Книжка Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, які дивляться на війну» — серед фіналістів премії Джорджа Орвелла

Книжка Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, які дивляться на війну» — серед фіналістів премії Джорджа Орвелла

14 Травня 2025
0
272
14 Травня 2025
15:11

Книжка Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, які дивляться на війну» — серед фіналістів премії Джорджа Орвелла

0
272
Книга містить низку розповідей про українських жінок, які залучені в боротьбу з російськими окупантами або допомагають її вести.
Книжка Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, які дивляться на війну» — серед фіналістів премії Джорджа Орвелла
Книжка Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, які дивляться на війну» — серед фіналістів премії Джорджа Орвелла

Книжка української письменниці та громадської діячки Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, які дивляться на війну» — серед фіналістів премії Джорджа Орвелла в категорії Political Writing. Про це повідомили на сайті премії.

Книжка вийшла у 2025 році у видавництві William Collins, а передмову до неї написала канадська письменниця Маргарет Етвуд. Це незавершена книга Амеліної, яка поєднує щоденникові записи, інтерв'ю, репортажі з місць воєнних злочинів та поезію. Зокрема, вона містить низку розповідей про українських жінок, які залучені в боротьбу з російськими окупантами або допомагають її вести.

«Це мемуари про війну, яка ще не закінчилася. Від першого розділу до кінця сила образу жінок, які спостерігають за війною, невблаганна та необхідна. Амеліна вирушає на відпочинок зі своїм маленьким сином, поки війна женеться за нею та всіма іншими в Україні. 

Вона заповнює заявку на фінансування літературного фестивалю, стоячи в черзі в аеропорту, перевіряючи новини на телефоні та “думаючи про свій новий пістолет і про те, чому я, недалекозорий книжковий хробак, вирішила його купити”. Так розгортається чудово написана книга, технічно незавершена, але з трагічною повнотою», — йдеться в заяві журі премії. 

До списку фіналістів у категорії Political Writing також потрапила книжка «The World of the Cold War: 1945–1991» російського історика Владислава Зубка.

Премію Джорджа Орвелла щорічно присуджує фонд його імені за твори та репортажі, які найкраще відповідають амбіціям письменника «перетворити політичну літературу на мистецтво». Нагороду вручають за політичні твори, політичну прозу, журналістику і репортажі, присвячені темі безпритульності. 

Сума призу для переможця становить три тисячі фунтів стерлінгів. 

Нагадаємо, книжка Вікторії Амеліної «Дивлячись на жінок, які дивляться на війну» ввійшла до добірки платформи Goodreads. Зокрема, вона потрапила до списку «192 нонфікшн-книжок, які варто прочитати у Місяць жіночої історії» (192 Nonfiction Books to Read This Women’s History Month) у категорії «Найкращі історії та біографії».

Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка родом зі Львова, членкиня Українського ПЕН. 27 червня 2023 року вона потрапила під російський ракетний обстріл у Краматорську, де перебувала разом з делегацією колумбійських журналістів та письменників. Вікторія отримала тяжкі поранення. 1 липня в лікарні імені Мечникова у Дніпрі її серце перестало битися. Репортаж з прощання з письменницею в Києві читайте тут.

Амеліна — авторка роману «Синдром листопаду, або Homo Compatiens» (2014), роману «Дім для Дома» (2017), дитячих книжок «Хтось, або Водяне Серце» (2016) та «Е-е-есторії екскаватора Еки» (2021).

У 2021 році вона стала лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.

З літа 2022 року Вікторія Амеліна долучилася до правозахисної організації Truth Hounds, з якою працювала як документаторка воєнних злочинів на деокупованих територіях на сході, півдні та півночі України, зокрема в Капитолівці на Ізюмщині, де знайшла щоденник убитого росіянами письменника Володимира Вакуленка.

Вже після смерті Вікторія Амеліна стала однією з номінанток премії «Читомо», а також отримала Премію за свободу слова від Норвезької спілки письменників.  У січні 2024 року президент Володимир Зеленський нагородив Амеліну посмертно орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.

У лютому британське видавництво Jetstone випустило збірку «Writing Under Fire: Poetry and Prose from Ukraine and the Black Country» («Писати під вогнем: Поезія і проза з України та Black Country»), присвячену пам’яті загиблої української письменниці.

У червні 2024 року стало відомо, що одне з найстаріших світових видавництв Macmillan Publishers St. Martin’s Press у США також опублікує книгу Вікторії Амеліної «War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War» («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»). 

Фото: Вікторія Амеліна / фейсбук

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
272
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду