КЖЕ винесла дружнє попередження «РБК-Україна» за акцентування на ромах у матеріалі про крадіжку
КЖЕ винесла дружнє попередження «РБК-Україна» за акцентування на ромах у матеріалі про крадіжку
Комісія з журналістської етики винесла дружнє попередження виданню «РБК-Україна» за публікацію «Сімейний бізнес: в Одесі маленький ром крав товар, поки його мама відволікала продавщицю (відео)» (від 28 липня 2021, авторка – Тетяна Самарук).
Скаргу подала Ольга Ковальчук, яка повідомила, що в публікації, де йдеться про крадіжку в магазині, зазначено національність імовірного неповнолітнього правопорушника. Така згадка, на думку авторки скарги, є порушенням Кодексу етики українського журналіста.
КЖЕ звернулася до редакції «РБК-Україна» з проханням надати коментарі щодо вказаного матеріалу. В агентстві повідомили, що внесли правки: видалили з тексту та заголовку слова «ром», «роми» та «ромської національності».
У Комісії також звернули, що єдиними джерелом інформації є телеграм-канал, а не офіційна інформація, при цьому у новині стверджується, що «хлопчик обікрав магазин», а його мама нібито допомагала вчиняти злочин. Крім того, у новині цитуються коментарі читачів каналу, на кшталт: «Який жах, з дитинства вчать обкрадати»; «Їх не можна пускати в магазини»; «Не розуміють, що при вигляді циган, потрібно пильнувати»; «Від них потрібно триматися якомога далі».
Новина супроводжується тегами «крадіжка» та «роми».
У пункті 15 Кодексу етики українського журналіста зазначається: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».
В оскаржуваній публікації КЖЕ зайшла одразу кілька ознак порушення цього пункту Кодексу:
- згадується національність осіб, яких підозрюють у скоєнні правопорушення (у заголовку до відео та в адресному рядку новини);
- цитуються висловлювання, які містять мову ворожнечі і створюють враження про етнічну групу як таку, яка становить загрозу для суспільства;
- проводиться зв’язок між належністю до певної етнічної групи та крадіжками;
- вживається дискримінаційний термін «цигани» замість «роми».
- для посилення негативного враження публікацію проілюстровано фотоколажем, на якому скріншот із відео поєднаний зі знімком жінки з мішком за плечима (жінка не має стосунку до згаданих подій).
Також інформація з новини потребує перевірки в інших джерелах – у поліції чи в самому торговельному закладі, де нібито сталося правопорушення.
Крім того, у відео, яке є невід’ємною частиною новини, використане зображення неповнолітньої дитини без дозволу її батьків або законних представників. Обличчя дитини не заретушоване. У публікації зазначалося, що жінка і хлопчик є ромами – така ознака теж дозволяла ідентифікувати осіб, зображених на відео. В процитованих коментарях користувачі телеграм-каналу пишуть, що хлопчика «бачили на Привозі», тобто впізнали на відео. Таке використання зображення неповнолітньої дитини, яку вважають причетною до скоєння правопорушення, є порушенням пункту 18 Кодексу етики українського журналіста.
Комісія з журналістської етики дійшла висновку, що оскаржувана публікація порушує і Кодекс етики українського журналіста, і редакційні стандарти агенції, тому винесла «РБК-Україна» дружнє попередження.
Фото: istockphoto.com