У Києві відкрили виставку повернених із Нідерландів скарбів Криму
У Києві відкрилася виставка «Скарби Криму. Повернення» з кримськими артефактами, які після майже 10 років судів повернули в Україну. Про це повідомила пресслужба Міністерства закордонних справ.
Повідомляється, що виставка працюватиме у Скарбниці Національного музею історії України до звільнення Криму – тоді артефакти перевезуть на півострів.
У МЗС нагадали, що 565 експонатів із чотирьох музеїв Криму — Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Центрального музею Тавриди, Керченського державного історико-культурного заповідника та Херсонесу Таврійського — перебували з експозицією в Амстердамі, в той час, як Росія продовжувала намагатися забрати експонати собі.
Завдяки спільній роботі юристів, музейників та, зокрема, українських дипломатів, вдалося повернути колекцію в Україну.
«Це історичне повернення стало результатом командної роботи багатьох органів влади, у тому числі українських дипломатів. Тільки так командно і маємо перемагати», — сказав міністр Дмитро Кулеба.
Нагадаємо, напередодні, 27 листопада, з Нідерландів до України повернулися артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці «Крим: золото й таємниці Чорного моря» в Амстердамі. До деокупації Криму ці артефакти зберігатимуть у Скарбниці Національного музею історії України на території Києво-Печерської лаври.
Йдеться про 565 предметів, зокрема античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким дві тисячі років. Це предмети з колекцій Національного музею історії України та чотирьох музеїв Криму: Національного заповідника «Херсонес Таврійський» (Севастополь), Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Бахчисарайського історико-культурного заповідника та Керченського історико-археологічного заповідника.
З лютого по серпень 2014 року виставка цих експонатів тривала в Музеї Алларда Пірсона «Крим: золото й таємниці Чорного моря». Після окупації Криму Росією в лютому 2014 року почалася юридична війна за експонати.
У грудні 2016 року суд в Амстердамі ухвалив рішення передати кримські скарби державі Україна відповідно до закону «Про спадщину». Музеї Криму, які перебувають під контролем окупанта, подавали касаційну скаргу, але 9 червня 2023 року Верховний Суд Нідерландів відхилив її.
Крім того, за рішенням Верховного Суду Нідерландів, Україна мала виплатити Музею Алларда Пірсона 111 689 євро з нарахуванням відсотків за весь час зберігання колекцій кримських музеїв. Втім, 22 листопада виконувач обов’язків міністра культури Ростислав Карандєєв повідомив, що нідерландська сторона ухвалила рішення не стягувати витрати за зберігання протягом 9 років музейних експонатів.
Фото: МЗС