Зросла кількість людей, які вважають неправильною заборону російських артистів, фільмів та соцмереж – опитування КМІС
Зросла кількість людей, які вважають неправильною заборону російських артистів, фільмів та соцмереж – опитування КМІС
Про це свідчать результати всеукраїнського соціологічного опитування «Джерела інформації, медіаграмотність та російська пропаганда», проведеного Київським міжнародним інститутом соціології в лютому 2019 року на замовлення ГО «Детектор медіа», які були презентовані 21 березня.
Населення України скоріше негативно ставиться до регулювання інформаційної сфери шляхом заборон, і причому порівняно з минулим роком є тенденції до посилення негативного ставлення. Так, 49,5% вважають помилкою заборону російських телеканалів (у лютому 2018 року ця цифра становила 44%), правильним кроком це вважають 32% (проти 37% минулого року).
Не підтримують заборону окремих російських фільмів і артистів – 55,5% (проти 53% минулого року), підтримують – 27% (проти 29%). У випадку заборони російських соціальних мереж 49% вважають такі дії помилковими (проти 46% у минулому році), вважають правильними – 29% (у лютому 2018 року – 30%).
Цікаво, що на Півдні і Сході абсолютна більшість вважають заборони російських телеканалів, окремих фільмів/артистів та соціальних мереж – помилковими. У західній частині країни окремі види обмежень і заборон підтримують 41-47%, помилковою таку інформаційну політику вважають 30-39%. А в центральній частині – 35-42% підтримують, 40-47% – не підтримують.
Однак ставлення до пропагандистських прокремлівських медіа стає більш непримиримим. З 33% до 38,5% зросла частка тих, хто вважає, що в Україні забагато прокремлівських пропагандистських ЗМІ. На Заході і в Центрі скоріше переважає думка, що в Україні забагато прокремлівських пропагандистських ЗМІ (51-54% дотримуються думки). Натомість на Півдні і Сході надмірний вплив прокремлівських пропагандистських ЗМІ вбачає лише 8-21%.
Всеукраїнське соціологічне опитування проводилося Київським міжнародним інститутом соціології у лютому 2019 року на замовлення ГО «Детектор медіа» та за фінансової підтримки Міністерства іноземних справ Данії («Даніда»). Аналогічне дослідження з подібним опитувальником проводилося на замовлення ГО «Детектор медіа» у лютому 2018 року.
Опитування проводилося методом особистих інтерв’ю з використанням планшетів у домогосподарствах проживання респондентів. Польовий етап дослідження тривав з 9 по 20 лютого 2019 року. Загалом у рамках дослідження було проведено 2042 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 110 населених пунктах України.
Вибірка репрезентативна для дорослого населення, яке постійно проживає на території України, не проходить військову службу і не перебуває у в’язницях або медичних закладах (лікарнях, медичних інтернатах). До вибірки не включалися території, які тимчасово не контролюються владою України, – АР Крим, окремі райони Донецької і Луганської областей.
Статистична похибка не перевищує:
- 3.3% для показників, близьких до 50%,
- 2.8% для показників, близьких до 25 або 75%,
- 2.0% для показників, близьких до 12 або 88%,
- 1.4% для показників, близьких до 5 або 95%,
- 0.7% для показників, близьких до 1 або 99%.