Справа Шабуніна не пов’язана з журналістською діяльністю Філімоненка – заява ГО
Справа Шабуніна не пов’язана з журналістською діяльністю Філімоненка – заява ГО
Відповідну заяву ГО поширили 18 січня:
Спільна заява
громадських організацій «Детектор медіа» та ІМІ
щодо зміни статті у кримінальному провадженні проти Віталія Шабуніна
Сьогодні стало відомо, що прокуратура змінила статтю Кримінального кодексу України, за якою оголошено підозру Віталію Шабуніну, голові ГО «Центр протидії корупції». Тепер йому, замість ч. 2 ст. 122 ККУ (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження) інкримінують ч. 2 ст. 345-1 ККУ (погроза або насильство щодо журналіста), яка передбачає більш суворе покарання – ув’язнення строком до 5 років.
Проте на відеозаписі, де зафіксовано, як Віталій Шабунін ударив Всеволода Філімоненка, який представляється журналістом, чітко чути, що конфлікт виник з особистих причин. Шабунін – так, в агресивній формі – захистив честь та гідність жінки, співробітниці ЦПК, яку Філімоненко раніше образив. Що прямо вказує на особистий мотив, не пов’язаний з професійною діяльністю Всеволода Філімоненка.
Тому ми вважаємо безпідставним рішення прокуратури змінити статтю Кримінального кодексу України, за якою оголошено підозру Віталію Шабуніну.
Водночас, ми закликаємо негайно і неупереджено розслідувати напади на колег-журналістів, пов’язані з їхньою професійною діяльністю. Звертаємо увагу на те, що жоден випадок нападу на журналістів з боку правоохоронців за 2017 рік на сьогодні не доведений до суду та не розслідуваний належним чином. Жоден з нападників не отримав справедливого покарання. Наприклад, Юрію Крисіну, причетному до вбивства журналіста В’ячеслава Веремія, винесений вирок за статтею «Хуліганство».
Вважаємо, що такі факти свідчать про небажання влади розслідувати справи про перешкоджання професійної діяльності журналістів і, в той же час, про використання статей Кримінального кодексу як засобів переслідування неугодних.
Члени ГО «Детектор медіа» та ІМІ
Заяву також підписали:
Євген Глібовицький, член наглядової ради НСТУ
Михайло Міщенко, заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова
Андрій Васильєв (Dorje Batuu), агенція PRESS AV, спецкореспондент ТСН у штаб-квартирі ООН
Ігор Гавриленко, блогер, інтернет-видання ЗМІСТ (м. Полтава)
Галина Койнаш, Харківська правозахисна група
Крістіна Бердинських, журналіст журналу "Новое время"
Валерій Панько, регіональний експерт проекту "Громадський супровід реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016-2020 роки на регіональному рівні", журналіст газети "Соборна Київщина"
Додати свій підпис можна за адресою: info@detector.media.
Нагадаємо, 8 червня 2017 року у Києві біля Дніпровського військкомату виник конфлікт між головою Центру протидії корупції Віталієм Шабуніним і відеоблогером каналу «Голос народу» Всеволодом Філімоненком. Шабунін ударив Філімоненка, а той облив голову ЦПК з газового балончика. Цей інцидент став епізодом анонімної програми «Слідами грантоїдів» на каналі «Україна».
У серпні 2017 року стало відомо, що Віталію Шабуніну інкримінують ч.2 ст. 345-1 ККУ (погроза або насильство щодо журналіста), покарання за якою становило до п'яти років позбавлення волі. Проте 16 серпня у Дніпровському відділі поліції столиці голові ЦПК оголосили підозру за статтею 122 (умисне завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості), покарання за якою передбачає до трьох років обмеження або позбавлення волі. У документі зокрема йдеться, що 8 червня 2017 року біля Дніпровського військкомату Києва Шабунін завдав одного удару по обличчю Філімоненка, що «спричинило тривалий розлад здоров'я останнього у вигляді закритої травми обличчя».
На почтаку 2018 року поліція відновила розслідування в справі Шабуніна та Філімоненка. 15 січня в приміщенні Дніпровського районного відділку поліції відбувся перехресний допит Філімоненка та Шабуніна.
18 січня слідство перекваліфікувало справу проти Віталія Шабуніна з ч. 2 ст. 122 ККУ (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження) на ч. 2 ст. 345-1 ККУ (погроза або насильство щодо журналіста). Покарання за цією статтею передбачає до п’яти років ув'язнення.
Минулого року проти ЦПК і особисто Віталія Шабуніна велася кампанія з дискредитації роботи його організації, і в цілому ГО і окремих депутатів, які намагаються боротися з корупцією. Одним з активних учасників кампанії був і відеоблогер Всеволод Філімоненко, який є членом партії Геннадія Балашова «5.10» і помічником на громадських засадах депутата від Радикальної партії Ляшка Сергія Мельничука.