Нобелівську премію миру отримали головред російської «Нової газети» і філіппінська журналістка
Нобелівську премію миру отримали головред російської «Нової газети» і філіппінська журналістка
Нобелівська премія миру за 2021 рік присуджена головному редактору та одному із засновників російської «Нової газети» Дмитру Муратову і філіппінській журналістці Марії Рессі.
Як повідомив Норвезький Нобелівський комітет в Осло, нагороду вручили «за зусилля щодо захисту свободи вираження поглядів, що є передумовою демократії та стійкого миру».
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2021
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the 2021 Nobel Peace Prize to Maria Ressa and Dmitry Muratov for their efforts to safeguard freedom of expression, which is a precondition for democracy and lasting peace.#NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/KHeGG9YOTT
Дмитро Муратов – один із засновників «Нової газети», з моменту створення видання був членом редколегії, спеціальним кореспондентом в зоні бойових дій і заступником головного редактора. Вперше став головним редактором в 1995 році. Наступні 22 роки керував редакцією, однак у листопаді 2017 року не став висувати свою кандидатуру на чергові вибори. Знову був обраний головредом видання у 2019 році.
У березні 2014 року Муратов підписав лист проти війни, у якому низка діячів російської інтелігенції засудили військовий напад РФ на Україну.
«З моменту заснування в 1993 році "Нова газета" публікувала критичні статті на теми від корупції, поліцейського насильства, незаконних арештів, маніпуляцій на виборах, фабрик тролів і до застосування російський військ всередині і за межами Росії. Опоненти "Нової газети" відповідали на це погрозами, насильством і вбивствами. З моменту заснування газети вбиті шість її журналістів, включаючи Ганну Політковську, яка писала про війну в Чечні. Незважаючи на вбивства і погрози, головний редактор Муратов не відмовився від принципу незалежності і послідовно захищав право журналістів писати на вибрані теми, поки це відповідає професійним та етичним стандартам журналістики», – цитує «Нова газета» голову комітету Беріт Рейсс-Андерсен.
Муратов заявив, що має намір перевести частину Нобелівської премії фонду «Круг добра», який допомагає дітям з важкими і рідкісними захворюваннями. Як пише Російська служба Бі-бі-сі, фонд був створений на початку 2021 року президентом РФ Володимиром Путіним. Туди спрямовуються кошти від оподаткування росіян, які заробляють більше 5 млн рублів на рік.
- Читайте також: 15-та річниця вбивства російської журналістки Анни Політковської. Строк давності злочину закінчився
Марія Ресса – філіппінська журналістка, співзасновниця та виконавча директорка онлайн-видання Rappler, яке відоме резонансними розслідуваннями про корупцію та злочини наркомафії. Раніше Ресса працювала провідною журналісткою-розслідувачем регіонального відділення CNN, також співпрацювала з ABS-CBN та WSJ. Є критиком президента Філіппін Родріго Дутерте.
«Нобелівський лауреат Марія Ресса використовує свободу вираження поглядів, щоб викрити зловживання владою, застосування насильства та зростаючий авторитаризм у своїй рідній країні, на Філіппінах. У 2012 році вона стала співзасновником Rappler, компанії онлайн-медіа, яка проводить журналістські розслідування», – йдеться у повідомленні комітету.
Після публікацій низки матеріалів про порушення прав людини на Філіппінах влада звинуватила Рессу в «кіберзлочинах». Законодавство про кіберзлочини в цій країні передбачає кримінальну відповідальність, журналістці може загрожувати до шести років ув'язнення.
У 2020 році лауреатом Нобелівської премії миру стала Всесвітня продовольча програма. Премія була присуджена з формулюванням «за зусилля по боротьбі з голодом та внесок у створенні умов для миру в районах військових конфліктів».
Графіка: The Nobel Prize