Зеленський пропонує відзначати 8 травня День пам’яті та перемоги над нацизмом, а 9 травня — День Європи
Зеленський пропонує відзначати 8 травня День пам’яті та перемоги над нацизмом, а 9 травня — День Європи
Президент Володимир Зеленський пропонує Верховній Раді встановити в Україні 8 травня День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років, а 9 травня зробити Днем Європи.
Про це президент сказав у своєму зверненні з нагоди Дня пам'яті та примирення.
«Ми повертаємо нашій державі чесну історію без ідеологічних домішок. Саме 8 травня більшість народів світу згадує велич перемоги над нацизмом. Саме 8 травня світ вшановує пам'ять усіх, чиї життя забрала та війна. Саме 8 травня набрав чинності Акт про беззастережну капітуляцію Вермахту», — зазначив Зеленський.
Президент наголосив, що Україна ніколи не забуде про внесок свого народу в перемогу над нацизмом і не дасть збрехати, що перемога могла відбутись і без участі якоїсь країни або народу.
«Різні народи в єдності, у союзництві у складі антигітлерівської коаліції протистояли злу. Народи Європи й Америки… Азія, Австралія, Африка — кожен має власну історію боротьби в тій війні, але спільну історію перемоги…
Як тоді ми разом знищували зло, так і зараз ми разом знищуємо аналогічне зло. На жаль, зло повернулося. Хоч агресор тепер інший, у нього та сама мета — поневолення або знищення», — каже Зеленський.
Він додав, що зараз єдність у Європі наближає нас до відзначення першого дня нашого миру.
Як йдеться в проєкті закону про День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 років, офіційним вихідним днем стане 8 травня, натомість 9 травня — робочим. Для цього президент ініціює внесення змін до переліку святкових і неробочих днів у Кодексі законів про працю.
Водночас президент запровадив в Україні 9 травня нове свято — День Європи. Відповідний указ президент підписав у понеділок, 8 травня.
У документі йдеться, що нове свято встановлюють, «усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань».
У своєму відеозверненні президент запропонував відзначати День Європи «разом із усією вільною Європою».
«Щороку відзавтра, 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність — єдність усіх європейців, які знищили нацизм і переможуть рашизм. Єдність, яка наближає мир», — сказав Зеленський.
День Європи — свято, що відзначається 9 травня в Європейському Союзі та інших країнах на вшанування миру та єдності на континенті і разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном є символом ЄС із 1985 року.
Свято відзначається в пам’ять про Декларацію Шумана, яку уклали 9 травня 1950 року і яка вперше запропонувала створити Європейське об’єднання вугілля та сталі, що дало початок майбутньому створенню Європейського Союзу.
Зазначимо, за даними соцопитування КМІС, День перемоги 9 травня вважають важливим чи улюбленим святом лише 13% українців. За останні два роки кількість його прихильників упала вдвічі, а за останнє десятиліття — більш ніж учетверо.