В Україні представили мобільний додаток перевірених новин Virno
В Україні представили мобільний додаток перевірених новин Virno, він допоможе відшукати правдиві новини про світ та Україну. Проєкт представили в Укрінформі представники ГО «Центр демократичних реформ і медіа», Міністерства освіти і науки України та проєкт «Демократичне врядування у Східній Україні».
Мобільний додаток Virno функціонує як агрегатор та відображає новини з перевірених і відібраних джерел, список яких визначається Інститутом масової інформації (ІМІ) двічі на рік.
Список Інтернет-видань, які визначені ІМІ як такі, що найбільше відповідають стандартам журналістики (станом на лютий 2021-го року), складається з наступних восьми: «Суспільне», «Радіо Свобода», «Громадське», «Укрінформ», «Букви», «Українська правда», «Ліга» та «Дзеркало тижня».
За результатами аналізу від ІМІ, рівень дотримання професійних стандартів на цих ресурсах в середньому становив близько 97,8%.
Офіційний запуск додатку відбувся в рамках презентації результатів проєкту з підтримки розвитку медіаграмотності «Youth MediaLab – Схід», який впроваджувався протягом 2020-2021 роках у Донецькій та Луганській областях.
Додаток доступний в App Store та Google Play.
Як зазначила Людмила Василенко, медіаекспертка, голова правління ГО «Центр демократичних реформ і медіа», ідея створення додатку народилася під час проведення численних тренінгів з медіаграмотності, коли учасники губилися з відповіддю на запитання, з яких українських ЗМІ вони споживають інформацію.
«Відтак ми зрозуміли, що існує потреба в тому, щоб створити орієнтир для розуміння того, що існують якісні українські ЗМІ, які дотримуються журналістських стандартів, які у своїх новинних стрічках не публікують джинсу, фейки, шкідливий контент та мову ворожнечі, які водночас дотримуються прозорості медіавласності та мають публічні редакційні політики», – розповіла вона.
Завданням авторів додатку було навчити громадян орієнтуватися у бурхливому інформаційному потоці, відрізняти якісну інформацію від дезінформації чи маніпуляцій, розрізняти правдиві новини від фейкових, замовні матеріали від якісного контенту.
За словами Дмитра Матяша, керівника команди з розробки застосунку, «додаток розробили, щоб користувачі почувалися в безпеці у світі новин. Virno пропонує лише якісні та надійні джерела, які дотримуються високих професійних стандартів журналістики, а саме: оперативність, точність, достовірність та повнота подання інформації».
Як розповіла менеджерка у АТ «НСТУ», медіатренерка Ірина Цибух, учасники проєкту ставили за мету виробити у споживача інформації критичне мислення та навички її аналізу.
«Завдяки цьому ми одягнули наших учасників у бронежилети від інформаційних куль, і ці бронежилети вже неможливо зняти, це те, в що будуть тепер завжди вдягнені наші діти, які пройшли наші тренінги. Вони тепер дивляться новини, блогерів, аналізують і критикують, намагаючись зрозуміти, хто і як ними маніпулює», – зазначила вона.
Заступник міністра освіти і науки України Артур Селецький вважає, що створення такого додатку особливо важливо в умовах гібридної агресії РФ.
«Агресія РФ несе серйозні функційні загрози. Завдяки проєкту діти пізнають світ медіа, вчаться аналізувати новини, створюють власні матеріали на підтримку рідного краю, проходять навчання основ журналістики та медіаграмотності. Усе це сприяє формуванню української ідентичності та національної єдності», – наголосив він.
У лютому 2021 року ІМІ склав «білий список» з восьми загальнонаціональних сайтів, які подають майже 100-відсотково якісну інформацію.
До «білого списку» станом на лютий 2021 року увійшло вісім найякісніших ЗМІ: «Ліга», «Дзеркало тижня», «Громадське», «Суспільне», «Радіо Свобода», «Букви», «Укрінформ», «Українська правда».
Сайтами-антилідерами з розміщення матеріалів з ознаками замовлення стали «Обозреватель» (78 матеріалів з ознаками замовлення) та «Політека» (49 матеріалів).
Матеріали з ознаками замовлення також були виявлені на сайтах «РБК-Україна» (24), «Гордон» (23), «Страна» (20), «24 канал» (14), «Сегодня» (13), «Цензор» (8), «Інтерфакс-Україна» (5), УНІАН (5), «Кореспондент» (2).
Ілюстрація: Virno