Як російська пропаганда супроводжувала обстріли українських міст 10 жовтня

Як російська пропаганда супроводжувала обстріли українських міст 10 жовтня

10 Жовтня 2022
3181
10 Жовтня 2022
17:12

Як російська пропаганда супроводжувала обстріли українських міст 10 жовтня

3181
Одночасно з обстрілами ракетами російська пропаганда почала масовану атаку фейками.
Як російська пропаганда супроводжувала обстріли українських міст 10 жовтня
Як російська пропаганда супроводжувала обстріли українських міст 10 жовтня

Російські телеграм-канали і пропагандистські ЗМІ запустили хвилю фейків щодо ситуації в Україні  під час численних обстрілів критичної інфраструктури, аби посіяти паніку серед українців. Діють вони  за стандартною, вже відомою схемою: повідомляють, що влада начебто «втекла», що іноземні посольства та міжнародні організації перестають працювати,  що «центри прийняття рішень» зруйновані, а в магазинах немає продуктів.  Спростовуємо кожен з цих фейків. 

Фейк. Російські ракети влучили у Верховну Раду та СБУ

Відомі російські пропагандисти поширили фейк,  що  ракети влучили в будівлі  Служби безпеки України та Офісу Президента України, а також Верховної Ради України.  Насправді пропагандисти сплутали купол Київського міського будинку учителя з куполом Верховної Ради, яка розташована в іншому місці. Російські терористи воюють проти мирних мешканців та української культури, тому  на вулиці Володимирській у Києві російські ракети пошкодили університет імені Тараса Шевченка, музей Ханенків, музей Шевченка, дитячий майданчик у парку Шевченка та житлові будинки у центрі столиці. Всі органи влади працюють і тримають зв'язок із громадянами України.

Пропагандистам вигідно поширювати тези про те, що вони влучили у ціль – у приміщення органів державної влади, щоб залякати українців, мовляв, зробили державу недієздатною.

Щоб не піддаватися паніці, слід слухати поради державних органів та довіряти інформації лише з перевірених джерел.  

Фейк. Посольства країн ЄС розпочали термінову евакуацію з Києва

Таку інформацію поширили російські пропагандисти. Нібито усі вони передислокуються до Польщі. Це не відповідає дійсності.

Надзвичайний і Повноважний Посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен повідомила, що під час обстрілів перебувала в укритті спільно з сотнями киян.

«Із сотнями киян в укритті. Мене вражає спокій, який панує тут, поки Росія обстрілює дитячі майданчики в центрі Києва. #StandWithUkraine», – поділилася вона у твіттері. За словами амбасадорки США в Україні Бріджіт Брінк, американські дипломати, які працюють у посольстві США у Києві, перебувають у безпеці після чергової хвилі російських ударів по цивільних об'єктах України.

«Вдячна всім, хто зреагував та працює заради нашої безпеки. Моє серце розривається від болю за тих, хто постраждав у Києві та по всій Україні», – написала Бріджіт Брін у твіттері.

Також у Києві перебуває посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс. «Влучання по центру міста Києва. Персонал посольства в порядку. Мої думки зараз із пораненими. Величезна вдячність українцям, які першими реагують», – поділилася амбасадорка.

Російська пропаганда зумисне саме сьогодні, після масових ракетних обстрілів поширила фейк про евакуацію посольств, щоб акцентувати небезпечне для життя становище по всій Україні. У такий спосіб пропагандисти намагаються якомога більше українців загнати у стан стресу та тривоги.  

Фейк. Спільно з ракетними ударами по містах України розпочався наступ з Білорусі та по всій лінії фронту

Таку інформацію сьогодні, 10 жовтня, після масових ракетних ударів по українських містах активно поширюють російські пропагандисти. У повідомленнях йдеться про те, що крім ударів російськими ракетами по «інфраструктурних та воєнних об'єктах», російські військові мають успіхи й по всій лінії фронту, йдучи у повторний наступ.

Зокрема, у таких повідомленнях йдеться і про наступ із Білорусі. Однак це — неправда. Українська влада та командування Збройних Сил заперечують інформацію про наступ із Білорусі та щодо просування російських військ по лінії фронту.

Як пише Суспільне, українське керівництво не має жодних даних на підтвердження того, що Росія планує організувати новий наступ з території сусідньої Білорусі попри заяви білоруського керівника Олександра Лукашенка про створення спільного з Росією військового підрозділу.

«Лукашенко продовжує продавати РФ останні крихти суверенітету. Заява про розміщення російського контингенту в Білорусі під надуманими приводами — формалізація окупації», — сказав радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. За його словами, Україна оцінює ризики й готова до будь-яких загроз.

Однак пропагандистам вигідно стверджувати те, що Росія має успіхи всюди: не лише «повертає Україну до середньовіччя», обстрілюючи ТЕЦ, а й має успіхи на полі бою. У такий спосіб пропагандисти прагнуть посіяти паніку й залякати українців.

Фейк. Міжнародний Комітет червоного хреста тимчасово припинив свою роботу в Україні з міркувань безпеки

Ця інформація шириться в соціальних мережах. Нібито про це журналістам Reuters повідомив прессекретар організації після масованих російських ракетних обстрілів сьогодні вранці.

В Україні працюють Міжнародний Комітет Червоного Хреста і Товариство Червоного Хреста України. Обидві організації заявили, що не припинили свою діяльність в Україні.

Штаб-квартира Міжнародного Комітету Червоного Хреста знаходиться у Женеві (Швейцарія).  Представництва організації розташовані у майже 80 країнах світу. В Україні в організації налічується близько 700 співробітників, які працюють у 10 місцях по всій Україні.

Фейк поширили саме про припинення діяльності Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні.

Радник глави делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста Андрій Круглашов спростував цю інформацію: «Ми з людьми й для людей, яким потрібні.

Там, де потрібні й настільки близько, наскільки можемо. Стільки, скільки доведеться». Також є спростування Міжнародного комітету Червоного Хреста на офіційній сторінці у твітері. 

«З огляду на безпекову ситуацію в Україні сьогодні зранку, команди Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні на короткий час призупинили рух, перемістилися в укриття і продовжили працювати на місці. Надання гуманітарної допомоги Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні за графіком відновиться негайно, як тільки дозволить безпекова ситуація. Ми стежимо за гуманітарними потребами, щоб надати допомогу», – йдеться в роз'ясненні Міжнародного Комітету Червоного Хреста після публікації в Reuters. 

В Україні Міжнародний комітет Червоного Хреста допомагає людям, які постраждали внаслідок конфлікту на сході країни, і підтримує роботу Товариства Червоного Хреста України. Організація має номери телефона гарячих ліній, куди можна звертатися з питань зникнення родича через конфлікт на Донбасі або ж з питаннями про гуманітарну допомогу. Гаряча лінія щодо пошуку зниклих станом на 16:20 10 жовтня працює, всі лінії зайняті.

Також офіційні сторінки Міжнародного комітету Червоного Хреста у соціальних мережах активні. Сьогодні там опублікували рекомендації, як поводитися у разі обстрілу і після закінчення бомбардування.

У статті Reuters, на яку дехто робить посилання, нібито Міжнародний комітет Червоного Хреста припинив діяльність, йдеться про те, що саме сьогодні, після того, як Росія обстріляла ракетами міста по всій Україні, команди Міжнародного Комітету червоного хреста припинили діяльність. Працівники організації доставляють допомогу і ліки. Вони не можуть цього робити під обстрілами. Міжнародний комітет Червоного Хреста  залишається в Україні та продовжує свою діяльність, пристосовуючись до погіршення ситуації з безпекою, якщо це буде потрібно. Коли небезпека мине, працівники організації відновлять в Україні повноцінну роботу. 

Товариство Червоного Хреста України також спростувало інформацію, нібито він призупинив діяльність на території України.

«Товариство Червоного Хреста України у зв’язку з сьогоднішніми ракетними атаками по містам України працює у посиленому режимі, надаючи допомогу постраждалим – йдться у повідомленні. – Партнери по міжнародному руху Червоного Хреста також продовжують працювати на території України, аби спільними зусиллями допомогти якомога більшій кількості людей».

Товариство Червоного Хреста України — всеукраїнська, добровільна, гуманітарна організація, яка допомагає державі у наданні гуманітарної допомоги під час збройних конфліктів та в мирний час, бере участь у наданні міжнародної допомоги у разі катастроф і надзвичайних ситуацій, забезпечує допомогу найменш соціально захищеним верствам населення. Товариство є частиною Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. 

Фейк. Зеленський втік із Києва у бік кордону з Польщею

Про це повідомили російські медіа, зокрема Readovka. Нібито після масованої ракетної атаки по всій Україні його евакуювали до секретного бункера на заході України, а то й взагалі везуть у бік кордону з Польщею. Це – неправда.

Президент України Володимир Зеленський продовжує виконувати свої обов’язки у Києві. Його відеозвернення з Банкової – цьому доказ.

Російські пропагандисти публікують повідомлення про нібито втечу Зеленського для того, щоб посіяти паніку і хаос, показати, що простих українців нібито кинули напризволяще, влади в Києві немає.

Таку ж інформацію прокремлівські телеграм-канали публікували 24 лютого. На початку березня пропагандисти запустили в мережу діпфейк відео, в якому нібито Зеленський говорить про здачу Донбасу та пропонує скласти зброю. 

Фейк. У магазинах в Києві закінчуються продукти

Таку інформацію поширюють російські пропагандисти та як доказ наводять фото порожніх полиць. Це не відповідає дійсності.

По-перше, у підписі до фотографій не вказано, що це за магазин і коли їх зробили.

По-друге, 10 жовтня у Києві повітряна тривога тривала з 6:47 до 12:24 і розпочалася знову о 15:14. У цей час всі магазини зачинені та не обслуговують покупців.

По-третє, «Детектор медіа» у перерві між оголошеннями про небезпеку відвідав один із супермаркетів Києва на лівому березі міста і переконався, що всіх продуктів вдосталь, немає жодної порожньої полиці, на касах немає черг. Також працюють банкомати, є можливість зняти готівку і купити продукти в кіосках.

Ціль тез про брак продуктів – залякування, сіяння паніки і страху. У дні, коли Росія масово атакує ракетами Україну, варто особливо ретельно перевіряти інформацію, не вірити анонімним каналам і попри все зберігати спокій. 

Фото: Радіо Свобода

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3181
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду