ДБР відкрило справу через злив журналістам документів про «Вагнергейт»
ДБР відкрило справу через злив журналістам документів про «Вагнергейт»
Державне бюро розслідувань розпочало перевірку джерел витоку документів щодо проведення спецоперації із затримання «вагнерівців», відкрито кримінальне провадження за фактом розголошення держтаємниці.
«У мережі інтернет 18 листопада 2021 року опубліковано документи, які містять відомості щодо планування та виконання Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України та Службою безпеки України заходів, пов’язаних із організацією затримання на території України бойовиків ПВК "Вагнер"», – повідомляє Бюро.
18 листопада матеріали внутрішнього документообігу спецслужб щодо організації спецоперації із захоплення «вагнерівців» опублікувала Яніна Соколова. Журналістка опублікувала документи після виходу відповідного розслідування Bellingcat. За словами медійниці, документи на флешці підкинули невідомі біля її робочого офісу.
Соколова стверджує, що ці документи підтверджують підготовку спецоперації із затримання «вагнерівців» і те, що її фінальний етап було перенесено за рішенням вищого воєнно-політичного керівництва.
В ДБР повідомили, що документи перевірять на автентичність, а також встановлять перелік військовослужбовців, які мали доступ до цих документів та можуть бути причетні до їхнього витоку. Провадження відкрито за ч. 1 ст. 328 КК України (розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, особою, якій ці відомості були довірені або стали відомі у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за відсутності ознак державної зради або шпигунства).
Якщо підозрюваних знайдуть і доведуть їхню провину, їм загрожує від двох до п'яти років позбавлення волі.
Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк назвав публікацію Соколовою документів «некоректною».
«Це дуже серйозний і болісний удар по наших можливостях як держави – коли відкрили конкретні факти про документування учасників війни проти України, яке проводилося з 2014 року. Наш супротивник знає тепер усі найважливіші нюанси того, як нашим розвідникам та спецслужбам вдавалося збирати докази винуватості росіян», – заявив Подоляк у коментарі Суспільному.
Подоляк вважає, що «окремі співгромадяни» оприлюднили більшість фактів про документування та розвідувальні заходи України та засоби агентурної роботи, «неусвідомлено виконали контррозвідувальні функції за російські спецслужби».
У відповідь Соколова заявила, що її інформація лише підтверджує розслідування Bellingcat, а також є цінною для суспільства.
Розслідування базується на інтерв'ю з колишніми працівниками українських спецслужб, що були учасниками підготовки спецоперації, а також із російськими найманцями, які потрапили на «гачок» українських розвідувальних органів.
У розслідуванні Bellingcat немає згадок про залученість до спецоперації спецслужб інших країн. Згідно з його текстом, операцію реалізовували виключно ГУР Міноборони та СБУ.
Однак у матеріалі Bellingcat також немає жодних згадок про нібито «злив» росіянам інформації про плани провести спецоперацію, про що раніше писали окремі журналісти.
Скріншот відео: КДБ Білорусі