«Новая газета» зробила репортаж із СІЗО «Лефортово», де утримують Сущенка

«Новая газета» зробила репортаж із СІЗО «Лефортово», де утримують Сущенка

9 Жовтня 2016
2090

«Новая газета» зробила репортаж із СІЗО «Лефортово», де утримують Сущенка

2090
«Новая газета» опублікувала репортаж із СІЗО «Лефортово», де знаходиться український журналіст «Укрінформу» Роман Сущенко. Членам Громадської спостережної комісії Олені Масюк та Лідії Дубіковій вдалося поспілкуватися з українцем у слідчому ізоляторі
«Новая газета» зробила репортаж із СІЗО «Лефортово», де утримують Сущенка
«Новая газета» зробила репортаж із СІЗО «Лефортово», де утримують Сущенка

Про це повідомляє «Новая газета» у своєму репортажі.

«Затриманий 30 вересня український журналіст Роман Сущенко, як і раніше, перебуває в карантинній камері. У приміщенні - повний аскетизм. З посуду: металева тарілка, ложка, кружка. Три книги: Булгаков, Пікуль та російсько-французький словник. Кілька аркушів паперу та ручка.

"Ручку мені видають вранці, а ввечері забирають. Вночі приходять якісь думки, хочеться записати, але немає чим", — каже Роман.»

Члени ГСК: Давайте ми залишимо вам свою ручку.

Іванов, заступник начальника по режиму СІЗО-2 «Лефортово»: Ні, не можна. Через бюро передач.

Члени ГСК: Що вам потрібно передати з особистих речей?

Сущенко: Ось список речей, які у мене тут забрали (простягає папірець з описом).

Іванов: Ні, не можна. Ви не можете це читати. Це вважається листуванням між ув'язненими та членами ГСК.

Члени ГСК: Тобто я не можу прочитати опис речей, які забрали в ізоляторі?

Іванов: Ні, не можете. Ми розцінюємо це як листування. А листування тільки через цензуру.

Після "прожарювання", як тут називають санобробку, Сущенку нарешті повернули особисті речі. Але забрали казенні. Тобто змінного одягу у в'язня немає. Просимо повернути тюремний одяг, щоб було в що перевдягнутися. «Не можна», — відповідають співробітники.

Роман диктує короткий список найбільш потрібних речей. Просить цей список передати родичам. Але співробітники ізолятора забороняють ув'язненим казати номер телефону родичів, тому список ми відправили адвокату Романа Марку Фейгіну. Сподіваюся, адвокат вже зробив передачу і поклав гроші на рахунок, щоб Сущенко через інтернет-магазин міг купити собі найнеобхідніше, наприклад, воду

Сущенко: Воду з-під крану я не п'ю. Два рази на день, коли тут розносять їжу, то питають: «Чай? Окріп?» Я беру чай. Чай солодкий. Все-таки для роботи мозку потрібна глюкоза. Тому обираю чай.

Члени ГСК: А воду вам не дають?

Сущенко: Ні. Я ж чай беру.

Члени ГСК: Крім чаю, ви маєте право на воду, притому стільки, скільки ви хочете.

Іванов: Не воду, а окріп.

Сущенко: Добре, що ви прийшли. Я хоч тепер знаю, що маю право на воду. Адже мені цього ніхто не пояснив.

Члени ГСК: А консул до вас приходив?

Шкарін, заступник начальника СІЗО-2 «Лефортово»: Це не стосується умов утримання.

Члени ГСК: Це стосується прав людини.

Шкарін: Це не стосується прав ув'язненого.

Члени ГСК: А що, цей ув'язнений обмежений в правах?

Шкарин: Ні, не обмежений.

Сущенко: Ні, консул не приходив.

Запитуємо у Романа, чи чинився на нього фізичний тиск. Сущенко каже, що ні. Але у першу добу був психологічний тиск. І ще в цю першу добу йому не давали ні їжі, ні води. А перший раз після затримання його погодували в «Лефортово».

Сущенко: Коли мене везли на суд, хлопці, які мене затримували, були голодні, злі, невиспані. Вони заїхали по дорозі в Макдональдс, купили їжі.

Члени ГСК: Вам не запропонували?

Сущенко: Ні, мені не запропонували. Та я не ображаюсь. За всі ці дні я схуд вже кілограмів на шість, але це неважливо.

Члени ГСК: Роман, вам видали гігієнічний набір?

Сущенко: Так. Сказали, що рулон туалетного паперу на місяць. Економлю.

Іванов: На місяць видається 25 метрів туалетного паперу (тобто 0,8 метра в день. —О. М.).

Члени ГСК: А якщо туалетний папір закінчиться раніше, то що робити?

Іванов: Він може написати заяву. Ми її розглянемо (мабуть, протягом 30 днів, як розглядаються письмові заяви в СІЗО "Лефортово". — О. М.).

Шкарін: І зауважте, ніякої дискримінації: ми надаємо всім однакову кількість туалетного паперу — і громадянам Росії, і громадянам інших держав.

Члени ГСК: Роман, а зубну пасту вам видали?

Сущенко: Зубний порошок дали.

Шкарін: Ось він — порошок (бере з полиці невелику пластикову коробочку з зеленою етикеткою «М'ятний»)! 140 грамів тут.

Іванов: Порошку видається 30 грамів на місяць.

Члени ГСК: Тобто ця коробочка на п'ять місяців? А якщо раніше закінчиться?

Іванов: Не закінчиться. Головне, щоб не просипав.

Члени ГСК: А якщо просипле?

Іванов: Збере...»

Нагадаємо, власного кореспондента інформаційного агентства «Укрінформ» у Франції Романа Сущенка затримали 30 вересня у Москві, куди він прибув з приватним візитом. Увечері 2 жовтня російські ЗМІ повідомили, що Сущенка тримають у СІЗО «Лефортово» і звинувачують у «шпигунстві».

«Укрінформ», працівником якого є журналіст, зробив заяву щодо затримання у Москві Романа Сущенка й повідомило, що спільно з дружиною журналіста уклало угоду із адвокатом Марком Фейгіним, який захищатиме українця. 1 жовтня Лефортовський суд Москви заарештував Романа Сущенка на 2 місяці. За словами його адвоката,незрозуміло, чи відбувся суд щодо його арешту. 

Міністерство закордонних справ спершу повідомило, що з’ясовує обставини затримання українського журналіста «Укрінформу» Романа Сущенка на території Росії, а згодом – що вимагаєвід Росії «невідкладного» його звільнення.

Українські громадські організації вважають, що арешт журналіста інформаційного агентства «Укрінформ» Романа Сущенка в Москві треба розцінювати як наступ на свободу слова та закликають український уряд і міжнародну громадськість захистити українських політв’язнів у Росії та окупованому Криму. В свою чергу, Міжнародна організація «Репортери без кордонів» закликає Росію до «негайного і безумовного» звільнення українського журналіста Романа Сущенка і зняття з нього всіх звинувачень.

5 жовтня  Верховна Рада звернулася із заявою до парламентів держав-членів ЄС, США, Канади та Японії, Європейського парламенту, діючого голови ОБСЄ, міністра закордонних справ ФРН Франка-Вальтера Штайнмаєра та до представника Організації з безпеки та співробітництва в Європі з питань свободи ЗМІ Дуні Міятович із закликом консолідувати зусилля щодо звільнення українських журналістів Романа Сущенка і Миколи Семени

Більше за темою читайте тут.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2090
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду