«Інша Росія» відмовилася зняти «Тіні забутих предків» з Фестивалю російського кіно у Франції
«Інша Росія» відмовилася зняти «Тіні забутих предків» з Фестивалю російського кіно у Франції
Організатори Фестивалю російського кіно у Франції — асоціація «Інша Росія» — відмовилися зняти стрічку Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» з фестивальних показів. Своє рішення вони аргументували тим, що залишаються «осторонь від політичної боротьби». Про це організатори повідомили у відповідь на заклик представництва Українського інституту у Франції, повідомляє «УП.Культура».
Нагадаємо, напередодні стало відомо, що фільм Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» включив до своєї програми так званий Фестиваль російського кіно у Парижі. Цей фестиваль організовує асоціація «Інша Росія», цьогоріч його присвятили пам’яті Олексія Навального.
Посольство України у Франції звернулось до міністерства культури країни через показ фільму як частини «російської культури» і заявило про «кричущий випадок привласнення організаторами української кінематографічної спадщини».
А представництво Українського інституту у Франції офіційно звернулося до організаторів фестивалю з вимогою зняти фільм з показів.
«Використання імені Сергія Параджанова та його фільмів під загальною назвою “Інша Росія” відповідає політиці СРСР та сучасної Росії, а саме — колонізації та привласненню досягнень інших культур», — заявив Інститут у зверненні.
Зранку 15 березня вони отримали відповідь, у якій організатори заявили, що відмовляються зняти «Тіні забутих предків» з фестивальних показів, бо залишаються «осторонь від політичної боротьби».
Організатори запевняють, що «рішуче дистанціюються від імперського великоросійського ставлення» та обрали фільми і режисерів «з повним знанням фактів».
«Не всі вони були зняті російськими кінематографістами, але режисерами, які навчалися в Росії, розмовляли однією мовою... Усі вони стали жертвами тиску з боку радянської кіновлади та політичних сил свого часу. Більшість із цих фільмів не показували в СРСР або показували в обмеженій кількості», — йдеться у відповіді.
Український інститут зауважив, що крім «Тіней» у програму фестивалю включили також ретроспективу фільмів кінорежисерки родом з Бахмута Лариси Шепітько. Організатори пояснили, що хоча Шепітько народилася в Україні та закінчила школу у Львові, проте професійну освіту здобула в Москві і зняла всі свої фільми російською.
Присутність «вірменина з Тифлісу» Параджанова у програмі організатори пояснюють так: «Для нас він є символом тих творців, які систематично намагаються вийти за межі мовних чи етнічних поділів».
В Українському інституті розповіли, що готують подальшу спільну відповідь разом із посольством у Франції та Міністерством закордонних справ. І додали, що домовилися з фестивальною локацією провести покази стрічок Сергія Параджанова та Олександра Довженка.
- Читайте також: У Франції проводять конференцію про «тисячоліття спільної історії» з Росією. Український інститут: «Це — потурання колоніалізму»
Тим часом Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка, яка є правовласницею фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», не отримувала жодних звернень щодо показу стрічки на фестивалі російського кіно у Франції, повідомляє «УП.Культура».
У кіностудії також розповіли, що оригінальний негатив «Тіней» ще в радянські часи передали фільмосховищу Держкіно СРСР «Білі стовпи», що розташований неподалік Москви. Після розвалу Радянського Союзу кіностудія Довженка неодноразово зверталася до «Білих стовпів» з проханням повернути оригінал кінофільму Україні, але позитивного рішення так і не одержала.
«Росія діє у своєму звичному амплуа, не звертаючи жодної уваги на міжнародні правила і закони щодо використання інтелектуальної власності художніх творів», — заявили на кіностудії.
Фільм «Тіні забутих предків» зняв Сергій Параджанов у 1964 році за мотивами повісті Михайла Коцюбинського на базі Кіностудії імені Олександра Довженка. Стрічка здобула світову славу на багатьох міжнародних фестивалях.
«Тіні забутих предків» заклали основи українського поетичного кіно, а після протестів проти арештів українських інтелектуалів на презентації фільму в Києві стали одним із головних символів дисидентського руху та боротьби українців з радянським режимом.
- Читайте також: Дикі коні вогню, яких випустив Параджанов
Фото: кадр із фільму