У Сербії до парламенту внесли законопроєкт про «іноземних агентів»

У Сербії до парламенту внесли законопроєкт про «іноземних агентів»

4 Грудня 2024
452
4 Грудня 2024
14:47

У Сербії до парламенту внесли законопроєкт про «іноземних агентів»

452
Ініціатором законопроєкту є Рух соціалістів, очільником якого віцепрем’єр Сербії Александар Вулін. Його називають найбільш проросійським керівником у складі уряду країни.
У Сербії до парламенту внесли законопроєкт про «іноземних агентів»
У Сербії до парламенту внесли законопроєкт про «іноземних агентів»

У Сербії депутати Руху соціалістів внесли до парламенту законопроєкт про так званих «іноземних агентів». Про це повідомило видання «Настоящее время».

Згідно із законопроєктом, організації та політики, які отримують фінансування із закордонних джерел, повинні будуть зареєструватися як «іноагенти» й зазначати цей статус у всіх своїх публікаціях. Автори ініціативи пропонують карати порушників закону забороною на певні види діяльності, кримінальною відповідальністю та штрафами в розмірі від 5 тисяч (42 євро) до 2 мільйонів динарів (близько 17 тисяч євро).

Очільником Рух соціалістів є віцепрем’єр Сербії Александар Вулін, якого, як зауважило  «Настоящее время», називають найбільш проросійським керівником у складі уряду країни. Він відповідає за взаємодію з країнами об’єднання БРІКС. У 2023 році США запровадило санкції проти Вуліна за «сприяння діяльності Росії на Балканах».

За словами Вуліна, законопроєкт про «іноагентів» розробили на зразок відповідного закону США, однак сербська опозиція вважає, що він більше нагадує російський чи грузинський закони, а американський регулює інші питання.

Нагадаємо, схоже законодавство про «іноземних агентів» діє з 2017 року в Росії. Закон, зокрема, дозволяє визнавати окремі медіа «іноземними агентами» і вимагати від медіа розкривати джерела фінансування. У 2019 році Держдума Росії дозволила визнавати «іноземними агентами» і фізичних осіб, які поширюють матеріали «ЗМІ-іноагентів» або беруть участь у їх створенні. 

У вересні 2023 року реєстр «іноагентів» опублікували також у Казахстані, проте на них законодавство країни не накладає обмежень. У грудні 2023 року схожий закон про боротьбу з «іноземним впливом» ухвалив парламент Угорщини, в березні 2024-го — парламент Киргизстану.

У березні 2023-го Politico повідомило, що Євросоюз також працює над власним законом про «іноземних агентів», який змусить комерційні та неурядові організації розкривати будь-яке фінансування з-за меж ЄС. Його розглядають, щоб позбутися втручання зокрема Росії та Китаю у внутрішні справи Євросоюзу. На відміну від Росії, європейський закон не буде спрямований на фізичних осіб.

3 червня 2024  року голова парламенту Грузії Шалва Папуашвілі також підписав закон «Про прозорість іноземного впливу». Сполучені Штати Америки ввели візові санкції проти представників урядової партії «Грузинська мрія», відповідальних за запровадження закону. Парламентська асамблея Ради Європи та Європейська рада також висловили занепокоєння подіями в Грузії. У липні лідери країн Євросоюзу погодилися призупинити вступ Грузії.

У листопаді стало відомо, що уряд Туреччини також має намір ухвалити закон, спрямований на боротьбу з так званими «іноземними агентами». Законопроєкт спрямований проти осіб, які ймовірно діють «проти безпеки держави або її політичних інтересів» на замовлення іноземних організацій.

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
452
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду