Любов Цибульська: «Призначення Бикова — це вирок власній експертності. Це також злочин»
Любов Цибульська: «Призначення Бикова — це вирок власній експертності. Це також злочин»
Колишня очільниця Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Любов Цибульська в коментарі «Детектору медіа» пояснила, чому Центр на початку своєї роботи функціонував як частина державного інформаційного агентства Укрінформ.
За її словами, це рішення було вимушеним кроком через обмеження у виборі юридичної форми. На момент створення Центру існувало два можливих варіанти організаційної моделі: бути частиною державного підприємства або Укрінформу.
«Коли я починала працювати, було два варіанти для юридичного оформлення центру. Перший — це бути частиною державного підприємства при МКІП. Міністерства мають такі ДП під собою. Але тоді у нас була складність, що це ДП було сумнівним. І для мене, і для колег було неприпустимо одразу створювати центр під чимось, що має сумнівну репутацію і що потім може мати наслідки для нас. Якщо в ДП вже є якісь незрозумілі корупційні схеми, ми не хотіли бути причетними до них. Ми ж бачили себе частиною громадянського суспільства, яке заходить і створює установу. Тому ДП нам не підійшло», — відзначила пані Цибульська.
Центр вирішили інтегрувати в структуру Укрінформу, що забезпечило необхідний бюджет і приміщення для роботи.
«Ми поспішали: треба було отримати бюджет, приміщення, запустити команду. Наприклад, кімнату в Укрінформі було легше отримати», — пояснила Цибульська.
З самого початку, за словами Цибульської, була домовленість, що після старту роботи Центру розпочнуться юридичні консультації з Міністерством юстиції для створення Центру як окремої одиниці.
«Розмова була про те, що ми запустимо команду, здобудемо бюджет, а потім знайдемо рішення, як вивести Центр як окрему структуру», — додала вона.
Також Любов Цибульська різко розкритикувала призначення Сергія Бикова на посаду керівника Центру стратегічних комунікацій. Вона наголосила, що Биков раніше «працював на Медведчука», і що таке призначення в умовах війни є «злочином».
«Призначати людину з таким бекграундом на третій рік війни — це вирок власній експертності. Це також злочин, бо це означає, що війна і всі жертви нічому не навчили», — заявила вона.
Цибульська наголосила, що команда Центру складалася з професійних, патріотичних людей, які прийшли з громадянського суспільства і вже мали значний досвід у боротьбі з дезінформацією.
«Замість того, щоб знайти юридичне рішення, влада вирішила замінити її на одіозних людей», — додала вона.
За словами Цибульської, Биков як політтехнолог не має потрібної експертизи у стратегічних комунікаціях.
«Бути політтехнологом і займатися стратегічними комунікаціями — це різні речі», — наголосила вона.
Цибульська також поставила під сумнів щирість влади в діалозі з громадянським суспільством, вказуючи на те, що попри зустрічі та обговорення, ухвалюються суперечливі рішення.
«Якщо ви нас чуєте, то ви не призначаєте людей Медведчука на посаду. А якщо не чуєте, то нащо з нами зустрічаєтеся?» — запитала вона.
Цибульська підкреслила, що в Україні є багато компетентних фахівців, здатних займатися стратегічними комунікаціями без політичного піару. Вона закликала владу враховувати цю спільноту, яка працює на благо держави, а не задля політичних інтересів.
Нагадаємо, вчора, 6 грудня Міністерство культури та стратегічних комунікацій України створило Центр стратегічних комунікацій, перейменувавши для цього одне з державних підприємств, та призначило його керівником Сергія Бикова. При цьому в березні 2021 року при Мінкульті вже був створений Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, який був частиною державної агенції Укрінформ. З березня по вересень 2021 року його очолювала Любов Цибульська, яку змінив на посаді Ігор Соловей.
Призначений виконувачем обов'язків керівника Сергій Биков — політолог та політичний консультант, з 2015 року фігурує в медіа як керівник Інституту публічної політики та консалтингу ІНПОЛІТ, у 2017 році разом з тодішньою дружиною Анне Биковою заснував ГО з такою ж назвою. До пулу експертів ІНПОЛІТу входили Олег Пастернак, Кость Бондаренко, Андрій Золотарьов, Анне Бикова та низка інших політтехнологів, які внесені в базу псевдоекспертів та прихованих піарників видання Texty.org.ua. Биков також брав участь у розробці «нової конституції» Юлії Тимошенко, підтримував «мирний план Медведчука». У вересні 2022 року повідомив, що більше не співпрацює з ІНПОЛІТ, зараз ГО фігурує в медіа здебільшого як організатор заходів так званої «ЗеМолодіжки» — молодіжного руху, створення якого у 2021 році анонсував Олександр Корнієнко. У 2020 році, як він зазначив у коментарі «Детектору медіа», Биков на волонтерських засадах був консультантом з питань комунікацій Офісу президента. Останнім часом Биков працював комунікаційником Міністерства молоді та спорту.
Читайте також:
- Кремлівський «привіт» з форуму Тимошенко. Ч.1
- Від бази «Миротворця» до медійної кар’єри в Естонії: хто така Анне Бикова
Нагадаємо, у березні 2021 року для протидії російській дезінформації та пропаганді в Україні створили два спеціальні органи. Зокрема, при Мінкульті був створений Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. З березня по вересень 2021 року його очолювала Любов Цибульська, яку змінив на посаді Ігор Соловей.
Центр протидії дезінформації при РНБО, створений у березні того ж року, спочатку очолила Поліна Лисенко, у вересні 2021 року, у зв'язку з її декретною відпусткою, ЦПД очолив Андрій Шаповалов, якого в січні 2024 року замінив на посаді Андрій Коваленко.
Фото: «Детектор медіа»