“Детектор медіа” презентував дослідження про дезінформацію в соцмережах щодо релігійних спільнот
“Детектор медіа” презентував дослідження про дезінформацію в соцмережах щодо релігійних спільнот
Команда аналітиків та аналітикинь «Детектора медіа» представила результати системного дослідження українського і російського сегментів соціальних мереж на тлі повномасштабної війни Росії проти України. Цього разу у фокусі аналізу опинилась дезінформація, пов’язана з релігійними громадами України.
До онлайн-презентації долучились представники медіа та громадянського суспільства, які працюють у сфері протидії дезінформації, або, принаймні, цікавляться цією темою.
Спершу очільниця Центру досліджень ГО «Детектор медіа» Ольга Білоусенко поділилась з присутніми методологією, відповідно до якої команда аналітиків провела дослідження дезінформації про релігійні громади.
Власне, методологія досліджень і аналізу соцмереж та месенджерів в ГО «Детектор медіа» єдина і публічна, тож ознайомитись з нею може кожен бажаючий.
Дослідження презентували аналітики Леся Бідочко та Олексій Півторак.
«Наше дослідження присвячене висвітленню маніпулятивних тактик, до яких вдаються проросійські користувачі Telegram, YouTube, Facebook і Twitter. Ми заглибилися в теми, що охоплюють католицизм, православ’я, іслам, християнські секти, «розкольників» і поширення «сатанізму та язичництва» в Україні. Ключові меседжі, які ми виявили, проливають світло на маніпулювання міжконфесійною ворожнечею та свідому інструменталізацію релігійних відмінностей, підкреслюючи роль агітпропу в поглибленні розколів в українському суспільстві», – кажуть аналітики «Детектора медіа».
Після презентації учасники мали змогу запитати команду аналітиків про те, що було їм цікавим, але не прозвучало під час зустрічі. Зокрема один з гостей зустрічі поцікавився, через які ж канали в Телеграмі переважно поширюються такі дезінформаційні меседжі.
Ольга Білоусенко зазначила, що команда свідомо не публікує перелік таких каналів, аби зайвий раз не популяризувати їх та не «приводити» туди аудиторію. Тому інформація в дослідженні подається узагальнено, без даних про конкретних поширювачів російських наративів.
Повний текст аналітичного огляду наративів соцмереж та месенджерів від «Детектора медіа» «Канонічні проти сатаністів». Дослідження дезінформації щодо релігійних спільнот у соціальних мережах» українською мовою можна прочитати тут, англійською – тут.