17:29
Четвер, 8 Квітня 2021

IMI за перший квартал 2021 року зафіксував 50 випадків порушень свободи слова

766
Найбільше порушень у першому кварталі цього року було зафіксовано у категорії «перешкоджання законній журналістській діяльності». У той же час, порівняно з 2020 роком, зросла кількість побиттів.
IMI за перший квартал 2021 року зафіксував 50 випадків порушень свободи слова
IMI за перший квартал 2021 року зафіксував 50 випадків порушень свободи слова

Інститут масової інформації за перший квартал 2021 року зафіксував в Україні 50 випадків порушень свободи слова. Про це свідчать дані моніторингу «Барометр свободи слова», опубліковані на сайті інституту.

Зокрема, 36 випадків з 50 стосувалися фізичної агресії проти журналістів. Для порівняння, протягом аналогічного періоду минулого року було зафіксовано 62 випадки порушень свободи слова, і теж переважно це була фізична агресія (43).

Найбільше порушень у першому кварталі цього року було зафіксовано у категорії «перешкоджання законній журналістській діяльності» – 23 (менше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було зафіксовано 31 перешкоджання). У той же час, порівняно з 2020 роком, зросла кількість побиттів.

Сім випадків побиттів журналістів було зафіксовано ІМІ цього року (за аналогічний період минулого року - шість випадків). На думку експертів ІМІ, ключові тенденції року у сфері свободи слова – це фізична агресія та закритість місцевої і судової влади.

Зокрема, січень «відзначився» масовими системними недопусками журналістів на сесії Запорізької міської ради. Через безвихідь журналісти пікетували будівлю міськради.

Лютий був «багатий» на тілесні ушкодження для журналістів (постраждало п’ятеро осіб). Журналістів кусали, били до черепно-мозкової травми, ламали пальці, журналісти отримували подряпини та синці, було також пошкодження ноги. Тілесних ушкоджень журналісти зазнавали переважно під час збору інформації: наприклад, під час перевірки закладів харчування, під час репортажу про безакцизну торгівлю цигарками, при спробах зафіксувати порушення карантинних вимог.

Протягом березня «відзначилася» представники судової гілки влади, які неправомірно не допускали журналістів на відкриті судові засідання. Особливо це стосувалося резонансних справ, які є предметом підвищеного суспільного інтересу.

Так, у березні ІМІ зафіксував чотири випадки недопуску на судові засідання, зокрема, Печерського та Дарницького районного судів Києва. Крім того, з початку року ІМІ зафіксував сім випадків обмеження доступу до публічної інформації (минулого року – чотири випадки). Також зафіксовано по три випадки погроз, пошкодження майна журналістів та кіберзлочинів, два випадки юридичного тиску, та по одному – непрямого тиску та цензури.

Найчастіше право журналістів на професію у першому кварталі порушували місцева влада, приватні особи та судова влада. Загалом порушення свободи слова стались у 17 регіонах України.

Традиційно, як показують моніторинги ІМІ, за кількістю таких порушень лідирує Київ з областю (13 випадків). Друге місце за кількістю порушень посіло Запоріжжя (шість випадків) і третє місце – Одещина та Хмельниччина (по чотири випадки). Протягом першого кварталу утиску прав зазнали 22 журналісти та 18 журналісток.

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний і політичний тиск, юридичний тиск та кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту заносяться лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю.

Детальніше про методологію можна прочитати тут.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews Network у партнерстві з міжнародною організацією Freedom House. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Фото: jeanbaptisteparis/FlickrЧитайте також
Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
766
Переглядів
Коментарі
Код:
Ім'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2021 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
DMCA.com Protection Status
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду