Мовний омбудсман вимагає зберегти комплексне ЗНО з української мови та літератури
Мовний омбудсман вимагає зберегти комплексне ЗНО з української мови та літератури
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вимагає зберегти комплексне зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури. Відповідне відкрите звернення до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля оприлюднила фейсбук-сторінка уповноваженого.
Мовний омбудсман вважає, що вилучення української літератури як обов’язкового навчального компонента з тестових випробувань вступників – це одна з найбільших загроз як щодо освітньої реформи, так і загалом державної гуманітарної політики. «Відомо, що опанувати українську мову без вивчення української літератури неможливо», – йдеться у зверненні.
Мовний омбудсман вимагає зберегти комплексне ЗНО з української мови та літератури, натомість пропонує розробити тестові завдання кількох рівнів складності з української літератури для вступників залежно від того, на які спеціальності вони вступатимуть: «гуманітарні» чи «технічні».
Відкрите звернення підписали також Львівський національний університет імені Івана Франка, Київський університет імені Бориса Грінченка, Луцький національний технічний університет, Національний університет «Острозька академія» та понад 30 діячів освіти й культури.
Нагадаємо, що 14 вересня Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО) запропонував виключити для більшості спеціальностей складання обов’язкового комплексного ЗНО з української мови та літератури. Натомість пропонується залишити обов’язковим ЗНО лише з української мови, а комплексний тест з української мови та літератури зробити необхідним лише для вступу на гуманітарні спеціальності. Аналогічна пропозиція зафіксована і в проєкті умов прийому до закладів вищої освіти на 2021 рік, розроблених відповідно до закону «Про вищу освіту».