Аваков розповів, що відомо українському слідству про загибель італійського фоторепортера в зоні АТО

Аваков розповів, що відомо українському слідству про загибель італійського фоторепортера в зоні АТО

8 Липня 2017
1726

Аваков розповів, що відомо українському слідству про загибель італійського фоторепортера в зоні АТО

1726
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков опублікував інформацію слідства щодо обставин загибелі в зоні АТО під Слов’янськом (Донецька область) в 2014 році італійського фоторепортера Андреа Рокеллі. Міністр також заявляє про «абсурдність звинувачень», висунених в Італії на адресу українського вояка, громадянина Італії і України Віталія Марківа щодо причетності до вбивства журналіста.
Аваков розповів, що відомо українському слідству про загибель італійського фоторепортера в зоні АТО
Аваков розповів, що відомо українському слідству про загибель італійського фоторепортера в зоні АТО

Про це Арсен Аваков написав у своєму Facebook, розповідаючи про свою зустріч з Послом Італії в Україні.

«Сьогодні провів зустріч з Надзвичайним і Повноважним послом Італії в Україні Давидом Ла Чечилія і предметно пояснив нашу позицію щодо арешту в місті Павія (Італія) Віталія Марківа - заступника командира взводу батальйону спеціального призначення НГУ ім. Кульчицького. Ми стверджуємо, що наш боєць не міг бути причетний до загибелі громадянина Італії, фоторепортера Андреа Роккеллі. Ми готові надати суду всі наявні документи по даній справі і забезпечити участь в засіданні свідків з боку України», - повідомив міністр і додав: «Не залишимо без захисту нашого солдата!».

За словами Арсена Авакова, українська сторона стверджує, що Віталій Марків не міг бути причетний до загибелі громадянина Італії, фоторепортера Андреа Роккеллі.

«Ми готові надати суду всі наявні документи по даній справі і забезпечити участь в засіданні свідків з боку України», - заявив міністр.

Італійського посла запросили до МВС України у зв'язку з арештом нацгвардійця Марківа. Фото: МВС України

Щодо обставин справи міністр повідомив наступне.

25.05.2014 року під Слов'янськом поблизу залізничного переїзду в с. Андріївці, під час мінометного обстрілу загинули двоє журналістів - громадянин Італії Андреа Роккеллі (фотокореспондент) і громадянин РФ Андрій Миронов.

Громадянин України, водій таксі, який підвозив групу, і громадянин Франції Вільям Рогелон (позаштатний фотограф агентства Wostokpress) отримали поранення. Вільям Рогелон з місця події зник, стверджує Арсен Аваков.

За фактом загибелі і поранення людей було відкрито кримінальне провадження.

За інформацією слідства, фотокореспонденти Андреа Роккеллі і Вільям Рогелон в супроводі перекладача Андрія Миронова прибули на територію України без належного оформлення перетину кордону і не оформлювали акредитацію в СБУ для здійснення професійної журналістської діяльності в зоні проведення АТО. У район ж/д переїзду біля села Андріївки вони прибули на приватному таксі Daewoo Nexia з метою проведення фотозйомки району, який напередодні зазнав артилерійського обстрілу.

Під час несанкціонованого перебування в зоні ведення бойових дій група потрапила під артилерійський обстріл. За інформацією слідства, це був мінометний обстріл.

Арсен Аваков звертає увагу, що станом на травень 2014 року мінометів на озброєнні у підрозділів Нацгвардії України, дислокованих в районі Слов'янська (зокрема - на горі Карачун, де проходив службу Віталій Марків) не було. Офіційна довідка Нацгвардії підтверджує, що підрозділи оперативного призначення Нацгвардії в період з 20.03.2014 по 04.08.2014 комплектувалися тільки стрілецькою зброєю (автомати і кулемети). Артилерійського озброєння, в тому числі, мінометів, на балансі у них ще не було.

Крім того в той період підрозділи НГУ базувалися навколо міста Слов'янська, захопленого терористами, на блокпостах, які розташовувалися по периметру міста на відстані 10-12 км. Дальність мінометної стрільби недостатня, щоб здійснити обстріл з блокпостів навколо Слов'янська в район Андріївки.

Отже, на думку слідства, можливі дві версії:

1. Злочин скоєно членами незаконних збройних формувань, які виробляли загальний артилерійський обстріл українських позицій і район знаходження журналістів був вражений випадково;

2. Стрілянина велася членами так званої армії «ДНР» з території Слов'янська із захоплених у українських десантників в квітні 2014 року установок мінометного вогню «Нона» в напрямку підрозділів НГУ на горі Карачун, але помилилися з точністю.

У будь-якому випадку підрозділи НГУ, в тому числі батальйон ім. Кульчицького, в якому служить старший сержант Марків, не могли здійснити мінометний обстріл району, в якому постраждали журналісти.

Що стосується особисто Віталія Марківа, встановлено, що він, разом зі своїм підрозділом, перебував на горі Карачун в оточенні бойовиків-терористів, маючи в своєму розпорядженні тільки стрілецьке озброєння.

Арсен Аваков також повідомив, що на сьогоднішній день встановило українське слідство.

Місце загибелі Андрія Миронова і Андреа Роккеллі стало доступно для слідчої групи тільки після звільнення Слов'янська від терористів і проведення розмінування місцевості.

Вилучені особисті речі загиблих, призначені криміналістичні експертизи, опитано свідків.

Водій Daewoo Nexia, який був опитаний в якості потерпілого, повідомив, що 24.05.2014 його найняли як таксиста троє іноземців. Він узяв трьох пасажирів від готелю «Україна» в окупованому проросійськими сепаратистами Слов'янську і повіз їх до заводу «Зевс Кераміка» в районі с. Андріївки. Італієць Раккеллі, француз Рогелон і перекладач Андрій Миронов пішли до залізничного переїзду, де знімали фото і відео обстріляного напередодні поїзда.

За інформацією осіб, допитаних як свідків, громадянин Франції Рогелон після обстрілу зупинив проїжджаючу машину, на якій дістався до лікарні на залізничній станції Слов'янськ. Надалі він залишив територію України і не висловив наміру надати слідству інформацію в якості свідка.

Тіла загиблих А. Роккеллі і А. Миронова були доставлені в лікарню залізничної станції Слов'янськ на автомобілі «Нива» невідомими озброєними людьми у камуфляжній формі з символікою «ДНР».

Лікар лікарні залізничної станції Слов'янськ повідомив, що ті ж люди показали йому фрагмент мінометної міни, яка мала характерні ознаки. Фрагмент міни невідомі забрали з собою.

14.01.2016 матеріали кримінального провадження були витребувані у МВС Службою безпеки України. Прокуратурою Слов'янська склад злочину перекваліфіковано на ч. 3 ст. 258 КК України: «Терористичний акт, що спричинив загибель людини».

Арсен Аваков також повідомив, що йому як главі МВС відомо про арештованого в Італії Віталія Марківа.

Віталій Марків, старший сержант батальйону спеціального призначення НГУ ім. Кульчицького - повернувся в Україну з Італії, куди поїхав з матір'ю в дитинстві, під час Майдану. З початком військової агресії проти України добровольцем пішов на фронт. По праву народження отримав громадянство України і уклав контракт на службу в Національній гвардії України.

Нагороджений медаллю «За військову службу Україні», грамотою Верховної Ради і відомчими відзнаками.

«Я знаю його особисто - українського солдата і українського патріота з позивним "Італієць". Ми зустрічалися на фронті, я вручав йому державну нагороду за бойові заслуги... Ми докладемо всіх зусиль і надамо італійській стороні всю необхідну інформацію, щоб суд зміг винести адекватне рішення», - написав Аваков.

За його словами, справа про загибель журналіста Роккеллі безсумнівно повинна бути розслідувана, винні названі, інформація відкрита суспільству.

«Можливо, для повного і об'єктивного розслідування всіх обставин цієї справи необхідно, щоб російська сторона надала слідству інформацію про дислокацію військ і військових провокації під Слов'янськом. МЗС і МВС України взаємодіють з компетентними органами Італії, для швидкого і справедливого вирішення цієї ситуації і зняття несправедливих звинувачень щодо Віталія Марківа», - підсумував Арсен Аваков.

Раніше МВС України повідомило, що прокуратурою міста Павія (регіон Ломбардія, Італія) розпочато кримінальне провадження проти Віталія Марківа за інформацією французького журналіста щодо обставин загибелі у 2014 році в зоні АТО італійського та російського журналістів.

В рамках цього провадження французький журналіст вказав, що смерть італійського фоторепортера та його російського напарника стала наслідком начебто застосування зброї підрозділом НГУ, в якому проходив службу затриманий Віталій Марків. В рамках свідчень французький журналіст надав відеоряд.

Нагадаємо, поліція Італії арештувала громадянина України Віталія Марківа за підозрою у причетності до вбивства італійського фотокореспондента Андреа Рокеллі 2014 року поблизу Слов'янська (Донецька область). У матеріалі газети La Repubblica йдеться, що затриманий громадянин українського походження мешкав в Італії, поїхав в Україну в кінці 2013 року, став учасником подій Євромайдану в Києві. Після цього він вступив до одного з добровольчих батальйонів, включених до Національній гвардії.

Заступник генпрокурора Євген Єнін заявив, що Генеральна прокуратура України здивована арештом українця в Італії.

Народний депутат («Народний фронт»), радник глави МВС Антон Геращенко заявив, що спецслужби РФ могли сприяти затриманню пана Марківа.

Народний депутат, координатор батальйону ім. Кульчицького Андрій Антонищак заявив, що Віталій Марків має, крім українського, також громадянство Італії.

1 липня пан Єнін заявив, що італійська сторона не зверталася до України ані по правову допомогу стосовно допиту українського військового Віталія Марківа, ані із запитами щодо нього.

Справа про затримання пана Марківа перебуває на особливому контролі Департаменту консульської служби МЗС та Генерального консульства України в Мілані.

Ріно Роккелі, батько загиблого фотожурналіста, вважає, що арештований за підозрою у причетності до загибелі його сина український військовий Віталій Марків «дуже багато знає».

На фото – загиблі Андрій Миронов і Андреа Рокеллі

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1726
Читайте також
30.07.2019 16:45
Борис Бахтєєв
для «Детектора медіа»
3 113
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду