Правозахисниця Олександра Матвійчук та митець, офіцер ЗСУ Анатолій Дністровий виступатимуть на відкритті Конгресу культури «Ukraine! Unmuted» у Львові

Правозахисниця Олександра Матвійчук та митець, офіцер ЗСУ Анатолій Дністровий виступатимуть на відкритті Конгресу культури «Ukraine! Unmuted» у Львові

30 Серпня 2023
811
30 Серпня 2023
17:22

Правозахисниця Олександра Матвійчук та митець, офіцер ЗСУ Анатолій Дністровий виступатимуть на відкритті Конгресу культури «Ukraine! Unmuted» у Львові

811
Цьогоріч подія триватиме 7–9 вересня і буде сфокусована на реаліях та викликах, які постали перед українським суспільством і культурою після 24 лютого 2022 року.
Правозахисниця Олександра Матвійчук та митець, офіцер ЗСУ Анатолій Дністровий виступатимуть на відкритті Конгресу культури «Ukraine! Unmuted» у Львові
Правозахисниця Олександра Матвійчук та митець, офіцер ЗСУ Анатолій Дністровий виступатимуть на відкритті Конгресу культури «Ukraine! Unmuted» у Львові

Організатори Конгресу культури «Ukraine! Unmuted», що відбудеться 7–9 вересня у Львові, повідомили, що на відкритті форуму матимуть «інспіраційне слово» правозахисниця, очільниця Центру громадянських свобод, відзначеного Нобелівською премією миру 2022 року, Олександра Матвійчук та прозаїк, поет, художник, член Українського ПЕН, офіцер ЗСУ Анатолій Дністровий. За програмою їхні виступи заплановані з 11:00 до 12:00.

Кожен із трьох днів цьогорічного Конгресу культури матиме окремий тематичний фокус.

7 вересня, перший день форуму, має назву «Мова війни». Куратори цього дня — завідувачка кафедри культурології УКУ Зоряна Рибчинська та поет, перекладач, викладач УКУ Остап Сливинський.

«Війна, воєнна агресія, серед іншого, є кризою називання. Звичні нам інструменти мови виявляються безсилими і непридатними серед нової для нас реальності, яка виходить поза межі уяви та розуміння. З’явилися геть нові реалії, але навіть ті, що були нам знаними, набули небаченої інтенсивності.

Чи можемо звичним словом “злочин” називати регулярні цілеспрямовані російські ракетні удари, що мають на меті вбивство сотень цивільних? А навмисне затоплення десятків сіл і містечок із позбавленням людей можливості евакуації? Можливо, потрібно створювати нові слова — як зробив колись Рафаель Лемкін, не знайшовши у мові жодного адекватного слова на позначення масових злочинів нацистів і з уламків існуючих слів склавши термін ”геноцид”?» — ідеться в описі до програми першого дня Конгресу культури.

За програмою 7 вересня заплановані такі тематичні дискусії:

  • «Перекладаючи досвід війни»;
  • «Як говорить агора?»;
  • «Про що ми мовчимо?»;
  • «Письмо війни: між надією і зневірою, між “я” і “ми”».

Тематика подій Конгресу культури 8 вересня має загальну назву «Міграція». Проводячи паралелі між міграцією людей і птахів, куратори цього дня, менеджерка культури Вероніка Склярова та поет і музикант Григорій Семенчук, пропонуватимуть учасникам дискусій «обміркувати майбутнє нашої культури крізь оптику її переміщень у різних напрямках».

Цього дня заплановані такі тематичні дискусії:

  • «Архіпелаг: нові острови української культури на світовій мапі»;
  • «Вирій чи зона осідлості? Політики (не)повернення»;
  • «Внутрішньо переміщені сенси»;
  • «Birdwatching: як змінився образ України за кордоном»

Події фінального дня Конгресу культури об’єднані спільною назвою «Пробудження голосу», кураторка цього тематичного блоку — волонтерка, культурна діячка Іванна Скиба-Якубова.

«…Хто сьогодні говорить? А хто мовчить? Хто виграє від цього говоріння? Хто говорить з позицій сильного? Чому той, хто мовчить, мовчить? Як не програти, вдаючись до мовчання? Чому хтось звинувачує — а хтось виправдовується? Є десятки складних питань, які мусимо тримати у фокусі, говорячи до інших спільнот світу, й, навіть знаючи відповіді, не завжди знаємо їм застосунок.
Та насправді — чи ці питання не є нам уже знайомими зі звичного говоріння поміж людьми? Хіба ми уже не знаємо, що говорити — завжди означає “слухати”, і що інший, до якого говориш, — це завжди трошечки ”ти”», — йдеться в кураторському тексті до подій цього дня форуму.

За програмою 9 вересня заплановані такі тематичні дискусії:

  • «Спочатку було запитання. Як будувати матриці солідарності в регіонах “взаємного незнання”»;
  • «Говорити інакше. Як змінювати повідомлення з плином часу»;
  • «Чи припинили ви палити Чехова? Найдивніші запитання»;
  • «”Валізка на виїзд”. Практичні поради для менеджерок(ів), які хочуть презентувати свій проєкт за кордоном».

Спікер(к)и Конгресу представляють культурну й суміжні сфери, інституції та незалежний сектор, Україну й інші країни.

Паралельно із дискусійною під час Конгресу культури діятиме артпрограма, націлена на розкриття теми «Ukraine! Unmuted». Це експозиція творів сучасного мистецтва «Український зріз», що 2022-го була показана у Литві (Каунас), а цієї осені також буде представлена у Польщі (Люблін).

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» повідомляв, що з нагоди Дня Незалежності Український інститут запустив англомовну платформу про українську культуру.

Благодійна організація Projector Foundation створила культурний проєкт «Шрифтова Абетка української ідентичності», покликаний популяризувати модерні шрифти українських дизайнерів, а також розповісти про символи нашої державності.

У застосунку «Київ Цифровий» запустили опитування про культуру під час війни.

Фото: Конгрес Культури / фейсбук

 

 

 

 

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
811
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду