вертикалі. І я особисто є прихильником змінювати Конституцію системно. До речі, і підготував свої пропозиції щодо змін до Конституції. І ми з вами «круглі столи» проводили і говорили про консолідацію демократії, що дуже важливо. Але, разом з тим, є, і ви, я думаю, погодитесь зі мною, очевидний крок вперед. Політики, які пройшли до Парламенту, не забули свої передвиборчі програми. Можна говорити, що вони не з того боку підійшли, що вони, можливо, локально взяли якусь окрему обіцянку, що вони цим нічого суттєво не змінять. Але, разом з тим, політики почали виконувати програми. І в тому є принциповий позитивний зміст того, що ми робили. Це перше.
ВЕДУЧИЙ: Пане Юрію, наскільки вдало виходить у політиків реалізувати цю програму, і ви говорили про консолідацію демократії. Давайте послухаємо, що люди скажуть з Майдану. Слухали Ваш спіч. Отже, передаємо слово на Хрещатик у Києві.
Яна Конотоп, журналіст: Вітаємо всіх присутніх в студії. Вітаємо глядачів «П’ятого каналу». Одразу звернуся, напевно, з питанням до наших співрозмовників, які готові висловитися. Пане Вікторе, напевне, перше. Скажіть, будь ласка, от як би Ви оцінили те, що зараз відбувається навколо депутатської недоторканості, як крок вперед – крок до того, щоб виконати свої передвиборчі обіцянки, чи як демагогію, про яку говорив експерт у студії?
Пан Віктор: На мій погляд, у мене є своя особиста думка, на мій погляд, це суто популізм, який сьогодні ми бачимо, який демонструють всі, мабуть, партії: і Партія Регіонів, і партія БЮТ, блок БЮТ, і «Наша Україна», і всі, хто там зараз керує цим Парламентом. Тому що це все залишає за межами того, що ми розуміємо. Якби зареєстрований проект про створення слідчої комісії Верховної Ради про діяльність пана Черновецького, який розкрадає, до речі, разом з вами, Юрій Мірошниченко, з Вашою партією, розкрадає місто Київ.
Яна Конотоп, журналіст: Давайте сфокусуємось на одній темі. Якщо у Вас є питання до пана Мірошниченка, то озвучте його.
Пан Віктор: Да. Я хотів би запитати пана Мірошниченка. Скажіть мені, будь ласка, Ви зараз ініціюєте проект про зняття цієї недоторканості, а тим самим забуваєте, що в місті Києві іде розкрадання разом з вами. Так ви будете виконувати свої обіцянки чи не будете? Але користуюсь нагодою, хотів би ще задати запитання, до представників партії БЮТ.
Яна Конотоп, журналіст: З Вашого дозволу, це наступним разом, коли вони будуть у мікрофона. А наразі пан Мірошниченко там. І пан Сергій, будь ласка, якщо питання є у Вас, озвучте.
Пан Сергій: Перше, я хочу поздоровити всіх жінок України з святом весни і кохання.
Яна Конотоп, журналіст: Там у нас чоловіки у відповіді сьогодні. Будь ласка.
Пан Сергій: Ні, я жінок України. А я хочу пана Мірошниченка запитати. Мені здається, що Ви знову пробуєте заговорити проблему, як це ви робили з НАТО. З НАТО ви повністю програли, тому що прийняли постанову пана Яценюка. І зараз це саме. Як був Прем’єром Янукович, ви піднімали питання про те, щоб лишити депутатської недоторканості тільки депутатів. Зараз вас, ви вже, знаєте, це називається – дьявол кроется в мелочах – ви знову хочете заговорити проблему, як було з НАТО. От Партія Регіонів рветься любим методом до влади. І любим методом деструктивно заважає працювати Парламенту. Тільки так це виглядає.
Яна Конотоп, журналіст: Питання. Питання в чому?
Пан Сергій: Питання. Ви знову, знову лукавите. При Януковичі було одне – знімати тільки депутатів. Зараз для того, щоби знов нічого не прийняти, – знімати всіх.
Яна Конотоп, журналіст: Зрозуміло. Дякую. Отакі питання маємо. Хочемо почути відповіді.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ну, по-перше, я хотів би подякувати всім, хто ставив запитання. Хотів би одразу з останнього почати. Ми, коли голосували в минулому скликанні закон про внесення змін до Конституції, то там він був абсолютно таким самим. Ми скасовували недоторканість і депутатам, і Президентові. Ось Євген Філіндаш, він є поруч, я думаю, що наші колеги так само підтвердять це. Тепер. І ми є послідовними в цьому. Було би, напевно, зараз необ’єктивно звинувачувати нас, коли ми захищаємо, фактично, опозиційну діяльність, тим, що ми рвемось до влади. Ні. Сьогодні ми діємо як опозиція. Ми перші і єдині оголосили про свою опозиційність одразу в перший день, коли було обрано Прем’єр-міністра і сформовано Уряд сьогоднішньої коаліції. Ми утворили свій опозиційний уряд. Ми працюємо в опозиції. І я є особисто прихильником того, що утворився уряд, коаліція, будь ласка, працюйте. Пройде певний час, виборці оцінять, як працювали ви. Тоді прийдемо ми і будемо працювати.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Юрій Мірошниченко, Партія Регіонів.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Секундочку. Ще одне питання ставилось щодо Києва.
ВЕДУЧИЙ: В 15 секунд зможете вкластися?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Щодо Києва. Я хочу сказати вже як юрист, як правозахисник. Справа в тому, що я є одним з авторів проекту постанови по створенню тимчасової слідчої комісії по Києву. І зараз ми проголосували. Я є заступником голови цієї комісії, яка створена Парламентом України. Ми не хочемо приховувати всі порушення закону, які є будь-де: чи то в міністерстві внутрішніх справ, чи то в місті Києві, чи то в місті Харкові. Я переконаний, що ми маємо всі сигнали, які йдуть, розслідувати, давати об’єктивну оцінку і ухвалювати відповідні рішення.
ВЕДУЧИЙ: Я вам скажу, що зараз…
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: В тому полягає позиція Партії Регіонів в цілому, Януковича, як нашого лідера, і мене особисто, як представника сьогодні Партії Регіонів на цій програмі.
ВЕДУЧИЙ: Зараз на «Пятому каналі» рекламний сигнал. Потім повернемося на «Майдан» (реклама). Отже, рухаємося далі. Нагадую наше інтерактивне опитування. Питаємо: кому залишити недоторканість? Депутатам, президенту, або ж нікому. Отже, прошу до слова депутата від Блоку Юлії Тимошенко, пана Олега Ляшка. Прошу. А епіграфом до вас буде Олександр Лавринович від Партії Регіонів.
Виступ у Парламенті, Олександр Лавринович, народний депутат від Партії Регіонів: Працюючи разом з вами в уряді, ми вивчали досвід європейських країн, і ви перші мені сказали, що ж це ми хочемо смішити весь світ своїми пропозиціями про повне скасування імунітету парламентарів. Да? Я розумію, що бувають політичні кампанії, розумію, що є необхідність завойовувати симпатії виборців під час виборчих кампаній. Розумію, що потрібно максимально зробити так, щоб функціонуюча держава мала закони, які виконуються. Виконуються всіма, без винятку.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміла позиція пана Лавриновича. Пане Олеже, як Ви вважаєте, з Президента варто знімати недоторканість?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: З якого боку подивитися?
ВЕДУЧИЙ: З боку вулиці Грушевського.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Якщо з майбутнього, то – ні.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Я думаю, що Президент, як лідер держави, повинен, звичайно, мати імунітет. Хоча, можливо, дивлячись, який Президент. Як правильно казав Бузина, що он Кучма ніякого імунітету не має, і ніхто його не притягує до відповідальності. Є в Конституції, на превеликий жаль, вона занадто ускладнена, процедура імпічменту. Тобто, коли Президент вчиняє якусь протиправну дію, і запускається процедура імпічменту. Але, по-моєму, в жодній країні світу немає лідера держави, який би не мав імунітет. Я щось незрозуміло сказав?
ВЕДУЧИЙ: Давайте. Давайте, давайте, давайте нагадаємо.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Дозвольте я, якби, включусь в дискусію?
ВЕДУЧИЙ: Прошу.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Оскільки ми, якби, опоненти. Ну, уявіть собі, Олеже…
ВЕДУЧИЙ: От «якби опоненти» – мені це подобається.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ну, тому що дискусія передбачає різні точки зору. Уявіть собі, п’ять років тому, чи п’ять років після того, як ми зараз тут сидимо. Президент, він теж є людина, у нього є пристрасті, у нього є почуття, зґвалтував жінку. Ну, наприклад, не України, іншої країни. Що? Можна це робити? Він же ж Голова держави, обраний народом. Що, йому тепер вже закони неписані?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Ні-ні-ні.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: А Ви кажете, ідіть, ідіть, робіть імпічмент. Добре. Імпічмент, Ви знаєте, як робиться в Україні. Це треба три чверті депутатів, які би мали проголосувати. І триватиме цей шлях імпічменту майже рік. А, може, і більше. То що ми, перед чим стане українська демократія, якщо у нас..?
ВЕДУЧИЙ: І як бути зґвалтованій жінці? Так?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Як бути взагалі закону? Як бути…
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: А як поступили в Ізраїлі? Пам’ятаєте історію, коли ізраїльський президент, там маса звинувачень було щодо нестатутних відносин між жінками…
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Це приклад дуже поширений.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Працівниками Секретаріату Президента… Ну, то, ми ж знаємо, як там відбувалися ці події. Я сподіваюся, що в Україні ніколи не буде президента, який ґвалтуватиме жінок. Да? І, я думаю, що про це просто недоречно говорити.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Олеже, в Ізраїлі є. У нас теж теоретично може бути.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Но Україна – не Ізраїль.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Але в Ізраїлі судили.
ВЕДУЧИЙ: Давайте, давайте утриму…
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ви знаєте, його судили. А у нас не можуть.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: За два роки Україна стане Ізраїлем, і все вирівняється.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: До того, наш колишній президент, не будемо, як кажуть, на ніч згадувати його прізвище, він звинувачувався в багато більш тяжкіших вчинках. І сьогодні він не має жодного імунітету, і його не притягують до відповідальності. І я так само задаю питання, які літератор Бузина – чому? Бо є політичні домовленості. Тобто, не має значення, що там написано, є імунітет чи нема імунітету. Закон не діє.
ВЕДУЧИЙ: Отже, ми знову повертаємося до питання, що все це – пустопорожні балачки про депутатську недоторканість, коли ми бачимо, що все одно це не діє. Я правильно розумію?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Ні, я думаю, що крок Парламенту, демократичної більшості до того, щоб розв’язати питання з депутатською недоторканістю – це насправді важливий крок. Бо це виконання передвиборчих обіцянок. «Наша Україна» і Блок Тимошенко обіцяли, що будемо голосувати за зняття депутатської недоторканості. Ми намагалися це зробити позавчора. Я думаю, що потрібно обовязково продовжити цю роботу. І потрібно, щоб депутати були, з них знята недоторканість, бо, ну, не повинно бути виключення з правил. Якщо за Президента ще можна там говорити, можливо, в трохи іншому вигляді має бути ця недоторканість.
ВЕДУЧИЙ: Пане Євгене, Ви вже…
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Щоб не така ускладнена, як казав це пан Мірошниченко.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Ви вже не депутат, Ви вже доторканий. Ваше питання.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Ну, вопрос такой. «Наша Украина», и в значительной мере БЮТ тоже это поддерживала, шла, по сути, под лозунгом: «Закон один для всех». Мы помним все эти бигборды, Президента на них с таким решительным выражением лица, и так далее. У меня такой вопрос. Закон один для всех, или, точней и честней было бы написать: закон один для всех, кроме Президента – на этих бигбордах. Если Вы говорите, что Президент, как Глава государства должен там пользоваться чем-то. То есть, почему тогда во время выборов не говорилось о том, что закон один для всех, кроме меня, любимого?
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Питання вибірковості.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Знаєте, я працюю заступником голови бюджетного комітету. Коли міністерство фінансів принесло проект бюджету на 2008-й рік, я подивився, що фінансування на державне управління справами понад мільярд гривень.
ВЕДУЧИЙ: Так звана, ДУСя, да?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Да. Державне управління справами, яке, в тому числі, обслуговує діяльність Президента. Коли я поцікавився, в міністра фінансів Пензеника Віктора Михайловича: «Віктор Михайлович, що це таке? Чому на ДУСю більше мільярда гривень? Давайте знімемо хоча б половину. Ви ж кажете – там не вистачає, там не вистачає». Він мені сказав так: «Ти хочеш розвалить коаліцію?». Це відповідь вам на питання. Якщо ми зараз будемо говорити про Президента, про те, щоб зняти з нього цю недоторканість, ми не вирішимо проблеми ні депутатської, ні президентської, ні взагалі будь-чиєї іншої недоторканості. Тобто…
ВЕДУЧИЙ: Пане Олеже, розшифруйте, будь ласка, а де тут взаємозв’язок між ДУСею, коаліцією, розвалом і витратами?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Взаємозв’язок, що коли ти не хочеш рішити якусь проблему, давай будемо говорити в конкретному випадку про зняття недоторканості з Президента. Ну, зрозуміло, що «Наша Україна» не буде за це голосувати. Блок Тимошенко не буде за це голосувати. Опозиція, я знаю, що у них нема 226, щоб прийняти свій законопроект. Тобто, і таким чином вирішується проблема: і самі залишаються при недоторканості, і Президент залишається.
ВЕДУЧИЙ: «За», «проти» чи «утримався» - запитаємо у пана Стретовича.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Я хочу запитати Олега. Він прийшов до парламентського горнила із журналістського цеху. Він достеменно знає, що в Парламенті знаходиться не один десяток людей, яким місце не в Парламенті, а десь там золотодобувних компаніях в Карпатах чи, може, в інших місцях, ненабагато віддалених. От. Скажіть, будь ласка, от як Ви почуваєте себе, знаючи, достеменно, як колишній журналіст, що в Парламенті є чимала частина людей, які мають кримінальне минуле, і сьогодні успішно перебувають в одному ранзі з Вами? Як Вам там не сумно якось з ними – і руку подавати, там, говорити з ними, там, і так далі?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Мені у нашому Парламенті, я вам ще раз скажу, дуже сумно, навіть коли ти сам один. Бо коли ти заходиш у той величезний зал і представляєш собі, скільки тут речей відбувається неправильних, нечесних, непорядних. Коли на вибори йдуть – лапшу людям вішають, розказують одне. Приходять до залу – роблять зовсім інше. Думають третє. І, про всякий випадок, для кожного в кишені тримають дулю. От я, наприклад, дуже розчарувався від депутатської роботи. Я коли в перший раз у 2006-му році прийшов депутатом, я думав, що я там гори зверну, я там вирішу масу проблем, і так далі. Насправді цього неможливо зробити. І коли в 2007-му році мій колега Арьєв став, журналіст, став депутатом, я його питаю: «Володя, для чого ти прийшов в Парламент?». - «Да як, ми ж і те зробимо, і те зробимо». Кажу: «Да почекай, я оце вже тут побув півроку. Важко щось тут зробити». Тобто, в нашому Парламенті дуже сумно, незалежно від його персонального складу.
ВЕДУЧИЙ: Та, може, краще покласти мандат уже, пане Олеже?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Ну, якщо не ми, то хто? Давайте всі нормальні люди візьмуть, покладуть мандати. Хто там залишиться?
ВЕДУЧИЙ: Давайте запитаємо Олександра Чаленка. Прошу, Ваше питання.
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: Ну, я вообще считаю, что проблема там решения, там, в Парламенте депутатской неприкосновенности, да, вот это не самая главная проблема. Я ее помню, когда «Наша Украина» на выборах 2007-го года вот выступила с такой фишкой. Я помню, какой-то был социологический опрос, по-моему, там, в десятую, там, в пятнадцатую очередь волновало наш народ. Я, в принципе, не считаю, что это самое главное. Вот.
ВЕДУЧИЙ: Питання в чому?
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: Значит, питання в чому? Ну, вы прекрасно понимаете, вот, особенности украинской национально-политической борьбы, если, предположим, да, кто у нас правит, и вы прекрасно понимаете, как у нас разговаривают с оппонентом. Да? У нас не в дискуссию вступают по тем или иным проблемам, а просто, там, могут возбуждать уголовное дело. И Вы прекрасно понимаете, против кого. Так, вот, у меня такой вопрос. Может быть… Ну, хорошо, если, предположим, вот так, как Вы считаете, например, украинский народ интересуют, значит, вопросы депутатской неприкосновенности, давайте сделаем так. Вот, принимаем закон: депутаты коалиции – они неприкосновенны, а депутаты оппозиции, потому что их меньшинство, их спокойно можно, да, и расправиться. Вы что думаете по этому поводу?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Ні-ні. Ну…
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: А чего, можно. Все. Приняли закон – и все. Все это можно. А чего нет? Вот, ну, я не знаю, ну, вот проголосовали, там, сколько там, внесли в Конституцию изменения, и все.
ВЕДУЧИЙ: Тобто, Юрій Мірошниченко доторканий, Олег Ляшко – недоторканий.
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: Недоторканный. Да. Потому что он в оппозиции. А могут быть. Будут там, предположим, господин Мирошниченко, вот, с шарами сидеть в Верховной Раде, предположим, или, например, в 2006-м году, в 2007-м там перекрывать электрощитовую.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло.
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: И вдруг узнает, что против него возбудили уголовное дело. Вот. Ну, все, тогда он… Понимаете, как себя будет чувствовать?
ВЕДУЧИЙ: Приймається чи не приймається?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Та ні. Ну, звичайно, не приймається. Депутати мають бути однакові в правах по Конституції. Для цього треба поміняти Конституцію, щоб втілити ту Вашу пропозицію. Тому що сьогодні Мірошниченко в опозиції, а вчора ми були в опозиції. І завтра ми, може, будемо в опозиції. Я сподіваюсь, що…
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Не накликай біду.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Що завдяки діяльності Тимошенко не скоро прийде той час, коли ми будемо в опозиції. Але все одно ж колись будемо.
ВЕДУЧИЙ: Ігор Когут, прошу.
Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив: У мене три коротенький бліц-коментарі і запитання. Перше, дуже цікаво, нам говорили, що коаліцію формували на підставі волевиявлення громадян, а виявилось, що один мільярд для ДУСі може її розвалити. Дуже цікавий момент. Другий момент полягає в тому, що, якщо ми говоримо, скажімо, про легітимність імунітету президентського, депутатського, можливо, тут якраз є проблема, що не віримо в цю виборчу і партійну систему, що ми готові так позбутися депутата.
ВЕДУЧИЙ: А питання в чому?
Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив: Власне, ну, можливо, проблема якраз і виборів – законодавства про вибори, з виборчої системи, що існує, власне, ось така, намагання позбутися цього імунітету? Адже ж ви представляєте мільйони і мільйони виборців. І, напевно, що такий третій момент, пов’язаний з тим, що… Ну, очевидно, що треба бути більш точнішим. Мені здається, люди хочуть більш точніших висловлювань з боку депутатів. Отже, це скасування недоторканості чи обмеження?
ВЕДУЧИЙ: По конкретиці.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Останнє питання найбільш конкретне. Я особисто за скасування депутатської недоторканості.
ВЕДУЧИЙ: Повністю?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Так.
ВЕДУЧИЙ: Повністю?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Так. І, послухайте, всі ті розмови, що когось будуть там переслідувати, і так далі. У нас, коли хочуть когось переслідувати, є в нього недоторканість, нема недоторканості, його будуть переслідувати. Це питання керівництва правоохоронних органів. Кому вони служать? Як вони служать? Чи законно, чи тим, хто ставить їм замовлення? Тобто, проблема не в депутатській недоторканості. У нас є кілька прикладів, коли ти мав недоторканість і, тим не менш, людей брали і притягували до відповідальності, і отримували згоду Парламенту. Якщо, не дай Бог, хтось із депутатів, там, чи когось зґвалтує чи ще що-небудь, ну, я думаю, що представники і коаліції, і опозиції одностайно будуть голосувати про зняття депутатської недоторканості. А з приводу мільярду для ДУСі. Я просто щиро вам сказав. Там багато… І, не виключено, що після цього ефіру можуть бути якісь проблеми у нашій коаліції, бо скажуть, що ви говорите щось не те. Але потрібно так, як є, казати.
Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив: Бути чесним. Абсолютно правильно.
ВЕДУЧИЙ: Про, про проблеми у вашій коаліції, можливо, почуємо зараз з Хрещатика. Яно, тобі слово. До пана Олега Ляшка які питання?
Яна Конотоп, журналіст: Насправді до пана Ляшка є низка питань. Одразу передаю слово пану Георгію. Будь ласка, чітко, по суті, будь ласка.
Пан Георгій: Добрий день. Сьогодні Президент – Ющенко. А завтра може стати Президентом Янукович, чи якийсь інший ставленик Москви. Тому я вважаю, що питання недоторканості Президента теж повинно бути скасоване.
Яна Конотоп, журналіст: Питання чи недоторканість скасоване?
Пан Георгій: Недоторканість і привілеї повинні бути скасовані.
Яна Конотоп, журналіст: Питання. Питання до пана Ляшка є у Вас?
Пан Георгій: Є. Скажіть, пане Ляшко, якщо скасувати недоторканість депутатів і привілеї, чи буде така конкуренція за депутатські місця на виборах, чи, може, вона впаде в кілька разів зразу, бо втратить сенс перебування в статусі депутата?
Яна Конотоп, журналіст: Зрозуміло. Дякую за питання. Пане Сергію, будь ласка, Ваше питання.
Пан Сергій: Будьте добры, скажите мне, пожалуйста, готовы ли вы лично снять с себя депутатскую неприкосновенность? И второй вопрос. Я голосовал за ваш блок на выборах. Одним из тезисов в вашей программе была смена власти в Киеве. С вашей стороны, от вашего блока, никаких действий не производится. Или устраивает вас такая программа, или это было очередным пиаром со стороны вашего блока?
Яна Конотоп, журналіст: Дякую за питання. І ще одна думка є від пані Людмили і питання так само, будь ласка.
Пані Людмила: Як ви думаєте, за скільки років зміниться стан в Україні на краще, якщо буде знята недоторканість з депутатів саме в березні? Зробіть такий подарунок.
Яна Конотоп, журналіст: Дякую. Дуже просте людське питання. Отакі маємо думки. Хочемо почути реакцію.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Дякую за запитання. На останнє пані Людмилі відповім. Ви знаєте, якщо ми п’ять разів, чи п’ять разів на день зніматимемо депутатську недоторканість, боюсь, що багато в країні на краще не зміниться. Адже для того, щоб в країні жилося краще, треба набагато більше, ніж просто зняти недоторканість. З приводу того, чи буде сенс іти в депутати? Я теж думаю, що коли зняти недоторканість, як мінімум, половина тих, хто сьогодні є в Парламенті, вони добре подумають, чи варто їм тратити мільйони грошей, щоб іти в депутати, бо як мінімум половина якраз іде за тією недоторканістю.
ВЕДУЧИЙ: Якось іншим разом, пане Олеже…
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: І останнє. І останнє, щодо зміни влади в Києві. Лунало звинувачення, що БЮТ нічого не робить, щоб поміняти владу. Позавчора фракція Блоку Тимошенко проголосувала за створення тимчасової слідчої комісії по Києву для того, щоб розібратися з тим, що робиться в Києві. Фракція Блоку Тимошенко докладає всіх зусиль до того, як і обіцяли виборцям, людям своїм, щоб поміняти владу в Києві.
ВЕДУЧИЙ: А ми обіцяємо зараз на «П’ятому каналі» рекламну паузу (реклама). Отже, продовжуємо шукати ліки проти депутатського імунітету. Питаємо глядачів: кому залишити недоторканість: депутатам, Президенту або ж нікому? І запрошуємо до слова депутата попередніх скликань, соціаліста Євгена Філіндаша. Прошу Вас. А поки Ви готуєтеся, пряма мова лідера фракції БЮТ Івана Кириленка.
Виступ в Парламенті, Іван Кириленко, народний депутат, лідер фракції БЮТ: Говорили: закон один для всіх. Правда – закон один для всіх. Давайте почнемо з себе. Ми тут в залі, ми можемо одностайним одним актом це зробити. Ми починаємо з себе, бо ми обіцяли. Давайте це зробимо. А крім того, є специфіка роботи і судової влади, і президентської гілки влади. Потім дійдемо і до них.
ВЕДУЧИЙ: Отже, вже не будучи депутатом, мабуть, легко говорити про скасування депутатської недоторканості?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да. Мне, наверное, легче всего, потому что я лицо абсолютно незаинтересованное – не депутат. Плюс даже я сейчас больше политолог-социалист, а не политик-социалист, потому что я вышел из руководящих органов партии. Поэтому я бы хотел сказать по этой проблеме следующее. Первое – не следует, безусловно, переоценивать значение отмены неприкосновенности. Так как мы все прекрасно понимаем, что часть олигархов у нас, которые добывали свое имущество, мягко говоря, незаконными путями, сидит в Парламенте, часть не сидит в Парламенте, но при этом не сидит и в местах, не столь отдаленных. То есть, их никто не арестовывает, не привлекает, и так далее. По Президенту Кучме тоже приводился пример, и так далее. Поэтому те, у кого в руках правоохранительная система, они решают, кого привлекать к ответственности, кого – нет. С одной стороны. С другой стороны, не следует все-таки приуменьшать значение этого шага, потому что, во-первых, действительно, это было в программах партий. Во-вторых, это все-таки в определенной мере унижает большинство людей, когда часть людей могут быть привлечены к ответственности без всяких препятствий, а часть – ограниченна, защищена от этого. Поэтому… И зачастую позволяют себе непозволимые вещи для рядовых граждан. Поэтому это вопрос, конечно, важный, и неприкосновенность должна быть ограниченна. Я считаю, ограниченна, а не уничтожена полностью. Почему? Потому что в большинстве стран мира парламентарии и президенты имеют определенную защиту, и это понятно, почему. Даже, я думаю, что коллеги из БЮТ и «Нашей Украины» согласятся, что вряд ли бы произошла и Помаранчевая революция, и так далее, если бы тогда лидеры тогдашней оппозиции не были защищены депутатским иммунитетом. Поэтому должна быть защита, но она должна быть меньше, чем сейчас. Потому что сейчас это крайне сложно привлечь…
ВЕДУЧИЙ: А в яких категоріях вимірювати – більше захист, менше захист?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Изучив два законопроекта, которые были вынесены, безусловно, тот законопроект, который докладывал Лавринович, и соавтором которого является Юрий Мирошниченко, он лучше. Почему? Потому что он не дает возможность схватить прямо на улице депутата, или судью, или, условно говоря, президента, подкинуть ему пакетик с белым порошком и сказать, что это наркотики, и запроторить его в буцегарню на неопределенное время. Но в то же время, когда будет уголовное дело, и будет суд, и суд примет решение, что депутат нарушил закон, то неприкосновенность снимается. То есть, это нормальный компромиссный вариант.
ВЕДУЧИЙ: А люди питають а чи буде взагалі суд?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Это уже другой вопрос. И как раз более важный. Почему? Потому что, на самом деле, вопрос борьбы с коррупцией и равенства перед законом абсолютно только в маленькой части касается отмены неприкосновенности. Что мы прекрасно все понимаем, что это, когда все общество коррумпировано снизу до верху, когда даже учителя в школе, не говоря уже о вузах, больницах, и так далее, – они только на зарплату живут. А еще, так уже сложилась система, что им несут деньги, не говоря уже о чиновниках всех уровнях, не говоря уже о милиции, и так далее.
ВЕДУЧИЙ: Так склалася система? Соціалісти були пять скликань при владі у Верховній Раді. І чому це питання не було вами вирішено?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Так вот, я продолжу эту тему. Сейчас отвечу и по поводу социалистов, которые были при власти. Социалисты были при власти два года. Остальное время они были в Парламенте, но они были в оппозиции – с 91-го года по 2005-й они были в оппозиции. Именно тогда, когда эта система формировалась. Хотя, безусловно, и с социалистов эта ответственность не снимается. Но еще раз повторю, вся система сейчас в Украине построена так, что коррупция проела все практически. Дети со школы еще… Я, как человек, который поработал учителем в школе и преподавателем в университете, вижу, что многие просто дети, старшеклассники, не хотят учиться, потому что говорят: «У моих родителей есть деньги и связи. Я и так поступлю». А другие говорят: «У моих родителей нет денег, нет связей. Я и так не поступлю в вуз». Поэтому и те, и те учиться не хотят. Ну, за исключением…
ВЕДУЧИЙ: Але тим не менш, бібліотеки ніхто не закривав.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Я завершаю мысль. Да.
ВЕДУЧИЙ: Зараз ми переходимо до питань.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Последнее. У вас есть вопрос в конце, значит, третий, по-моему, вариант ответа, что снять со всех.
ВЕДУЧИЙ: Нікому. Нікому не залишати.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Никому. Так вот, я думаю, что соцопрос, проведенный в народе, даст однозначный ответ, что все скажут, что есть равенство перед законом…
ВЕДУЧИЙ: Наприкінці програми подивимося, подивимося…
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Равенство перед законом, то все – и депутаты, и судьи, и президент – должны одинаково не иметь неприкосновенность, или тогда иметь.
ВЕДУЧИЙ: Ви згадували про коаліцію, пане Стретович, Ваше питання.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: В мене запитання такого ґатунку. Скажіть, будь ласка, ви, як інститут соціальної політики, директор інституту. А що взагалі лежить в основі того, що населення, наші громадяни вимагають, і це достеменно відоме, скасування депутатської недоторканості? Яка причина того, що сьогодні народ хоче, щоб такої недоторканості не було?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Безусловно, народ поддерживает это требование и, кроме того, повторюсь, не только депутатской, а и президентской, и неприкосновенности судей. Потому что люди зачастую сталкиваются именно с беспределом судов, покупными, и так далее. Для них ближе всего именно это. Поэтому народ действительно это поддерживает, это справедливо.
ВЕДУЧИЙ: Питання – чому підтримує?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Так вот. Потому что в нашем народе, как, в принципе, и в других, но в славянских народах это может даже чуть больше развито, очень обострено и развито чувство справедливости. А когда одни являют высшую касту, а другие как бы низшую касту, то это, мягко говоря, несправедливо. Поэтому народ так и считает, на мой взгляд.
ВЕДУЧИЙ: Тобто, одні всі рівні, а дехто рівніші?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да, как говорил Уоррел: «Все животные равны, но некоторые ровнее». Поэтому это ни один нормальный человек воспринять не может.
ВЕДУЧИЙ: Олег Ляшко, прошу, Ваше питання.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: От якби соціалісти сьогодні були б в Парламенті, як Ви гадаєте, чи голосували б вони за зняття депутатської недоторканості? І ще одне питання. Чому упродовж стількох років будучи в Парламенті, соціалісти не голосували за зняття депутатської недоторканості? Не тому, що там серед них були такі відомі діячі, як Рудьковський, і тому подібні?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Спасибо за вопрос. Но, Олег, так как Вы прогуливали заседания Парламента в сентябре 2007-го года, то вы, наверное, пропустили, что мы голосовали, те, кто был тогда депутаты в Парламенте.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: У вересні якого року, у вересні якого року?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Олег, я Вас не перебивал, поэтому дайте мне закончить.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Будь ласка.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Третьего или четвертого сентября прошлого года было проголосовано в Верховной Раде решение о внесении изменений в Конституцию относительно снятия неприкосновенности как с депутатов, так и с Президента. Я лично за это голосовал. Что касается, что были б сейчас социалисты в Парламенте, как бы они голосовали, мне сказать тяжело. Но я думаю, ну, наверное, так же, как и в прошлый раз. Я бы во всяком случае тоже голосовал за это.
ВЕДУЧИЙ: Слово пану Мірошниченко. Прошу.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Мне бояться нечего. Я ничего не крал и мне она не нужна, эта неприкосновенность.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Пане Євгене, я до Вас, користуючись нагодою, хочу звернутися як до політолога, до науковця, певною мірою, тому що Ваша політична позиція мені відома, і я її абсолютно поділяю. От як Ви вважаєте, чи не потрібно було би для того, щоби закони голосувалися так, як воно дійсно потрібно, змінити виборчу систему? Сьогодні от наш колега Ляшко сказав, що дуже часто лідери політичних сил, маючи певну позицію, тиснуть на своїх депутатів, і вони, навіть розуміючи, що інститут імунітету опозиції потрібен, вони вимушені голосувати тільки за той проект, який підписаний їхніми лідерами.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Колега Ляшко так не казав. Це колега Мірошниченко так зрозумів.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Так, як я зрозумів колегу Ляшка. От. Але…
ВЕДУЧИЙ: Вчимося формулювати свої думки зрозуміло. Так?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ну, ви знаєте, завжди сприйняття є суб’єктивним. Як на мене, то факти є, коли коаліція тримається на певних домовленостях, а не на політичних переконаннях членів…
ВЕДУЧИЙ: З ким? З опозицією?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ні-ні. Коаліція всередині, коли вона складається з кількох політичних сил. Так от тут, відкриті регіональні списки, про які говорить Партія Регіонів, про які говорять наші колеги з сьогоднішньої коаліції, чи не розв’язала би цю проблему, чи не зробила би вона депутата залежним від своїх виборців, а не від політичного керівництва? Можливо, тоді би ми і легше давали згоди про притягнення до відповідальності колег, які порушують закон, ми би голосували закони, які ми вважаємо треба голосувати, тому що вони підуть на користь народу, а не тому, що нам дозволяють чи забороняють політичні лідери?
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: От співвідношення. І до теми як раз недоторканості.
ВЕДУЧИЙ: Як соціаліст-політолог.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да. Спасибо за вопрос. Я думаю, что частично решила бы. Открытые списки. Ну, я поясню для, может, не все зрители понимают, это когда голосуют как за партию, так и за личность. То есть, и то, и то идет.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: І на певній території.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да, и на определенной территории. Депутат потом, если он проходит, закрепляется за округом. И, действительно, больше есть связь с избирателями. И, кстати, такой закон, в том числе и социалистами, вносился в 2002-м году. Но не прошел тогда. Но это хороший был бы закон. Я думаю, он был бы более прогрессивным, чем нынешний действующий. Действительно, чуть демократизировал бы. Но повторюсь, это один из шагов. Вот снятие неприкосновенности – это один из шагов, маленьких совсем. Это был бы один из шажков. Но, в целом, самая главная проблема коррумпированности и неравенства – это то, что в нашем обществе сейчас выстроена система, где все решают деньги, по большому счету. Люди свыклись с этой мыслью. И поэтому все знают, что можно купить решение суда, и так далее. Ну, не буду повторяться. Да? К сожалению…
ВЕДУЧИЙ: Ну, це свого часу так Брати Гадюкіни співали: «Так буде, так є, так буде так завжди».
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Поэтому пока в обществе будет, вот пока у нас будет этот дикий олигархический капитализм господствовать, который уже много лет, невзирая на лица премьеров…
ВЕДУЧИЙ: Пане Євгене, час перейти до питань до питань наших експертів.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да. То у нас проблема коррупции не решится такими мерами.
ВЕДУЧИЙ: Але під час, під час попередньої рекламної паузи Олесь Бузина хотів поставити питання Олегові Ляшку. Тридцять секунд на відповідь і тридцять секунд на запитання.
Олесь Бузина, літератор: Я ставлю запитання саме вам, скажімо, а не пану Філіндашу, тому що пан Філіндаш зараз не при владі. Він за межами Парламенту. А мені цікаво. От зараз виникла, саме з блоку… Оскільки ви в коаліції, коаліція все ж таки підтримує Президента Ющенка, коаліція висуває ідею зняти недоторканість з депутатів. Я хотів би дізнатися Вашу думку. Чому саме зараз виникло це запитання? В мене, скажімо, є думка наступна, її багато політологів, наприклад, там, Кость Бондаренко недавно казав, що будь-який президент, який є в Україні, він хоче бути Кучмою. Так? Я так розумію, що Голова адміністрації, або Секретаріату, він обов’язково хоче бути Медведчуком. Ну, от Балога хоче бути Медведчуком. І тому для них, щоб вистроїти цей Парламент, зробити його ручним, зараз дуже вигідно було б зняти депутатську недоторканість. Але Ви ж не тільки колега депутатів, Ви ж колега наш – журналістів. Я бачу від Вас певну відвертість. Скажіть, моя думка вірна, оця догадка? Ви її поділяєте чи ні? Чи Ви будете говорити зараз про теорію демократії в Україні?
ВЕДУЧИЙ: Пішли тридцять секунд.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Літератор Бузина провокує на розвал коаліції, очевидно, Ляшка. Але…
Олесь Бузина, літератор: Абсолютно. Хай вона триває до кінця світу.
ВЕДУЧИЙ: Ну, можливо, в нього є мільярд?
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Але, але якщо сказати щиро, за це, до речі, мене багато хто і не любе, бо я кажу те, що думаю.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Він недосвідчений політик, тому що говорить те, що думає.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Да. Да, дай Боже, щоб я ніколи не став досвідченим політиком, в тому розумінні, як вони у нас, ці досвідчені політики, стають. Чим більше брешуть, тим вважаються досвідченішими. Так, у цьому є певні, загроза є в тому, що Ви кажете. Але розумієте, в чому справа, питання про зняття депутатської недоторканості, воно ж виникло не сьогодні. Воно ще до виборів. Хто як намагається цим скористатися – це вже друге питання.
Олесь Бузина, літератор: Ну, за часів Кучми було ще це питання. Він хотів зняти депутатську недоторканість.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Ну, це питання вічне, тому що за депутатським імунітетом, як правило, ховаються, ховаються. Саме тому воно завжди актуальне в країні.
ВЕДУЧИЙ: Ігор Когут, прошу.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Хоча насправді зняття депутатської недоторканості вирішує, дай Бог, хоча б одну соту проблем країни вирішило.
Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив: Звичайно, це питання штучно привнесене в наш політичний дискус. Тим більше, що з наших всіх дебатів людям так і не зрозуміло: що таке недоторканість, навіщо вона існує, навіщо її знімають? А ось у вашому виступі…
ВЕДУЧИЙ: Ваше питання, будь ласка.
Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив: …так, була дуже цікава такий пасаж з приводу верховенства права, судочинства, правоохоронних органів. Ну, очевидно, зараз соціалісти зараз так гнані і правоохоронними, і прокуратурою, і іншими органами. От, власне, як ви бачите існування недоторканості, або скасування її, чи обмеження, в контексті такої правоохоронної і правосудної системи сьогодні?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Я повторюсь, что мы можем говорить, да, о реальных вещах. Вот реально возможная вещь, одна из них, это, ну, принятие одного из двух законопроектов, которые были внесены, относительно неприкосновенности. Потому что сейчас мы можем тут нарисовать самое идеальное, но мы понимаем, что, ну, шансы есть у того, кто поддерживает, у того законопроекта, который поддержан какой-то фракцией Парламента.
ВЕДУЧИЙ: Питання було – за такою Фемідою, як..?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Так вот из этих, из этих двух законопроектов нормальный законопроект, более адекватный, это законопроект, еще раз повторю, Лавриновича, где есть и защита депутатов оппозиции, действительно, не важно от того, кто в ней находятся, от того, чтобы их за политику посадили. И, в то же время, это не дает, не даст им возможность окончательно спрятаться, если ты там наворовал, проворовался.
ВЕДУЧИЙ: То, таке можливе, да, за нинішніх умов, так?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Не полностью, но это лучшее из худшего, скажем так. Я бы так сказал.
ВЕДУЧИЙ: Олександр Чаленко, прошу.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Як дозволите, одну, одну фразу. Сьогодні, щоби притягнути до відповідальності, треба голосувати в Верховній Раді. За нашим законопроектом голосувати не треба.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да. Не понадобится.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Якщо суд встановив провину, визначив винним депутата, будь ласка, він іде у вязницю. Ось дуже простий, мені здається….
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да, да, да.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: …абсолютно демократичний, цивілізований, європейський тип відносин депутата і суспільства.
ВЕДУЧИЙ: Прийнята ремарка. Олександр Чаленко, прошу.
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: Я, вот, все-таки продолжаю вот настаивать на том, действительно, вот, как коллега прав, да, ну, это не вопрос, а какая-то вот, просто, ну, туфта. Вот смотрите. По большому счету, вот, почему, предположим, идут ну, во-первых, в депутаты? Вы говорите, предположим, что они идут за защитой. Да. Это правда. Но у меня такое вот… В 2002-м году, например, вот, Петр Андреевич Ющенко, да, брат Президента, он попал в Парламент почему? Потому что Ющенко был одним из ведущих, вот, украинских политиков, оппозиционером, да, и он прекрасно понимал, что будут давить на него через его родственников. Да, и, естественно, он завел брата в Парламент. В 2006-м году Борис Колесников и Ренат Ахметов попали, вот, впервые в украинский парламент, хотя и не хотели это делать. Но всем известно, что было с Борисом Колесниковым в 2005-м году, и где в это время находился Ренат Ахметов.
ВЕДУЧИЙ: І тут виходимо на питання.
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: Да. И здесь я перехожу на питання. Вот я не могу… Вот я все-таки вот… Евгений, Вы все-таки мне объясните вот, почему так стоит вопрос? У нас что, прокурор Медведько или, там, Пискун, да, вот каждый месяц, значит, обращаются к Верховной Раде, да, вот там по пятнадцать человек в списке, вот, там снимите, пожалуйста, депутатскую неприкосновенность, там, с Ляшко, с Мирошниченко, с Стретовича, там. Кто-то в кафе там не заплатил, перешел, значит, дорогу на красный свет. То есть вопрос, зачем это вы? Ну… Как вы считаете. Ну, Вы ж все-таки, там, политолог, да, человек с высшим образованием. Ну, зачем, вот, вестись на этот вот популизм ненужный, да? Вот объясните, что в наших условиях депутатская необходимость необходима, то есть, депутатская неприкосновенность необходима.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Меня за что?
ВЕДУЧИЙ: Питання в чому? Люди на Майдані теж хочуть поставити. Зрозуміло. Десять секунд, пане Євгене. Тому що люди вже зачекалися, Вас також хочуть допитати по той бік «Майдану».
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Ну, я уже об этом сказал, что, действительно, неприкосновенность для, ну, и об этом многие говорили, для ряда людей является, ну, как бы, защитой. Поэтому…
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: Вспомните, да, где бы вы все были без неприкосновенности?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Да, да, да. И по этому поводу, не даром во всей Европе и во всем мире иммунитет существует.
ВЕДУЧИЙ: Давайте ми…
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Просто он должен быть…
ВЕДУЧИЙ: Давайте ми послухаємо, що люди на Майдані у Києві на Хрещатику…
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Иммунитет должен быть разумный, а не абсолютный.
ВЕДУЧИЙ: зараз, зараз Вас запитають. Отже, Яно, слово тобі і твоїм співрозмовникам.
Яна Конотоп, журналіст: В студії часто апелюють до людей, які насправді цікавляться конкретикою. Отже Ваше питання, пане Миколо, будь ласка, Ваше питання до Євгена Філіндаша.
Пан Микола: Пане Євгене, Ви читали книжку Пінчука «Донецька мафія»? Читали? А тепер у мене запитання до Вас: навіщо депутатам неприкосновенность, или як, недоторканість, навіщо тоді недоторканість?
Яна Конотоп, журналіст: Просте питання. Наступний пан Василь, будь ласка.
Пан Василь: Я хочу запитати, чи зміниться щось, якщо знімуть неприкосновенность, чи взагалі нічого не зміниться, як на Вашу думку?
Яна Конотоп, журналіст: Знову ж таки конкретну чітку відповідь хотілося б почути. І пані Лілія, будь ласка.
Пані Лілія: Мені цікаве таке питання, якщо депутати знімуть з себе недоторканість, чи погодяться вони зняти автоматично пільги, які надаються їм, та їхнім членам їхніх родин?
Яна Конотоп, журналіст: Дякую дуже. Такі маємо питання.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Спасибо. Ну, два из трех вопросов адресованы депутатам, которым я не являюсь, но попробую ответить. Неприкосновенность нужна депутатам, кому-то нужен, из тех, и тем, кому она нужна, потому что она не всем нужна, на мой взгляд. Мне, например, она не была нужна, и не только мне. Нужна, действительно, тем, кому нужна, по двум причинам: кто-то слишком много наворовал и теперь боится, что спросят: «Где взял?», таким она нужна для этого, а кому-то нужна, потому что он находится в оппозиции, ведет деятельность против власти, и опасается, что если этого не будет…
ВЕДУЧИЙ: І стисло – про пільги.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: И вот, да, значит, то будут проблемы. Что касается льгот. То опять же льготы во многом заполитизированный вопрос. Почему? Депутаты, например, первого, второго, и, по-моему, третьего созывов. Ну, я тогда не был депутатом, об этом мне рассказывали, так сказать, старшие коллеги. Получали, если мне не изменяет память, зарплату, порядка 150-200 долларов. Насколько я помню, да, вот, подтверждает. Льготы тогда у них были минимальные. Многие депутаты тогда, действительно, ездили на общественном транспорте. Сейчас это, как бы, кажется диким и смешным, но это было тогда. Скажите, пожалуйста, что, в середине 90-х годов, когда эти люди были депутатами, народ лучше жил что ли, от того, что у них не было льгот и у них были маленькие зарплаты. Нет. Мы ж понимаем, что на самом деле проблема не даже в этих льготах, хотя они завышены, и там половину надо убрать, действительно, надо убрать половину.
ВЕДУЧИЙ: Половину чи повністю?
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Не все. Почему? Потому что, например, бесплатный проезд, я считаю, не надо убирать депутатам, потому что он тогда будет экономить на поездках к избирателям и окончательно оторвется от народа. То есть, бесплатный проезд.
ВЕДУЧИЙ: Навіть так.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: То, что для работы нужно, не нужно убирать. Но часть там есть, конечно, завышена. Но проблема не в том, а в том, что и эти зарплаты высокие, и эти льготы, и так далее, наверное, двум третьим Парламента не нужны, потому что люди там миллионеры – две трети Парламента. Не все, но миллионеры. Им эти зарплаты и льготы – это тьфу. Проблема, они туда не за этим пришли.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Поэтому это надуманно.
ВЕДУЧИЙ: Пане Євгене, я Вам дякую. А ми так, по-скромному подивимось рекламу на «П’ятому каналі» (реклама). Отже, триває «Майдан». Нагадую наше інтерактивне опитування: кому залишити недоторканість: депутатам, Президента, або ж взагалі нікому? І просимо до слова Володимира Стретовича від блоку «Наша Україна – Народна Самооборона». А до Вас предтечею буде Ваш однофракційник Анатолій Гриценко. Пряма мова.
Виступ в парламенті, Анатолій Гриценко, народний депутат від «Нашої України – Народної Самооборони»: Я хочу пояснити свою позицію, не позицію фракції, оскільки було згадане моє прізвище. Я шукаю відповідь на питання: який з двох законопроектів, більше відповідає інтересам людей, який, за великим рахунком, чесніший, відповідно до лозунгу «Закон один для всіх», який більше сприятиме і закону, і демократії. І моя відповідь – це той законопроект, який доповідав тут Лавринович. Як це… (аплодисменти). Як це не прикро визнати, що цей проект не внесений нашою фракцією. Хоча я скажу, я пройшов свій шлях і пропонував це на фракції неодноразово. І колеги це підтвердять, що я робив це публічно.
ВЕДУЧИЙ: Отже, пане Володимире, три хвилини на Ваш виступ.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Доброго вечора. Я не боюсь повторитися, те, що сказав мій колега Юрій Мірошниченко, і сьогодні, в останній день Масляної, вибачитися і просити прощі у всіх, кому завинив за той рік, що минає. Як правило, це робиться перед родичами. Я хочу перед всіма телеглядачами вибачитись за всіх політиків, які 17 років не можуть реально покращити їх життя. Друге – сьогодні річниця дня народження Тараса Шевченка. І він, як ніхто, краще сказав про сьогоднішні дні: «Доборолась Україна до самого краю. Гірше ляха, рідні діти її розпинають. Кров праведну з ребер так і точать, ніби хочуть просвітити материні очі». А тепер по суті. Питання ліквідації депутатського імунітет старе, як світ, в українському політикумі. Воно вперше виникне в 94-му році, коли прийде другий Парламент, бо побачить, як зухвало діє Парламент перший, як на завершення свої каденції отримують квартири. Памятаєте, там, то містечко, на в Царському селі. Потім машини кожний отримують. І от перший крок, який приходить новий Парламент 94-го року - це ліквідувати депутатську недоторканість. І ми починаємо таку роботу. Я демонструю документ. І 6 липня 94-го року, де 62 підписи, починаючи з Омельченка, Царство небесне, Толі Єрмака, Царство небесне, Валерія Головка – це офіцери, Стретовича, Кириченка, Шишкіна, де ми відмовляємося. Депутату нема чого боятися…
ВЕДУЧИЙ: А як звучить папір? Як звучить?
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Про ліквідацію. «Про відмову від депутатської недоторканості». «Депутату нічого і нікого боятися, якщо він чесний, не скоїв злочин чи правопорушення». Так що для мене особисто з 6 липня 94-го року не існує депутатської недоторканості. Але питання це могло бути знято в Конституції 96-го року, де була записана норма до відомої «конституційної ночі», що депутат не може бути притягнутий до відповідальності інакше, як за вироком суду. Якщо суд вирок постановив, така норма була в проекті перед «конституційною ніччю». Але в той день, 27 червня, Леонід Данилович видав відомий указ, і депутати, боячись, що наступлять репресії щодо них, зняли цю норму і повернули стару. Так ми уже були майже з ліквідованою недоторканістю. До речі, зараз ця норма пропонується нашим колективом, нашою фракцією внести, що за рішенням апеляційного суду, не суду першої інстанції, а апеляційного, для того, щоб високий рівень прийняв відповідне рішення. Правильно тут підкреслюється питання, що до Президента не може бути скасовано всіх пільг – існує процедура імпічменту. Але якщо ви пам’ятаєте Конституцію, і можете зараз подивитися, хто вдома, що залишилась норма, що Президент може бути усунений з посади за скоєння тяжкого злочину. І от в ході дискусії в 96-му році я виступив проти формулювання «тяжкого злочину», мотивуючи тим, а якщо Президент буде дрібним хуліганом, або дрібною крадіжкою, в нього буде клептоманія, він буде красти десь речі під час закордонного турне, по супермаркету ходити, то ми можемо оголосити йому імпічмент, чи ні? І це стало до уваги Леоніда Даниловича, і він якось викликає мене, і каже: «Ти що мене робиш, там, на конституційній комісії дрібним хуліганом?» Я кажу: «Я не про те, Леонід Данилович, я про явище: президент не може займатися крадіжками чи дрібним хуліганом, інакше йому треба висловлювати недовіру і усувати в порядку імпічменту». Так і сьогодні залишається в Конституції норма про те, що тільки тяжкий злочин приведе до того, що президент залишить. А якщо говорити коротко, то саме нерівність, а саме соціальне розшарування людей, депутатів і інших наших громадян, коли депутати будь-яких рівнів, починаючи з верховних, народних, використовують свій мандат для особистого збагачення, а беззуба прокуратура, ніяка судова система не ставить їх на місце – оце служить тим, що треба ліквідувати цей інститут, як розсадник корупції. І правильне зауваження журналіста. Скажіть, будь ласка, а скільки подань було за 16 років незалежності, що депутатів, розслідувавши відповідні кримінальні справи, стоять на черзі і тільки чекають, коли депутати, а вони, як правило, тиснуть кнопки, я вам хочу сказати і щодо Лазаренка, і щодо другого депутата із Дніпропетровська, і Звягівського, в цьому, в Ізраїлі коли він був, обов’язково Парламент, захищаючи своє обличчя тиснув на кнопки, що він згоджується з тим, що його притягнути до відповідальності. І останнє…
ВЕДУЧИЙ: Ви маєте…
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Паша, і останнє…
ВЕДУЧИЙ: Ви маєте не увазі, що ворон ворону око не виклює?
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Ні, в даному випадку навпаки. Парламент голосував, якщо такі подання доходили до Парламенту.
ВЕДУЧИЙ: Я маю на увазі, щоб відмовитися від такої практики, що, будь ласка…
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Звичайно. Тут питання…
ВЕДУЧИЙ: В нинішніх реаліях.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Питання полягає в іншому. І правильно воно звучить, що сьогодні його величність долар править бал в Україні. За допомогою його приходять у владу, потім з допомогою його формують судову владу – ставлять на посаду своїх прокурорів. І це зацикльоване коло не дає можливості громадянину, який не має таких коштів, добитися справедливості. Питання в іншому, я вам хочу сказати, що якби рівень…
ВЕДУЧИЙ: А якби були кошти, то добився б справедливості?
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Ні. Якби рівень економічного життя, заробітних плат, пенсій був настільки великий в Україні, що вони були б, задовольняли всі потреби населення, ніхто не піднімав би питання про недоторканість, про діяльність інших правоохоронних органів.
ВЕДУЧИЙ: Від монологу до діалогу. Прошу, пане Юрію, Ваше питання.
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ну, ви знаєте, на щастя, в нашій студії іде дискусія, а не суперечка. Прикро, що ми в сесійній залі не ведемо такі дискусії. Адже, як я зрозумів, ми всі є однодумцями. Ми з одного боку розуміємо, що треба захистити від переслідувань депутатів від опозиції, але з іншого боку не дозволити перетворитися в таку касту недоторканих, яким все дозволено.
ВЕДУЧИЙ: І Ваше питання?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Пане Володимире, скажіть, будь ласка, можливо, ми зарано поставили це питання на голосування? Можливо, нам треба було зробити один законопроект, який, по суті, відбиває ту норму, про яку ви говорите? Адже законопроект Лавриновича про те і говорить, що не може бути притягнутий інакше, як за рішенням суду. Фактично, та сама ідея, яка вже закладалась вами.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Шановний колего, шановний колего, я Вам відповідаю. Взагалі вся робота Парламенту, і будь-якої фракції, спрямована на досягнення результату. Для досягнення цього результату нам треба 300 голосів. Тому моя особиста позиція, що ми занадто рано, другого дня, коли розформували Парламент, приступили до роботи, поставили це питання. Переконаний, якщо на цій сесії, якби це ставилось в травні місяці, коли б ми провели не один закон, спільні дискусії, співпрацювали в комітетах, дебатували в залі і навели нормальні стосунки, нормальні, людські, місткі, повірте, ми б домовилися про те, як голосувати. Тому що на нас дивиться все суспільство, дивиться вся держава. Повірте, що політичні вподобання можуть змінитися. Але те, що ми закладаємо сьогодні антипатію один проти одного, і переходимо на неприязні стосунки всередині Парламенту, це не красить нас ні з якого боку.
ВЕДУЧИЙ: Ми чули, ми чули виступ вашого однофракційника. То складається враження і у фракції у вас, як казав Остап Бендер, «неполадки в пробирной палатке».
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Я хочу сказати, що 219 голосів – це не 227, які повинні були б бути. Так що це є підтвердженням ваших слів.
ВЕДУЧИЙ: Пан Гриценко пошкодував, що не фракція винесла такий законопроект, автором якого був, зокрема, і Лавринович.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Я думаю, що до цього моменту ми теж дійдемо. То якщо є гасло «Один закон для всіх», то я думаю, що під цей закон повинні підпадати і Президент, і судді, і всі інші чиновники, які не повинні бути за якимись ознаками. До речі, це і відповідає 23-ій статті Конституції, де написано, що не може бути переваги в жодного громадянина – ні за кольором шкіри, віросповіданням, місцем проживання, майновим статком, політичністю, і так далі. А ми, по суті, хочемо зробити раніше…
ВЕДУЧИЙ: Питання від паня Ляшка давайте почуємо.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Що можна спитати колегу по демократичній коаліції?
ВЕДУЧИЙ: Спитайте.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Лише, лише побажати, щоб оте гасло «Закон один для всіх» нарешті ми з вами втілили в життя під час роботи в Парламенті.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Я сподіваюсь, так і буде.
ВЕДУЧИЙ: Євген Філіндаш.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: В развитие темы вопрос. Я правильно понимаю, что Вы лично – лично Вы готовы в принципе поддержать ту позицию, о которой говорил Анатолий Гриценко, и о которой сейчас сказали Вы? То есть, если будет компромиссный, там, законопроект наработан, который будет снимать или ограничивать неприкосновенность всех, а не только депутатов, а и Президента, и судей, то, что Вы лично будете готовы поддержать такой проект?
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Я трошки ширше відповім на це запитання. Принципово погоджуюся з тим, що я за це. В депутатів є не тільки імунітет, а ще поняття індемнітет, коли він не відповідає за те, що говорить з трибуни, озвучує громадську позицію. Хочу сказати, що я в 2007-му році став жертвою відсутності нормального індемнітету, тому що мої листи, направлені в правоохоронні органи, по яких порушені кримінальні справи, стали предметом розгляду в судах, і ще зараз Верховний Суд готується розглядати одну із скарг. В результаті я, захищаючи інтереси виборця, звернувся в правоохоронний орган для того, щоб провели розслідування. І вони доказали, що злочин мав місце. Сьогодні мене, вибачте, закликають до суду, тому що я таке маю право. Інакше… До речі, тут я повинен сказати вам і про пільги. От, для мене катастрофічну сьогодні не вистачає коштів на утримання помічників, бо є листи, є скарги, коли не можна довірити прокуратурі перевірити, бо оскаржують дії прокуратури. Треба посилати помічника, двох, находити кошти на відрядження, щоб він розібрався на місці, доповів, залучив місцевих журналістів, правозахисників. І тоді буде об’єктивна картина, чи є там склад злочину. Хто лукавить взагалі. І прокуратура в тому числі. А коштів на такі поїздки у народного депутата немає. І тільки вимушений через когось, комусь довіряти, особливим дорученням просити, щоб тобі дали правдиву інформацію. Я думаю, що ми до цього прийдемо, що ми скоротимо відповідні, там, фінансування на транспортні витрати, може на інші, але…
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Лікарні... Вони нам не треба сьогодні.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Але збільшимо на утримання апарату, безпосередньо на утримання Секретаріату, помічників для того, щоби встановлювати істину. А від того, що ви говорите, ми до цього прийдемо. І буде знята недоторканість і від Президента, і від суддів, і в інших категорій. Тільки треба нам трошки провести дискусію.
ВЕДУЧИЙ: Наші експерти уважно Вас слухали. І дамо слово панові Бузині.
Олесь Бузина, літератор: Я впевнений, ось судячи з того, що я зараз чув, що... Є модне слово таке «маніпулювання» громадською думкою. А взагалі це все по-нормальному брехня. І от судячи з того, що ви всі чотири майже, дуже мало у вас чим відрізняються точки зору, я розумію, що ви усвідомлюєте, що в Україні криза традиційних методів брехні виборцям. Дурні виборці, шість мільйонів, уже перемерли, вони не витримали 17 років незалежності. І зараз або треба вигадати якісь нові методи маніпулювання цими, значить, глядачами і виборцями, або, дійсно, почати вирішувати питання, питання і проблеми. І в мене зараз питання до Вас конкретне. От позиція пана Гриценка, колишнього міністра оборони, дуже характерна. Він зараз надзвичайно багато робить для збереження демократії в Україні. Він завалив «ющенківський» проект про нацгвардію – не дав опричників Президенту сформувати. Він зараз перейшов на сторону Партії Регіонів у питання по законопроекту про зняття депутатської недоторканості. Як Ви вважаєте, це якесь переродження пана Гриценка, щире таке, там, от, внутрішнє, раптом людина схаменулася, чи це просто повязане з тим, що замість нього міністром оборони Ющенко призначив Єханурова? Ваша точка зору.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Мене тішить Ваша обізнаність. І в запитанні стоїть безпосередньо відповідь на це запитання. Але керуючись біблейським принципом «не судіть, да не судимі будете», я хотів би, щоб на цьому місці стояв пан Гриценко і відповідав сам за себе. Я вам хочу сказати, що і опозиція є абсолютно правомірна, як кожного депутата. Я хочу сказати, що він не один не поодинокий в фракції «Наша Україна», який саме так і вважає, що треба розширити коло суб’єктів, проти яких знімати депутатську недоторканість і недоторканість інших видів.
Ігор Когут, Лабораторія законодавчих ініціатив: Володимире Миколайовичу, Ви тут один з найбільш досвідченіших народних депутатів і політиків, наголошую на слові «політиків», тому що політика сьогодні не відбулась, як професія, поки що в Україні. І насправді і парламентською діяльністю, і партійною часом займаються люди, більше причетні до бізнесу, до інших сфер діяльності. Поки що політика не існує, як фах. Але Ви були головою і правового комітету, і комітету з корупції, і по боротьбі з корупцією. Мене цікавить, чому б не взятись за, справді хоча би якось спробувати попрацювати з Законом «Про статус народного депутата», попрацювати з тим, щоб, ну, в Парламент приходили все ж таки люди займатись політичною діяльністю, а не лобіювати, а не займатись чимось іншим. Власне, тут і доволі є така є ниточка з недоторканістю.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Ви виступаєте, як експерт, я не готувався до такого запитання. Але у мене на столі є лист одного виборця, який рекомендує взагалі всім кандидатам в депутатський корпус проходити тестування для того, щоб побачити, чи готові професійно вони до відповідальної роботи. Хочу сказати, що зовсім недавно, декілька днів, я побачив заяву одного з наших колишніх колег, які тепер стали чиновниками у виконавчій владі. І коли я побачив, що в тій заяві сім помилок граматичних, то мені стало прикро за те, що він здобув такий високий пост, через Парламент же прощаючись, але граматики все-таки не навчився. Так що у Ваших словах є золота істина. Я думаю, що коли прийде зміна еліт через чотири роки, а я думаю, що неминуче прийде, і прийдуть молоді…
ВЕДУЧИЙ: А, може, раніше трошки?
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Ні, я думаю, що все-таки допрацює Парламент, бо Болівар не винесе двох вдвох, знаєте, всадників, а український народ не винесе виборів щорічно.
ВЕДУЧИЙ: Ви згадували про лист від виборця. Я принагідно хочу подякувати всім тим, хто листує на програму «Майдан». І якби, панове, я вам почитав в голос те, що пишуть виборці, наші глядачі, то я так гадаю, що не те що недоторканість, то взагалі вже Верховну Раду було б…
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Ви не тіштесь тим, вони і нам пишуть. Якби ми все те оприлюднювали.
ВЕДУЧИЙ: Я не тішуся, я бачу об’єктив. Прошу.
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: Господин Стретович, я вот хотел бы задать вопрос не только Вам, но и прошу ответить еще и Ваших коллег, которые присутствуют в студии. Живете ли Вы и, вот, Ваши коллеги на одну зарплату или нет? Почему я задаю такой вопрос? Просто я знаю, что сейчас в Верховной Раде готовится такой, ну, есть один популистский, типа, законопроекты по поводу снятия неприкосновенности, а еще второй, значит, уменьшить зарплату депутату до среднемесячного, да, заработка вот в Украине, что я считаю, тоже очень плохо. Вообще, как Вы к этому относитесь и вот, если возможно, как..?
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Я вам відповідаю, що я не живу на одну зарплату, тому що у мене є ще педагогічна робота, і в мене є робота в якості арбітра Міжнародного комерційного суду, де я розглядаю справи і використовую свої знання. Тому, наприклад, за минулий рік мій статок становив, сумарно, 360 тисяч гривень. Але я хочу сказати, що я свою зарплату відпрацьовую. Вона настільки інтенсивна – з 8-ої ранку до 21-ой, в тому числі прямі ефіри, поїздки по регіонах, що вона мені руки не пече. І я дуже хвилювався тому, коли Парламент не працював. Тепер мені стало легше, коли вже пішли засідання, коли є напрацьовки. Тому що дешевий депутат дуже дорого коштує країні. І те, що я пам’ятаю, коли ми отримували 160 доларів в 94-му році, тоді було смішно. Купони у нас в 96-му були, пам’ятаєте? Це було 17 мільйонів купонів. Ну, може, пам’ятаєте, скільки це коштувало? Тому сьогодні питання стоїть в тому, як дійсно вирівняти заробітню плату адекватно. На зустрічі в Баштанці Миколаївської області один лікар мене спитала: «От ми не прийдемо на роботу – нам догана і одразу звільняють. А ви, от, не приходите на роботу і не працюєте, яка у вас відповідальність?». Я відповів заганоуставленим політологічним – це залежить від рівня політичної культури того, хто став депутатом, обранцем народу, і відповідає за весь народ. Так от саме політичної культури дуже багатьом моїм колегам не вистачає. Вони забувають про те, що коли засідає комітет, їх головний обов’язок – бути на засідання комітету.
ВЕДУЧИЙ: Давайте…
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: А коли сесія – сидіти в залі, а не займатися чимось іншим.
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, щодо колег. Отже, прошу, буквально по 20 секунд відповідь на запитання нашого колеги.
Олександр Чаленко, газета «Сегодня»: Живете ли вы на одну депутатскую зарплату?
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: Ні, ні. У мене є доходи ще й від того, що я є ще засновником підприємства.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Ми з дружиною живемо на дві зарплати: мою і її. Крім того, я отримую гонорари від публікацій в пресі.
ВЕДУЧИЙ: І Євген Філіндаш.
Євген Філіндаш, народний депутат п’ятого скликання, Соціалістична партія України: Когда я был депутатом, я жил на одну зарплату. Мне ее хватало.
ВЕДУЧИЙ: Давайте послухаємо людей, які дочекалися майже закінчення нашого народного ток-шоу «Майдан» на Хрещатику у Києві. Отже, Яно, тобі слово і слово твоїм співрозмовникам.
Яна Конотоп, журналіст: Лише закцентую увагу, що тут буквально затамували подих при відповідях на питання, чи живуть депутати на одну зарплату. Але так чи інакше маємо думки. Пане Олександре, будь ласка, Ваше питання, Ваша думка.
Пан Олександр: Благодаря этой неприкосновенности, все, ну, миллиардеры появляются, удваивают свое состояние. Мы все это понимаем. Чем дольше это оттягивается, эта неприкосновенность, вы все удваиваете с каждым месяцем – кому-то двести миллионов, кому-то два миллиарда падает. Это такое дело. Народ хочет… Может, вам народ должен помочь? Когда-то в Москве Минин и Пожарский, когда грабили Москву поляки, да, они там восемь лет грабили, цари все поразбегались по монастырям, и ничего не делали. Пришел, собрали ополчение и народ решил. Может, вам помочь, чтоб вы ее сняли? У нас тут есть два лидера, там, Кличко, потом, Спиридонов. Мы можем собрать на примере Киева это ополчение и помочь вам снять эту… Это самая золотая святая земля.
Яна Конотоп, журналіст: До пана Володимира Стретовича чи є у Вас питання?
Пан Олександр: У меня ко всем им. Пусть ответят.
Яна Конотоп, журналіст: Зрозуміло. Дякую. І пан Олександр теж, будь ласка.
Пан Олександр: Добрый вечер. Я наблюдаю постоянно жалобы депутатов, что у нас в стране коррупция. Это люди, которые должны бороться с этой коррупцией, чтобы ее не было. Дальше. Поэтому прекратите и боритесь с этой коррупцией. Дальше. И я наблюдаю постоянно, как Кравчук выступает по телевизору, тихо делает свое дело Кучма. И никто его до сих пор не садит. У них по-прежнему какая-то неприкосновенность, у этих людей. И теперь дальше, что я предлагаю партии БЮТ и другим членам коалиции взять, просто написать заявление о снятии с них депутатской неприкосновенности. Вы не бойтесь, вас никто не обидит. А народ вас поймет. И вы еще больше поднимитесь в лице всех своих избирателей. Но, кроме этого, надо обязательно снять с Президента неприкосновенность. Потому что тогда не будет разговоров о посредниках по нефти и газу, которых хочет поддержать наш Президент, и так далее, и так далее. Чем он лучше, допустим, Буша? Он хочет быть, как Путин? Нам такого не надо.
Яна Конотоп, журналіст: Зрозуміла Ваша думка. Прошу реакцію студії на все вищесказане.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Відносно першого побажання. Я думаю, що не треба закликати Кличка з відповідними його властивостями і можливостями до того, щоб зняти депутатську недоторканість. Ми це зробимо. Повірте мені, що ми трошки подебатуємо, поспоримо, поскандалимо, подискутуємо і дійдемо до компромісу. А що стосується другого виступу, то цілком зрозуміло, що з корупцією треба боротися не тільки державі, а всім громадянам. Бо ми всі, ми всі, попадаючи в умови, коли треба дати хабаря і вирішити питання, даємо хабаря, а не думаємо, як тому протистояти. Ну, будьте чесними. І саме страшне, що сьогодні вже 64% за соціологією готові краще давати хабаря, щоб вирішити питання. І це лякає. А я думаю, і з цим ми поборимося. Давайте тільки стабілізуємо ситуацію.
ВЕДУЧИЙ: Пане Володимире, за нашою соціологією, 64% тих, хто додзвонився на наш інтерактив, вважають, що на питання, кому залишити недоторканість, кажуть нікому - 64%. Депутатам залишити 3% вважають, Президенту – 33.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Можна коментар короткий? Коротенький коментар. Ви знаєте, я б погодився з тим, якби зовсім недавно не було справи Годунка, якому підкинули наркотики у зв’язку з тим, що він не погоджувався, що забирали землю в селі Щасливий. І це мені зрозуміло, бо я знаю цю історію. Тепер я уже неоднозначно не можу вам сказати. Недоторканість треба. Її зменшити, імунітет укоротити, виписати детально в Законі «Про статус народного депутата» необхідно. І цим ми займемося внесенням змін до Конституції.
ВЕДУЧИЙ: Я дякую Вам, пане Володимире.
Володимир Стретович, народний депутат від «Нашої України - Народної Самооборони: Дякую.
ВЕДУЧИЙ: Я дякую вам всім. П’ять секунд буквально, пане Олеже.
Олег Ляшко, народний депутат від Блоку Юлії Тимошенко: Глядач казав, чого ви не напишете заяву? Проблема полягає в тому, що написанням заяв не змінить ситуацію. Для цього треба помінять Конституцію. Я сподіваюсь, що у Верховній Раді таки 300 голосів знайдеться, і ми спільно із нашими колегами з опозиції проголосуємо, і, можливо, хоча б одну сотню проблем, які є в Україні, таким чином вирішимо.
ВЕДУЧИЙ: Зрозуміло. Пане Олеже, не будемо…
Юрій Мірошниченко, народний депутат від Партії Регіонів: І виконаємо свої передвиборчі обіцянки.
ВЕДУЧИЙ: Не будемо забирати ефірний час у наступних телевізійних програм на «П’ятому каналі». Отже, на цьому «Майдан» не вичерпується. Наступної неділі подивимося, чим нас порадують за цей тиждень, або ж чим засмутять народні обранці. Отже, пробачте мене за все. Завтра починається пост. Хай щастить.
 
Стенограма підготовлена компанією Sourcer. www.sourcer.com.ua
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
32050
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду