National Media Talk потребує рефлексії, зокрема у студентських аудиторіях

National Media Talk потребує рефлексії, зокрема у студентських аудиторіях

23 Вересня 2024
1061
23 Вересня 2024
13:00

National Media Talk потребує рефлексії, зокрема у студентських аудиторіях

Олег Джолос
викладач Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, кандидат наук із соціальних комунікацій
1061
Завершив минулий робочий тиждень на, як на мене, головному медійному форумі року, традиційно організованому Національна асоціація медіа, — National Media Talk 2024 та NAM Summit (New Age Media Summit).
National Media Talk потребує рефлексії, зокрема у студентських аудиторіях
National Media Talk потребує рефлексії, зокрема у студентських аудиторіях

Разом із колегами — викладачами Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка долучилися до експертної дискусії (мабуть, правильніше сказати — були уважними слухачами), щодо викликів журналістики під час війни, етики онлайн-медіа та цифрових платформ, впливу штучного інтелекту та соцмереж, трансформації медіа та загалом про майбутнє журналістики.

Формат блогу не дозволяє зупинитися на всіх актуальних і важливих дискусіях і виступах їхніх учасників, зосереджуся лише на окремих, які особисто мене вразили.

Загальний настрій заходу задав Євген Глібовицький із Frontier Institute ключовою промовою: «Навздогін за аудиторією. Як українським медіа синхронізуватися з тими, кому вони мали б служити». Виступ Євгена треба слухати уважно, як на мене, ключове в ньому: «Для медіа настав час якісних, а не кількісних аудиторій… і чесної, відповідальної розмови з аудиторією». Було у виступі пана Глібовицького ще одне, що Галина Петренко вже віднесла до перемоги в номінації «Песимізм року».

Євген Глібовицький

Але я по життю оптиміст, тому спробую бути оптимістичним…

Попри всю гостроту полеміки та певні відверті слова щодо кризового стану справ в українському суспільстві, в межах дискусії «Відповідальність медіа за стійкість суспільства» мене вразив спіч Юлії Мостової та додав певного якщо не оптимізму, то мотивації точно.

Головна редакторка ZN.UA традиційно влучно, можливо, не завжди літературно, але точно зрозуміло дала власну оцінку сучасному стану речей у країні та ролі медіа і журналістів: «Сьогодні медіа змушені підміняти собою і владу, і опозицію. Ми маємо створити модерну державу. Суспільство не має втрачати, тоді як політики крадуть».

Христина Коціра, Юлія Мостова та Ольга Айвазовська

Голова парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв також знайшов дуже влучні епітети (нехай і з лексики лихих 90-х), щоб пояснити аудиторії, що значить анонімність у соціальних мережах: «За базар треба відповідати!». І з цими словами депутата важко не погодитися, головне тільки вирахувати того самого «автора базару», а з цим, враховуючи анонімність більшості телеграм-каналів, є певні складності. Але, схоже, єдиного рішення, що робити з телеграмом, ні у влади, ні в експертного середовища не існує, принаймні поки що.

Керівниця програм демократії та прав людини посольства Швеції в Україні Ольга Сєдова, головна редакторка ZN.ua Юлія Мостова та шефредакторка «Детектора медіа» Наталія Лигачова

Заступниця виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження» Інна Підлуська та продюсерка Суспільного Тетяна Трощинська

Відомі медійники Дмитро Лиховій і Христина Коціра наголосили, що пріоритетними темами в медіа, попри нібито «втому» суспільства від війни мають бути: захист країни, мобілізація та рекрутинг, історії про людей на війні та про життя під час війни… «Наше головне завдання — вистояти, вижити, зберегти країну і не поглиблювати розколи в суспільстві», — звернулася до аудиторії Христина Коціра.

Христина Коціра 

Під час палкої дискусії «Медіа в умовах війни на варті демократії та європейського вибору», коли її учасники заглибились у проблематику, як медіа впливають на процес інтеграції України до Європейського Союзу, до реальності всіх повернуло нагадування виконавчої директорки НАМ Катерини М’ясникової про роботу локальних медіа на прифронтових територіях.

Катерина М’ясникова

Пані Катерина нагадала про журналістів двох телекомпаній Покровська, які попри всього 8 кілометрів відстані до фронту щодня виконують свою роботу. Інформують громади про важливе, що допомагає їм жити, точніше виживати. Погоджуюся, що робота таких локальних медіа, їхнє служіння громаді якраз і сприяє і захисту демократії, і підкреслює наш європейський вибір. За який платять своїми життями й журналісти зокрема. Пам’ять загиблих медійників вшанували учасники конференції NMT-2024.

Дуже багато вражень і думок після форуму, які ще потребують рефлексії. Шкодую, що не вдалося залучити на конференцію більше студентів Інституту журналістики КНУ університету Шевченка. Але точно використаю матеріали форуму (записи виступів, презентації, соціологію) під час навчального процесу.

Олег Джолос, викладач Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, кандидат наук із соціальних комунікацій

Титульне фото: Денис Бігус, Дмитро Лиховій, Тетяна Трощинська, Христина Коціра, Юлія Мостова й Ольга Айвазовська під час дискусії «Відповідальність медіа за стійкість суспільства: медіа як четверта влада». Фотограф Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1061
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду