Фінська газета видалила десятки матеріалів про Україну після того, як виявила обман у повідомленнях свого українського репортера
Фінська газета видалила десятки матеріалів про Україну після того, як виявила обман у повідомленнях свого українського репортера
Фінська газета Iltalehti була змушена видалити 33 статті про війну в Україні після того, як з’ясувалося, що їх автор, український асистент газети, надавав недостовірні знімки. Його репортажі з Бахмута викликали підозри щодо правдивості.
Оновлено: Національна телерадіомовна компанія Фінляндії (Yle) повідомляє, що Iltalehti видалило зі свого сайту статті українського журналіста Анатолія Шари.
Як повідомляє Iltalehti, редакція розпочала службове розслідування після того, як отримала кілька критичних відгуків щодо останнього репортажу свого асистента з Бахмута, опублікованого 23 травня.
«Розповідь про місто, за яке точились тяжкі бої, містила настільки "летючий" наратив, що не дивно, що читачам було важко повірити в його достовірність. Оскільки перевірити те, що описано у репортажі, зробленому в розпал війни, практично неможливо, цю історію взагалі не слід було публікувати. Це була помилка», — повідомила газета.
У процесі службового розслідування газета з'ясувала, що деякі фотографії, надані асистентом, були зроблені не ним і не в тому місці, про яке він заявляв. Наразі такі зображення знайдено в чотирьох статтях автора.
Через ці неточності Iltalehti 30 травня вирішила видалити всі новини, репортажі та аналітичні матеріали, що стосувалися війни в Україні, авторства цього асистента.
«Через втрату довіри ми вирішили, що краще, щоб сумнівний вміст більше не був доступним для громадськості», — пише газета.
Редакція пообіцяла продовжити детальне розслідування і повідомити публіці, які ще підробки вдалося знайти. Газета також дослідить, чи є серед видалених матеріалів такі, інформацію з яких редакція зможе перевірити, щоб їх відновити.
Головний редактор Iltalehti Пертту Кауппінен повідомив, що співпраця з репортером припинена.
За словами редактора, асистент, про якого йдеться, працював у Iltalehti протягом десяти років. Здебільшого він працював фіксером — допомагав штатним журналістам Iltalehti, які відвідували Україну. Кауппінен описав його як людину з добре розвиненими зв'язками і хорошого організатора інтерв'ю та поїздок в Україні.
Головний редактор шкодує про те, що «ми надто пізно виявили шахрайство», і просить вибачення в читачів за цей інцидент.
Редакція також пояснила, що вони залучали кількох українських помічників, щоби могти розповісти про «почуття та думки простих українців навіть тоді, коли ми не маємо змоги виїхати на місце самостійно».
«Завжди виникають проблеми з використанням місцевих помічників. Сприйняття новинної журналістики українцями може бути іншим, ніж у Фінляндії. Їхня манера писати репортажі та новини зовсім не така, як звикли фіни.
Крім того, слід розуміти небезпеку пропаганди. Варто замислитись, чи можуть українські журналісти, сповнені національними почуттями, висвітлювати оборонні бої так само об’єктивно, як журналіст, присланий з Фінляндії», — резюмувала газета.
Читайте також:
- Висвітлення української тематики в медіа різних країн Європи має свою специфіку, — дослідження
- Як правильно і з користю для себе читати публікації іноземних медіа про Україну
Фото: Iltalehti