МПІУ відреагувала на новину NGL.media щодо аудиту ютуб-каналу The Gaze за майже 800 тисяч гривень
МПІУ відреагувала на новину NGL.media щодо аудиту ютуб-каналу The Gaze за майже 800 тисяч гривень
4 листопада видання NGL.media опублікувало новину про те, що державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України» витратить майже 800 тис. гривень на аудит та розробку стратегії розвитку англомовного ютуб-каналу The Gaze. Угоду підписали за результатами відкритих торгів з особливостями, до участі в яких зголосилося лише київське ТОВ «Сабсаб», яке є розробником сервісу SubBox для аналізу і просування каналів на відеохостингу «Ютуб».
За словами представника одного з українських телеканалів, з яким поспілкувалося NGL.media, середня вартість комплексного аудиту ютуб-каналу і надання рекомендацій з розвитку не перевищує 1000–1500 доларів. Видання також звернуло увагу на те, що за півтора року на канал The Gaze підписалися 35,7 тис. користувачів ютубу, а загальна кількість переглядів сягнула понад 8,1 млн, тоді як загальні витрати з бюджету МКІП на діяльність платформи вже перевищили 100 млн гривень.
Пресслужба ДП «МПІУ» відреагувала на новину NGL.media, зауваживши, що матеріал містить неточну та неповну інформацію, має ознаки маніпуляції, порушує низку журналістських стандартів, а також завдає репутаційних збитків як інституту українського іномовлення, так і партнерам компанії «СабСаб».
За словами представників МПІУ, ні державне підприємство, ні ТОВ «СабСаб» не отримували запитів від NGL.media щодо коментарів чи надання будь-якої іншої інформації для публікації.
«Зрештою, інформацію, яка розкриває задачі "СабСаб" по аудиту та менторству щодо YouTube-каналу The Gaze і робить їх мету та механізм ціноутворення прозорими і зрозумілими, розслідувачка NGL.media могла б отримати та використати у своєму матеріалі навіть без звернення до ДП "МПІУ" чи ТОВ "СабСаб", оскільки ця інформація є в документах тендера, розміщених у відкритому доступі в електронній системі публічних закупівель Prozorro», — зазначили в МПІУ.
Пресслужба платформи іномовлення розповіла, що проведення якісного аудиту ютуб-каналу The Gaze було однією з рекомендацій Державної аудиторської служби України. Зокрема ДАСУ рекомендувало «перегляд Концепції наповнення та просування цифрової платформи Державного підприємства "Мультимедійна платформа іномовлення України" на предмет інформаційних потреб іноземної аудиторії».
Підприємство оголосило тендер, переможцем якого стало ТОВ «СабСаб», яке «працює з багатьма учасниками українського медіаринку, зокрема й у питаннях глибинного аудиту YouTube-каналів, розробки стратегії розвитку та менторства». Компанія стала єдиною учасницею торгів.
«При цьому компанія надала всю необхідну інформацію щодо досвіду надання відповідних послуг та підтвердження рівня компетенції, а також обґрунтування ціноутворення. Принагідно зауважимо щодо закиду про те, що участь у них взяло лише ТОВ "СабСаб": "ДП «МПІУ", як і будь-який інший учасник, жодним чином не впливає на кількість компаній, що зголошуються до участі у торгах», — розповіли в МПІУ.
Там також вважають, що в публікації NGL.media, з посиланням на неназваного представника одного з українських телеканалів «виявлено незнання або нерозуміння всього комплексу послуг, які надає ТОВ «СабСаб», їхньої специфіки та особливостей ціноутворення, а також нерозуміння особливостей і предмету аналізованої закупівлі». Зокрема, в публікації NGL.media сказано, що, за словами представника телеканалу, вартість річної передплати на SubBox не перевищує 70 тис. гривень.
«По-перше, звертаємо увагу, що сервіс SubBox, який ДП "МПІУ" також використовує у своїй роботі, не має жодного відношення до закупівлі послуги з комплексного аудиту та розроблення стратегії розвитку, наповнення і просування англомовного YouTube-каналу Замовника, про яку пише NGL.media. Відповідно, порівняння цих цін є некоректним і таким, що вводить читачів в оману.
По-друге, вартість аудиту YouTube-каналу визначається не просто словом "аудит", а глибиною аналізу, його технічними, якісними та кількісними характеристиками, детальний опис яких, зокрема міститься у Додатку №4 до Тендерної документації, опублікованої в електронній системі публічних закупівель Prozorro. На жаль, ані авторка публікації, ані залучені нею експерти, швидше за все, не ознайомились зі згаданим документом. В іншому разі їхні уявлення про ціноутворення на ринку диджитал-аналітики виглядають дивними. Ціна в 1000–1500 доларів США, про яку говорить неназваний експерт NGL.media, справді може бути релевантною щодо так званого швидкого аналізу, відомого на ринку як "чекаут-аналіз"», — пояснили представники підприємства.
Натоміть угода ДП «МПІУ» з ТОВ «СабСаб» передбачає комплексну послугу, яка реалізується у три етапи:
1) комплексний аудит ютуб-каналу, який включає всебічний аналіз поточного стану The Gaze, оцінка відповідності контенту цілям проєкту, визначення головних конкурентів на англомовному ринку, якісні й кількісні порівняння їхнього контенту з контентом The Gaze; визначення шляхів покращення та розробку рекомендацій;
2) розробка та затвердження оновленої стратегії розвитку ютуб-каналу The Gaze, яка включатиме рекомендації для глибинної роботи з аудиторією, розробку контентної стратегії на шість місяців, розробку стратегії просування;
3) менторство та підтримка реалізації стратегії до 25 грудня 2024 року.
За даними МПІУ, договір з ТОВ «СабСаб» планують оплачувати не з держбюджету України, а за кошти, «зароблені через монетизацію ютуб-каналів, які входять до структури державного іномовлення».
Англомовну диджитал-платформу The Gaze створили у травні цього року. Метою платформи МПІУ називає «знайомство масової західної аудиторії з феноменом країн нової Європи та України як її складової, з її людьми, історією, природою, культурою, політикою, економікою та впливом на глобальне майбутнє».
За даними МПІУ, за півтора року роботи The Gaze сформувало ядро цільової аудиторії, показники перегляду показують динамічне зростання (за третій квартал поточного року +10,3 тис. підписників та 3,7 млн переглядів), також стабільно зростає глибина перегляду контенту. Двічі у серпні контент The Gaze потрапляв у тренди ютубу. Ці результати зафіксовані і в аудиті ТОВ «СабСаб».
Платформа іномовлення також звернула увагу на коментар медіаменеджера Євгена Сафонова для NGL.media, який вважає, що «скільки б грошей МПІУ не витратило на трафік — це не підвищить популярність. У такому випадку експерти рекомендують заводити інший канал».
«Безумовно, думка пана Сафонова має право на існування та реалізацію в межах тих проєктів, якими він опікується. Але ДП "МПІУ" отримало фахові рекомендації, з огляду на сформоване ядро цільової аудиторії, динаміку зростання підписників, кількості та глибини переглядів, продовжити розвиток бренду The Gaze згідно з оновленою стратегією», — резюмували в МПІУ.
Читайте також:
- МПІУ відреагувала на розслідування NGL.media щодо витрат на англомовне видання The Gaze
- Юлія Островська: Стратегічно правильно буде підсилити українське іномовлення англомовним телеканалом
Фото: МПІУ