Новинки правозахисного кіно на «Docudays UA»
Цьогоріч у межах фестивалю правозахисного кіно медалі, дипломи та матеріальні премії виборюватимуть стрічки з цілком різних за станом прав людини країн: Мозамбіку й Канади, США й Туреччини, Нідерландів та Іспанії, Польщі, Росії, ФРН, Австрії та інших.
«Ми хворісукалюди»
Чимало стрічок знято й у копродукції. Наприклад картина спільного виробництва Німеччини й Південно-Африканської Республіки «Про гангстерів». Фільм демонструє, що у Кейптауні рівень насильства й нерівності у суспільстві - один з найвищих у світі, але замкнене гангстерське життя сильно відрізняється від того, яким його нерідко уявляють. Режисер цього фільму Тебого Едкінс довго розшукував «фотогенічного» персонажа і нарешті натрапив на цілу гангстерську банду. Режисер поринув у її повсякдення. Фільм знято на межі художнього й документального кіно, але відрізнити обидва жанри у цьому фільмі не так вже й просто.
Єдина українська робота у конкурсі, теж відзнята у копродукції з Австрією, «Хворісукалюди» молодого режисера Юрія Речинського. Фільм про покинутих дітей, підлітків, на що вони приречені, коли не потрібні ані батькам, ані державі. У ході зйомок режисер не побоявся пожити з дітьми у підвалах, щоби краще зрозуміти їх. «Ми хворісукалюди», - кажуть герої цього фільму й запитують: «А ви?»
Нелегальні шахти
Поза конкурсом покажуть й фільми австрійця Міхаеля Ґлавоґґера, їх організатори називають «унікальними». До того ж, режисер хотів, аби їх побачив саме український глядач, і допомагав підготувати ці стрічки для показу. Кілька років тому Ґлавоґґер працював над амбітним проектом, одну з частин фільму «Смерть робітника» знімав у нелегальних копанках в Україні, фільмував будні шахтарів.
Покажуть і його новий фільм «Слава блудниці» про життя повій і проблеми секс-працівників. Цей показ пройде увечері для глядачів старше 21 року.
Три історії з України, Росії та Бразилії
«Чи має шанс авторитаризм в Україні?» - це питання стало основною темою фестивалю, тому фестивальний тиждень буде насичений показами стрічок та дискусіями, присвяченими аналізу тоталітарних режимів та методів боротьби з ними в різних країнах світу. Запланований показ трьох історій. Насамперед «Україна. Точка відліку» документаліста Сергія Буковського та Світлани Залоги про перші роки української незалежності. Далі - українська прем'єра німецького фільму «Ходорковський».
Організатори вважають, що стрічка про перетворення Михайла Ходорковського з «ідеального соціаліста на ідеального капіталіста», і, нарешті, у сибірській тюрмі, - на «ідеального мученика», є актуальною і для українських реалій. У дискусії після показу братиме участь гостя з Німеччини - співпродюсер фільму Симона Бауманн.
У бразильсько-французькій стрічці «Щоденник, листи, революції» режисер Флавія Кастро розповідає особисту історію свого батька, бразильського журналіста та активіста Цельза Кастро, який був вбитий пострілом у квартирі чоловіка, підозрюваного у зв'язках з екс-нацистами.
Фестиваль фільмів про права людини у Києві триватиме до 29 березня.
Фото - www.dw.de