12:20
Вівторок, 9 Жовтня 2018

СТБ вкотре зловживав показом контенту, що може зашкодити дітям, – Незалежна медійна рада

5 474
На думку Незалежної медійної ради (НМР), показ телеканалом СТБ у випуску «Один за всіх» за 1 квітня 2018 року психологічного насильства над учасниками програми дозволяє говорити про порушення законодавства України про захист дітей від шкідливого контенту. Відповідний висновок НМР оприлюднила 9 жовтня.
СТБ вкотре зловживав показом контенту, що може зашкодити дітям, – Незалежна медійна рада
СТБ вкотре зловживав показом контенту, що може зашкодити дітям, – Незалежна медійна рада

У випуску ток-шоу «Один за всіх», що транслювалася телеканалом СТБ 1 квітня 2018 року між 21:30 та 22:45, розповідалася історія вбивства дворічної дитини, Вероніки Єсипенко. Тимчасом як основний підозрюваний у вбивстві вже відомий, передача була спрямована на встановлення, наскільки винними у смерті дворічної дитини є її мати, Галина Єсипенко, а також інші особи, що були присутні на місці скоєння злочину, зокрема 17-річна Ангеліна Дайдашан. У студії окрім гостей були запрошені експерти: юристи, криміналісти, працівники соціальних служб.

НМР звертає увагу на позитивні зрушення в ефірі СТБ — під час трансляції обличчя всіх неповнолітніх героїв програми було приховано, як приховано було і їхні інтимні зони. Під час ефіру постійною була візуальна позначка «16+» у лівому нижньому куті екрана, що давало можливість зрозуміти вікову категорію контенту. Також, за оцінкою НМР, при трансляції передачі телеканал свідомо уникав показу фізичного насильства. Однак перед трансляцією передачі не було попередження на кшталт: «Передача може містити сцени, які можуть розтривожити особливо чутливих глядачів». На думку членів НМР, таке позначення є хорошою практикою, яку телеканали мали б використовувати навіть у випадку, якщо контент є межовим і може потенційно спричинити шкоду певним категоріям населення, незалежно від часу трансляції тієї чи іншої передачі.

«Водночас окремо варто звернути увагу на психологічне насильство та шоковий формат висвітлення проблематики вбивства неповнолітньої Вероніки Єсипенко. Безумовно, тема домашнього насильства є предметом суспільного інтересу, однак запрошені експерти й ведучий, які б мали виступати модераторами дискусії та пропонувати вирішення порушених питань, лише сприяли нагнітанню обстановки. Вони перебирали на себе функції умовного суду присяжних і допитували, в дуже агресивній тональності, Ангеліну Дайдашан та Галину Єсипенко, звинувачуючи їх у бездіяльності при вбивстві дворічної дитини. Це, а також озвучування деталей насильства у студії, є надмірним і покликано впливати не стільки на раціональне сприйняття проблеми глядачем, скільки на примітивно-емоційне «смакування» пікантних подробиць чужої трагедії», — вважають члени НМР.

НМР дійшла висновку, що телеканал СТБ порушив вимоги щодо заборони трансляції в час, доступний для перегляду дитячою аудиторією (з 6:00 по 23:00), сюжетів, що можуть завдати шкоди їхньому духовному, моральному і психологічному здоров’ю.

Повний текст висновку НМР читайте тут.

Нагадаємо, 19 липня перша заступниця голови Нацради Ольга Герасим’юк звернула увагу колег, що з порядку денного засідання регуляторного органу випало питання про призначення позапланової перевірки телеканалу СТБ з приводу трансляції ток-шоу «Один за всіх» за 1 квітня, яке вже двічі вносилося в порядок денний.

На цей випуск ток-шоу Нацраді поскаржилися Чернігівська обласна державна адміністрація та Уповноважений Президента з прав дитини. Суть скарг у тому, що в доступний для перегляду дітьми час транслювалася програма (о 21:28) та її анонси (о 8-й, 12-й та 15-й годині), тема програми – загибель дитини внаслідок жорстокого поводження. Крім того, одним з учасників випуску була неповнолітня дівчинка, яку прямо в студії побила інша учасниця програми. Також, на думку скаржників, на дівчинку чинився психологічний тиск, її обличчя в програмі було заретушовано, але в анонсах було показано.

26 липня Нацрада призначила позапланову перевірку СТБ через випуск ток-шоу «Один за всіх» за 1 квітня. Нацрада перевіряє дотримання каналом норм закону «Про телебачення і радіомовлення» щодо захисту дітей від шкідливого контенту і захисту честі й гідності учасників телепрограм: абзаци 8 і 13 частини 2 статті 6, частина 5 статті 28, частина 2 статті 62.

Нагадаємо, Незалежна медійна рада є органом саморегулювання у сфері медіа, до якого входять 15 членів – авторитетних журналістів та громадських активістів, які мають ґрунтовний досвід у медійній сфері. Склад медійної ради сформували наприкінці 2015 року п’ять медійних організацій – Центр демократії та верховенства права, Інститут масової інформації, «Інтерньюз-Україна», «Детектор медіа» та фундація «Суспільність».

Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада надає рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення регулювання у медійній сфері.

Головою Незалежної медійної ради є голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, секретарем – медіаюрист Ігор Розкладай (Центр демократії та верховенства права).

За перший рік своєї роботи Незалежна медіайна рада ухвалила 11 рішень, які стосувалися порушення телеканалом НТН декомунізаційних норм законодавства, запису передачі за участі Вікторії Шилової в ефірі телеканалу «Репортер» (Одеса), порушень при висвітленні інформації про пункт для біженців у Яготині, резонансного «Подвійного життя Президента», серіалу «Не зарікайся», критики епізоду «Слідства.Інфо» на сайті texty.org.ua, трансляції телеканалом «Гамма» передач за участю Петра Симоненка, рекламних роликів «Рідна Роса», «Шустов» і «Первак», випуску передачі «Відкритий мікрофон» на радіо «АКС», випусків передачі «Трафік з Кивою» на телеканалі NewsOne і публікації в газеті «Дзеркало тижня» матеріалу Вадима Трояна «Війна на кримінальному фронті». Крім того Незалежна медійна рада підготувала одну рекомендацію Нацраді щодо регулювання контенту.

У 2017 році Незалежна медійна рада ухвалила 10 рішень: щодо змісту розважальних передач та їх анонсів на телеканалі СТБ («Один за всіх», «Битва екстрасенсів», «Хата на тата», «МастерШеф»), щодо правомірності обмеження ретрансляції телеканалу «Дождь» в Україні, щодо трансляції передачі «Территория заблуждений» виробництва телеканалу РЕН ТВ у Маріуполі, щодо трансляції документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени», щодо трансляції програми «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж» телеканалом «Україна», щодо сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» у «Подробностях» на «Інтері», щодо змісту розважальних передач та анонсів на телеканалі СТБ, щодо випусків передачі «Стосується кожного» на телеканалі «Інтер» від 9 та 13 жовтня 2017 року, щодо трансляції телеканалом NewsOne сюжету про розгляд комітетом із фінансових питань Конгресу США наявності корупції в НБУ та щодо трансляції телеканалом «112» документального фільму «Операція “Паспорт”».

У 2018 році Незалежна медійна рада ухвалила рішення щодо трансляції телеканалом «UA:Суми» випуску «Видавці коммайна» передачі «Під прицілом», щодо сюжетів про Аднана Ківана на одеських телеканалах, щодо колонки редактора «Жиди чи євреї?» в газеті «Чортківський вісник» від 2 лютого 2018 року, щодо матеріалів стосовно діяльності ГО «Життя» на 5-му каналі та у виданні «Деньги.ua», щодо трансляції телеканалом ICTV розгрому табору ромів у програмі «Надзвичайні новини» від 9 червня 2018 року, щодо коментаря Євгена Мураєва про Олега Сенцова на телеканалі «112 Україна», а також склала рекомендації щодо пошуку та титрування експертів у ЗМІ.

Читайте також

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5474
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2020 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
DMCA.com Protection Status
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду