Міжнародний інститут преси закликав припинити використання шпигунської програми Pegasus проти журналістів у Європі
Міжнародний інститут преси закликав припинити використання шпигунської програми Pegasus проти журналістів у Європі
Міжнародний інститут преси (IPI) закликав припинити використання ізраїльського шпигунського програмного забезпечення Pegasus проти журналістів у Європі. Відповідну заяву опублікували на сайті IPI.
«Стеження викликає особливе занепокоєння, коли воно здійснюється за допомогою передового шпигунського програмного забезпечення, установку якого майже неможливо виявити, як у випадку з інструментом Pegasus, розробленим групою NSO.
Ми закликаємо європейські уряди, стурбовані нещодавніми викриттями, розслідувати ці випадки, ідентифікувати їх винних, а також запровадити надійні гарантії, щоб запобігти зловживанню шпигунськими програмами проти журналістів», — зазначив IPI.
Заяву оприлюднили після нових викриттів неурядової організації Access Now, яка виявила, що сім російських і білоруських журналістів та активістів у вигнанні в Європі стали мішенями для стеження. Усі вони є активними членами російського та білоруського громадянського суспільства.
Серед постраждалих у цій справі: журналіст і телепродюсер Євген Ерліх; журналіст Євген Павлов; Марія Єпіфанова, гендиректорка «Новой газеты Европа»; Андрій Санніков, білоруський опозиціонер; Наталія Радіна, головна редакторка незалежного білоруського видання «Хартія-97». Двоє вирішили залишитися анонімами.
Минулого року ми повідомляли про щонайменше 10 громадських діячів у Вірменії, зокрема двох журналістів «Радіо Свобода», які працюють у Єревані, що також стали мішенями зловмисного програмного забезпечення Pegasus. Розслідувачі вважають, що спроби шпигунства пов’язані з конфліктом за Нагірний Карабах, і стверджують, що Азербайджан «масово» використовував Pegasus проти «широкого кола журналістів».
Ізраїльська компанія NSO Group розробила мобільний застосунок Pegasus для стеження за терористами, які потенційно загрожують державній безпеці. Pegasus, на відміну від інших шпигунських програм, встановлює повний контроль над пристроєм: мікрофоном, камерою, всіма додатками, у тому числі й тими, які використовують наскрізне шифрування. Власник смартфона, «інфікованого» шкідливою програмою, не бачить жодних змін у його роботі.
Фото: Mundissima / Alamy