НВ опублікувало найбільше і правдивих, і хибних прогнозів експертів на 2021 рік – дослідження

НВ опублікувало найбільше і правдивих, і хибних прогнозів експертів на 2021 рік – дослідження

24 Грудня 2021
1626
24 Грудня 2021
13:04

НВ опублікувало найбільше і правдивих, і хибних прогнозів експертів на 2021 рік – дослідження

1626
Також багато і правдивих, і хибних прогнозів було у видань «Укррудпром», «Главком», «Страна», Gazeta.ua та «Кореспондент».
НВ опублікувало найбільше і правдивих, і хибних прогнозів експертів на 2021 рік – дослідження
НВ опублікувало найбільше і правдивих, і хибних прогнозів експертів на 2021 рік – дослідження

Видання НВ найбільше серед українських ЗМІ опублікувало у 2020 році як правдивих, так і хибних прогнозів експертів на 2021 рік. Про це йдеться в дослідженні Центру контент-аналізу з перевірки торішніх прогнозів.

Так, у виданні було опубліковано 39 прогнозів, які справдилися. Вони стосувались економіки: зростання ВВП США та Китаю, нових траншів МВФ для України та виходу світової економіки з коронавірусної кризи. 

Крім того, 17 правдивих прогнозів дав сайт УНН, 16 – «Укррудпром», 15 – «Главком», 13 – «Страна», 12 – «Інтерфакс-Україна», по 10 – Gazeta.ua та «Кореспондент».

Неправдивих прогнозів у НВ було 30: девальвація гривні, конфлікт між державою та регіонами, послаблення державної влади. Однак помилковими стали і оптимістичні прогнози – активна вакцинація українців, мир між Ахметовим і Зеленським, деокупація Донбасу.

18 хибних прогнозів було у 2020 році опубліковано в «КП в Украине», 13 – «Страна», по 10 – «Укррудпром» та «Главком», 9 – LB.ua, по 8 – Gazeta.ua та «Кореспондент».

Як вказують автори дослідження, проросійські видання та ЗМІ зі слабкою репутацією активно публікували маніпуляційні «прогнози-лякалки», щоб показати, як нібито все погано в Україні і що буде ще гірше.

Всього за грудень 2020 року Центр контент-аналізу у повній вибірці українських медіа виявив 824 медіаповідомлення, які містили прогнози з ключових тем на 2021 рік. Ці повідомлення мали більш як 17,8 млн контактів з аудиторією. Це вдвічі більше, ніж минулого року.

Помилкові прогнози мали менше охоплення, ніж минулого року: 30% проти 38%. Значно зросли частки прогнозів, що частково справдилися (з 21% до 30%), а також тих, які залишили без вердикту через розпливчасті і маніпулятивні формулювання (з 3% до 10%).

Найбільш хибні влучання стосувались пандемії та її впливу на економіку. Якщо минулого року ніхто не міг передбачити кризи і давав оптимістичні прогнози, у прогнозах на цей рік – навпаки, переоцінювали її наслідки, заявляли, що економіка все ще не вийде з кризи, зростання ВВП не буде, що було помилковим.

Найбільше помилялися ті українські експерти, які публікуються в проросійських медіа: вони заявляли, що на Україну чекає поглиблення економічної кризи, відставка уряду, девальвація гривні, однак деякі прозахідні експерти теж помилялись у прогнозах: як песимістичних – погіршення стосунків з ЄС та США, так і оптимістичних – активніша деокупація територій.

Також експерти помилились в готовності українців вакцинуватись, оцінюючи її вище, ніж сталося насправді. При цьому багато українських експертів правильно оцінили, що пандемія не закінчиться, вакцинація в Україні розпочнеться, нові транші МВФ будуть, очікується невеликий підйом економіки, і правильно оцінили відсутність значних змін в переговорах з Росією щодо війни.

Російські експерти правильно оцінили тільки ситуацію на Донбасі – всі вони сказали, що не буде нічого оптимістичного і можливе погіршення, при цьому всі вони песимістично коментували ціни на нафту, прогнозували виробництво трьох вакцин в РФ та заявляли, що ситуація в Росії щодо вакцинації буде набагато краща, ніж в Україні (це важко порівняти).

Щодо західних експертів, то вони були дуже песимістичними щодо світової економіки, заявляли про значне падіння цін на нафту, продовження економічної пандемічної кризи, падіння курсу долара, зниження ВВП європейських країн, також вони були занадто оптимістичні щодо темпів вакцинації та формування колективного імунітету. При цьому вони правильно оцінювали ріст біткоїна та зростання ВВП Китаю.

Найпомітнішим трендом прогнозів на 2021 рік стало те, що саме українські експерти мали абсолютну більшість в охопленні прогнозів: з їхніми передбаченнями контактувало ушестеро більше українців, аніж із західними, і в 53 рази більше, ніж з іншими, включаючи російські.

Новацією цьогорічного дослідження став гендерний зріз. У вибірці – тільки 15 публікацій, де експертками були жінки. Дві з них – західні експертки, вони говорили про вакцину для всього населення та інфляцію, і їхні прогнози були не дуже точними.

Російська експертка говорила про ціну на нафту і помилилась. А от українські експертки дали точні або майже точні прогнози, що стосувались інвестицій, доходів держбюджету, інфляції та рівня ВВП, майже всі вони були економічними експертками, крім однієї, яка була лікарем-епідеміологом і прогнозувала, що пандемія коронавірусу навряд чи закінчиться у 2021 році.

Фото: НВ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1626
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду