Справу росіянки Софії Сапеги направили в білоруський суд: її звинувачують за 7 статтями

Справу росіянки Софії Сапеги направили в білоруський суд: її звинувачують за 7 статтями

29 Грудня 2021
3186
29 Грудня 2021
18:50

Справу росіянки Софії Сапеги направили в білоруський суд: її звинувачують за 7 статтями

3186
За версією слідства, вона розмістила у телеграм-каналах персональні дані не менш як 238 держслужбовців та силовиків.
Справу росіянки Софії Сапеги направили в білоруський суд: її звинувачують за 7 статтями
Справу росіянки Софії Сапеги направили в білоруський суд: її звинувачують за 7 статтями

В Білорусі Генеральна прокуратура направила до суду справу росіянки Софії Сапеги. Її разом з медіаактивістом Романом Протасевичем затримали при посадці літака Ryanair в Мінську в травні 2021 року.

За версією слідства, росіянка «разом з іншими особами, зокрема іноземними громадянами», адмініструвала неназвані телеграм-канали. 

«Їхня діяльність спрямована на дискредитацію чинної влади Білорусі та її правоохоронного блоку, розпалювання соціальної ворожнечі, ворожнечі, а також організацію злочинів щодо окремих категорій громадян», – вказали у відомстві.

Слідство вважає, що вона розмістила у телеграм-каналах персональні дані не менше ніж 238 осіб, серед яких силовики, працівники прокуратури, судді та держслужбовці. Після публікації даних на їхню адресу нібито почали надходити погрози.

Прокуратура вказує, що Сапега «виконала зобов'язання, передбачені укладеною з нею досудовою угодою про співпрацю», а її сприяння «мало істотне значення у викритті інших співучасників». Також вона «вжила заходів для сплати доходу, отриманого злочинним шляхом».

Остаточні обвинувачення дівчині висунули за сімома статтями Кримінального кодексу Білорусі:

  • ч. 3 ст. 130 («Здійснення умисних дій, спрямованих на порушення іншої соціальної ворожнечі, вчинених організованою групою осіб, які спричинили інші тяжкі наслідки»);
  • ч. 4 ст. 16 та ст. 364 («Організація насильства та загроз застосування насильства щодо співробітника органу внутрішніх справ та його близьких з метою перешкоджання його законній діяльності»);
  • ч. 4 ст. 16 та ст. 365 («Організація впливу на співробітника органів внутрішніх справ з метою зміни характеру його законної діяльності шляхом загрози знищенням та пошкодженням майна, поширенням наклепницьких та оголошенням інших відомостей, які він бажає зберегти в таємниці»);
  • ч. 4 ст. 16 та ч. 1 ст. 366 («Організація насильства та загроз насильством, знищенням та пошкодженням майна щодо посадової особи, яка виконує службові обов'язки»);
  • ч. 4 ст. 16 та ст. 389 («Організація загрози вбивством, насильством, знищенням та пошкодженням майна щодо суддів та їхніх близьких, та загроз поширенням наклепницьких та оприлюдненням інших відомостей, які ці особи бажають зберегти в таємниці, вчиненій у зв'язку із здійсненням суддею правосуддя»);
  • ч. 4 ст. 16 та ст. 198 («Організація перешкод у будь-якій формі законної професійної діяльності журналіста, примусі його до відмови від поширення інформації, вчиненої із застосуванням насильства, з загрозою його застосування, знищенням та пошкодженням майна, утиском прав і законних інтересів журналіста»);
  • ч. 1 і 2 ст. 203-1 («Умисний незаконний збір та розповсюдження інформації про приватне життя та персональні дані іншої особи без її згоди, що спричинили суттєву шкоду правам, свободам та законним інтересам громадянина»).

23-річна Софія Сапега – громадянка Росії, але майже все життя прожила в Білорусі. У Литві Сапега має тимчасову посвідку на проживання, дівчина вчиться в магістратурі Європейського гуманітарного університету (ЄГУ) у Вільнюсі за програмою «Міжнародне право і право Європейського союзу». 

Нагадаємо, що Протасевич та Сапега були затримані силовиками 23 травня 2021 року в аеропорту Мінська. Літак, на якому Сапега та Протасевич повертались з Афін до Вільнюса був примусово посаджений ВПС Білорусі в аеропорту Мінська. На думку експертів, у салоні літака перебували співробітники спецслужб Білорусі.

З моменту затримання опозиціонер та його дівчина перебували у СІЗО, однак 25 червня Сапегу та Протасевича помістили під домашній арешт.

Влада Білорусі завела проти Протасевича справи за статтями про організацію масових заворушень в Мінську і розпалюванні соціальної ворожнечі до представників влади та міліції. Його підозрюють також у розголошенні держтаємниці та «образі президента». Сапегу ж підозрюють в організації масових заворушень і групових дій, що грубо порушують громадський порядок, а також в розпалюванні соціальної ворожнечі.

25 травня в етері державного телебачення було показано відео, в якому Сапега заявила, що нібито є редактором телеграм-каналу «Чорна книга Білорусі», що публікує особисті дані силовиків, чиновників, суддів і журналістів державних ЗМІ.

3 червня 2021 року державний канал «ОНТ» розповсюдив інтерв'ю із затриманим Романом Протасевичем, під час якого він «зізнався» в організації несанкціонованих акцій протесту в 2020 році.

Протасевич буцімто визнав, що був учасником підготовки «замаху» на Лукашенка, який нібито планував штаб Тихановської, і заявив, що поважає самопроголошеного президента Білорусі. 

Щирість сказаного Протасевичем можна поставити під сумнів, адже його батьки припускають, що опозиціонера катували у СІЗО. Видання «Наша Ніва» звернуло увагу, що на зап'ястях Протасевича було видно сліди від наручників.

14 червня Протасевич під час спеціального брифінгу заявив, що почуває себе «добре» і його «ніхто не бив». Деякі з присутніх представників ЗМІ висловили сумнів у правдивості заяв Протасевича. Напередодні батьки Протасевича заявили, що проти Романа щодня застосовували у СІЗО насильницькі дії.

21 червня про запровадження персональних санкцій проти Білорусі через посилення репресій та затримання Протасевича та Сапеги оголосили Євросоюз, США, Велика Британія та Канада. 24 червня Євросоюз затвердив секторальні санкції проти Білорусі.

Фото: з вільних джерел

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3186
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду