Україна співпрацюватиме зі Швецією, Норвегією та Ісландією в кібербезпеці та протидії дезінформації
Україна співпрацюватиме зі Швецією, Норвегією та Ісландією в кібербезпеці та протидії дезінформації
Президент України Володимир Зеленський 31 травня підписав три угоди про співробітництво у сфері безпеки — зі Швецією, Норвегією та Ісландією. Кожна з угод передбачає співпрацю у сфері кібербезпеки та протидії дезінформації.
Угоди підписані під час візиту Зеленського до Швеції для участі в третьому саміті «Україна — Північна Європа». Тексти угод опубліковані на сайті президента.
Кожна з угод передбачає, що країни-підписантки працюватимуть над боротьбою з російською пропагандою, пропонуватимуть світу альтернативу російським дезінформаційним кампаніям. Сторони також поглиблюватимуть співпрацю у сфері кібербезпеки.
Кожна країна підтримуватиме жорсткі санкції проти російської економіки і осіб, які підтримують війну, поки агресія триватиме.
Учасники угоди підтверджують, що Росія повинна нести юридичні наслідки за свою агресію, включно з відшкодуванням заподіяної шкоди. Країни прагнутимуть за міжнародним правом притягнути до відповідальності осіб, відповідальних за воєнні злочини та інші міжнародні злочини, включно зі злочином агресії, учинені в Україні або проти неї.
Угоди передбачають суми, які кожна країна виділить на підтримку України в найближчій перспективі. Зокрема, Швеція надасть Україні військову допомогу на загальну суму 6,5 млрд євро протягом 2024–2026 років. Норвегія виділить Україні щонайменше 1,2 млрд євро військової допомоги і заклала майже 6,4 млрд євро у Програму Нансена з підтримки України на 2023–2027 роки. Ісландія протягом 2024–2028 років виділятиме щороку щонайменше 30 млн доларів і зобов’язалася виділити 2 млн євро на ініціативу Чехії для закупівлі боєприпасів для України.
У військовій сфері Швеція продовжуватиме підтримку технічного забезпечення переданих Україні систем військового обладнання. Норвегія допомагатиме Україні розвивати спроможності у сфері сучасних бойових літаків, фіксує чітку готовність передати винищувачі F-16 і зробить внесок у розвиток морських спроможностей України.
Україна натомість зобов’язується впроваджувати реформи, визначені ЄС, Міжнародним валютним фондом (МВФ), Світовим банком та НАТО.
Врешті, у разі повторного нападу Росії на Україну учасники угоди протягом 24 годин проведуть консультації на двосторонній основі і зобов’язуються надати швидку та сталу безпекову, економічну й військову допомогу.
На сьогодні Україна уклала двосторонні безпекові угоди вже з 15 країнами. Раніше було укладено аналогічні договори з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією та Португалією. Ці угоди Україна підписала з партнерами на виконання декларації країн G7 про гарантії безпеки для України, ухваленої у Вільнюсі 12 липня 2023 року.
Зокрема, в безпековій угоді з Нідерландами йдеться про розміщення в Гаазі спецтрибуналу щодо агресії РФ проти України.
Фото: президент Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон / сайт Президента України