Україна посідає 99 позицію зі 161 за рівнем свободи слова у світовому рейтингу Article 19
Україна посідає 99 позицію зі 161 за рівнем свободи слова у світовому рейтингу Article 19
Британська правозахисна організація Article 19 опублікувала щорічний звіт про свободу вираження поглядів. Україна посіла 99 місце зі 161 та має 39 балів свободи самовираження, що позначено в рейтингу як «дуже обмежена свобода слова».
Рейтинг очолили Данія (95 балів), Швейцарія і Швеція (по 93 бали). Водночас на останніх місцях перебувають Нікарагуа, Еритрея та Північна Корея.
Згідно з Article 19, зростання кількості людей з кризою свободи слова пов’язано зі зменшенням самовираження в Індії, яка перейшла в категорію «кризи свободи слова» між 2022 і 2023 роками. Водночас найбільший приріст свободи слова зафіксували в Бразилії, де з 2022 року свобода слова зросла до рівня «відкритої країни».
Загалом у 2023 році кількість людей, що втрачають свободу самовираження, сягала 451 мільйона в 10 країнах. Поліпшення свободи слова помітили в 5 країнах, де проживають 355 мільйонів людей. Лише 23% населення світу живуть у відкритому та менш обмеженому середовищі.
Article 19 оцінює свободу слова в 161 країні з 2000 по 2023 рік за спеціальною шкалою вираження, яка включає 25 показників. Протягом року команда проводить періодичні аналізи на основі щорічної публікації даних від Інституту різновидів демократії (V-Dem).
Нагадаємо, нещодавно організація «Репортери без кордонів» (RSF) також оприлюднила Індекс свободи слова у 2024 році, до якого увійшли 180 країн світу.
Перші місця у рейтингу отримали Норвегія, Данія, Швеція, Нідерланди, Фінляндія, Естонія, Португалія та Ірландія. Це єдині країни світу, які продемонстрували цього року «добрі» показники свободи слова. Останні місця у рейтингу посідають Іран, КНДР, Афганістан, Сирія та Еритрея.
Україна, яка піднялась за рік на 18 позицій в Індексі свободи слова, покращила свій показник у політичній площині та коефіцієнт безпеки. RFS відзначає, що попри війну політичне втручання у діяльність медіа на неокупованій частині України зменшилося, а динамізм українського суспільства у засудженні тиску на медіа обмежує його та змушує владу реагувати.
За даними RSF, понад 50% населення світу проживає в країні або на території, де ситуація класифікується як «дуже серйозна» у Всесвітньому індексі свободи преси за 2024 рік організації «Репортери без кордонів» (RSF). Натомість менше 8% живуть у місцях, де ситуація є «доброю» або «задовільною».
Фото: скриншот мапи рейтингу Article 19