ІМІ закликає об’єднати зусилля задля зниження судового збору у справах про доступ до інформації
ІМІ закликає об’єднати зусилля задля зниження судового збору у справах про доступ до інформації
Українське громадянське суспільство повинне об’єднати свої зусилля, щоб знизити фінансові бар’єри при поданні судових позовів у справах про доступ до публічної інформації, йдеться в повідомленні ІМІ.
ІМІ також закликає підтримати зареєстрований у Верховній Раді законопроект №8139.
Збільшення рівня судового збору для фізичних осіб (наразі це 704,8 грн) та для юридичних осіб (наразі це 1762 грн) стало суттєвим бар’єром для громадських активістів та журналістів, які намагаються відстояти своє право на публічну інформацію в суді. Ще більше ускладнила це завдання висока вартість відкриття виконавчого примусового провадження у справах про доступ, де боржником/розпорядником є юридична особа (понад 6 тис. грн).
«Важливим є й те, що громадські активісти та журналісти, звертаючись із позовами щодо порушення Закону «Про доступ до публічної інформації», захищають не тільки своє персональне право, а й забезпечують кожному право вільно одержувати і передавати інформацію без втручання органів державної влади», — сказано у Меморандумі.
Приєднатись до підписантів Меморандуму можна за емейлом info(собачка)imi.org.ua.
Як повідомляв «Детектор медіа», у Верховній Раді 15 березня зареєстровано законопроект №8139 «Про внесення змін до окремих законів України щодо доступу до правосуддя (в інформаційних справах)», який має на меті суттєво зменшити судовий збір при поданні позовів щодо реалізації права на доступ до публічної інформації, а також установити нульову ставку авансового внеску за примусове виконання судового рішення у таких справах.
Законопроект, що передбачає зміни до законів «Про судовий збір» та «Про виконавче провадження», розроблено юристами Інституту масової інформації спільно з партнерами по коаліції «За зменшення фінансових бар’єрів у справах по доступу до публічної інформації». До коаліції входять Інститут масової інформації, Центр UA, Інститут розвитку регіональної преси, Центр демократії та верховенства права, Детектор Медіа, Платформа прав людини, Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Представництво Американської правозахисної організації Freedom House в Україні.