Низка видань у публікаціях про торгівлю підшипниками з так званою «ДНР» порушили кілька стандартів журналістики – Незалежна медійна рада

Низка видань у публікаціях про торгівлю підшипниками з так званою «ДНР» порушили кілька стандартів журналістики – Незалежна медійна рада

9 Грудня 2021
3123
9 Грудня 2021
09:07

Низка видань у публікаціях про торгівлю підшипниками з так званою «ДНР» порушили кілька стандартів журналістики – Незалежна медійна рада

3123
Низка видань у публікаціях про торгівлю підшипниками з так званою «ДНР» порушили кілька стандартів журналістики – Незалежна медійна рада
Низка видань у публікаціях про торгівлю підшипниками з так званою «ДНР» порушили кілька стандартів журналістики – Незалежна медійна рада

Незалежна медійна рада розглянула низку публікацій про те, що підприємство «Галпідшипник» начебто постачає запчастини на тимчасово окуповані території на предмет порушення законодавства, а також базових стандартів журналістики. Підставою для розгляду стало звернення представника приватного підприємства «Торговий дім “Галпідшипник”» Гліба Багмута.

Публікації з’являлись в мережі у квітні-червні 2021 року із досить гучними заголовками. Зокрема НМР розглянула наступні публікації:

  • Lenta.UA («“Галпідшипник” допомагає з ремонтом техніки бойовикам “ДНР” — експерт»),
  • Голос.ЮА («“Галподшипник” помогает оккупантам ремонтировать технику, которая убивает воинов ВСУ, — эксперт»),
  • «КиевВласть» («Шведська компанія SKF спонсорує бойовиків ДНР запчастинами для техніки — політолог»),
  • мережа сайтів Zaxid.Media («СМИ: Шведская компания SKF спонсирует боевиков ДНР запчастями для техники»),
  • «Рупор Київщини» («Шведська компанія SKF спонсорує бойовиків ДНР запчастинами для техніки — політолог»),
  • «Антикор» (Шведська SKF веде бізнес з продажу автозапчастин у ДНР та спонсорує бойовиків — експерт»).

У скарзі також згадували про публікації на ресурсах Знай.ЮА та новинного агрегатора MY.UA, однак на момент розгляду скарги ці публікації вже були видалені.

НМР виявила, що в оскаржених публікаціях містяться серйозні звинувачення щодо ПП «Галпідшипник» якщо не з погляду права, то з погляду сприйняття їх суспільством. Адже торгівля з Російською Федерацією, ще й під час війни, є питанням з особливим суспільним інтересом та чутливістю. Публікації зводяться фактично до переказів повідомлень у соціальній мережі без якої-небудь додаткової інформації по суті. Усі вони – у звинувачувальній тональності щодо підприємства, однак в усіх матеріалах відсутня позиція звинуваченого підприємства і не зазначено, чи редакції медіа намагалися її отримати. Це свідчить про відсутність балансу у текстах.

Інше питання – до джерел інформації та її достовірності. Єдиними джерелами інформації в кожній із груп оскаржених публікацій є дописи в соцмережі «Фейсбук». Причому один зі «спікерів» – Олексій Голобуцький – внесений «Текстами» до бази псевдосоціологів, а інший допис зроблений з неверифікованого акаунту.

Виданням варто було би залучити до коментування незалежних експертів, які могли б спробувати пояснити контекст того, в який спосіб зазвичай постачають деталі для техніки на окуповані території, який там обсяг ринку, попит, чи може така підшипникова продукція використовуватися на військовій техніці (на що натякається в публікаціях — див. нижче) та ін. У публікаціях також немає ознак того, що медіа намагалися самі з’ясувати, що це за підшипники, хто такий ФОП Шаповалов та інші структури, вказані як посередники «Галпідшипника» в дописі із соцмережі. Тобто фактично «розслідування» і перевірки фактів та джерел інформації видання не провели.

Незалежна медійна рада зазначає, що за відсутності збалансованого подання інформації, її перевірки та аналізу джерел, не можна говорити й про дотримання стандарту повноти подання інформації.

НМР звертає увагу й на те, що такі медіа, як «Лента.ЮА», «Голос.ЮА» та «Антикор», винесли тезу про постачання автозапчастин до «ДНР» у заголовки з посиланням на «експерта». У виданні «Антикор» публікацію розміщено в рубриках «Позиція», «Коментарі». Тобто від початку вказано на суб’єктивний характер повідомлення, а публікації не розміщено в новинних рубриках. При цьому деякі видання розмістили публікації в розділі «Новини», таким чином під виглядом новини подавши суб’єктивну думку, що є порушенням професійного стандарту відокремлення фактів від коментарів.

У своєму висновку Незалежна медійна рада відзначила, що неможливо сказати, що поширена про ПП «Галпідшипник» інформація є недостовірною суто на підставі її негативного характеру, але підприємство має право звернутися до суду з позовом. При цьому НМР наголошує на тому, що не досліджувала правдивості чи неправдивості інформації про постачання підшипників на окуповані території. І зауважує, що торгівля з окупованими РФ територіями та продовження роботи там українських підприємств є особливо чутливою темою і становить в Україні суспільний інтерес, і такі випадки мають висвітлюватися медіа. З’ясовувати факти такої торгівлі мають правоохоронні органи та суд.

Незалежна медійна рада дійшла висновку, що низка сайтів порушили у своїх публікаціях про ТД «Галпідшипник» професійний стандарт збалансованого та повного подання інформації, стандарт відокремлення фактів від коментарів, а також подали її упереджено та необ’єктивно. Тим самим видання порушили п.п. 6, 9, 10 Кодексу етики українського журналіста, а також ч. 2 ст. 302 Цивільного кодексу України.

З повним висновком НМР можна ознайомитися за посиланням.

Довідка про Незалежну медійну раду:

Незалежна медійна рада є постійним громадським моніторинговим та консультативним органом, який розглядає спірні ситуації щодо недотримання медійного законодавства, міжнародних стандартів висвітлення інформації у медіа, порушень норм журналістської етики, а також надає рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення ними регулювання у медійній сфері.

Незалежна медійна рада була заснована п’ятьма провідними медійними громадськими організаціями («Центр демократії та верховенства права», «Інститут Масової Інформації», «Інтерньюз-Україна», «Детектор Медіа» та «Фундація «Суспільність») і складається із 15 членів. Голова ради – Антоніна Черевко, секретарі – Олена Голуб і Павло Моісеєв.

Фото: delo.ua

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3123
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду