Фінальне засідання у справі нападу на журналістів «Схем» в «Укрексімбанку» відбудеться 22 січня
Фінальне засідання у справі нападу на журналістів «Схем» в «Укрексімбанку» відбудеться 22 січня
Фінальне засідання у справі нападу на журналістів «Схем» в кабінеті голови «Укрексімбанку» у 2021 році відбудеться 22 січня о 10:15 у Київському апеляційному суді. Це анонсували на фейсбук-сторінці «Схем».
На засіданні 19 грудня 2024 року екскерівник банку Євген Мецгер, директор департаменту банківської безпеки Ігор Тельбізов, начальник управління внутрішньої безпеки Олег Осіпов подали клопотання про закриття провадження у зв’язку зі спливом строків притягнення їх до відповідальності, які закінчились у жовтні 2024 року.
Тож журналісти підозрюють, що на засіданні 22 січня суд може винести фінальне рішення на користь обвинувачених і закрити справу.
Зазначимо, що потерпілі журналісти не погодилися з рішенням першої інстанції і в жовтні 2022 року подали апеляцію, в якій просили застосувати додаткове покарання — позбавити Мецгера права обіймати керівні посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах строком на три роки.
Розгляд справи в апеляції тривав понад 2 роки, а засідання постійно переносили на прохання сторони обвинувачених,що, на думку адвокатів журналістів Оксани Максименюк та Віри Крат, свідчить про навмисне затягування процесу розгляду апеляції.
Нагадаємо, у 2021 році програма «Схеми: корупція в деталях» опублікувала розслідування під заголовком «Мецгер, "ДНР", SkyMall та $ 60 000 000».Під час запису інтерв’ю, 4 жовтня 2021-го, стався конфлікт між керівником «Укрексімбанку» Євгеном Мецгером і його підлеглими з одного боку, та знімальною групою «Схем» — з іншого.
Знімальна група записувала інтерв'ю з Мецгером, однак після запитання про кредит він наказав працівникам фінустанови забрати в журналістів камери і стерти матеріал. Журналістів близько години не випускали з приміщення, їм вдалося зафіксувати на аудіо розмови з працівниками установи під час цих подій. Пізніше журналісти опублікували відео нападу.
Наглядова рада «Укрексімбанку» через напад на журналістів звільнила Мецгера, а директор департаменту інформаційної політики Володимир Пікалов, який брав участь у нападі, сам написав заяву про звільнення. Дії співробітників банку засудила журналістська спільнота та очільник Мінфіну Сергій Марченко.
Прокуратура кваліфікувала дії Мецгера та Пікалова за статтею 171 Кримінального кодексу («Незаконне вилучення зібраних журналістом матеріалів і технічних засобів та вплив на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків»).
14 вересня 2022 року Голосіївський районний суд Києва у справі про напад на журналістів «Схем» призначив Мецгеру штраф у 3400 гривень без позбавлення права обіймати певні посади. Суд також визнав винними Ігоря Тельбізова та начальника управління внутрішньої безпеки установи Олега Осіпова за ч. 1 та ч. 2 статті 171 та ч. 1 статті 126 («Побої та мордування») Кримінального кодексу України. І Тельбізову, і Осіпову суд призначив штраф по 1700 гривень кожному.
Потерпілі журналісти не погодились з рішенням першої інстанції і в жовтні 2022-го подали апеляцію.
Адвокати постраждалих журналістів програми «Схеми» (Радіо Свобода) просили змінити вирок Голосіївського районного суду м. Києва у справі нападу в «Укрексімбанку», згідно з яким екскерівник банківської установи Євген Мецгер був оштрафований на 3400 гривень, та застосувати додаткове покарання, а саме – позбавити Мецгера права обіймати керівні посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах строком на три роки.
Обвинуваченим у справі нападу також проходить директор департаменту інформаційної політики «Укрексімбанку» Володимир Пікалов, однак він був мобілізований. Щодо нього суд винесе рішення пізніше.
У листопаді 2022-го Євген Мецгер став головою правління державної компанії ПАТ «Українська фінансова житлова компанія».
У грудні 2023 року Голосіївський районний суд Києва поновив на посаді директора департаменту банківської безпеки АТ «Укрексімбанк» Ігоря Тельбізова, якого раніше визнали винним у перешкоджанні законній професійній діяльності журналістів під час нападу на знімальну групу «Схем». Державний банк також зобов’язали виплатити Тельбізову компенсацію «за вимушений прогул» і «моральну компенсацію» в розмірі понад 8 млн гривень.
Фото: «Радіо Свобода»