Юрій Луканов: Корупціонер-шеститисячник або причини відставки
Реальна причина – дискусія навколо листа, ініційованого юридичним лобі профспілки до Міжнародної федерації журналістів з вимогами вжити заходів до Союзу журналістів Росії після того, як він заявив, що Крим – це російська територія. Спершу в дискусії навіть висловлювалася ідея вимагати виключення СЖР з МФЖ. Але вона не дістала підтримки.
Я висловився проти цієї ідеї. Чому? Ось цитата з мого листа в загальній розсилці НМПУ:
«Наголошу ще раз: заява росіян обурлива. Я коли прочитав, то готовий був їх пошматувати. Але бурхливі емоції - не завжди хороший помічник.
Я розумію, що заява не має залишитися без відповіді. Але в той же час усвідомлюю, що відповідь ця має бути адекватною і компетентною. Компетентність полягає в тому, щоб домагатися певного результату, враховуючи реалії міжнародних стосунків, сферу діяльності різних міжнародних організацій тощо. Або принаймні так продекларувати свою позицію, щоб вона була почута широкими колами журналістської громадськості, а не лише у рамках виконавчого комітету МФЖ.
На жаль, мій досвід, який я здобув, відповідаючи за міжнародний напрямок, свідчить, що ініціатива більшості членів комітету НМПУ приречена на провал. Не тому, що МФЖ так любить росіян. А тому, що міжнародні організації діють у певних рамках. Кожна має свій формат.
МФЖ не тільки не займається загальнополітичними питаннями, а ще й уникає їх. Інакше організації не вдасться зберегти у своїх лавах журналістів з антагоністичних територій, як, наприклад, Ізраїль і Палестина. Питання МФЖ – це захист прав журналістів. Наприклад, вона відгукується на репресії журналістів у Криму. Але реагувати на те, чий Крим, вона не стане».
Більшість комітету все одно підготувало звернення з вимогами до МФЖ щодо СЖР. Отримало відповідь, з якої випливало, що ініціатива не знайде підтримки. Було також повідомлено, що до Києва на переговори їде заступник генерального секретаря МФЖ.
Вчора Рада НМПУ схвалила позицію, висловлену у листі від НМПУ до МФЖ. Це свідчить про те, що ініціатори історії з моєю «корупцією» відмовлятися від своєї позиції не збираються. При цьому пишуть, що приїзд заступника генерального секретаря МФЖ – це великий успіх.
На з’їзд МФЖ палкий прихильник цих ідей Ігор Чайка. Він так само агресивно критикував ідею міжнародної моніторингової місії ОБСЄ в Криму. І висловлювався проти співпраці із Заходом. Хоча не думаю, що він висловить ці ідеї на з’їзді.
Щоб моя позиція була цілком зрозумілою, наведу ще одну свою цитату з листа членам НМПУ.
«Нагадаю, що ми вже мали досвід конфліктних ситуацій з росіянами. Перший - це наш заклик два роки тому відмовитися від конференції ЄФЖ у Москві, оскільки вона означала підтримку пропагандистській машині, створеній у Росії.
Це було питання компетенції ЄФЖ. У нас були союзники висловилися проти проведення впливові німці, можна було розраховувати на поляків. Тобто був розрахунок і великий шанс перемогти.
Ми тоді програли, але під час рішення виконавчого комітету ЄФЖ голоси розподілилися 5 на 4. Це була почесна поразка організації, яка має свою позицію і вміє її обґрунтовувати. Зараз такого не станеться і близько. З причин, про які я сказав вище.
Ще один приклад. Зовсім недавній. Ви маєте пам’ятати про нього. Недавно конференція Європейської федерації журналістів ухвалила заяву на підтримку кримських журналістів . Росіяни чинили опір, але ми перемогли, тому що діяли в рамках і за правилами, прийнятими в цій організації. За наше рішення проголосувала переважна більшість делегатів».
Скандальне рішення Ради НМПУ сталося через кілька днів після того, як в офісі ОБСЄ було вирішено ініціювати міжнародну моніторингову місію ОБСЄ. Члени комітету Ігор Чайка і Анна Андрієвська висловлювалися проти неї.