
Матеріали Texty.org.ua, KibOrg, NGl.media та «Слідства.Інфо» ввійшли до фіналу конкурсу Sigma Awards
Матеріали Texty.org.ua, KibOrg, NGl.media та «Слідства.Інфо» ввійшли до фіналу конкурсу Sigma Awards


Глобальна мережа журналістів-розслідувачів (GIJN) оголосила фіналістів міжнародного конкурсу з журналістики даних Sigma Awards. Про це повідомили на сайті GIJN.
У 2026 році на конкурс надійшло 543 заявки з 84 країн світу. З них журі обрало 31 проєкт з 23 країн. Зокрема, до переліку фіналістів увійшли матеріали українських розслідувачів:
Texty.org.ua проаналізувало 595 згенерованих ШІ відео, де використовувалися образи відомих жінок. Ці ролики набрали понад 24 мільйони переглядів. Переважна частина проаналізованого контенту мала ознаки аудіовтручання — реальні новинні сюжети були озвучені новими голосами, створеними для просування певного меседжу, сюжету чи наративу.
Інколи голос штучно моделювався під відомих українських телеведучих, і це посилювало ефект правдивості. Серед журналісток, чиї образи використовуються найактивніше, — Соломія Вітвіцька з «1+1», Анастасія Даугуле з телеканалу «Інтер» та Алла Мазур з «1+1». Ті, хто експлуатував образи популярних телеведучих, водночас копіювали і відомі медіабренди.
Для збору даних журналісти використали техніку снігової кулі, яка передбачає застосування хештегів. Зі знайдених відео відібрали ті, де є елементи ШІ-генерації або ШІ-модифікації. Дати публікації відео з набору охоплюють період з 2023 по 2025 рік.
- Один із сотень тисяч. Історія українського сироти, зниклого в Росії — спільний проєкт Texty.org.ua та швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung
Понад рік редакції працювали разом над проєктом із розшуку українських дітей, яких вивезли до Росії. Журналісти розробили власну технологію на основі ШІ-інструментів для порівняння фотографій та використовували OSINT, інтерв’ювання людей, пошук та перевірку даних.
Журналістам вдалося порівняти 951 фотографію зниклих українських дітей із 41 039 зображеннями з російських та білоруських баз даних про всиновлення. Ця кропітка робота дала змогу розповісти історію одного хлопчика з Олешків Херсонської області, якого розпочата росіянами війна закинула на Урал, де він утратив батька, опинився в дитячому будинку й був поданий на всиновлення вже без будь-якої згадки про його українське походження.
- «Пірати Азовського моря» — спільний проєкт KibOrg, NGL.media, OCCRP та «Слідства.Інфо».
Журналісти проаналізували витік внутрішніх портових документів з Бердянська в Запорізькій області та назвали близько 20 суден, які, ймовірно, брали участь в експорті українського зерна з окупованих територій.
Згідно з висновками розслідувачів, російські компанії, що працюють на окупованих територіях, протягом 18 місяців вивезли морем із Бердянська понад 400 000 тонн українського збіжжя та іншої сільськогосподарської продукції, вартість якої оцінюють у 4 мільярди гривень. Для фальсифікації походження зерна його реєстрували як російське в портах Темрюк та Кавказ у Краснодарському краї, а потім експортували в Туреччину, Єгипет, Лівію, Ліван, Саудівську Аравію, Сирію та Бангладеш.
Розслідувачі визначили місцезнаходження кораблів, ідентифікували імена капітанів, нанесли на карти маршрути суден і змогли встановити імена осіб, які стояли за контрабандою.
Цього року головою журі Sigma Awards є редакторка турецької редакції GIJN Пінар Даг. «Короткий список демонструє вражаючу різноманітність не лише за географією, але й за категоріями та форматами. Ми бачимо сильний баланс між розслідуваннями, візуалізаціями, використанням інновацій та інструментів, проєктами з відкритих даних та значними портфоліо від провідних команд з обробки даних», — зазначає Даг.
За словами Даг, серед помітних методологій, які використовували команди фіналістів, були OSINT, транскордонна співпраця, аналіз супутникових знімків, технологічні експерименти та дизайн, орієнтований на аудиторію.
«Тематично проєкти, що потрапили до короткого списку, пов’язані з деякими з найактуальніших глобальних проблем нашого часу. Війна та геополітичні конфлікти розглядаються через транскордонні розслідування щодо ухилення від санкцій, тіньової війни, мереж найманців, контрабанди нафти та крадіжки особистих даних дітей. Права людини та імміграція займають чільне місце, поряд з корупцією, організованою злочинністю та нецільовим використанням державних коштів. Екологічні розслідування особливо сильні цього року», — розповіла вона.
GIJN оголосить переможців Sigma Awards 2026 у квітні.
Нагадаємо, у 2025 році дослідження видання Texty.org.ua «Карусель емоцій» стало одним з переможців міжнародного конкурсу з журналістики даних Sigma Awards. Журі включило дослідження про рівень маніпулятивності українських телеграм-каналів до десятки найкращих матеріалів серед 498 заявок з 80 країн світу.
- Читайте також: В’язні-«привиди», зниклі діти та антикорупційні прослушки: Найкращі розслідування 2025 року з України
Фото: Louiza Karageorgiou / GIJN












