Свобода мовлення та (су)спільне благо

Свобода мовлення та (су)спільне благо

17 Лютого 2021
2933
17 Лютого 2021
11:00

Свобода мовлення та (су)спільне благо

Юлія Каздобіна
Голова Української фундації безпекових студій, ексрадниця міністра з інформаційної політики
2933
Якщо логіку свободи ЗМІ довести до повного абсурду…
Свобода мовлення та (су)спільне благо
Свобода мовлення та (су)спільне благо

Хоча я і вважаю рішення закрити телевізійні канали шляхом запровадження санкцій абсолютно неправомірним (саме через недоречний шлях, яким вирішила піти держава для того, щоб обмежити свободу мовлення), концепція абсолютної свободи медіа також викликає у мене багато запитань. На мою думку, саме через неї США сьогодні опинилися в ситуації конфлікту та  поляризації, в якій вони перебувають.

Як відомо, між поняттям індивідуальної свободи та поняттям спільного блага завжди є протиріччя. Чим більше першого, тим менше іншого, і навпаки. І згадати мене про це змусили деякі процеси, які відбувалися в медіасфері США наприкінці та одразу після закінчення Холодної війни.

Дізналась нещодавно, що в США понад 30 років існувала так звана fairness doctrine, яку відмінили в 1987. І полягала вона у  тому, що ті, хто отримав ліцензію на телевізійне мовлення, мали мовити в ім’я суспільного блага, яке трактувалося як обов’язок висвітлювати суспільно важливі теми і робити це справедливо та збалансовано. Йшлося не про представлення однакового ефірного часу політикам, а саме про суспільно важливі питання, такі як побудова атомної електростанції, права працівників і так далі. Тобто, держава вимагала, щоб різні точки зору на ці питання були присутні в одному місці та в однаковому обсязі.

Потім вирішили, що це обмежує свободу СМІ і цю вимогу відмінили.

У той самий час почала зароджуватися ідея плюралізму медіа. Тобто, йшлося про те, що різні точки зору мають бути присутні у суспільстві (але не обов’язково на одній платформі, бо це – обмежує її свободу). Також, приблизно у цей час під впливом неоліберальних ідей почала набувати популярності думка, що медіа мають бути бізнесом. Тобто, знов таки, працювати на себе та свій прибуток, а не на суспільне благо. 

На тлі розвитку кабельного та супутникового телебачення, а, також, розвитку цифрових технологій, який призвів до значного збільшення кількості каналів, між різними каналами загострилась конкуренція за глядача. Його увагу треба було привертати часто популярними розважальними форматами (замість змістовних та аналітичних). Відповідно, знизилася якість аналітики та присутність дійсно важливих та фундаментальних тем. Також, необхідність заробляти призвела до корпоратизації ЗМІ (у нас цей процес називається олігархізацією).

І хоча природа цих процесів в США та Україні різна – результат один. Маємо канали, які є приватною власністю і які нічого не винні, ані державі, ані суспільству. Вони працюють на себе та своїх власників, просуваючи їх політичні та бізнесові інтереси. Які доволі часто протирічать суспільним інтересам.

І до чого тут закриття українських телеканалів? Вони просто логіку свободи ЗМІ довели до повного абсурду. Вони не просто не працюють на спільне благо українського суспільства, вони українському суспільству відверто шкодять, просуваючи інтереси іншої держави.

І рішення РНБО, скоріш за все, буде доволі важко захистити у суді (особливо, міжнародному). Але цікаво, що США, які раніше навіть думки не допускали, що мовлення каналів можна обмежувати або припиняти, таке рішення підтримали. Тому, хотілося би сподіватися, що це буде початком справжньої дискусії про межі свободи медіа, які, насправді, є частиною основоположної інфраструктури демократичного суспільства. 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2933
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду