НЕК знайшла заборонену рекламу на шкільних зошитах
Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі дослідила, чи виконується заборона розміщувати рекламу (крім соціальної) на підручниках, щоденниках, зошитах та іншій шкільній продукції, та виявила порушення Конвенції про права дитини. Про це йдеться на сайті НЕК.
Перевірку було здійснено, щоби дослідити, як виконується загальнодержавна програма «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року», затверджена Законом України від 05.03.2009 № 1065-VI.
Так, комісія кілька років поспіль здійснювала контрольні закупівлі шкільних зошитів і проаналізувала, чи відповідають посібники, шкільні щоденники та зошити вимогам Закону України «Про захист суспільної моралі» щодо розміщення в них реклами (крім соціальної).
Кілька років тому під час дослідження примірників шкільної продукції вітчизняних виробників: ТОВ «Полісвіт», ТОВ «Мрії збуваються!», ПП «Час пік», ВАТ «Видавництво «Зоря», ТОВ «Фактор - друк», ПП Бойчев А.С. на замовлення ТМ «Мандарин» - на сторінках зошитів та щоденників було виявлено рекламу ігор, музичних мелодій, рингтонів для мобільних телефонів, зміст яких не відповідав чинному законодавству.
Приміром, на сторінках зошитів для школярів (виробник - ВАТ «Видавництво «Зоря») було розміщено рекламу рингтонів для мобільних телефонів такого змісту: «Нажралася сволочь!», «Возьми меня, ну возьми меня», «Смех бешеной коровы», «Ля-ля-ля, смс-очка пришла!», «Мальчик даун», «Радій, упирю. Тобі смс від якоїсь гниди» тощо.
Розглянувши результати дослідження, НЕК визнала, що наявність реклами рингтонів для мобільних телефонів, зміст яких порушує етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтує правилами пристойності, на сторінках зошитів і щоденників для школярів порушує вимоги законів «Про захист суспільної моралі» та «Про рекламу».
НЕК звернулася до Міносвіти, Держкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва та інших органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з проханням ужити необхідних заходів щодо недопущення використання подібної продукції в навчальних закладах. У результаті з кінця 2009 року друкована продукція шкільного призначення почала сертифікуватися.
У березні 2012 року НЕК проаналізувала асортимент продукції шкільного призначення українських виробників, яка поширюється через інтернет. За зовнішнім виглядом обкладинок, які містяться на веб-сторінках, ознак порушень законодавства не виявлено.
Представники НЕК дослідили також продукцію шкільного призначення в торговельній мережі міст Запоріжжя, Івано-Франківська, Львова, Одеси, Сімферополя, Харкова, Черкас. Ознак порушення вимог закону про захист суспільної моралі не виявлено. Однак у цій продукції було виявлено рекламу мобільного контенту, зображення і текстову інформацію про автовиробників та марки автомобілів, мобільні телефони, зірок вітчизняного та зарубіжного шоу-бізнесу. Ця реклама не є соціальною. Загалом у 20 зразках дослідженої продукції виявлено рекламу, а також зображення й тексти інформаційного характеру, які за ознаками не відповідають вимогам, що висуваються до соціальної реклами.
У квітні апаратом НЕК здійснено контрольну закупку 12 зразків шкільних зошитів на книжковому ринку «Петрівка» м. Києва, на яких також було виявлено несоціальну рекламу. Крім того, не на всій друкованій продукції шкільного асортименту зазначено про дозвіл використання в закладах освіти, дату та номер свідоцтва про сертифікацію.
Як повідомила НЕК, Луганська облдержадміністрація вважає, що запобігти розміщенню несоціальної реклами в друкованій продукції шкільного призначення може закон, який встановить матеріальну відповідальність для виробників-порушників. А Державна інспекція з питань захисту прав споживачів зауважила, що в чинному законі «Про рекламу» норма, яка забороняє розміщення реклами в друкованій продукції шкільного призначення, відсутня.
«Детектор медіа»