Президент і уряд хочуть відмовитися від офіційного оприлюднення нормативно-правових актів у друкованих виданнях
Президент і уряд хочуть відмовитися від офіційного оприлюднення нормативно-правових актів у друкованих виданнях
Кабінет Міністрів України на засіданні 13 травня підтримав проєкти указів президента України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких указів президента України». Документи передбачають, що з указів приберуть слово «друкований» щодо вимоги офіційного оприлюднення нормативно-правових актів в «Офіційному віснику України» та щоденній газеті Кабміну «Урядовий кур'єр».
Міністр юстиції Денис Малюська розповів, що з указів президента приберуть слово «друкований» стосовно офіційних видань. Він запропонував підтримати проєкти указів президента, щоб переходити в електронний формат, принаймні в частині «Офіційного вісника України», який видається Міністерством юстиції.
«Наявність цих друкованих книжечок [про "Офіційний вісник України"], які ніхто не купує і нікому вони не потрібні, - це зайве марнування бюджетних коштів. Ба більше, бюджет не передбачає фінансування їх видання. Раніше вони утримувалися лише тому, що ми примушували передплачувати їх [територіальні підрозділи Мін’юсту]. Зараз ми нікого не примушуємо», – пояснив він.
Однак Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова висловила зауваження до пункту 5 цього проєкту, який «обмежує право кожного громадянина знати свої права та обов’язки». «Тому що даний указ регулює порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів. Тобто нормативно-правові акти Кабінету Міністрів - це не тільки постанови, а ще й розпорядження. Про них теж треба знати - наприклад, розпорядження щодо введення надзвичайної ситуації».
Вона сказала, що підтримує пропозицію про те, щоб не друкувати паперові видання, але запропонувала таку редакцію пункту 5: «Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх офіційного оприлюднення, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, що визначають права і обов’язки громадян, набирають чинності не раніше дня опублікування в офіційних виданнях».
«Тобто, вони [акти Кабінету Міністрів] не потребують друкування, але це офіційні видання [опублікування в офіційних виданнях], тому що людина має знати права й обов'язки і наслідки за їх невиконання», – пояснила вона.
Денис Малюська попросив день на доопрацювання проєкту з урахуваннями пропозиції пані Денісової. Кабмін підтримав проєкт указу з урахуванням зауважень омбудсмана.
Нагадаємо, 20 листопада 2019 року Комітет з питань цифрової трансформації на своєму засіданні підтримав проєкт Закону «Про внесення зміни до статті 130 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (№ 2309). Він пропонує виключити газету «Урядовий кур’єр» з переліку видань, де обов’язково публікується інформація про утворення організаційного комітету із скликання з’їзду суддів, а також оголошення про скликання з’їзду суддів України і питань, що виносяться на його розгляд, оскільки останніми роками тираж газети скорочується і вона не може в повній мірі вважатися загальнодержавною.
Фото: День