InformNapalm отримав нові докази впливу Росії на світовий інформаційний простір
InformNapalm отримав нові докази впливу Росії на світовий інформаційний простір
Міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm опублікувала нове дослідження, яке розкриває факти про вплив Росії на різні політичні аспекти у світі через корупцію, енергетичні важелі та економічні відносини з дружніми країнами й особами.
Дослідження ґрунтується на «зламаному» листуванні Євгенія Зобніна — особистого помічника віцеспікера російської Держдуми Олександра Бабакова. Матеріали InformNapalm отримав від українських хакерів групи «КіберСпротив» та доповнив власними перевіреними висновками й відеодоказами.
Зокрема, розслідування виявило нові подробиці російського проєкту з впливу на світовий інформаційний простір.
У матеріалі згадують, що у вересні 2022 року світові ЗМІ рясніли повідомленнями про те, що з 2014 року Росія витратила 300 мільйонів доларів на вплив на політику та урядовців у понад двох десятках країн. Відповідний пресреліз Держдепартамент США розіслав до редакцій провідних видань, але подробиць було мало. Тоді з небагатьох доступних подробиць вдалося встановити, що йдеться про країни Балкан, Африки та Південної Америки.
Зокрема, йшлося про використання некомерційної російської організації «Інститут досліджень міжнародної інтеграції». На своєму сайті інститут відкрито заявляє, що займається лобізмом, допомагаючи бізнесу розширювати свою діяльність у певних країнах.
Як вказував в офіційному формулюванні Мін’юст США, цей інститут використовували «для прикриття глобальної кампанії зовнішнього впливу для просування зовнішньополітичних цілей Росії». За допомогою цих операцій російські посадовці «працювали на послаблення партнерства США з європейськими союзниками, підрив західних санкцій і сприяли протиправним діям Росії, спрямованим на знищення суверенітету України».
У діяльності Інституту США звинувачували депутата Держдуми РФ Олександра Бабакова та керівника його апарату Олександра Воробйова. InformNapalm роздобули листування цих обох осіб. Як ідеться в матеріалі, листування продемонструвало, що «за будь-яким таким бізнесом стоїть виключно інтерес Кремля. А лобістська діяльність означає підкуп експертів, журналістів і політиків цільової країни з метою схилити її громадську думку на користь російських інтересів».
Як приклад, розслідувачі показали документ із детальним планом медійної кампанії в ЄС із просування російського трубопровідного газу. «Цей документ дав уявлення про те, як згадані 300 мільйонів доларів були витрачені на російську “м’яку силу” за кордоном», — йдеться в матеріалі.
План містить типовий перелік тез Кремля для обговорення газових питань: залякування, маніпуляції щодо транзиту через Україну, погрози дефіциту.
Як наголошують розслідувачі, ці тези озвучували не російські офіційні особи, а російські агенти впливу в ЄС — серед них «депутат Європарламенту, депутат європейської країни, експерт з ринку, фаховий журналіст». Також передбачали участь «представників виконавчої влади» на рівні міністрів або заступників міністра енергетики.
Ще одна частина розслідування присвячена колишньому голлівудському актору Стівену Сігалу та його Фонду підтримки кіно. Раніше вже ставали відомі факти російського походження 1 млрд рублів, які надійшли на підтримку фонду.
Однак розслідувачі виявили нові подробиці цієї співпраці.
Як стверджують дослідники, фактично Сігал грає роль «пральні» для діяльності підсанкційного Олександра Бабакова. Наприклад, Сігал є власником 26% акцій ТОВ «Горьковська холдингова компанія», яка через підставних осіб належить Бабакову і займається будівництвом у підмосковній Рубльовці. Крім того, через фонд Сігала проходили кошти наближених до Бабакова осіб, що може свідчити про схему виведення та відмивання активів «Газпрому».
Розслідувачі нагадують, що в 2020 році під час кампанії в РФ Сігал брав участь у передвиборчих заходах кишенькової партії Бабакова «За правду».
Крім того, у розслідуванні йдеться про проникнення Росії в енергетичний сектор Європи.
Зокрема, розслідувачі отримали листування Зобніна з Драґутіном Матановичем — радником президента Сербії та членом ради директорів сербської нафтової компанії NIS. На сьогодні 30% її акцій володіє уряд Сербії, а з 2012 року мажоритарним акціонером NIS є російський «Газпром» із часткою понад 50%.
Як пишуть дослідники, в листуванні Матанович «виступає по суті російським інсайдером в адміністрації сербського президента».
Зокрема, в травні 2022 року Матанович «повністю злив» Зобніну переговірну позицію президента Сербії Александра Вучича щодо нового контракту з РФ на постачання газу. Він, радник президента Сербії, надіслав заздалегідь проєкт листа за підписом свого прем’єр-міністра помічнику віцеспікера РФ, ще й з приписом показати своєму шефу Бабакову, щоб той «доповнив і скоригував» текст сербського прем’єра.
В інших листах Матанович описував Зобніну незадоволення президента Вучича реалізацією російського проєкту з побудови швидкісної залізниці в Сербії. Також він звітував і копіював повідомлення преси із заявами сербської влади про ті або інші події, які зачіпають інтереси РФ, як-от «марш на Москву» Євгенія Пригожина тощо.
Ілюстрація: InformNapalm