РПР закликає народних депутатів ухвалити закон про мову
Відповідну заяву РПР поширила 11 березня.
Коаліція нагадує, що 28 лютого Верховна Рада розпочала розгляд у другому читанні законопроекту № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
«Незважаючи на Революцію Гідності та війну за незалежність, цілі регіони і сфери суспільного життя залишаються русифікованими. Це порушує права громадян, загрожує національній безпеці та територіальній цілісності держави», – йдеться в заяві РПР.
Ухвалення законопроекту забезпечить:
- знання і застосування державної мови посадовцями та надавачами послуг;
- іспит з української мови для набуття громадянства;
- не менше 90% української мови на загальнонаціональних телеканалах;
- не менше 50% назв газет і журналів українською мовою в пунктах розповсюдження;
- не менше 50% назв книжок українською мовою в книгарнях і видавництвах;
- україномовну освіту;
- курси української мови для дорослих;
- українські версії сайтів органів влади, інтернет-магазинів та ЗМІ;
- україномовні інтерфейси програм і мобільних застосунків;
- україномовну рекламу, вивіски тощо.
Коаліція нагадує: закон не втручається у сферу приватного спілкування та релігійних обрядів, не обмежує права корінних народів та національних меншин. Водночас дозволяє отримати сервіс іншою мовою за згодою сторін, забезпечує можливості для широкого застосування мов ЄС у різних галузях суспільного життя.
Законопроект підтримали: Міністерство культури, Міністерство освіти і науки, Міністерство молоді та спорту, Експертна група з питань мовної політики при Кабінеті Міністрів України, вчені ради провідних українських університетів, громадські організації та діячі культури.
«Українська мова – ключ до збереження української державності, елемент нашої самоідентифікації та запорука єдності країни. Консолідація всіх проукраїнських сил навколо цього законопроекту – один з найбільших і найважливіших тестів на патріотизм і державотворення, які коли-небудь стояли перед українським парламентом», – наголошують учасники РПР.
«Відкритим ворогом законопроекту є проросійські сили, проте найбільш небезпечним – байдужі політики та громадяни. В умовах російської агресії українська мова – не лише спосіб спілкування, а й важливий елемент національної безпеки й оборони. Українська мова на часі. Ухвалення законопроекту №5670-д на часі», – йдеться в заяві.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила в першому читанні за основу законопроект № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної» 4 жовтня 2018 року. Законопроект урегульовує застосування української мови як державної на всій території України в усіх сферах суспільного життя та передбачає скасування ухваленого у 2012 році закону «Про засади державної мовної політики», відомого як «мовний закон Ківалова — Колесніченка». У законопроекті містяться нові вимоги до засобів масової інформації, кінематографу, книговидання та реклами.
Співавторами законопроекту № 5670-д стали 76 народних депутатів, у тому числі голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький і перша заступниця голови цього комітету Ірина Подоляк, голова Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар і її колеги з комітету Сергій Висоцький, Олена Кондратюк, Олександр Сочка.
2 жовтня 2018 Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики на позачерговому засіданні з ініціативи першої заступниці голови Комітету Ольги Червакової розглянув питання про внесення змін до законопроектів про мову та вирішив запропонувати, щоб норми мовних законопроектів, які стосуються телебачення і радіомовлення, були ухвалені в такому вигляді, як у чинному законі про телебачення і радіомовлення.