Сайт забороненого каналу «112 Україна» відновив роботу й активно оновлюється (ОНОВЛЕНО)
Сайт забороненого каналу «112 Україна» відновив роботу й активно оновлюється (ОНОВЛЕНО)
Сайт забороненого в Україні каналу «112 Україна» відновив свою роботу й активно оновлюється. Уже впродовж кількох місяців сайт 112.ua відкривається на девайсах в Україні. 30 жовтня 2024 року на вимогу СБУ Держспецзв'язку заблокувало домен 112.ua на території України, але він відкривається без vpn-сервісів у частини користувачів. Зокрема, сайт без vpn відкривається у користувачів домашнього Укртелекому, провайдерів Sword, Lan4ever, SkyNet, Coriolan, Lanet, Домонет тощо.
«Інформаційне Агентство 112.ua — свіжі новини політики, економіки України та світу, інформація про надзвичайні та кримінальні події. На нашому сайті позначені актуальні події, які відбуваються в Україні в режимі реального часу. За допомогою сайту ви можете не тільки дізнатися, що відбувається у вашому районі в даний час, але й повідомити всіх подій, очевидцем якої Ви стали — сказано в описі сайту. — Головний принцип роботи Інформаційного Агентства 112.ua — незалежність, неупередженість, подання винятково перевіреної інформації. Наш підхід до новин поєднаний із найкращими стандартами світової інформаційної журналістики. Ми пишемо для людей. Вибираємо найцікавіше та важливіше, бо цінуємо та поважаємо наших читачів».
Опис сайту, ймовірно, взятий з іншого сайту, оскільки нижче є опис рубрик, яких на сайті взагалі немає. Також там пропонують читачам «слідкувати за новинами, а також їх коментувати [...] через соціальні мережі», хоча в соцмережах немає сторінок цього видання, за вийнятком телеграму.
Телеграм-канал сайту має наразі трохи більше 1600 підписників і виглядає так само як і решта анонімних телеграм-каналів, тобто поширює новини без посилань, вирізки з етерів інших каналів та подекуди рекламні кнопки-посилання.
У розділі «Редакція» сказано, що головним редактором видання є випускник Національного університету «Львівська політехніка» Олександр Шосталь, а «провідним журналістом» — випускниця Запорізького національного університету Тамара Святенко. Обох цих людей не вдається знайти у соцмережах та в гуглі, а увесь їхній цифровий слід пов’язаний лише з цим сайтом. Стаття Святенко про те, хто воює в добровольчих батальйонах на Донбасі, була передрукована у 2014 році на пропагандистському російському сайті. Оригінал статті станом на зараз не доступний на сайті «112». Цікаво, що на російському ресурсі Святенко названа Тетяною. Раніше на «112-Україна» також працював О. Шосталь — але не Олександр, а Олег. Він був керівником розвитку мережі каналу. Фото обох співробітників оновленого сайту виглядають так, наче вони згенеровані ШІ.
«Детектор медіа» скерував запити до вказаних університетів, аби дізнатися, чи справді там навчалися та отримували дипломи ці люди, та очікує відповідей. Майже всі новини на цьому сайті підписані іменем Тамари Святенко, ще кілька новин — іменем журналіста Евгений Свиленок (журналіст підписаний російською). Інформації про останнього також немає ніякої. Все це вказує на те, що ймовірно це — вигадані люди, а сайт наповнюють аноніми.
Оновлено. У Львівській політехніці «Детектору медіа» відмовились відповідати на запитання стосовно Олександра Шосталя, посилаючись на конфіденційність персональних даних. А от у Запорізькому університеті щодо Тамари Святенко відповіли: «Ця людина не була студенткою факультету журналістики Запорізького національного університету».
Нагадаємо, 2 лютого 2021 року президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про запровадження санкцій проти народного депутата з фракції «ОПЗЖ» й соратника Віктора Медведчука Тараса Козака. Санкції, введені передбачають блокування телеканалів «112 Україна», NewsOne та ZiK, власником яких є Козак. 3 лютого канали пулу Козака почали відключати з етеру. Тоді ж перестали функціонувати їхні сайти і ютуб-канали — з них видалили усі матеріали.