Copium для народу. Як росіяни виправдовують свої поразки

Copium для народу. Як росіяни виправдовують свої поразки

22 Липня 2022
17580
22 Липня 2022
10:00

Copium для народу. Як росіяни виправдовують свої поразки

17580
Росіяни не можуть досягнути своїх цілей в Україні, але в них є для цього чимало пояснень — від підступного плану до жесту доброї волі, від кодексу пацана до вибухової кукурудзи.
Copium для народу. Як росіяни виправдовують свої поразки
Copium для народу. Як росіяни виправдовують свої поразки

«Мы, по большому счету, всерьез пока еще ничего и не начинали», — заявив Володимир Путін 7 липня. Та публічно розписався в тому, про що інтернет жартував уже кілька місяців. Росія міцно та на найвищому рівні підсіла на «копіум».

Цей термін складається з англійського to cope — «справлятися» — та «опіум» — як позначення сильнодіючого наркотику. Вираз став популярним після останніх президентських виборів у США, коли Дональд Трамп та його прихильники абсурдно заперечували поразку. І позначає загалом самообман, що покликаний заглушити біль. З таким визначенням зрозуміло, чому в останні місяці жарти про «копіум» міцно закріпилися за Росією.

 

Оригінальна версія

Актуальна версія

У середині квітня «Детектор медіа» вже писав, що Кремль сам завів себе в цю пастку. Коли ти роками розповідаєш людям про «Київ за три дні», а потім не можеш до Києва навіть дійти — починають виникати питання. Проте не хвилюйтеся, росіянам пропонують комфортні відповіді.

Наприклад, депутат Державної думи Олег Матвейчев у своєму блозі переконує, що Росія спеціально створює враження, ніби програє: «Путин будет как канатоходец идти по самому лезвию, держать ситуацию, чтобы у украинцев и Запада складывалось ощущение, что еще чуть-чуть и Россия рухнет». Але це все частина плану: «Путин хочет создать ощущение, что у него есть какие-то слабые места, что вот-вот он уже проиграл, а потом резко — удар в печень». Загалом ви зрозуміли. Тридцять дев’ять тисяч російських військових померли, щоб у потрібний момент розіграти НЕОЧІКУВАНИЙ козир: армію мерців із «Володаря перснів».  

 

Сторінка Олега Матвейчева на LiveJournal

Стратегічний геній Путіна вражає не лише його депутатів, але й спеціальних експертів у мережі. Ось, наприклад, допис російської пропагандистки у фейсбуку про втрату флагмана «Москва»: «Росіяни чудово впоралися із затопленням “Москви”. У Чорне море веде лише один вузький прохід, 135 метрів завширшки, до портів Одеси та Миколаєва. І росіяни, в принципі, затопили корабель, який був їм не потрібен. Таким чином, перекривши вхід та спіймавши 12 субмарин НАТО (одна атомна) і більше 80 кораблів. Немає жодного шансу, що цій групі вдасться втекти. Вона буде знищена або захоплена». Звучить наче пародія, але це серйозний «експертний» акаунт. 

І якщо росіяни можуть залити «копіумом» навіть втрату флагмана, то що вже казати про дрібніші поразки. Ваш найновіший танк підірвали і, скоріш за все, це зробили навіть не навороченим гранатометом? Не проблема: «Це гарний знак для Росії! Дуже ймовірно, що NLAW та джавеліни безпорадні проти танка Т90М. Єдиний спосіб впоратися з ним це некеровані заряди, які вимагають від ворога бути близько [...] Інша версія танк просто поламався й у нього вистрілив інший російський танк за кадром, аби техніка не потрапила в руки українців». Щоб врятувати імідж, росіяни визнають, що їхні найновіші танки не захищені від старої зброї та ламаються посеред дороги.

Ще одне пояснення всього в російській армії — кодекс пацана. Розумієте, наприклад, підтримка з повітря — це не по-чоловічому. «Американці боягузи. Почитайте звіти з Афганістану: як тільки на них нападають, вони одразу ховаються за своїми машинами та кричать у радіо, щоб до них прилетіла ударна авіація. У Росії вважається соромом, так швидко викликати літаки. Росіяни спочатку покажуть ворогу гнів та полум’я, а підтримку з повітря викличуть лише в разі крайньої необхідності. Бо в російській армії немає жінок та геїв, середній російській солдат —  машина смерті». Також у російській армії немає такої авіації і, подекуди, рацій.

Звісно, зіркою останніх тижнів стала реактивна артилерія HIMARS. Масові знищення складів боєприпасів змусили фанатів Путіна шукати пояснення власній вразливості. І вони їх знайшли: це не склади боєприпасів. Пам’ятаєте вибух у Новій Каховці, який виглядає так, ніби це народжується новий Всесвіт? Так от, якщо вірити «експертам» у твітері: «Це не схоже на склад боєприпасів. Виглядає так, немов українці підірвали зерносховище». Усім відомо, що своєю вибухонебезпечністю кукурудза поступається лише збройному урану.

Після відео наслідків влучання HIMARS у твіттері немає чим дихати від російського «копіума». «Я вірю, що Штати уже не зможуть уникнути невідворотних наслідків за те, що вони зробили та продовжують робити в Україні. Побачимо, яку відповідь дадуть росіяни. Путін — найбільш терплячий та наполегливий лідер сучасної Росії». Також Путін — єдиний лідер сучасної Росії. І його «терплячість» добре читається в істериці кремлеботів.

З іншого боку, чого можна очікувати від рядових інформаційного фронту, коли моду на «копіум» задає начальство? Це ж російський Генштаб відступає зі Зміїного в якості «жесту доброї волі». А в Кремлі, станом на початок липня, війна досі йде по плану. Хтось узагалі може повірити, що росіяни планували воювати на початку липня?

При цьому життя нічого їх не вчить. Замість того, аби коригувати очікування населення, російська влада продовжує пічкати його «копіумом». П’ять місяців не можемо дотиснути Луганську область? Давайте спікер парламенту заговорить про завоювання Аляски. Збройні сили, які занадто круті для підтримки з повітря, вразливі лише для старої зброї та спеціально створюють ілюзію програшу, впораються із цим точно «по плану».  

Типовий цикл будь-якого путініста:

1. Заперечити катастрофу під час переправи через річку.

2. Дочекатися незаперечних доказів.

3. Заявити, що смерть половини військових під час такої операції — це гарні показники.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
17580
Читайте також
20.06.2022 14:00
Ярослав Зубченко
«Детектор медіа»
0
07.05.2022 15:50
Ярослав Зубченко
«Детектор медіа»
3 789
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду