«Радіо Свобода» видалило матеріал про те, що російські військові в Україні зраджують своїм дружинам
«Радіо Свобода» видалило матеріал про те, що російські військові в Україні зраджують своїм дружинам
«Радіо Свобода» видалило статтю на сайті російської служби «"Предал семью — предаст и родину". Российские военные изменяют женам на фронте» після того, як низка українських правозахисних та медіаорганізацій виступила з вимогою визнати невідповідність цього матеріалу етиці та зняти його з публікації. Про це йдеться у відповіді RFE/RL на запит «Детектора медіа».
«Після перевірки омбудсмана "Радіо Свобода" статтю було видалено», — зазначили в пресслужбі.
На сайті російської служби мовника матеріал відтепер справді недоступний.
«Детектор медіа» також звернувся до пресслужби «Радіо Свобода» з проханням прокоментувати цей випадок і повідомити, які заходи вони планують вжити для того, щоб запобігти у майбутньому повторенню подібних ситуацій. Утім, мовник обмежився лише повідомленням про видалення матеріалу.
17 серпня Комісія з журналістської етики, ГО «Жінки в медіа», «Громадське радіо», Центр прав людини Zmina та низка інших правозахисних і медіаорганізацій виступили зі спільною заявою, в якій висловили своє обурення публікацією російської служби «Радіо Свобода» (RFE/RL), де йдеться про те, що російські військові на тимчасово окупованих територіях України зраджують своїм дружинам з українками.
Українські організації вимагали зняти з публікації цей матеріал та закликали RFE/RL «не ставати інструментом російської пропаганди та унеможливлювати випадки романтизації й нормалізації зґвалтувань військовими держави-агресора Росії».
11 серпня 2023 року на сайті проєкту «Север.Реалии» російської служби «Радіо Свобода» був опублікований матеріал російської журналістки Ірини Новак «"Предал семью — предаст и родину". Российские военные изменяют женам на фронте».
У ньому журналістка використовувала фрази: «женатые солдаты и офицеры находят время и на отношения с украинками», «”Я думала, он герой, а он герой-любовник”» та інші.
Учасники звернення наголосили на тому, що вказані наративи зміщують фокус із війни, яку продовжила Росія повномасштабним вторгненням в Україну 24 лютого 2022 року, та виправдовують сексуальне насильство під час конфлікту (СНПК), що є воєнним злочином. Будь-які сексуальні дії російських військових стосовно людей, що живуть на окупованих територіях, не можуть містити згоди та розглядатись як стосунки.
Читайте також:
- Як журналістам висвітлювати сексуальне насильство в умовах війни
- Сексуальне насильство і медіа. Як писати про зґвалтування під час війни
Фото: Андрій Дубчак / «Радіо Свобода»