Туреччина ухвалила закон про дезінформацію: він дозволить ув’язнювати журналістів та користувачів соцмереж
Туреччина ухвалила закон про дезінформацію: він дозволить ув’язнювати журналістів та користувачів соцмереж
Парламент Туреччини ухвалив закон, що передбачає ув’язнення журналістів і користувачів соціальних мереж на термін до трьох років за «поширення дезінформації». Про це пише Reuters.
Документ запропонував президент Реджеп Таїп Ердоган. Його Партія справедливості та розвитку та її союзники по більшості в парламенті – Партія націоналістичного руху – проголосували за ухвалення законопроєкту. Опозиційні парламентарі, представники європейських країн та активісти з прав ЗМІ закликали його скасувати.
Найбільше їхнє занепокоєння викликає стаття 29 закону: там сказано, що тим, хто поширює в інтернеті неправдиву інформацію про безпеку Туреччини з метою «створення страху та порушення громадського порядку», загрожує позбавлення волі на строк від одного до трьох років.
Критики стверджують, що в документі немає чіткого визначення «неправдивої або оманливої інформації», а це робить закон відкритим для зловживань з боку судів, які, за їхніми словами, і без того останніми роками агресивно розправлялися з відкритим інакомисленням.
Партія Ердогана заявила, що законодавство потрібне для боротьби з дезінформацією та неправдивими звинуваченнями в соціальних мережах і нібито не змушує замовкнути опозицію.
Питання свободи ЗМІ в Туреччині набуває все більшого значення, оскільки наступного року мають відбутися президентські та парламентські вибори. Венеціанська комісія вважає, що новий закон призведе до посилення самоцензури в ЗМІ напередодні голосування.
Раніше Туреччина заблокувала сайти «Німецької хвилі» та «Голосу Америки», тому що ці медіакомпанії не мають ліцензій на інтернет-мовлення. Вони оголосили, що не подаватимуть заявки через те, що регулятор має повноваження контролювати весь онлайн-контент.
У Всесвітньому індексі свободи преси Туреччина посідає 149 місце зі 180 країн. Організація «Репортери без кордонів», яка складає щорічний індекс, каже, що дискримінаційна практика проти ЗМІ в Туреччині є звичайною справою, а регулятор «допомагає економічно послабити налаштовані критично телеканали, накладаючи на них значні штрафи».