«Труха» розпочала кампанію проти головреда Texty.org Романа Кульчинського і закликала приєднатися до цькування підписників

«Труха» розпочала кампанію проти головреда Texty.org Романа Кульчинського і закликала приєднатися до цькування підписників

28 Травня 2025
2
1690
28 Травня 2025
17:00

«Труха» розпочала кампанію проти головреда Texty.org Романа Кульчинського і закликала приєднатися до цькування підписників

2
1690
28 травня «Труха» опублікувала допис зі світлинами Романа Кульчинського та його дружини Лесі Кульчинської, в якому назвала редактора «фігурантом міжнародної ганьби української журналістики» та закликала користувачів писати подружжю в особисті повідомлення у соцмережах, «якщо є що сказати».
«Труха» розпочала кампанію проти головреда Texty.org Романа Кульчинського і закликала приєднатися до цькування підписників
«Труха» розпочала кампанію проти головреда Texty.org Романа Кульчинського і закликала приєднатися до цькування підписників

Телеграм-канал «Труха» розпочав кампанію з дискредитації незалежного українського видання Texty.org.ua та його головного редактора Романа Кульчинського після того, як медіа 22 травня опублікувало дослідження «Ракетний обстріл — можливість заробити. Брудні прийоми телеграм-каналів для збільшення аудиторії», в якому фігурувала, зокрема, й «Труха».

Вже наступного дня після публікації, 23 травня, у телеграм-каналі «Труха» з'явився допис зі скриншотами матеріалу на сайті Texty.org.ua, а також републікації цього ж матеріалу на «Детекторі медіа», в якому обидва медіа назвали «грантоїдами», які роблять розслідування про заробіток «одного з головних телеграм-каналів країни»  «Трухи»

27 травня «Труха» знову опублікувала пост, тепер уже лише про видання Texty.org.ua та його торішнє дослідження «Американські гойдалки. Від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні», в якому журналісти проаналізували аргументи низки американських організацій та політиків, які закликали відсторонитися від допомоги Україні, та порівняли їх з тезами російської пропаганди.

Тоді різні консервативні, ультраправі та ліві американські видання й активісти заявили, що медіа начебто створило хейтліст громадян США. При цьому вони атакували редакцію й авторів матеріалу. Учасники українського Медіаруху засудили хвилю тиску, наклепів та погроз на адресу Texty.org.ua.

«Труха» натомість стверджує, що цієї публікацією Texty.org.ua нібито «зганьбили» українську журналістику, адже їх розкритикували «поважні американські політики», як-от тоді ще сенатор Джей Ді Венс, бізнесмен Ілон Маск та конгресвумен Палати представників від Республіканської партії Марджорі Тейлор Ґрін. 

Вже 28 травня «Труха» продовжила цю тему, опублікувавши допис зі світлинами Романа Кульчинського та його дружини Лесі Кульчинської, в якому назвала редактора «фігурантом міжнародної ганьби української журналістики» та закликала користувачів писати подружжю в особисті повідомлення у соцмережах, «якщо є що сказати». Водночас телеграм-канал анонсував продовження хвилі цькувань словами «далі буде ще цікавіше».

У коментарі «Детектору медіа» Роман Кульчинський розповів, що поки не отримував жодних погроз. Натомість кількість дописів зі словами підтримки та визнання роботи Texty.org.ua лише зростає. 

«Такі атаки — це, звісно, неприємно, але поки що це пішло нам лише на користь. Більше людей прочитали наше дослідження, після якого "Труха" розпочала свою кампанію, та дізналися про те, як анонімні телеграм-канали на них полюють. Ми помітили, що в багатьох телеграм-каналах з'являються маніпулятивні пости, які, користуючись людським страхом щодо обстрілів, наприклад, закликають підписатися на інші закриті канали, щоб потім продавати їхню увагу потенційним рекламодавцям», — сказав редактор. 

У своєму дослідженні журналісти Texty.org.ua проаналізували емоційні гачки, якими користувачів намагаються заманити в анонімні телеграм-канали, щоб згодом між новинами показувати онлайн-казино, ставки на тоталізаторі або приховану політичну рекламу. Серед таких прийомів — інформація про повітряні атаки, «точні» графіки знеструмлень, можливість підзаробити або виграти значні кошти.

Зокрема, «Труха», як зауважили журналісти, використовує для залучення повідомлення про «можливість надзвичайних обстрілів в Україні найближчим часом». Канал закликає приєднатися до іншого каналу, однак посилання ведуть не на конкретний моніторинговий канал, а на закритий ресурс із сітки «Трухи».

Після початку цькування, частина українських медіа на знак солідарності опублікували на свої сторінках матеріал Texty.org.ua .

Нагадаємо, у вересні 2023 року журналісти NGL.media спільно з редакцією медіа «Ґрунт» опублікували розслідування про телеграм-канал «Труха». Зокрема, вони  знайшли докази того, що Максим Лавриненко, який називає себе власником мережі «Труха», не є таким, а також приблизно оцінили дохід мережі каналів від реклами. Журналісти нарахували 63 телеграм-канали, пов'язані з «Трухою». Їхня сукупна аудиторія тоді становила більш ніж 12 мільйонів людей.

Публікація в основному каналі «Труха Украина» на той час коштувала понад 90 тис. грн, а в регіональних каналах «Трухи» ціна коливалася від 1500 до 14 тис. грн. За підрахунками журналістів, лише за три місяці літа 2023 року основний канал заробив 600 тис. доларів. Чи сплачує «Труха» податки, залишається невідомим.

«Детектор медіа» також опублікував додаткові факти, які свідчать про зв’язки харківського підприємця Володимира Литвина з цим телеграм-каналом.

Ще «Детектор медіа»  писав про те, як «Труха Украина» піарить свій бренд, рекламуючи власну благодійність, а також просуває свого керівника Максима Лавриненка в замовних матеріалах у регіональних медіа. 

У березні 2024 року радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів, що спілкується з власником телеграм-каналу «Труха» і в правоохоронців до цього ресурсу «немає претензій».

 Читайте також:

Фото: Texty.org.ua

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2
1690
Читайте також
30.08.2024 10:50
Катерина Городнича
«Детектор медіа»
0
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Kiнокіт
1 дн. тому
Яке ж паскудство... Кремлеграм дотискує та перемагає здоровий глузд. Бидло хрюкає та аплодує. Занавес.
Ігор
1 дн. тому
Тепер знаємо які видання не підкорились ж#дывсъкым темникам. Вже й так весь інфопростір зачищено. Одні щасливі Нетаньяхи з дідами на паличках. Одна успішна боротьба з успішними операціями. А Україні все гірше. Так було в Германії Гитлера 1945.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду