Верховна Рада відхилила законопроект Яценка про захист журналістів
Верховна Рада відмовилася надавати державну охорону журналістам у разі загрози їхньому життю або здоров'ю. За відповідний законопроект № 2508 «Про державно-правові гарантії захисту професійної діяльності журналістів» у першому читанні проголосували 27 депутатів при мінімально необхідних 226.
Законопроект був зареєстрований 16 травня 2008 року депутатом Антоном Яценком (на той момент - член фракції БЮТ, нині - Партії регіонів). Окрім надання охорони журналістам проект закону також передбачав посилення кримінальної відповідальності за перешкоджання професійній діяльності журналістів. Зокрема, передбачалося запровадження штрафу в розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до 5 років за навмисне заподіяння журналістові легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень та від 5 до 10 років за навмисне заподіяння журналістові або його близьким родичам тяжких тілесних ушкоджень у зв'язку з його професійною діяльністю.
«Ми, на жаль, сьогодні займаємо почесне місце в негативному рейтингу з переслідування журналістів щодо недопущення їх у ті чи інші сфери, і тут ось, в цьому залі, дуже багато йдеться про боротьбу з корупцією, так от саме, коли у журналістів будуть професійні права гарантовані, це одна із запорук, один з інструментів боротьби з корупцією», - зазначив під час розгляду автор закону.
Як зазначив голова підкомітету Комітету з питань свободи слова та інформації Віктор Уколов, законопроект розглядався в комітеті, і той дослухався до висновків науково-експертного управління, яке вказувало на неузгодженість тексту і юридичних термінів законопроекту із термінами в чинних законах про інформацію і про друковані засоби масової інформації: «Таким чином висновок комітету був негативним. Однак особисто я закликаю вас голосувати за цей законопроект», - сказав пан Уколов.
У свою чергу Андрій Шевченко, голова Комітету з питань свободи слова та інформації, зазначив, що фракція «БЮТ-Батьківщина» буде підтримувати цей законопроект, оскільки він «передбачає жорсткішу відповідальність для порушників 171 статті Кримінальної кодексу».
Натомість член Комітету з питань свободи слова та інформації Володимир Ландік з фракції Партії регіонів заявив, що цей законопроект дає повні права журналістам ні за що не відповідати і висвітлювати «заказухи» і джинсу.
А Юрій Кармазін, депутат від фракції НУ-НС, вважає, що даний законопроект поки що себе не виправдав: «Окремий закон, який тут зараз є, де "насмикані" норми з різних галузей, він поки себе не виправдав, змістовно він не наповнений і не відповідає назві. Також я вважаю, що він надзвичайно "сирий" і має бути направлений автору на доопрацювання».
Після непідтримки законопроекту в першому читанні Верховна Рада відхилила пропозицію про повернення законопроекту на доопрацювання: «за» проголосувало тільки 19 депутатів.
Нагадаємо, в грудні 2008 року парламентський Комітет з питань свободи слова та інформації рекомендував Верховній Раді відхилити законопроект Антона Яценка, однак прийняти за основу проект закону «Про захист професійної діяльності журналістів» № 2636, внесений Кабінетом Міністрів. Той був у 2009 році відправлений на доопрацювання, а в березні 2010 року - відкликаний.
«Детектор медіа»