Журналістка Ірина Данилович заявила про посилення тиску на неї у кримському СІЗО
Журналістка Ірина Данилович заявила про посилення тиску на неї у кримському СІЗО
Громадянська журналістка Ірина Данилович, яку незаконно затримала окупаційна так звана влада Криму, написала листа, у якому розповіла про відчутне посилення тиску на себе з боку працівників СІЗО, де перебуває. Про це повідомляє громадська організація «КримSOS», яка оприлюднила її лист.
У листі від 11 листопада Ірина, яка нині перебуває у СІЗО №1 Сімферополя, написала, що в обід у неї відбувся позаплановий обшук. Співробітники СІЗО незаконно забрали її особисті речі.
Зокрема, наглядачі забрали її зошит, де була чернетка її «останнього слова» перед майбутнім судом, три вірші та кілька нотаток.
Ірина повідомляє, що наглядачі змусили її писати пояснювальну записку, мотивуючи це тим, що за правилами внутрішнього розпорядку начебто не можна зберігати записи, які не стосуються кримінальної справи.
У пояснювальній записці вона зазначила, що вилучення зошита порушує її права і що підозрювані та обвинувачені можуть мати при собі записи і мають право займатися самоосвітою.
«У моїх особистих записах не міститься інформація, яка може бути використана з протиправною метою, та інформація, що містить держтаємницю. Цитати з книг та вірші записані мною з метою самоосвіти. Мої особисті переживання та нотатки, які стосуються кримінальної справи — з метою збереження психологічної рівноваги та пам’яті», – написала вона у записці.
«Тепер мені закрили “дорогу” до чоловічого корпусу. Починається пресинг. Минулого разу мене “сховали” на ІТТ (ізолятор тимчасового тримання. – «ДМ»), бо була комісія велика — про це всі тут говорять. До яких ще методів вони вдадуться, щоб змусити мене мовчати — не знаю. Треба про це говорити, щоб було важче їм», – зазначила Ірина в листі.
Нагадаємо, окупанти затримали Ірину Данилович 29 квітня по дорозі з Коктебеля у Феодосію, коли вона їхала з роботи. В її будинку в селі Владиславівка під Феодосією провели обшук, вилучили її телефон та ноутбук.
11 травня Кримська правозахисна група повідомила, що Ірина Данилович перебуває в СІЗО окупованого Сімферополя.
Українські правозахисні організації звернулись до ООН, Ради Європи та їхніх інституцій через викрадення Данилович. Ексомбудсмен Людмила Денісова також зверталася до Комісії ООН.
Спершу російські окупанти інкримінували Данилович роботу «з вибуховими "речовинами"». За попередніми обвинуваченнями в незаконному зберіганні вибухівки (ч. 1 ст. 222.1 КК РФ) їй може загрожувати від 6 до 8 років позбавлення волі та штраф до 100 тис. рублів (45 тис. грн).
Окрім цього, погрожуючи вивезти в ліс та використовуючи інші засоби, співробітники ФСБ змусили Данилович підписати чисті аркуши паперу. Щойно журналістка підписала аркуші, їй повідомили, що в її сумочці знайшли двісті грамів вибухівки. Після цього представники ФСБ відвезли Данилович до «суду» для обрання запобіжного заходу.
Однак 11 листопада у КримSOS повідомили, що співробітники ФСБ планують висунути Ірині Данилович ще одне обвинувачення у «державній зраді». Покарання за цією статтею 275 Кримінального кодексу РФ передбачає ув’язнення на строк від 12 до 20 років.
Ірина Данилович працювала медсестрою, була журналісткою, висвітлювала проблеми системи охорони здоров’я в Криму та поширювала інформацію про війну в Україні. До початку повномасштабного вторгнення вона співпрацювала з кількома медійними й правозахисними ініціативами («InЖир-медіа», «Кримський процес») та вела власний проєкт «Кримська медицина без обкладинки», де поширювала інформацію про права медичних працівників.
Своєї вини вона не визнає.
15 листопада правозахисні та медійні організації заявили, що судовий процес над громадянською журналісткою Іриною Данилович є політично мотивованим.
Фото: КримSOS