Комітет захисту журналістів закликав негайно звільнити ув’язненого у Білорусі журналіста Сергія Гордієвича

Комітет захисту журналістів закликав негайно звільнити ув’язненого у Білорусі журналіста Сергія Гордієвича

13 Серпня 2021
1510

Комітет захисту журналістів закликав негайно звільнити ув’язненого у Білорусі журналіста Сергія Гордієвича

1510
2 серпня суд призначив журналістові півтора року позбавлення волі в колонії загального режиму, а також штраф.
Комітет захисту журналістів закликав негайно звільнити ув’язненого у Білорусі журналіста Сергія Гордієвича
Комітет захисту журналістів закликав негайно звільнити ув’язненого у Білорусі журналіста Сергія Гордієвича

«Комітет захисту журналістів» (CPJ) закликав владу Білорусі негайно звільнити журналіста порталу «Перша Регіён» міста Дрогичин Сергія Гордієвича, який був засуджений до півтора року колонії через «образу» самопроголошеного президента Олександра Лукашенка та співробітників міліції.

«Ув’язнення журналіста Сергія Гордієвича вкотре демонструє зловживання законом з боку білоруської влади, що має на меті змусити замовкнути незалежних журналістів, які висвітлюють порушення, вчинені правоохоронними органами», – заявив програмний директор CPJ Карлос Мартінес де ла Серна 12 серпня.

2 серпня 2021 року суд визнав Гордієвича винним в «образі президента Лукашенка, співробітників міліції і наклепі» у вже видаленому чаті «Реальний Дрогичин» у застосунку Viber. Суд призначив журналістові півтора року позбавлення волі в колонії загального режиму, а також штраф.

Свою провину журналіст не визнав, захист має намір оскаржити вирок. Адвокати заявили, шо через видалення чату встановити, що повідомлення надсилав саме Гордієвич, не представляється можливим.

20 липня під час судового процесу Гордієвич втратив свідомість і медики забрали його до лікарні. 23 липня журналіст мав бути на суді, однак за станом здоров'я з'явитися на вирок не зміг. У суді оголосили перерву до одужання журналіста.

З 2020 року у Білорусі тривають репресії після президентських виборів, на яких «переміг» Олександр Лукашенко. Влада жорстоко придушила мирні акції протесту та почала кампанію із залякування опозиції та незалежної преси – у Білорусі затримують журналістів, опозиційних політиків, придушують медіа.

18 лютого 2021 року суд у Мінську засудив журналісток «Белсату» Катерину Андреєву (Бахвалову) та Дар'ю Чульцову до двох років колонії загального режиму. Їх визнано винними в «організацію і підготовці дій, які грубо порушують громадський порядок». Фактично, журналісток засудили за стрім, під час якого вони зафільмували силовий розгін мирної акції пам'яті загиблого активіста Романа Бондаренка. 

Катерина Андреєва є співавтором книги «Білоруський Донбас» про білорусів, які воюють на Донбасі. Ця книга також була визнана білоруською владою «екстремістською». 

У липні 2021 року влада Білорусі визнала «екстремістськими» сайт і соцмережі каналу «Белсат». 

У травні 2021 року влада розпочала масштабну кампанію репресій проти найбільшого інтернет-порталу Tut.by. МВС Білорусі просить визнати всі матеріали Tut.by «екстремістськими» і заборонити їх поширення. За гратами знаходяться 15 співробітників редакції і осіб, пов'язаних з Tut.by.

Також у травні спецслужби Білорусі захопили опозиційного журналіста Романа Протасевича, змусивши літак, на якому той летів до Вільнюса, приземлитись у Мінську. 

У липні 2021 року влада фактично закрила одне з найстаріших видань Білорусі «Наша Ніва», сайт видання заблокований. Правоохоронці затримали чотирьох співробітників редакції: головного редактора Єгора Мартиновича, якого побили під час затримання, головреда журналу «Наша історія» Андрія Динька, начальника відділу реклами і маркетингу Андрія Скурка. Зараз за гратами залишаються Мартинович та Скурко.

Також влада розпочала наступ на білоруську редакцію «Радіо Свобода» – 16 липня силовики навідались до офісу «Радіо Свобода» у Мінську, виламали двері та вилучили майже всю техніку. Також силовики затримали журналістів, які працюють у редакції, або були з нею раніше пов'язані.  

Загалом, у Білорусі за ґратами перебувають 29 журналістів, двом з них оголосили вирок, з початку року зафіксовано шість нападів на журналістів, 107 обшуків, майже всі вони пройшли з конфіскацією майна.

24 травня 2021 року самопроголошений президент Олександр Лукашенко підписав зміни до законодавства про ЗМІ та масові акції, які суттєво обмежують діяльність журналістів та опозиційних партій.

8 червня 2021 року Лукашенко підписав поправки до Кримінального кодексу, які криміналізують критику уряду та несанкціоновані демонстрації у Білорусі.

Західні країни ввели санкції проти режиму Лукашенка через придушення громадянського суспільства та масові репресії проти опозиції. Україна також планує запровадити санкції проти сина Лукашенка та низки топ-чиновників Білорусі. 

Фото: «Перша Регіён»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1510
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду