Відкрита Рада: профільні організації та ЗМІ вимагають розширити доступ журналістів до засідань ВРУ і комітетів
Відкрита Рада: профільні організації та ЗМІ вимагають розширити доступ журналістів до засідань ВРУ і комітетів
Рух ЧЕСНО у співпраці з профільними громадськими організаціями та ЗМІ розробив рекомендації для вдосконалення доступу журналістів до діяльності Верховної Ради України. Мета рекомендацій — забезпечити прозорість роботи парламенту, відновити та зміцнити громадський контроль.
Питання допуску журналістів на засідання Верховної Ради досі залишається вкрай актуальним, попри те, що у 2024 році частині представників ЗМІ відновили частковий доступ до будівлі парламенту. Журналісти й надалі обмежені у доступі в кулуари ВРУ та у ложі преси, натомість працюють лише у прес-центрі. Безпекові ризики накладають низку обмежень, проте все ж необхідний пошук балансу для збереження демократичних здобутків України.
Відсутність журналістів у стінах Верховної Ради та онлайн-трансляцій засідань не лише погіршує доступ до інформації, а й впливає на ефективність роботи парламентарів. Раніше журналісти відігравали одну із ключових ролей у підвищенні прозорості ухвалення рішень і запобіганні корупційним ризикам. Обмеження доступу журналістів до парламенту та народних депутатів значно послабило зв'язок між парламентом і громадськістю, що створює ризики зниження довіри до демократичних інститутів.
В той же час понад 50% громадян України вважають, що відкритість парламенту залежить від присутності журналістів у кулуарах або ложах для преси, що випереджає навіть онлайн-трансляції засідань.
Однак журналісти продовжують стикатися з обмеженнями, які ускладнюють їхню роботу та знижують довіру суспільства до парламенту. Це негативно впливає на якість і оперативність інформаційного висвітлення.
- розширити доступ журналістів до засідань парламенту і комітетів;
- удосконалити процедури акредитації з прозорими критеріями;
- забезпечити рівні умови доступу для всіх медіа, включно з регіональними та незалежними виданнями.
Рекомендації будуть надіслані депутатам, що працюють у профільних комітетах, та представникам керівництва парламенту. Запрошуємо всіх зацікавлених підтримати ініціативу та долучитися до адвокації для відновлення прозорості діяльності Верховної Ради.
Такі вимоги підтримують:
- Рух ЧЕСНО
- Bihus.info
- Українська правда
- Інститут масової інформації
- “Детектор медіа”
- ГО “Центр протидії корупції”
- ГО “Центр спільних дій”
- “Вокс Україна”
- “Главком”
- Антикорупційний центр “Межа”